Luc.i Luc.i komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Četla jsem jako četbu k maturitě a proto jsem od toho moc nečekala. Opravdu mě to mile překvapilo, chvílemi by z toho bylo úplně smutno a mělo to hrozně ponurou atmosféru, ale co jiného by se dalo čekat od tohoto tématu. Některé části mě úplně nebavily ale od jiných jsem se vůbec nemohla odtrhnout jak to bylo napínavé. Celá knížka působí hrozně reálně, situace, vztahy lidí, pocity a myšlenky Pavla i jeho kamarádů. Zatím jedna z nejlepších knih co jsem četla v rámci povinné četby. Celkem 5/5*

04.02.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Čteno k maturitě ale moc se mi to líbilo. To prostředí bylo krásně popsané a celkově se mi knížka fakt líbila a čtení jsem si užila, ikdyž to pak bylo smutné.

27.12.2021 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

(SPOILER) Pro mě je Rita Sepetys jednou z top autorek. Četla jsem od ní V šedých tónech, Mlčící fontány a teď už i Sůl moře a všechny tyhle knížky jsou naprosto úžasný.

Mám ráda historické romány a o to víc oceňuji, že si autorka vždy vybere nějakou méně známou událost.

O lodi Wilhelm Gustloff jsem už něčí zaslechle tahle knížka mi událost ale přiblížila ještě víc.

Spojují se zde příběhy čtyř mladých lidí. Joany, mladé litevky a zdravotnice. Emílie, patnáctileté polky na nepřátelském území. Floriana, tajemného mladíka který nám ani ostatním v knize dlouho dobu moc neprozradí. A Alfréda, fanatického nacistu který touží po slávě, uznání a po tom být prospěšný Fuhrerovi.

Nebudu lhát, Alfred mě dost vytáčel. Ostatní postavy byly skvělé a on tam byl jaksi navíc, ostatně jeho linka nebyla úplně pozitivní a on nebyl moc sympatický konec příběhu mě v tom jen utvrdil.

Střídání pohledů po poměrně krátkých kapitolách tomu dodávalo na napětí. Sledovali jsme občas jednu věc z více pohledů a občas jsme byli na více místech zároveň. Mám rádi střídání vypravěče a tady to navíc skvěle fungovalo.

Během čtení mě pár věcí překvapilo a byla jsem hrozně zvědavá jak to bude dál. Knížka se skvěle četla a byla napínavá.

Když došlo na zmínku o Line, napadlo mě jestli to není hrdinka z V šedých tónech a když se to pak potvrdilo, byla jsem nadšená. Tohle se autorce fakt povedlo.

Konec byl tak nějak jak jsem čekala, vztah mezi Floriánem a Joanou se mi moc líbil, byl takový přirozený a ikdyž mohl být konec mnohem víc happyend tak tohle bylo dobré zakončení příběhu.

U poslední kapitoly jsem byla upřímně zmatená, a doufám že nejsem úplně mimo když nevím kdo byla ta paní která Floriánovi psala.

Knížka byla skvelaz, doporučuju a těším se na další autorčinu knížku 5/5*

14.09.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Nádherná kniha. Hned od začátku jsem měla občas slzy v očích a to u knížek většinou nebrečím ale to prostě nešlo. Ta knížka je naprosto dokonale a citlivě napsána. Líbilo se mi protínání přítomnosti a Lininých vzpomínek . Všechny postavy jsem si oblíbila, a myslím že Andriuse a Jonase si nešlo neoblíbit. Měla jsem radost jak se nakonec ukázal Kreckij.
Autorka si vybrala neobvyklé ale dobré téma od kterého se nešlo odtrhnout. 5/5*
PS (OBSAHUJE SPOILERY ): Většinou nemám epilogy moc ráda ale tenhle mi přišel dobře vymýšlený a dostačující i když byl krátký. Ale vlastně mi i chyběl příběh setkání Liny a Andriuse i když takhle mám dost prostoru pro domyšlení si příběhu.

