madem madem komentáře u knih

Podfuk Podfuk John Grisham

Úžasná zápletka, hrdina, se kterým lze soucítit. Přejeme mu i štěstí.
Bohužel nejdříve musíme přečíst 309stránek, kdy se děj vleče, autor hodně vysvětluje: fungování federálních soudů, pobyt ve vězení, pašování a podobně.
Teprve poslední čtyři kapitoly mají rychlý spád a čtou se sami. Tak jak jsme od autora zvyklí.

18.06.2018 3 z 5

Moderní hrdina Moderní hrdina Louis Bromfield

Pierre se narodí do cirkusové rodiny. Nechce být cirkusák, tak uteče. Pro peníze je gigolem, koupí obchod s koly. Stále mu je to málo. Najde si bohatou nevěstu a pro peníze se i ožení.
Pak potkává první lásku, se kterou chtěl utéci, ale ona nakonec nechtěla.
Uvědomuje si, že peníze nejsou vše. Vyvstane otázka, kdo má od života více. On, který má dům, peníze. Nebo Jana, která má malý statek, ne mnoho peněz, nikdy nikde moc nebyla.
Na svoji dobu nezvykle otevřená kniha, co se týká přístupu ke vztahům a sexu.
K tomu musím připočíst i velmi pěknou starou češtinu.

18.06.2018 4 z 5

Povídky o vlasti Povídky o vlasti Dmitry Glukhovsky

Povídky o novém Rusku. O zbohatlících, o chudácích, o politicích. Občas se objeví i obyvatelé jiných světů.
Některým povídkám jsem se smála (Protéza, Utopie), u některých mi do smíchu nebylo (From Hell, Dobrá věc), při dalších mi naskakovala husí kůže (Deus ex machina). Pak tu zbyly i takové, které jsem nechápala: Panspermie – proč ta angličtina?

02.06.2018 3 z 5

Noc v Bombaji Noc v Bombaji Louis Bromfield

Kniha je velmi podobná "Když nastaly deště" od stejného autora. Také je v ní krásně popsaná Indie za starých časů. A pak je tu Bill - chlapeček Co užijem mít budem.
Tak podobný Tomu Ransomemu. A také on má možnost změny být lepším člověkem. Zdaří se mu to?
Na rozdíl od "Když nastaly deště" tu chybí ty deště a přetržená hráz. Děj je tak plyne pomaleji.

02.06.2018 3 z 5

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

Moje první kniha od Bromfielda a také moje nejoblíbenější kniha tohoto autora.
Poznáváme koloniální Indii, její zvyklosti. Postupně nás autor seznamuje Tomem Ransomem a jeho "západní Společností", s mahárání, s misionáři, s obětavým doktorem.
Někoho si oblíbíte, jiného ne.
Pak však přijdou deště. v Indii jsou zvyklí, tentokráte však prolomí hráz a zaplaví celé město. Jak se kdo zachová tváří v tvář tak velké katastrofě?

02.06.2018 5 z 5

Než se rozední Než se rozední Louis Bromfield

Kniha je velmi stará a překlad dnes již působí chvílemi úsměvně. Přesto když se začtete, tak se ocitnete v Pařži po příchodu němců. Seznámíte se s americkou tanečnicí Roxy. Ta žila jen pro peníze a úspěch v divadle. Poznala Nickyho, který byl zapojen do odboje. Přidá se Roxy také do odboje, nebo kolaboruje? Či uteče zpátky do Ameriky?

Hlava státu Hlava státu Andrew Marr

Miluji britský humor.
Nejdříve je však potřeba se prokousat seznámení s politiky, státními úředníky i opozicí.
Pak se rozjíždí hodně zběsilá jízda, které nic nechybí.
Nakonec mě ani nezajímalo, jak referendum dopadlo.

Poslední vůle Poslední vůle John Grisham

Nejdříve právnické a finanční prostředí, z kterého se dostáváme do oblasti Pantanalu. Tam se vydává bývalý alkoholik Nate vyhledat misionářku a dědičku 11 miliard.
Přijme dědictví po otci nebo ne?

Bratrstvo Bratrstvo John Grisham

Ukázka, jak lehce může vyhrát volby, koho to do nedávna ani nenapadlo. Zbrojařský průmysl potřebuje svého muže ve vedení státu,a by byly peníze a zakázky. Tak dlouho hledají, až najdou dokonalého kandidáta, několikrát ho prověří.
Nějak však přehlédnou, že po smrti manželky preferuje mladší muže. Začíná si s jedním dopisovat a hrozí velký skandál těsně před volbami.
Pomalejší rozjezd, ale pak vše nabere spád.

