Zamilovaná

Zamilovaná https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482207/bmid_zamilovana-f6j-482207.jpg 4 9 5

Nový dievčenský román Mirky Varáčkovej. Po Nepobozkanej prichádza Zamilovaná! Val je nenapraviteľná knihomoľka. Miluje dievčenské knižky a sníva o frajerovi, ktorý by nebol o nič horší ako hrdinovia zo stránok kníh, no namiesto bozkov dostane počas letných prázdnin sadru. Lebo ju zasypala knižnica. S rovnako nepochopeným kamošom trávi čas pri dedinskom rybníku a pri zakázanej poézii spolu nadávajú na nespravodlivosť života. Až keď sa v neobývanom susedstve objaví vlčiak so zaujímavým majiteľom a zachráni im v nepríjemnej situácii zadok, začne Val svitať na lepšie časy.... celý text

E.T.007
15.12.2023 2 z 5

Prvá polovica knihy bola celkom v pohode, aj keď začiatok vzťahu s Vincom sa mi zdal akýsi odfláknutý. Len pár viet z ich dialógu, ktoré ani neboli ničím výnimočné, len také bla-bla-bla, a potom zhrnutie, že sedeli a kecali spolu až do zotmenia, ale mne to nestačilo. Rada by som tú konverzáciu aj sledovala - o čom sa bavili, aké informácie si vymenili, aby som Vinca tiež mohla bližšie spoznať. Takto som nemala možnosť si ho obľúbiť či neobľúbiť. Bol pre mňa len niekto, s kým Val klábosila na dvore či hocikde inde, a zaľúbila sa doňho.

Druhá polovica knihy ma nebavila. Valino neustále filozofovanie a mudrovanie mi už neskutočne liezli na nervy. Čo sa vzťahu s Vincom týka, bolo to celé také hŕŕŕ, doslova čáry-máry-fuk a je z toho láska, ktorú som im neuverila.

LGBT tematika mi nevadí, ale ani ma neohúri, keďže mám dojem, že už pomaly v každej knihe (v zahraničných určite) je nejaký gej či lesba. Vzťah medzi Val a Lukášom sa mi páčil, ale všetko to okolo Lukáša mi prišlo až príliš vyhrotené a také akoby nasilu.

Valin bookstagram by mi v príbehu ani nechýbal, takže...

Za mňa to bolo dosť slabé.

MaDia
20.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Nie som cieľová skupina tejto knihy, to mi bolo zaraz jasné, no ani to ma neodradilo od toho, aby som si ju prečítala. Krásna obálka a anotácia ma presvedčili o tom, že si to chcem prečítať, ale asi to nebol najlepší nápad. Hneď na úvod musím povedať, že pôjde o veľmi subjektívnu recenziu. Myslím si, že keby som bola vo veku hlavnej hrdinky alebo aspoň v nejakom rozmedzí 13-18, tak by som si knihu neskutočne zamilovala. Ale takto u mňa prevažujú viac negatívne alebo neutrálne pocity, než tie pozitívne. Nemôžem povedať, že by bola kniha zlá, to vôbec nie, ale ja už som asi proste pristará na takúto tínedžerskú romantiku.

Hlavným kameňom úrazu pre mňa bola hlavná hrdinka Valéria. Musím sa priznať, že mi bola každou stranou viac a viac nesympatická. Začalo to jej nevinnými klamstvami o tom, za akých okolností si zlomila nohu, o tom aké jedlo má a nemá rada atď. Proste úplne zbytočnosti, v ktorých by mňa osobne klamať ani nenapadlo. Ďalšia vec, čo mi na nej vadila bolo, aké mala premúdrené poznámky a svoje pravdy. Chápem, že asi každý tínedžer má obzvlášť v tomto veku svoju pravdu a cez to proste nič nejde. Ale u nej mi to prišlo už moc, zvlášť v niektorých scénach, kde znela, ako keby pobrala všetku múdrosť sveta a len ona vedela, čo je najsprávnejšie.
Ďalším veľkým zádrhelom bolo pre mňa prvé stretnutie Valérie a Vinca, ktoré mi prišlo... no riadne prehnané. Áno, chápem, drama, hrdinský skutok, ochranca, good man, ale toto fakt nie. Z toho mohol byť prúser jak mraky a čudujem sa, že nebol. Vycvičiť psa na útočný povel je absolútne cez čiaru, preto mám z tejto scény mindráky a je mi jedno, že bol Legenda (pes) ‚použitý‘ na obranu. Proste nie!
To ako sa Val a Vinco dali dokopy mi prišlo až príliš rýchle. Z jej strany by som to ešte pochopila, ale predsa len Vinco bol starší, nečakala by som, že do toho obaja tak padnú. Mala som z toho pocit, že sa nič nedialo, párkrát sa stretli, rozprávali, dva tri významné pohľady a zrazu bum, bola to láska až za hrob. Dokonalá, úžasná, magická, bez komplikácii.
Za dosť nešťastné považujem vety typu, že Lukáš (Valériin bff) si môže sám za to, že ho ľudia nemajú radi, šikanujú ho, lebo sa neotvoril svetu, neprijal sám seba atď. Nech už je človek akýkoľvek uzavretý, antisociálny, nemal by sa obviňovať, že si sám môže za to, že ho šikanujú. Zasa raz to bolo v myšlienkových pochodoch hlavnej postavy, jej mudrovanie a poučovanie, a verím tomu, že to bolo dobre mierené, aby dali ľudia šancu svojmu okoliu a zaraz ich neodpísali v domnení, že ich určite neprijme, ale nemyslím si, že je to tá správna forma signálu, ktorý by sa mal vysielať mladým ľuďom. Možno som to zle pochopila, možno to autorka myslela inak, ale toto ma bohužiaľ dosť nepríjemne zaskočilo. Poznám ľudí, ktorí boli dosť uzavretí a šikanovaní, tak toto dosť zabolelo.

