ludek7426 Online ludek7426 komentáře u knih

Umění války Umění války Sun-c'

Rozsahem nevelká kniha, kterou jsem se už dlouho chystal přečíst. Možná že spousta zde napsaného nejde na první pohled použít v běžném životě, ale pokud vás ty myšlenky přimějí se na chvilku zastavit a zamyslet, naučit trpělivosti, mají určitě smysl.
Bylo by zajímavé vědět, kteří z úspěšných vojevůdců se knihou inspirovali, a kterým neúspěšným ani to nepomohlo.
"Zvítězí ten, komu do vedení vojska nezasahuje vládce".

30.08.2020 4 z 5

Stáčení temného piva Stáčení temného piva Tim Powers

Tim Powers vás vezme na výlet do historie, na programu je rok 1529 a první obléhání Vídně. A je to jako vždy velkolepá jízda. Tentokrát se nedostane na promyšlené časové smyčky jako v románu Brány Anubisovy, ale magie, šermířských soubojů, úkladů a intrik si užijete dosyta. Pivovar v srdci Vídně a zároveň centrum západního světa, v boji proti tureckým vojskům sultána Sulejmana I. Východní magie a postavy z Artušovské legendy se prolínají s příběhem stárnoucího,prošedivělého žoldnéře Briana Duffyho.
Když jsem knihu četl před léty bezprostředně po dočtení Bran Anubisových, byl jsem trochu zklamán. Teď jsem si ten příběh užil mnohem více. Dobrá práce a rozhodně doporučuji.

30.08.2020 4 z 5

Třináct zrcadel mé duše Třináct zrcadel mé duše Reinhold Messner

"Když o sobě přemýšlíme, nevíme, kdo jsme. A když se představujeme, říkáme jen to, co se nám hodí. Nasazujeme si masky.
Člověk prozrazuje svou duši jen tím, co dělá. Povím vám tedy, co dělám, abyste pochopili, kdo jsem"
Reinhold Messner
Vždy se mi líbily knihy Reinholda Messnera, jeho myšlenky, pohled na svět, i vše co dokázal - jak říká - "v rámci hranic které jsem si sám stanovil".
Člověk ani nemusí zdolávat osmitisícovky nebo projít napříč Antarktidou, aby se ve spoustě toho, co je zde napsáno našel.

15.08.2020 5 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Moc příjemná sci fi klasického ražení, A. C. Clarke by měl určitě radost. Dobrodružný příběh odehrávající se na dně zamrzlého moře mimozemského měsíce. Už dlouho jsem nečetl tak čistokrevnou klasickou hard sci fi, hnanou dopředu výborným příběhem a exotickým prostředím. Autor tu stvořil svět, plně fungující a živý, a vy můžete přemýšlet jak to bylo všechno dál.
Ještě musím pochválit samotné provedení knížky, to je prostě nádhera, od obálky přes decentní vnitřní ilustrace, je požitek mít tuhle knihu v ruce a číst.

24.06.2020 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

"... a já tady lezu po břiše, abych ukrad dítěti stříbrný dolar. Jeden dolar. A já lezu po břiše,abych ho sebral."
Truman Capote nám vykreslil živě všechny postavy, oběti i vrahy. Do nejmenších detailů, máte pocit že je důvěrně znáte, jako staré známé . Vidíte je před sebou, rodinu úspěšného farmáře a jejich děti, které mají celý život před sebou. I ty dva grázly, které od dětství nepotkalo nic dobrého. Osudy všech se s jakousi slepou neodvratností protnou. Zůstanou jen zničené životy, všech, obětí i těch vrahů. A jejich nejbližších.
Přebrat si to musí už každý sám. Není to lehké čtení ani lehké přemýšlení. Uleví se aktem pomsty někomu, bude svět lepší?
"A když vám pověsí syna,dodal se skelným pohledem, zastřeným únavou a beznadějí, když víte, že bude viset, to už vás nic horšího potkat nemůže."
Já na to, co chtěl Capote touhle znepokojující knihou říci, budu myslet ještě hodně dlouho.

