luthien luthien komentáře u knih

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Převedení klasických pohádek do fantasy verze je skvělý nápad, který funguje. Moje nejoblíbenější povídka je Zrnko pravdy (kráska a zvíře). Je tu přesně ten správný mix dobrodružství, nebezpečí, boje, humoru i romantiky. Samozřejmě, že to není hrdinský epos na úrovni Tolkiena, ale tohle jím ani být nemá. Je to prostě klasické čtivé a zábavné fantasy, podle mě velice dobře napsané.
A protože se teď všude cpe Zaklínač od Netflixu, musím poznamenat, že seriál je naprosto příšerný, vůbec se mi nelíbil a vždy se mnohem radši podívám na starý polský seriál.

23.01.2021 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Myslím si, že tahle kniha jednoduše obsahuje vše, co by člověk měl vědět o životě.

17.01.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Hrozně dlouho jsem se Harrymu vyhýbala, ani nevím proč, asi jsem měla předsudky. A tak jsem se k němu dostala až před třicítkou. Musím říct, že předčil moje očekávání, už dlouho jsem nečetla tak napínavou a čtivou knížku! Takže i jako dospělý čtenář jsem nadšená!

24.04.2019 5 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Tohle je asi moje nejoblíbenější knížka od Pratchetta, čarodějky jsou prostě dokonalé! :D

"Někteří lidé by potřebovali jednu věc," oznámila Magráta jen tak všeobecně celému světu, "a to je aspoň kousek srdce."
"A někteří lidé by potřebovali něco úplně jiného," obrátila se Bábi Zlopočasná k zataženému nebi, "a to je aspoň kousek mozku."
A já bych ze všeho nejvíc potřebovala, pomyslela si zoufale Stařenka Oggová, panáka.
O tři minuty později jí na hlavu spadl dům.

12.06.2015

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Tak já nevím...Tentokrát musím říct, že seriál byl mnohem, ale mnohem lepší, než kniha. Možná mi dojem kazil i příšerný český překlad. Miluju prostředí Skotska, ale to je asi tak všechno. Chování postav bylo často nereálné, Jamie je prostě dokonalý polobůh, který zvládne všechno a Claire vlastně taky, třeba zabít vlka holýma rukama. Pro mě ty romaňtárny prostě nejsou.

27.06.2018 2 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Nejdřív jsem viděla filmy, poté jsem přečetla Pána Prstenů a Hobita. Stejně mi ale něco chybělo, měla jsem spoustu otázek - jak vlastně vznikl prsten? Kam elfové odplouvají z Šedých přístavů? Odkud se vzal Gandalf a další čarodějové? Všechny mé otázky byly v Silmarillionu zodpovězené a já musím obdivovat genialitu pana Tolkiena, který dokázal vymyslet svět, kde do sebe skutečně všechno zapadá. V Pánovi Prstenů mi bylo líto, že tam bylo tak málo psáno o elfech, které mám moc ráda a tady se mi jich konečně dostalo do sytosti :) Moje nejoblíbenější příběhy jsou o Berenovi a Lúthien a o Eärendilovi. Jednou ale číst Silmarillion nestačí, už z něj hrozně zapomínám, budu si ho muset přečíst znovu ( a určitě ještě mnohokrát :).

15.06.2015

Putování Měsíčního stínu Putování Měsíčního stínu Sean McMullen

Tuhle knihu jsem objevila v levných knihách za 30 Kč, moc jsem od ní neočekávala, ale byla jsem opravdu mile překvapena! Vynikající fantasy kniha, která nepostrádala akci, pořádné zápletky, neočekávaná překvapení i správnou dávku humoru. Moji nejoblíbenější postavou se rychle stal Laron - jediný žijící upír s rytířskými sklony :) Rozhodně knihu doporučuju nejen milovníkům fantasy.

07.09.2014 5 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Úžasná originální fantasy, kterou jsem přečetla jedním dechem. Hned jsem byla vtažená do děje a ani chvilku jsem se nenudila. Ze všech sil jsem fandila Sancii a moc mě bavilo objevování nového světa a dozvídat se, jak funguje skribování. Klef je parádní postava a jeho hlášky mě moc bavily. Líbí se mi spojení magie s technologií, to bylo opravdu nezvyklé a vedlo to k zamyšlení, jak moderní technologie ovládají náš svět.

21.06.2022 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Neobyčejně silný a drsný příběh, také bych řekla, že není tolik o lásce, jako spíš o odpuštění a pomstě, překonávání vlastní povahy, schopnosti žít s druhými lidmi...Je to opravdu hluboký příběh, který snad v každém něco zanechá.
Více zde: http://malacandra.blog.cz/1108/na-vetrne-hurce-emily-bronteova

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Tak tohle bylo opravdu psycho. Celou dobu jsem zkoušela hádat, kdo může být vrah, ale neuhodla jsem. Výborná kniha!