20.05.2018 4 z 5

Maus II: A tady začalo moje trápení Maus II: A tady začalo moje trápení Art Spiegelman

Po prvním díle jsem se moc těšila na 2. Ale zatímco v 1. díle skoky do minulosti nenarušují děj, ve 2. díle je více prostoru věnováno současnosti, konfliktu otce a syna, dále psychickými problémy syna, který trpí, ač nezažil bídu koncentračních táborů.
Kniha se čte sama, hodně ukáže o životě v koncentračních táborech, o dnech na konci války, ale na první díl nemá.

20.05.2018 4 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Dilema jednoho otce, obětovat svoji dceru a zachránit tím svůj národ. A co když je volba špatně?
Žid Jehuda zvolil za svůj nový domov katolické Španělsko, krátce po jeho přestěhování však začíná křižácké tažení na jih poloostrova na Araby. Jehuda se snaží kličkovat, pak se musí rozhodnout, na čí je straně.

12.05.2018 3 z 5

Já, voják v Afghánistánu Já, voják v Afghánistánu Pavel Stehlík

Kniha patří k naučné literatuře.
Přesto přináší výpovědi profesionálních vojáků, jejich motivy jet do zahraničních misí. Jak se chystají, jak vše zvládají, jaký je návrat domů.

01.05.2018 3 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Do přečtení této knihy jsem neměla tušení, jak funguje armáda, zahraniční mise, příprava na ně.
Tato kniha mi vše velmi poutavě vysvětlila. Přečetla jsem ji jedním dechem.

01.05.2018 4 z 5

Lara - Skutečný příběh lásky, který inspiroval román Doktor Živago Lara - Skutečný příběh lásky, který inspiroval román Doktor Živago Anna Pasternak

Kniha seznamuje fanoušky Doktora Živaga se skutečným příběhem životní láska jeho autora.
Jak poznal Olgu Ivinskou, podle které napsal svoji hrdinku Laru. Jak se odvíjí skutečný životní příběh Olgy, tak Pasternak píše o Laře.
Je to kniha hodně informační, dlouho trvalo, než jsem se do ní začetla.

16.04.2018 3 z 5

Sociální práce: Aktuální otázky Sociální práce: Aktuální otázky Markéta Elichová

Po dlouhé době je to knížka, která neomílá stále stejné dokola, ale přináší i nové informace.
Nevadí mi, že nemá dlouhý úvod o sociální práci, ten jsem četla mnohokrát, ale hodně se věnuje sociálním pracovníkům. Je v ní i mnoho výzkumů o problémech v sociální práci. A spoustu novinek z posledních let. Zajímavá je i kapitola o využití prvků arteterapie v sociální práci.
Mínusem je to, že převážná část výzkumu je z jižních Čech, chybí mi pohled z jiných koutů republiky.

16.04.2018 3 z 5

Duch Duch Robert Harris

Duch je spisovatel píšící životopis slavných. Nesmí být spatřen, protože slavné osobnosti si přeci životopisy píší sami.
Náš Duch toho zjistí víc, než měl a bojuje o holý život.
Kniha je svižná a děj odsýpá. Nebýt poslední stránky dostala by 5 hvězdiček.

02.04.2018 4 z 5

Temný ráj Temný ráj Tami Hoag

Záložka na knize slibuje nečekané zvraty. Přitom v knize je vše předvídatelné od začátku. Hrdinka románu jede za kamarádkou na návštěvu. Ta však je mrtvá.
Od začátku lze poznat, kde ji zabil.
Čím víc autorka chce ukázat opak, tím je její snaha zoufalejší.

01.04.2018 1 z 5

Cvoci zjara Cvoci zjara Richard Gordon (p)

Svižná komedie.
Hrdina se nebojí říci pravdu, že chce ženu kvůli penězům.

01.04.2018 3 z 5

Ďáblova alternativa Ďáblova alternativa Frederick Forsyth

Kniha mi přišla hodně a zbytečně komplikovaná.
Studená válka, ekologická katastrofa i židovská otázka.
Ale Slavík mě dostal.

01.04.2018 2 z 5