18.06.2020 5 z 5

Slepozrakost Slepozrakost Peter Watts

Temné a mrazivé jsou hlubiny vesmíru, a mnohem temnější jsou lidské mysli pod lhostejnými hvězdami. Všeho se mi dostalo dosytosti v této naprosto skvělé knize. Hned poputuje na poličku k mým oblíbencům.
Něco z Clarkova setkání s Rámou, tajemné zkoumání cizího artefaktu. Děsivá a mrazivá atmosféra sestupů do nitra Rorschachu, jako vystřižená z obrazů H. R. Gigera. Nelidští a naprosto cizí mimozemšťané, musel jsem myslet na Stanislava Lema a jeho Solaris.
A hrdinové celého příběhu, lidé, na kterých toho už moc lidského není. Alespoň na první pohled. Tady zase musím myslet na Gibsonova Neuromancera.
A čím dále jsem četl, tím více bylo jasné , že za ohromujícím gejzírem nápadů a děje, který se dotýká všeho od biologie až po kvantovou fyziku, se pořád skrývá člověk, jeho nitro a ta neodbytná otázka - kdo jsme? Jsou lidé ti co se uzavřou do virtuální reality, do nějakého "Nebe", nebo ti co se vzdají všeho aby mohli jít dál?
Je tady toho k přemýšlení opravdu hodně, a vím že se ke knize budu často vracet. Slepozrakost mně prostě dostala, a jsem moc rád že se to stalo.

15.06.2020 5 z 5

Tichý Don III–IV Tichý Don III–IV Michail Alexandrovič Šolochov

Závěr velkolepé epopeje od mistra Šolochova. Jak už jsem psal u prvních dvou dílů - krásné a smutné. Vřele doporučuji k přečtení. U téhle knihy budu v myšlenkách ještě hodně dlouho.

31.05.2020 5 z 5

Druhá planeta Oggu Druhá planeta Oggu Péter Lengyel

Hodně dobrá sci fi od maďarského autora. Kdysi před lety jsem tuhle knížku znal snad nazpaměť, a chtěl jsem si ji znovu připomenout. Pořád dobré hard sci fi, v prostřední části dost rozvláčné a popisné, ale jinak fajn. Tahle knížka v klidu obstojí i v konkurenci tehdejších "západních" spisovatelů.

Dilvermoon Dilvermoon Raymond Huebert Aldridge

.... Černé oči těla zaplály a zamrkaly. "Dobrý večer Johne" , řeklo. "Chceš mi vyprávět další příběh? ".
Po přečtení těchto povídek ve vás zůstane zvláštní smutek a pocit znepokojení. Ray Aldridge zde stvořil celý svět, cizí a vzdálený, děsivý a krutý, ale ve skutečnosti naprosto lidský. Příběhy o tom co znamená být lidský. Příběhy na jejichž konci je téměř vždy naděje.
A samozřejmě je zde Brána tváří, jedna z nejlepších sci fi povídek všech dob, dle mého skromného názoru. Alespoň já ji cítím jako příběh o vykoupení viny a odpuštění.
Pokud vás svět Dilvermoonu osloví a dostane do své moci, budete se do něj chtít stále vracet. Ten návrat za trochu námahy a přemýšlení stojí.

15.12.2020 5 z 5

Sny samotářského chodce Sny samotářského chodce Jean-Jacques Rousseau

"... strádání se lépe snášejí, když je o srdce lépe postaráno než o tělo."
J. Rousseau na sklonku života nachází klid a smíření. Filozof který byl pro starou společnost nebezpečný a radikální, a ironicky stejně nepřijatelný a odmítaný byl i novou generací osvícených revolucionářů. Nový věk rozumu, ale bez citu a srdce. To nebyla cesta kterou by šel, a tak skončil odvržený všemi, stíhaný paranoiou.
Nechte se okouzlit sny filozofa Rousseaua, na tichých osamělých procházkách přírodou. Mají vám hodně co říci.

