lukas9608 lukas9608 komentáře u knih

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Vzdávám to, nedočetl jsem. Knihu jsem začal číst z důvodu zájmu o moderní historii i druhou světovou válku, ale je to až moc stylově i obsahově nestravitelné...

28.09.2019

Učebnice současné ruštiny / Učebnik sovremennogo russkogo jazyka. 1. díl Učebnice současné ruštiny / Učebnik sovremennogo russkogo jazyka. 1. díl Adam Janek

Výborná učebnice ruského jazyka (došel jsem zatím do 7. lekce), lepší než Ruština nejen pro samouky. Отлично!

20.12.2018 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Celkem zklamání a rušivé paralely s politikou Trumpa

30.05.2020 3 z 5

Velmi zajímavé zážitky zpravodaje reportéra. Jakub Szántó je opravdu machr. Jediná nevýhoda této knihy je, že je příliš krátká :)

29.11.2019 5 z 5

Einstein: jeho život a vesmír Einstein: jeho život a vesmír Walter Isaacson

Další výborný životopis od Isaacsona. Přiznám se, že jsem ani netušil, jak měl Einstein zajímavý život.

28.04.2019 5 z 5

Druhá světová válka (komplet) Druhá světová válka (komplet) Winston S. Churchill

Mistrovské dílo, kdyby to bylo možné, dal bych šest hvězdiček z pěti. Pro lidi se zájmem o druhou světovou válku či historii obecně naprostá povinnost. Kniha obsahuje obrovské množství zákulisních informací ohledně vedení války, rozhodování či jednání zúčastněných stran. Obzvláště zajímavé jsou pasáže popisující jednání s nabubřelým Stalinem. Čte se to úplně samo jako akční román. Nutná prerekvizita je však alespoň základní znalost událostí druhé světové války a těch, které jí předcházely, protože jinak nemusíte občas chytat kontext.

Podtitul celé knihy, anebo alespoň její první části by mohl znít "Aneb když se donekonečna ustupuje zlu". Sám Churchill píše, že kdyby měl druhé světové válce dát nějakou nálepku, nazval by ji Unnecessary War - zbytečná válka, což je velká pravda.

Pro naše podmínky velice zajímavá kapitola pojednávající o Mnichovu '38. Připokakaná politika appeasementu nekonečných ústupků zlu byla svým způsobem příčinou celé války. Anebo Churchillův citát po Mnichovu '38: "Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku." Pro srovnání Chamberlainovo: "Přátelé, toto je podruhé v naší historii, kdy byl z Německa na Downing Street přivezen čestný mír. Věřím, že to je mír pro naši dobu"… Mír ne na dlouho.

Další fascinující popisy momentů, které mi utkvěly jsou popis Operace katapult, kdy Britové po kapitulaci Francie z pragmatických důvodů zničili její zbylé loďstvo. Či Stalinovo žebrání o 20 až 30 britských divizi a s tím spojené přejmenovaní Hitlerovi ulice v Moskvě na Churchillovu ulici. Curchillova radost po útoku na Pearl Harbor z toho, že Británie bude mít konečně po 17 měsících osamoceného boje spojence. Churchillovo rétoricky vytuněné vyhlášení války Japonsku. Šok z potopení lodi Prince of Wales. Stalinova zrada Varšavského povstání. Závěrečná jednání o povalečném uspořádáni Evropy. A na závěr paradox demokracie - Volební porážka Churchila ihned po skončení války v Evropě.

Navzdory svému názvu se knihy ke konci letmo zabývají i válkou v Koreji či vznikem státu Izrael a jeho první válkou o nezávislost. Zmíněna je také smrt Stalina a přání, ať komunismus v Sovětském svazu snad brzy skončí. Knihy byly dopsány v roce 1957. Takže na vyplnění tohoto přání si svět musel ještě chvíli počkat.

17.02.2019 5 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

Celá série knih o malém Mikulášovi a jeho spolužácích jsou knihami mého mládí. Výborně napsané a vtipné. Doteď si vybavuji také charakteristické ilustrace, které příběhy skvěle doplňovaly. А také to, jak jsem se těšil na každou další knihu. Brýlatý Celestýn a tlustý Vendelín forever!