28.05.2020 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Skvělá kniha! Sice typická svého žánru takže se dalo tušit co bude ale to mi vůbec nevadilo protože mám tenhle žánr moc ráda. Oba hrdiny jsem si hned oblíbila. Kaden uzasnej. Krásný citáty a myšlenky. Skvělý písničky co tam zmiňovali. Čtení jsem si moc užila, styl mi vyhovoval, těším se na další díl

23.03.2020 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

(SPOILER) Skvělá knížka, byla jsem z ní fakt nadšená. Sladká. Vtipná. Roztomilá. Sexy.

Mám ráda LGBT knížky kde jsou dva kluci a tenhle nápad na prince a syna prezidentky mi přišel geniální.

Taky jsem v průběhu knížky vlastně došla k tomu, že pokud by šlo o kluka a holku tak že by mě to už ani nebavilo ale dva kluci byli fajn ozvláštnění.

Alex i Henry byli skvělí hlavní hrdinové a úžasnej pár. Ze začátku se mi líbilo jak se nadnášeli, pak jak si k sobě hledali cestu a i jak to dopadlo a všechno mezi tím.

Alexovi rodiče byli fajn ijdyz mě trochu mátlo že se o nich píše jménem. June je skvělá sestra a Nora byla fajn ikdyž na konci jsem si chvíli myslela že za ten skandál může ona. Jinak byl to jen můj pocit nebo mezi June a Norou něco bylo? Sympatický mi byl i Rafael a byla jsem ráda že jim nakonec pomohl.

Trochu jsem teda nepochopila Zahry zasnoubení, potřebovalo by to trochu rozvést, jak se poznali a tak.

Knížka byla fakt vtipná, hlavně v první půlce jsem se celkem nasmala a zbytek jsem se culila. Ke konci mi to přišlo trochu zdlouhavé a naopak uplnej konec byl dost rychlý.

Jinak jsem si to fakt užila a přišlo mi že je to takovej next level k mýmu milovanýmu Probuzení Simona Spiera (taky bych řekla že Červená, bílá a královská modrá je trochu pro starší, ikdyž podle recenzí jsem čekala sexuální scény mnohém víc, za mě v pohodě).

Super, milá, vtipná, předvídatelná knížka se super hrdiny 5/5*

19.08.2021 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Nádherná knížka! Opět aurorka ukázala ne úplně známou část historie a Já se nemohla nabažit. Atmosféra byla vykreslená naprosto výstižně. Smála jsem se když bylo něco vtipného, brečela jsem, když hrdinové smutnili, měla jsem strach a byla jsem napjatá když jsem nevěděla kam to může pokračovat. Všechny postavy jsem si oblíbila i když ne všem jsem úplně rozuměla. Zápletku jsem tak trochu odhadla předem ale bylo tam toho mnohem víc a i když je knížka celkem dlouha, díky krátkým kapitolám a napínavému ději se četla strašně snadno. Byly tam krásné myšlenky a Danielovo fotografování považuji za zajímavou a příjemnou vsuvku. Tak nějak jsem čekala romantickou linku kýčovitější, tohle mi přišlo přirozené a líbil se mi vztah mezi Anou a Danem. Konec se tak nějak dal tušit i když se mi líbí ze byl jen v náznacích. Některé části by mohly být malinko víc popsané a vysvětlené, ale stejně jsem hrozně ráda, že mám knížku u sebe v knihovně a určitě se k ní vrátím. Celkem 5/5* Doporučuji všem věkovým kategoriím.
-"Zrovna když si housenka myslela, že svět končí, stal se z ní motýl "❤

19.02.2021 5 z 5

Pohřbený život Pohřbený život Allen Eskens

Knížka mě velmi mile překvapila. Byla skvělá! Děj mě úplně vtáhl a bylo to ohromně čtivé, napínavé a strašně jsem chtěla vědět jak to bude pokračovat a jak to skončí. Kniha rozebírala různorodá témata a stejně to do sebe zapadalo. Líbil se mi i jazyk a použití přirovnání. Chvílemi tam byly i myšlenky k zamyšlení a výjimečně mi vůbec nevadili poznámky autora , bez nich bych se asi ztrácela.
5/5*

