loolee loolee komentáře u knih

Pomněnkové matky Pomněnkové matky Lenka Chalupová

(SPOILER) Velmi dobře se to četlo, ale celým příběhem, vlastně příběhy, se mi jako nit linul pocit marnosti. Což je vzhledem k tématu asi správně. Nechtěla bych se ocitnout v kůži takového rodiče. A ani v rukách rodiče, jako je bývalý partner zubařky Šárky. Tohle se mi nestává často, ale i když je kniha napsána dobře, byla jsem ráda, že jsem ji dočetla, vlastně mě tohle čtení fyzicky trápilo.

19.12.2022 5 z 5

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Přiznám se, že od tohoto autora toho příliš nečekám, jen zábavu, příjemně a nekomplikovaně strávený čas s knížkou (ale to ostatně taky není málo). Nevěděla jsem, do čeho jdu a překvapilo mě to. Jestlipak by se k sobě lidé chovali jinak, kdyby věděli, že je to jejich poslední setkání? Někde jsem četla, jak je dobré se ráno rozloučit v dobrém...co kdybychom už další možnost neměli? Dobré čtení, líbilo se mi to.

24.10.2022 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

(SPOILER) Neměla jsem velká očekávání a proto mě překvapilo, jak se mi nakonec knížka líbila. Děj předvídatelný, konec ne (film neznám), a když už romantika, mohl být taky romantický. I tak docela fajn čtivo.

13.07.2022

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Knížku jsem četla tak dávno, že už jsem na to zapomněla. Ale zhruba na desáté stránce jsem si uvědomila, že příběh znám a vím, jak to skončí. Nicméně i tak jsem byla napnutá z děje a poněkud nervózní z toho, že proměna ve skutečnost není nemožná.

Děj má spád, knížka se dobře čte.

24.04.2024 5 z 5

Skóre Skóre Elle Kennedy

Parádní odpočinkové čtení. Některé pasáže mi přijdou tak americké, že hlavní hrdiny úplně vidím zestárlé o 20 let, s dětmi na prestižních univerzitách, chirurgickými vylepšeními, dokonalými chrupy i postavami, obtěžkané nemovitostmi, luxusními vozy, tituly a funkcemi. A možná taky černým svědomím z různých úletů, protože ti růžový jednorožci tam nemůžou takhle poletovat furt. Ale dobře, čtu to proto, že to je slaďárna s akorát porcí erotiky, navíc v rámci žánru opravdu čtivá. :-)

25.01.2024 4 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

(SPOILER) Jako mnozí přede mnou jsem poslouchala na můjRozhlas. Ale tak jako jo, dalo se, i když ohromená nejsem - více dějových linek v pohodě, množství souběhu "náhod", kdy oběti přicházejí o hlavu je divné a dost mě překvapilo, jaké štěstí měli policisté na svědky, kteří si vše tak detailně pamatují. Ke konci už to byla dost nuda, rozuzlení nezajímavé (ale ono to tak mnohdy asi bude, že za zločinem je něco zcela obyčejného, až malicherného). Neurazilo, nenadchlo, na poslouchání v autě a při běhu dobrý.

10.03.2023 2 z 5

Liščí tanec Liščí tanec Lenka Chalupová

Tohle byla jízda. Nemohla jsem se od knížky odpoutat. Reálný příběh, jeho vývoj jsem neočekávala, takže závěr byl překvapení. A charaktery postav skvělé vykreslené, obdivuji, jak do celkem útlé knížky lze vměstnat tolik lidských příběhů. Jen ji nevnímám úplně jako detektivku, byť tato dějová linka tam je. Výborné čtení.

12.12.2022 5 z 5

Pan Theodor Mundstock Pan Theodor Mundstock Ladislav Fuks

Knihu jsem si poslechla v adaptaci Českého rozhlasu v hlavní roli s Vladimírem Javorským během postávání v zácpě. U toho mi tedy tyhle "éterické" role sedí (cikánský král v zatracovaném Romingu, neživý v Princi mamánkovi). Cítila jsem s panem Mundstockem tu úzkost a obavy, možná trochu počátek šílenství z beznaděje. Toto uchopení pocitů Židů před transportem je úplně jiné uchopení problematiky holocaustu, než co jsem doposud četla. Co mě tedy poněkud zlobilo, byl nesprávný tvar jména ve vokativu (Pane Mundstock!), ale i to odpovídá náladě díla, i když u některých postav mi nedává smysl.
Knížku si i přečtu, tohle chci "vidět" na papíře. A na tohle musí mít čtenář/posluchač rozpoložení, počtem stran sice nepříliš obsáhlé dílo, ale jednoduché na přelousknutí to nebude, ani na poslech nebylo. Fuks je ojedinělý úkaz.