Čo sa mi však veľmi páčilo bola Valikina ‚knihomoľská zápletka‘. Úplne som si zamilovala jej instagramové posty a #, neskutočne som sa na niektorých zabávala. Bolo to príjemným ozvláštnením, rovnako ako spomínanie reálnych bookstagramových účtov. Považujem to za veľké plus knihy. Rovnako tak samotné textové správy, ktoré sa v knihe nachádzali, boli príjemným osviežením a doplnením deja.
Som rada, že mala Valika úplne normálnu šťastnú rodinu. Mám pocit, že v poslednej dobe, ak hlavnej postave aspoň jeden rodič neumrel (alebo sa neudialo iné nešťastie), tak ako keby ani neexistovala. Takže vidieť zdravé rodinné zázemie človeka veľmi poteší. Rovnako som bola prekvapená, že študuje ‚chlapčenský obor‘ a je jediným dievčaťom v triede. I’m here for it!
V knihe nešlo len čisto o romantickú zápletku, ale primárne /viac-menej/ sa tam riešili iné veci. Bola to taká všehochuť tínedžerských problémov, šikana, rozvod rodičov, úraz na škole, pohrešovaný tínedžer, takže sa človek rozhodne nenudil. Musím priznať, že ma na konci autorka svojim zvratom dostala, vôbec som to nečakala a na chvíľočku mi aj srdiečko zamrelo a takmer som aj slzičku uronila.
Ako posledný bod musím poďakovať autorke za to, že sa nebála do deja zasadiť lgbt postavu. To stále na Slovensku ešte chýba, dúfam, že to zasa v nejakej slovenskej knihe ešte uvidím.

Aby som to všetko pekne zhrnula, našli sa okamihy, ktoré sa mi veľmi páčili, rovnako tak sa našli scény, ktoré sa mi vôbec nepáčili, za mňa je to slušný priemer, ktorý by mal u mňa pred pár rokmi väčší úspech ako teraz. Aj napriek tomu, že mi táto kniha (alebo možno žáner??) stopercentne nesadla, tak si myslím, že si od autorky ešte niekedy niečo prečítam.

Karin94
22.05.2022 4 z 5

“Ak by som mala magickú moc, zaplnila by som svet svetlom. Celou jeho farebnou škálou. Preniklo by do všetkých škár, vytesnilo tmu a vylialo sa na všetko živé.”

Bože, ako ja zbožňujem od Mirky tieto jej teenegerske knihy, pri ktorých sa sama cítim opäť ako 15 ročná. Od nej si už ani neviem iný žáner ako tento predstaviť, ona je v tomto proste queen. Ale…

Pri čítaní knihy mi sadli, ale aj nesadli určité veci.
Sadla mi lebo, je pre teenegerov a aj keď som sama stará korčuľa, jednoducho stále zbožňujem takéto knihy. Boli tam mladí ľudia, láska, priateľstvo. Bola tam LGBT téma, o ktorej zvyčajne nečítam rada, ale v tomto prípade mi to neprekážalo. Práveže tam bolo ukázané, ako sa reálne ľudia chovajú k takýmto ľuďom, a vôbec to nie je pekné. Síce tam bola aj nenávisť, šikana a tragédia, ale viac tam bolo toho pozitívneho. V príbehu boli spomenuté knihy aj od iných spisovateľov. V neposlednom rade sa mi páčilo, ako autorka zakomponovala do deja bookstagramy a komentáre reálnych knihomoliek. (Super nápad, Mirka).
K veciam, ktoré mi nesadli, bol nedostatok lásky resp. zamilovaných scén. Lásky tam bolo naozaj veľmi málo, a bola prirýchlá. Okrem toho som z hlavných postáv necítila motýliky v bruchu, ktoré sú u mňa zvykom pri takýchto knihách.

