Lucienka Lucienka komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Letos jsem se po mnoha letech vrátila k famóznímu panu Orwellovi a v pořadí nejprve film a poté kniha, jsem byla opět nadšena, protože z knihy se toho dozvíte samozřejmě mnohem více. S dlouhým odstupem byla četba náruživější než před lety, ale o to smutněji doléhala, s vědomím jak jsme historicky nepoučitelní.

16.07.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Opět luxusní zábava, jen si člověk musí dávat pozor, aby smíchy nevzbudil vlastní mimčo. Už se moc těším na další díl.

18.08.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Klasika, ke které jsem se po mnoha letech vrátila. Člověk nesvobodu, totalitu a komunismus vnímá jinak, snad lépe než v devatenácti, kdy jsme to četli jen jako přípravu na maturitu. Nepřestane mě fascinovat, jak se jeho předpověď naplnila a rozhodně to je třeba předávat dál dalším generacím.

07.02.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Pro mě asi nejlepší a zároveň nejnáročnější kniha roku. A to můžu říct s klidem v první polovině roku. Chce to hodně trpělivosti a obrnit se proti drsné historii, kterou autorka brilantně převedla do románové podoby.

04.04.2023 5 z 5

Luxusní spojení humoru v těžké době, krásně vykreslených a rozvíjejících se vztazích včetně špetky romantiky na ostrově, kde by mohlo být všechno zapomenuto a přesto v živé paměti navždy. Kniha jako žádná druhá!

01.07.2019 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Respekt a dík Eriku Tabery za takhle ucelené politologické dílo se sociologickým rozměrem, snadno k pochopení a plné odkazů, že je jasné z čeho vychází. A žádné neurčité "o čem sním, i když vůbec nespím" :-) Cítím souznění naší liberální bublinky, ale zároveň jasně řečené varování před čím si dát pozor.

19.12.2020 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Nečte se nesnesitelně lehce, ale k zamyšlení určitě stojí a nalákalo mě na další Kunderovy knihy, které jsem nevím proč opomíjela.

19.01.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Pro mě asi nejzábavnější díl ze všech. Budete se bavit a smát až nearistokraticky.

28.12.2022 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Čím rychleji žijeme, tím víc je takových knih zapotřebí. K zamyšlení a zároveň pro mě neskutečně uklidňující a vyrovnaný, smysluplný způsob života s nadhledem. Po letošní návštěvě Provence s touto knihou se rozlévá blaho po duši.

24.07.2019 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Další uchvacující Nesbovka, která vás pohltí. Jde to i bez HH (i když ve skrytu duše chybí). Ale Šimon Kéfas a další ukázali, že je komu držet palec a že svět není černobílý. Zamyšlení nad vinou, trestem a odpuštěním s náboženskou paralelou bylo taky příjemným dalším rozměrem.

15.01.2016 5 z 5

To že byl život? – Z podzemní církve do labyrintu svobody To že byl život? – Z podzemní církve do labyrintu svobody Tomáš Halík

Od disentu s Václavem Havlem až po dnešní dobu, z jednoho kontinentu na druhý s neskutečným a tak milým propojením historie, víry, politiky a filosofických zamyšlení z pera duší mladíka se zkušenostmi kmeta, toť naše studnice vědomostí Tomáš Halík, obklopený akademickou farností plné omladiny, kterou je radost sdílet a navštěvovat.

02.04.2019 5 z 5

Až nearistokraticky se bavím u knih pana Bočka a doporučuji všem, kdo se chtějí od srdce zasmát.

12.01.2019 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Dlouho se mi žádná kniha nečetla takhle těžce. Množství sesbíraných informací o našem Bossovi mi nedělalo dobře a předčilo veškerá očekávání. Jen škoda, že nemělo vliv na loňské i letošní volby. Jak je vidno, bohužel převažuje mezi námi generace bez idejí a těm jsou podobné informace i vyšší principy lhostejné a jdou cestou populismu s AB.

03.02.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Po letech jsem se k Malému Princi vrátila a opět se dostavil pokoj v duši, kdy se člověk na chvíli zastaví a pochopí. Čím jsem starší, tím mám Malého Prince raději, ale takových je nás tu víc, jak vidím :)

28.12.2017

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Teď, abych se bála do Anglie odcestovat:) Takhle krásná, jak ji Čapek vykreslil slovy i obrázky snad ani už nemůže být..

24.03.2011 5 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Evžen Boček

Nečekejte p. Bočka jen Aristokratku a budete spokojeni s tímto napínavým románem ze života kastelána. Není jen prvoplánově pro pobavení, ale i tak se u knihy párkrát zasmějete, minimálně u části o muflonech.

04.02.2021 5 z 5

Saturnin zasahuje Saturnin zasahuje Miroslav Macek

Vtipné a pohodové čtení. Očekávání jsem přehnané neměla a tak jsem si tuto zábavnou knihu užila. Saturninovské to je, tak neváhejte.

28.12.2020 4 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Velká paráda, Nesbø nám zraje jak víno! Napětí a překvapení už se u něj stává zárukou.

08.02.2020 5 z 5

Smrtící byznys Smrtící byznys Hana Hindráková

Nechápu, jak někdo může knihu označit za oddechovku. Pro mě to byla dechberoucí záležitost a o tématu falešných léků jsem neměla povědomí, takže mi otevřelo oči a jsem za to autorce vděčná. Problematika se netýká jen Afriky a může Vám přijít do cesty i na jiné dovolené nebo objednávce léků po internetu, tak neváhejte opustit svojí informační bublinu a poinformujte se pomocí této skvělé a napínavé knihy. Příběh není fiktivní a nedovolte, aby se stalo i Vaší realitou;-)
HH i přes své mládí a rodinu má v plánu další výborné téma ze svých výjezdů na "černý kontinent", takže se máme na co těšit.

14.10.2017 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Nejvtipnější a nejzábavnější kniha, kterou jsem četla. Ani aristokraté to nemají jednoduché;-) Už se moc těším na druhý díl.

18.01.2017 5 z 5