Lole Lole komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Líbí se mi že popis totality je zde formou antiutopie knize sluší. Jako reflee totality používat příběh co by se stalo, kdyby vítám. Nejvíce se mi líbí linka dívka vychovávající v ústavu, která popisuje jak se na jedince podepíše život v totalitě. Stejně tak je zajímavé, že jakmile člověk procitne čeká jej trest. Autorka dokáže příběh dodat skvělo atmosféru a díky tomu se jedná o velmi čtivý příběh, který musím doporučit. V rámci české literatury skvělý objev.

30.01.2022 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Za mě zcela nejsilněji napsaná kniha. Dívka raněná členy své rodiny se raději vyhýbá kontaktu s vnějším světem a potlouká se po lesech. Velký vli proč se mě kniha dotkla měl i fakt, že jsme se aktuálně přestěhovala do Plzně a začala jsme objevovat místní okolí a místa, kde dívka pobývá tam patřili. Kniha je esencí deprese, která je ale tak věrně a hlavně silně znázorněna, že pro lidi jí trpící může být i v něčem skličující.

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Za mě jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos četla. Nechci hodnotit, jak žili postavy, ale jakým způsobe autor předal zážitek z cest. Občas je těžké se v tom orientovat, ale jakmile čtenář opustí představu klasického děje, tak se dá snadno jen nechat nést popisem nezávazných cest zážitků a absurdních situací.

31.12.2022 5 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Kniha se mi líbila, byla jednoduchá a příběh dojemný na prvotinu to nebylo vůbec špatné, ale někdy mi chyběla větší hloubka. Nicméně bych knihu spíše doporučila jako odpočinkové čtení na dovolenou. :)

10.01.2024 3 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Knížku jsem zvláda dočíst během jednoho dopoledne. Jedná se o sérii poměrně krátkých povídek, který ale mají skvělý spád. Ač autorka papisuje lidé duševně nemocné nebo narušené rodiny, tak se rozhodně nejedná o schématické figury a šablonovité příběh. Vše působí velmi realisticky, ale hlavně se dokáže člověk často dotknout na citlivém místě. Nevím co se mě dotklo nejvíce. Jestli příběh dvou sester z Jáchomova, nebo chlapce, který žil v malé garsonce. Hanišová zkrátka umí.

16.01.2022 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Jako psycholog, který mimo jiné pracuje i s romskou klientelou se mě toto téma přirozeně dotklo. Před očima jsme viděla své kleinty, jak prožívají obdobný proces, jako právě tito hrdinové v knize. Možná je to něco co sami někdy děláme. Nalháváme a snažíme se přiblížit společenské normě a právě proto se pak tato kniha může nás dotknout na citlivých místech.

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Za mě velmi pěkné dokončení celé seriie. Nevím, které části pro mne byli nezajímavější, ale celkově jsem tutu knihu zvládla přečíst za den a půl. Příběh má spád a jak se blíží do finále, tak je člověk čím dál napnutý. Musím moc ocenit, jak se o příběhu ustředních postav člověk po celou dobu dozvídá od jiných postav, než pohledem Ciri a Geralta. Tyto části jsou pro mne osobně velmi cené. Konec zabolel, i když nebylo nic explicitně řečeno.

28.02.2023 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Srdcovka. Možná, proto že v té době jsem já sama prožívila 4 ročník a trable s ním spojené nebo možná pro ten zájem, jak se svéhlavá Helenka propletá životem, který nechce nic než konformitu. Jmenovkyně a trochu i vzor, tím vším pro mě hlavní hrdinka je a musím říct že se mi v něčem podobá, ale stejné nejsem. A proto men knížka zasáhla.

Co však podle mě musím člověk pochválit? Neobvyklý humor, kouzlo Prahy a začínajích umělců a trable které první lásky přinášejí, trochu vzdoru, proti rodičům a systému. To vše v sobě tato kniha skrývá. Navíc Irena Dousková to podle mne napsala moc hezky a musím říct, že je to zatím moje nejoblíbenější kniha od ní.

18.06.2014

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Zůstala ve mě myšlenka na ženu, kterou jedna traumatická událost tak zakonzervovala, že nedokázala jít dál. Nedokázala se pohnout z místa, jako by tam byla jako hlavní připomínka minulosti. Skoro si říkám co by se dělo dál, kdyby Gerta nezatrpkla? Znamenalo by to zametení minulosti pod koberec? Asi se mnou nejvíc rezonuje nakonec toto a ne tolik věci, co se děli okolo s Němci. Ne že by nebyli těžké, ale mám pocit, že obecně je toto téma za mě hrozně používané až moc. Osobně mám pocit že knihy Tučkové není o vyhnání němců, ale víc o tom jak se k tomu postaví Gerty. Hezký porovnání je tam s Hermínou...