24.04.2020 5 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Knížka se mi líbila. Oba hlavní hrdinové byly moc fajn a celkově se mi i děj líbil. Všechny postavy mi byly sympatické a líbily se mi i jejich příběhy a jak jsme odhalovali minulost.
Knížky o mladých lidech s nemocemi čtu celkem často a tahle podle mě patří mezi ty lepší.
Na konci jsem samozřejmě slzela ale jinak se mi to fakt líbilo. Konec byl na mě trochu moc otevřený ale alespoň si můžu domyslet jak bych byla ráda aby to bylo dál. Vlastně jsem nečekala,této takhle dopadne ale jsem celkem spokojená.
Celkem 4/5* a myslím že kdo má tohle téma rád tak se mi to bude líbit

04.06.2021 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Knížku nejdřív četla moje mamka a po dočtení mi řekla že by jí zajímalo co si o tom budu myslet a tak jsem se do knížky taky pustila.
Musím říct že jsem od toho nic moc nečekala a nakonec to bylo vlastně celkem fajn. Moc hezky se to četlo, bavilo mě to a byla jsem zvědavá co bude dál. Knížka je ale celkem zmatená je tam hrozně moc jmen takže jsem se musela docela soustředit kdo je kdo. Asi všechny postavy mi byly dost nesympatické a vůbec jsem nechápala jejich chování. Trochu mi vadí, že v knížce není žádný normální funkční vztah. ... Taky nám s mamkou trochu trvalo než jsme se zorientovaly v záležitosti ohledně peněz která tam nebyla podle mě dostatečně vysvětlena. Konec vlastně žádný nebyl ale ani nevím jak bych si ho představovala. Celkem 3* ,dobrá, ale celkem zmatená knížka

28.02.2021 3 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Od autora jsem četla jenom knížku Hvězdy nám nepřály která mě moc nenadchla ale pak jsem se dostala k Paper towns v angličtině a rozhodla jsem se že to zkusím. Je to moje první knížka v angličtině takže vím že jsem úplně všechno nepochytila ale i tak se mi příběh líbil. Q se sice občas choval trošku víc jako stalker a Margo jsem úplně nechápala ale stejně jsem si čtení užila. 4/5* a myslím že dám Greenovi ještě někdy šanci.

12.08.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

V dětství jsem ji nikdy nechtěla poslouchat protože jsem ji nerozuměla ale ráda jsem si prohlížela obrázky. Obrázky se mi pořád líbí a jsem ráda že jsem si ji přečetla cca po 10 letech co mi ji naposledy někdo četl. Kniha má krásné přímé a čisté myšlenky. Určitě přečtu znovu

06.02.2020 5 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

Od knížky jsem moc nečekala, půjčila jsem si ji jen proto, že v knihovně nebylo nic z toho co jsem chtěla číst. ..Knížka mě ovšem překvapila, bylo to NÁDHERNÝ. Ze začátku mi ta láska vzhledem k jejich věku přišla hodně zvláštní ale pak jsem ji začala chápat . I když jsem si přečetla obálku, opravdu mě to překvapilo. ...Musím přiznat že jsem si i trošku pobrečela. Nevím, jestli bych nevynechala epilog, ten mi přišel poněkud zvláštní a nedokončený. V knížce je však spousta myšlenek, které jsem si musela vypsat, protože za to stály❤
Měsíční paprsky v duši a v úsměvu slunce. ....

25.08.2019 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Moc se mi líbí styl psaní, to se tak hezky pohodově četlo a to i přesto že tam byly občas i náročnější motivy. Občas to bylo vtipné, občas smutné, občas jsem nevěděla co si myslet. Příjemná vlastně oddechová knížka.
Celkem 4/5* , za mě jedna z lepších z četby k maturitě

19.11.2021 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Čteno v rámci maturitní četby a jelikož jsem romantik tam se mi to líbilo. Že je to drama mi nějak nevadilo a veršíky jsem jen uvítala. Hezky se to četlo a celkově to byl příjemný čtenářský zážitek.
Musím teda trochu odhlédnout od toho že Julii bylo sotva 14 a že se tam všechno řeší vraždou/sebevraždou ale jinak fajn.
Celkem 4/5* ale klasika se těžko hodnotí