01.04.2014 5 z 5

Poslední bitva Poslední bitva C. S. Lewis (p)

Co napsat za komentář? Nádherné zakončení všech letopisů. Jako všechny díly v sobě obsahuje hluboké myšlenky, které jsou tady ještě patrnější, než u ostatních dílů.

26.03.2014 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Zkouším lézt do skříně a ono pořád nic :( Miluju Narnii :D

Papír a krev Papír a krev Kevin Hearne

Tahle kniha trpí syndromem druhých dílů. Když jsme ji dočetla, měla jsem silný pocit, že byla z větší části jen výplňová a k tomu podstatnému (řešení Alova prokletí) se asi dostaneme až ve třetím díle. Sice to byla čtivá kniha, humor stále fungoval a postavy byly moc fajn, ale na konci mi přišlo, že by se děj dal shrnout do kratší povídky a úplně by to stačilo. Jsem zvědavá na poslední díl.

04.02.2023 3 z 5

Zamilujte se do angličtiny Zamilujte se do angličtiny Bronislav Sobotka

Hned na obálce knihy si můžete přečíst tvrzení, že se jedná o neprůstřelný návod, jak se naučit anglicky - a já s tím můžu jen souhlasit! Pokud se opravdu budete řídit radami z knihy, musíte se anglicky naučit, i kdybyste nechtěli :). Broňa ve své knize shrnuje všechny důležité informace, které vám pomohou začít a vytrvat v učení. Začíná s tím, že vyvrátí mýty, které často máme s učením jazyka spojené, pokračuje vytvořením plánu učení a radami, jak se jazykem obklopit. Postupně se podíváme na jednotlivé dovednosti - čtení, poslech, mluvení, výslovnost, gramatiku i psaní - a dostaneme spoustu praktickách rad i odkazů na užitečné zdroje. Knihou se navíc prolíná Broňův osobní příběh, doplněný i příběhy jeho studentů, takže je kniha ještě čtivější. Já ji přečetla jedním dechem a i když jsem sama učitelka angličtiny, namotivovala mě tak, že bych se nejraději hned pustila do studia nějakého dalšího cizího jazyka. Tohle by měla být povinná četba pro každého, kdo se chce naučit anglicky - získáte kupu praktických rad a navíc obrovskou dávku motivace!

01.11.2021 5 z 5

Tři jízdenky do Dobrodružství Tři jízdenky do Dobrodružství Gerald Durrell

Čtivá a zábavná kniha o Durrelově výpravě za zvířaty do Guyany. Seznámíme se tam s pimplačunětem, sakivíčky, psem krabožroutem a dalšími pozoruhodnými zvířaty. O absurdní příhody tu není nouze, skvělé je noční chytání uprchlého lenochoda, hon na mravenečníka, ale nejvíc mě pobavila historka o kapybaře. Ta v noci dělala na zahradě hotelu šílený hluk, takže všechny probudila a Gerry s Bobem se snažili vymyslet, kam by ji mohli uklidit.
"Když jsme zahnuli za poslední roh a před námi se objevil vchod do muzea, narazili jsme na strážníka. Zastavili jsme a vzájemně na sebe hleděli značně podezřívavě. Policajtovi jsme zřejmě připadali jako dva cvoci, kteří v době, kdy slušní lidé spí, vláčejí po ulicích rakev..."
"Dobrou noc, konstáble," pravil jsem odhodlaně. "My jenom neseme kapybaru do muze, víte?"

07.10.2020 5 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

"Skutečně dobré knihkupectví není vlastně nic jiného než vylepšená černá díra, která umí číst."
Úžasná kniha, dráček Errol nemá chybu :D

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Překrásná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších vůbec. Miluju styl psaní paní Loukotkové.
Moje recenze: http://malacandra.blog.cz/1110/navzdory-basnik-zpiva-jarmila-loukotkova

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Tak tohle byla po dlouhé době kniha, která mě opravdu zaujala a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Popisy drsné přírody byly nádherné, postavy dokonale vykreslené a děj skutečně napínavý. Jen škoda toho smutného konce.

11.06.2015 5 z 5

Plavba Jitřního poutníka Plavba Jitřního poutníka C. S. Lewis (p)

Rípčíp a Eustác, dvě skvělé postavy, které dávají tomuhle dílu ještě větší šťávu. Popis Ramanduova ostrova a moře na konci světa je překrásný. Hned bych se na takovou plavbu vydala taky!

Světatvůrci Světatvůrci Robert Jackson Bennett

Souhlasím s komentáři, že kniha měla trochu menší kouzlo než první díl. Stále to však bylo skvělé a čtivé pokračování, z některých scén mě opravdu pořádně mrazilo (temnota na lodi). Konec byl opravdu překvapivý a hodně dramatický, chci hned další díl! Asi to nevydržím a koupím si ho v angličtině.

21.06.2022 4 z 5