12.10.2020 5 z 5

Čo Oju Čo Oju Herbert Tichy

Rok 1954, miniaturní rakouská expedice na osmitisícovku Čo Oju. Tři evropané, několik Šerpů a 900 kilogramů zásob. Herbert Tichy zde krásně a poutavě vypráví o lidech a přírodě, o tom že cesta na vrchol nevede přes technické vybavení a vojenskou organizaci mamutích expedic. Pokora a čisté srdce dovedla trojici Tichy, Pasang, Jöchler až k úspěšnému prvovýstupu na Čo Oju.
Tuto knihu měly s sebou i Dina Štěrbová a Věra Komárková při úspěšném ženském výstupu v roce 1984, jejich výprava byla dokonce ještě menší než Tichého. A fotografie salutujícího Pasanga na vrcholu hory pomáhala přesvědčit vahající Šerpy.
Nosiči se slzami v očích, loučící se na letišti s výpravou jsou závěrem jedné z nejlepších knih o horách a lidech, kterou jsem kdy četl.

26.09.2020 5 z 5

Edda a Sága o Ynglinzích Edda a Sága o Ynglinzích Snorri Sturluson

Nádhera.Příběhy ze severské mytologie,napínavé drsné a poetické.Inspirace pro spoustu spisovatelů a hudebníků,od Wagnera po Tolkiena a další.Rozhodně se k této knize budu často vracet,jedno přečtení nestačí.Číst si příběh o prokletém prstenu a poslouchat u toho Wagnerův Prsten Nibelungův,tomu se nic nevyrovná.

18.09.2020 5 z 5

Miluj mne i zítra Miluj mne i zítra Svend Åge Madsen

Svět ve kterém lidé žijí své životy bez minulosti, jen dlouhá řada dnů. A každý den jiný partner, děti, rodiče, práce, známí.... Svět kde nemá místo závist, samota, žárlivost. Svět obývaný spokojenými, prázdnými lidmi, kteří se nikdy nemuseli o nic snažit a o nic bojovat.
"Místo dlouhé řady dní jsme prožili život...." Určitě bych volil stejně jako hlavní hrdinové v tomto výborném příběhu.
Jen malá poznámka na závěr, mám pocit že tímto románem musel být ovlivněn kultovní film Dark city režiséra Alexe Proyase.

04.06.2020 4 z 5

Příběh Mount Everestu Příběh Mount Everestu Francis Younghusband

Naprosto fascinující popis prvních expedic na Mount Everest v letech 1921, 1922 a 1924. Při čtení příběhů lidí jako Mallory, Odell, Irvine nebo Norton si člověk raději ani nevzpomene na dnešní dobu plnou placených turistů, front pod vrcholem a spousty odpadků všude kolem.
Zaujalo mne také jak se autor už tehdy, dva roky po expedici v roce 1924 negativně vyjadřoval o používání kyslíku při výstupech.
Ještě dlouho budu myslet na objevování přístupů k Everestu, laviny pod Severním sedlem, Nortonův výstup, tajemství Malloryho a Irvinovy smrti i Odellovo osamocené čekání na návrat kamarádů.
Krásná a silná kniha, zároveň svědectví doby, psaná bez znalosti věcí které přišly potom. Doporučuji.

Město & město Město & město China Miéville

Z této knihy jsem měl po přečtení předchozích komentářů trochu obavy, ale nakonec to byla jízda. Nebyl problém se rychle začíst, přijmout pravidla originálně vystavěného světa. Jen na konci autor trochu ztratil dech, a finále mi přišlo trochu natahované a divné. Ale myšlenka, že jsme sami sobě nejlepšími policajty je mrazivá a smutná.
Jsem rád, že po té co jsem kdysi nebyl schopný dočíst Železnou radu jsem si k Miévillovi znovu našel cestu. Moc dobrá knížka.