Hlavná hrdinka Val nebola zlá, ale za mňa bola až príliš detinská a miestami som až prevracala očami, že naozaj je toto dievča v druhom ročníku na strednej? Naopak ale vzťah s Lukášom jej najlepším kamarátom bol skvelý ako aj s ostatnými postavami. Vôbec mi v tomto prípade nevadila jeho “inakosť” práveže mi ho bolo skôr ľúto.
Úplne úžasní boli Valini rodičia. Konečne po dlhej dobe vidím v knihe oboch rodičov, ktorí sa chovali tak, ako sa dvaja rodičia majú chovať. Žiadny tyrani, žiadny nevernicí, ale dvaja suproví a sympatickí ľudia. Škoda len, že tam neboli spomenutí viac.
Vinco a jeho psík Legenda to bola opäť skvelá dvojka. Síce nepatril k mužským postavám z ktorých sa vám podlamujú kolená, ale za to bol veľmi sympatický a hlavne dobrý.

Knihu určite odporúčam v akomkoľvek veku. Netreba sa za nič hanbiť. Milá a pekná oddychovka práve v takýto čas, ktorú zhltnete za 1-2 dni.

kristy.books
06.05.2022

Zamilovaná je milá, romantická oddychovka, ktorú zhltnete na jedno posedenie. Hlavnou hrdinkou je stredoškoláčka, bookstagramerka Val, ktorá zbožňuje knihy a čítanie. Tešila sa na leto, ale zlomila si nohu a tak sa dosť nudí. Našťastie, spoločnosť jej robí jej najlepší kamarát Lukáš, vďaka ktorému si užije aspoň nejakú zábavu. Koncom leta sa do susedstva nasťahuje starší, tajomný chalan Vinco, ktorý jej nedáva spávať. Žeby konečne našla svojho vytúženého frajera, ktorého si tak priala?
Páčilo sa mi, že autorka do príbehu zakomponovala reálne slovenské bookstagramerky...veď ktorý knihomol by sa rád neobjavil v nejakej knihe?
Val mala skvelú rodinu, ktorá prejavovala lásku nielen jej, ale aj jej kamarátom. Obzvlášť sa mi páčil jej vzťah s otcom. Scény, keď ju vozil na bicykli do školy boli rozkošné. Val je trochu nieradená strela, občas prišla s naozaj uletenými nápadmi, aj škola, ktorú si vybrala, bola pre dievča pomerne netradičná. Osobne si neviem predstaviť, že by som chodila do triedy, kde by boli samí chalani (aj keď nepopieram, že spolužiaci sa k nej správali veľmi pekne, pomáhali jej, nosili ju na chrbte, keďže kvôli zlomenine mala obmedzený pohyb).
Autorka jej nadelila zaujímavého najlepšieho kamaráta. Lukáš sa vymyká "priemerom", kvôli čomu je často terčom kritiky nielen doma, ale aj v škole. Nemal to jednoduché a miestami mi ho bolo ľúto. Som však rada, že autorka v knihe poukázala aj na túto problematiku. Na konci mi privodila menší infarkt...spoločne s Val som si obhrýzala prsty a čakala som, ako sa celá situácia vývinie.
Výtku by som mala k romantickej linke. Vzťah medzi Val a Vincom bol roztomilý, prihlúplo som sa na nich usmievala. Podľa názvu knihy som však čakala, že romantika dostane viac priestoru. Určite by som privítala viacej spoločných scén medzi našou dvojicou. Tiež by mi nevadilo, keby sa oťukávali a spoznávali trochu dlhšie.
Na záver ešte musím pochváliť knižnú obálku, páči sa mi táto veselá farebná kombinácia.

Majka1979
17.04.2022 4 z 5

Novinka od Mirky Varáčkovej nám rozpráva príbeh obyčajného dievčaťa.
Opisuje jej život v kruhu rodiny a priateľov.
Čakala som niečo obyčajne, ale kniha má v sebe niečo viac.
Príbeh ma jednoducho chytil za srdce a preto kto má rád takého pekné príbehy, odporúčam prečítať.