09.02.2019 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Soubor devíti povídek s tematikou robotů a jejich morálky vštípené třemi základními pravidly. Výborná je především povídka Lhář - robot, se schopností číst myšlenky v konfliktu s prvním zákonem robotiky a povídka Důkaz - robot (či nerobot?:)) kandidující na starostu. Některé z povídek mi na druhou stranu přišly poměrně nezáživné.

14.01.2019 3 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Naprostá fantasy klasika, četl jsem jako malý ještě před natočením filmů.

06.01.2019 4 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Musím říct, že od této kultovní beatnické knihy jsem čekal mnohem víc, než jen popis bezcílné cesty, party s kamarády, drog a orgií. Touhu po svobodě chápu, ale zpracování mi nepřišlo chytlavé ani čtivé.

06.01.2019 2 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Na rozdíl od jiných Čapkových děl jsem se musel do čtení Krakatitu vyloženě nutit. Člověk už od školních let ví, o čem tato kniha je, ale samotná četba mě celkem nudila ne příliš zajímavě podaným příběhem.

06.01.2019 2 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Příjemné, jednoduché, krátké. Peníze mají poskytovat svobodu, ne otroctví.

20.12.2018 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kafkovsky depresivní a tíživé.

20.12.2018 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Přiváben skvělým Orwellovým 1984 a domněnkou, že kniha My byla jeho přímou inspirací, jsem se nadšeně pustil do čtení. Zatímto v případě 1984 byla postupně budovaná mrazivá atmosféra strhující, v případě My jsem měl problém udržet pozornost. Přestože mám matematický background, všudypřípomné matematické pojmy mi přišly zvláštně šroubované. Celkově je v 1984 antiutopická společnost jako celek popsána mnohem výživněji. V My nejde ani tak o společnost, ale o příběh D-503 nechápajícího svůj pocit lásky k I-330...

20.12.2018 2 z 5

Informace zajímavé, ale názory autora jsou až příliš levičácké.

30.11.2020 2 z 5

Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Musíme si promluvit o Putinovi: Jak se Západ mýlí v nebezpečném vládci Ruska Mark Galeotti

Zajímavé, avšak velmi, velmi stručné.

22.11.2020 3 z 5

Jak prokouknout druhé lidi Jak prokouknout druhé lidi Joe Navarro

Určitě lepší než předchozí kniha na podobné téma (Jak prokouknout lež a odhalit pravdu). Nejdůležitější věta z celé knihy je na úplném konci: Expert na neverbální komunikaci a odhalování lži má pouze o něco málo větší úspěšnost než náhodná metoda padesát na padesát.

24.03.2020 3 z 5

Nahá pravda Nahá pravda Vladimír Pikora

Kniha napsána v roce 2012 a řešící ekonomické problémy tehdejší doby (krach Řecka a Španělska, tunel zelené energie a fotovoltaiky, ...) a v dnešní době celkem neaktuální. Mnoho predikcí nastíněných knize se evidentně nesplnilo (rozdělené eurozóny, krach dalších států, ...). Co mi obzvlášť vadilo na audioknize byl dabing ženským ne příliš přijemným hlasem, který byl navíc mnohem hlasitější než mužský hlas, se kterým se dabing střídal. Proti obohacení i odborné knihy humorem nic nemám, ale zde byl vtip velice nucený až trapný.

11.02.2020 2 z 5

Perfektnní popis zážitků z jednoho z nejtěžších trailů. Lucka je opravdu zlatá holka a machr za to, co dokázala. Její kniha se mi líbila mnohem více, než kniha Moniky popisující zvládnutí stejného trailu. Byla nejen obsáhlejší, ale obsahovala více humoru a popisu komunikace a mezilidských vztahů mezi hikery.

01.01.2020 5 z 5

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Celkem zajímavé a pozitivní informace, že na tom svět není až tak špatně, jak si všichni myslí.

27.12.2019 4 z 5