Titan Titan John Varley

Další z klonů Setkání s Rámou se podle mého názoru moc nepovedl. Vadilo mi, že se autor evidentně nemohl rozhodnout, jaký žánr vlastně bude psát, takže po sci fi začátku v kolejích A. C. Clarka se děj zvrhnul do podivného mixu sci fi a fantasy. Tady už jsem myslel že knihu nedočtu, ale vydržel jsem, a hrbolatý děj plný podivného jednání postav a logických nesmyslů mně v poslední třetině začal zase bavit. Nakonec dočteno až do konce, ale dalo to práci. Možná kdyby se autor místo zamotaných popisů kdo se s kým vyspal více věnoval logice děje, byl by výsledek mnohem lepší. Nápad a potenciál knížka určitě má.

13.10.2020 2 z 5

Sluneční poutník Sluneční poutník David Brin

Nakonec to vůbec nebylo špatné. Vesmír ve kterém protektorské rasy pozvedají rasy zaostalé a ve vývoji. Hodně mi to připomnělo progresory bratří Strugackých. I když tady je vše v mnohem větším měřítku, miliony let nehrají žádnou roli a pozvednuté rasy se stávají vazaly svých protektorů.
V tomto univerzu autor rozehrává detektivní příběh, dočkáme se ponorů do sluneční korony, inteligentních delfínů a šimpanzů a spousty dalšího. Příběh je místy moc překombinovaný, důvody k jednání jednotlivých postav nepřehledné nebo nevěrohodné, ale přesto, je to moc dobré čtení.

04.10.2020 4 z 5

Lišky na vinici Lišky na vinici Lion Feuchtwanger

Feuchtwangerův obraz Francie a amerických kolonií v době boje za nezávislost. Jak je u autora zvykem, dostaneme spoustu krásně vykreslených postav a charakterů. A také spoustu historických souvislostí, v tomto případě plných ironie. Francie podporuje americké kolonisty, kteří ji připravili v předchozí sedmileté válce o Kanadu. Král Ludvík 16. pod tlakem svých ministrů poskytuje vysoké půjčky i vojenskou pomoc mladé republice, reprezentované Benjaminem Franklinem, kterým král pohrdá. I když je pokládán za omezence, zcela správně předvídá jak to všechno skončí.
Podat dějiny tak živě a zajímavě jako Feuchtwanger umí málokdo. Franklin, Ludvík, Marie Antoinetta, její bratr Josef II., a spousta dalších, ti všichni ožívají v tomto strhujícím příběhu. Doporučuji.

13.09.2020 4 z 5

Zrání krále Jindřicha IV. Zrání krále Jindřicha IV. Heinrich Mann

Zatímco první díl životopisného cyklu o Jindřichu IV. více popisuje dějiny Francie a západní Evropy na pozadí vzestupu Jindřicha z Navarrského krále až po krále Francie, druhý román je mnohem více osobní pohled do života tohoto neobyčejného člověka.
Příběh krále který alespoň na čas ukončil ve Francii náboženské války a pozvedl ji na světovou velmoc. O co více se mu dařilo v ve veřejném životě, o to smutnější a dramatičtější byl jeho život soukromý. A také věděl že na konci čeká ruka vraha, a nad Evropou se stahují mračna třicetileté války.

26.08.2020 4 z 5

Nepokojná léta: Historie třicetileté války Nepokojná léta: Historie třicetileté války Peter Englund

Historie třicetileté války podaná pro změnu více ze švédského úhlu pohledu. Nejsou to strohá fakta a letopočty, ale obrovský obraz života v té době. Obdivuhodné jak široký mají záběr témata, které autor probírá. Vše podloženo pečlivě sesbíranými písemnými prameny, ať už se jedná o historické publikace nebo dobové kroniky a deníky.
Některá tvrzení jsou čistě subjektivní, ale na to má autor právo,prostě velmi čtivě a zajímavě podaná historie. Výborné.

31.07.2020 4 z 5