17.10.2023 5 z 5

Úplně jiný příběh Úplně jiný příběh Håkan Nesser

(SPOILER) Děj se mi líbil, je to opravdu úplně jiný příběh, protože všechno je nakonec jinak. Jen rozuzlení se mi nelíbilo, postrádám vysvětlení, jak na to Asunander přišel (teda ne, jak na to přišel, to víme, ale co bylo to, co roztočilo kolečka jeho přemýšlení správným směrem). Jinak počet mrtvol odpovídá severské detektivce ;-).

20.02.2023

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Strašně zvláštní dílo. Několikrát jsem měla chuť knihu odložit, ale přemohla mě zvědavost, co se bude dít dál. Eleanor je hodně svá, ve skutečnosti asi nevím, jestli bych její přítomnost rozdýchala. K téhle knížce se vrátím, tohle musím přečíst a vstřebat ještě jednou.

13.07.2022 3 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Hezký holčičí román, odpočinkové čtení.

07.01.2022

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Nezáleží na tom, že to je fikce. Tragédie je samotná skutečná historická událost, na které je knížka založena. Už dlouho se mi nestalo, že by mne nějaký příběh tak pohltil a sebral. Obrečela jsem to. Kniha se čte pěkně, louskla jsem jí za dva večery. Našla jsem jen jediný logický nesoulad - tatínek dívky nejdříve nebyl (měl se schovávat), ale pak už na Velodromu ano, nevím, jak se tam dostal.

16.08.2021 5 z 5

Prolitá krev Prolitá krev Åsa Larsson

Autorku jsem objevila náhodou a možnost přečíst si novou (pro mě) severskou krimi si nenechám ujít :). Jak málo stačí, aby jeden druhému sáhl na život. Postava zavražděné farářky mi byla sympatická svojí umanutostí, téma "krytí" nelegálních skutků členů určitého společenství či profese nepřestane být aktuální.

26.01.2022

Tsunami blues Tsunami blues Markéta Pilátová

Zajímavě uchopený a vyprávěný příběh. Pěkný jazyk, kterým je kniha napsána. Díky trubce jsem si vzpomněla na návštěvy jazzových koncertů U Malého Glenna kdysi dávno...

24.04.2024 4 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Poslouchala jsem na Českém rozhlase a vždycky napjatě čekala, kdy bude zpřístupněna další část! Konec byl nakonec trochu předvídatelný, ne že ne, líbil se mi i popis nálady na pracovišti T. Volfa a názorů lidí ve vesnici. Fajn detektivka, od autora si přečtu další knížky.

24.04.2024 3 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Dobré čtení, hodně dobré čtení. Zajímavý pohled člověka zvenčí na historické období, které dobře známe a řada lidí si je na vlastní kůži pamatuje. Následky toho skvělého systému, kde platilo "Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb", kdy se něco jiného říkalo a něco jiného myslelo, všichni měli všechno a nikdo neměl nic....nezmizely ještě ani více než 30 let po revoluci.

27.12.2023 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Příběh zajímavý, ale trošku moc růžový na začátku a obrat téměř nereálný. Takže přečteno, do konce spíš ze zvědavosti, protože od půlky bylo jasné, co se asi stane, ale jak to autorka zaonačí. Neurazilo, ale nadšení se nekoná.

19.08.2022 2 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Camilla Läckberg

(SPOILER) Tak to bylo slabý. Děj dost přitažený za vlasy, možná přidat více ekonomických pouček pro trochu vzdělání, a dále erotiku, což by z nevalného thrilleru udělalo slušný erotický román, ovšem Jack je z více důvodů dost odpudivý a nemusel by dostávat tolik prostoru v tomto smyslu, jinak ať si klidně páchá nepravosti.

11.08.2022 1 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Knihy Julie Caplin beru jako romantickou oddechovku, ale tohle je spíš kuchařka, tady se pořád jenom jí. Jen ty recepty a obrazová příloha chybí. Skotsko je krásné, ale narozdíl od Čajovny v Tokiu jsem neměla chuť zkoumat, kde se vlastně hrdinka pohybuje, některé pasáže jsem přeskakovala či je přečetla rychločtením. Nebavilo.

23.05.2024 2 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Mám neodbytný pocit, že něco podobného už jsem kdysi četla. Ale nemůžu si vzpomenout. Nevadí. Zajímavě propletené osudy, v průběhu čtení jsem si zjišťovala některé reálie o místech, kde se děj odehrává. Nelze srovnávat třeba se Skleněným pokojem či Pražským jarem, je to úplně něco jiného.

27.12.2023 4 z 5