22.09.2021 4 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Knížku jsem přečetla v rámci povinné četby na střední. Moje minula poezie z povinné četby byl Evžen Oněgin a to pro mě bylo fakt utrpení, takže se mi do Těžké hodiny moc nechtělo, ale nakonec to bylo vcelku dobré. Některé básně/ balady se mi líbili více ( Balada o nenarozeném dítěti , Balada o snu, Slepí muzikanti, Muž ) u kterých se mi líbila jak myšlenka tak verše. Jiné už byly horší, například hned první, Těžká hodina se mi nelíbila. Jiné jsem zase úplně dobře nechápala si myslím. Celkově to ale bylo dobré a možná dam poezii ještě šanci i mimo školu protože některé rýmy jsem si vyloženě užívala. Celkem 4/5*

19.11.2020 4 z 5

Všem klukům, které jsem milovala Všem klukům, které jsem milovala Jenny Han

Tohle je poměrně známá a oblíbená knížka a proto jsem se jí tak trochu vyhýbala. Nakonec jsem v knihovně narazila na první díl a jsem ráda. Typická romantická, je to totálně sladký, roztomilý a vtipný. Většinu knížky jsem se usmívala nebo smála na hlas. Několikrát jsem četla různé recenze, kde se objevovalo, že je hlavní hrdinka nepříjemná ale mě přišla celkem fajn taková praštěná holka co je trochu mimo. Příběh je předvídatelný a asi se dá odhadnout jak se to bude odehrávat a stejně mě sem tam něco překvapilo. Těším se na další díly. Celkem 4,5/5* super romantarna.

07.10.2020 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Knížka jakožto 1. Humbook Tip zahltila většinu sociálních sítí a recenze, které jsem na ni četla byly většinou pozitivní. Od knížky jsem tedy měla celkem vysoká očekávání a Prokletý rok mě nezklamal. Myšlenka je opravdu jedinečná, je to spojení Příběhu služebnice, Hunger games, Survivoura (nebo teda knižní předlohy Pána much ), Selekce (i když to asi jen tak 2 stránky na začátku ) a feminismu a to je prostě boží. Bavilo mě to od začátku a hrozně rychle a dobře se mi to četlo, čemuž se divím protože nemusím knížky bez kapitol. Svět tam byl popsán skvěle. V knížce byla naděje, láska odhodlání a občas mi bylo ze čtení až úzko. Tierney je skvělá hlavní hrdinka, líbilo se mi jak se během knížky vyvíjela. Bylo tam spousta zvratů, některé jse trochu predvidala ale jine mě opravdu zaskočili. Konec jsem takhle vůbec nečekala....
je to opravdu skvělá knížka rozhodně doporučuju, sama si ji určitě ještě přečtu. 4,5/5*
PS: OBSAHUJE SPOILERY : Ze začátku jsem si myslela že tam bude milostný čtyřuhelník ale jsem ráda že tam nebyl což by knížce určitě nepomohlo. Rykera mi bylo lito a skoro jsem brečela protože jsem si ho fakt oblíbila. A ten konec, už když se Tierney vracela zpátky do okresu tak jsem čekala něco úplně jiného a pak jsem doufala že ji vyženou na předměstí a ona tam bude s Rykerovou mamkou....

15.08.2020 5 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

První díl se mi hodně líbil a proto mě tenhle celkem zklamal. Tris mě v tomhle díle trochu rozčilovala a chvílemi jsem ji vůbec nerozuměla a absolutně jsem se s ní nedokázala zžít. Tobiasovo chování mě taky někdy trochu zaráželo a těším se až se o něm dozvím víc. Děj knížky mě úplně nebavil a nic mě úplně nepřekvapilo. Myslím že měla větší potenciál než autorka využila. Další díl si přečtu a doufám že bude lepší než tenhle 3/5*

24.07.2020 3 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Skvělá knížka! Námět je velmi originální. Obálka krásná. Hlavni myšlenka důležitá. Knížka předčila moje očekávání a jsem ráda že ji mám ve své knihovně protože se k ní ráda vrátím. Líbilo se mi sledovat cestu hlavni hrdinky a byla jsem zvědavá jak se ke konci dopracujeme. Linka se sudičkou a Šancí mě ze začátku trochu mátla ale pak se mi líbila. Šance byl super postava. Líbila se mi hlavni myšlenka knížky a byly v ní krásný citáty. 5/5*

24.06.2020 5 z 5