25.04.2024 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Přiznám se že povídky pro mě byli dost zamtečné. Začala jsme je původně číst bez znalosti okolo světa Zaklínače. Hry jsem nikdy nehrála, věděla jsem jen že výjde seriál. Bohužel to neklaplo na poprvé. Až Angína v létě mě k tomu vrátila s větší znalostí světa okolo a druhé setkání bylo o mnoho lepší. Knihu jsme přečetla na druhý pokus na jeden zátah.

16.07.2022 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha byla na mě místy až moc dokumentární a díky tomu méně čtivá. Zároven vzhledem k tomu, že je příběh postavený na reálných základ tak je to pochopitelné. Jinak za mě zajímavá kniha o částí lidové historie. Hned mě to láká navštívit Bílé Karpaty..

05.02.2022 4 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Za mě skvělé drama, pokud budu moct rozhodně na tuto hru půjdu do Divadla.

30.01.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

(SPOILER) Velmi povedená kniha, která sleduje prožívání dívky, která se nevědomky stane obětí zneužití v citlivém věku. Je to téma aktuální ale právě ony neustále odkazy na 90 léta přinášejí pocit nostalgie. Samozřejmě že nejde přesně určit nakolik je kniha odrazem reálné zkušenosti autorky a na kolik se jedná o autorský počin, ale ani to není důležité. Důležité je jak skvěle se čtenář může vcítí do prožívání hlavní hrdinky. Velkým plusem je za mě část, kdy dívky obhajuje pachatele. Jedná se dle mého o velmi důležité moment i pro pochopení obětí sexuálního násilí v běžném životě.

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Za mne je příběh velmi zajímavě psán a atmosféra kniha je skvělá. Za mě velmi dobrý literární počin psaný nezvyklým způsobem. Přelítání ze vzpomínky na vzpomínku je za mě taky velmi podařený experiment.

28.02.2022 5 z 5

Vzpomínky na úhoře Vzpomínky na úhoře Anna Cima

Za mě skvělé, trochu mi v druhém příběhu od autorky chyběla konfrontace s jinou kulturou tedy to naší. Nicméně náznaky tam byli. Jako milovnice japonské mytologie a kultury jsem byla nadšená s jakou lehkostí popisuje a nechává děj postupně gradovat. Jsme ráda, že zrovna ona byla moje první kniha. :)

02.02.2023 5 z 5

Nemůžu opominout obdiv k autorce skrze to co dokázala. Jistě jít PCT byl pro ní osobně velkou výzvou. Když jsem poprvé slyšela její popis téhle celé cesty, tak jsem byla upřímně pobavena. Líbí se mi i rozhovory s ní, kde popisuje její životní filozofii, ale knižně to nefunguje. Není v tom reflexe a možná mi i chybí hloubka. Neříkám, že mě její příběh nemotivoval samotnou se vydat na podobné cesty. Teď sama mám na svém seznamu snů Svatojakubskou cestu a svým způsobem se dovedu představit jít i tenhle trail či aspoň jeho část. Nevidím v tom nic nereálného. Ale kniha samo o sobě je jen plochým popisem. Možná byla chyba po této knize sáhnout po přečtení knihy Divočina, která je úplně jiný level. Osobně bych doporučila spíše poslouchat s autorkou rozhovory než číst její knihy. Kniha je na můj vkus až moc pubertální..

19.12.2022 1 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Přinese nám pomsta klid? DOkážeme se bránit tlaku společnosti? Můžeme vůbec zustat dobrými v dnešním světě? Je to otázka, která část v nás vyhrazje, co zvítězí, co bude silnější?
Působivé a krátce a jednoduše popsané :) doporučuji.

17.04.2015 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Můj nejoblíbenější díl, kde se v studentech zrodí touho po rebélii a nenechat Umbridge utiskovat.

06.02.2014 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Jediný díl u kterého jsem brečela ostatně jakou spoustu jiných z nás. Příběh prince dvojí krve prostě chytne za srdce. Zakončení uctyhodné, přečetla jsem to jedním dechem, ostatně jak ovšechny ostatní díly Harry Pottera. T

06.02.2014 4 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Za mě nejsilnější moment knihy byl, když Lila chytla záchvat během zetřesení a najednou ztratilu tu svou tvrdou masku. Ztracení Tiny, stejně jako panenek a nakonec Lilu na mne velmi zapůsobilo. Knihy jsem četla s radostí. Mám pocit, že mě už dlouho nechytla takhle moc nějaká kniha. Nedokážu udělat soud mezi tím, která z nich je sympatičtější Celkově si říkám, že si mají obě co vyčítat. Ale jejich příběh je paměti hodný. Způsob jakým autorka knihu napsala je skvělý :)

02.04.2024 5 z 5