lokonla lokonla komentáře u knih

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Jestli jste si po přečtení komentářů mysleli, že ta knížka je prostě špatná, můžu vás ujistit, že je ještě horší...
Po knize jsem sáhla, asi jako všichni, kvůli obrovské propagaci na instagramu (přísahám, že příště už se oblbnout nenechám). Měsíc před a pak po vydání knihy mě recenze naprosto utvrdily v tom, že tu knihu prostě musím mít. Koupila jsem si jako e-knihu + bonusovou kapitolu k tomu.
K četbě tohoto skvostu jsem se dostala až nedávno, po vyhlášení Humbook Awards, kde vyhrálo Navždycky 1. místo. To mě (a moji kamarádku, se kterou jsem to četla, a vzájemně jsme se motivovali, abychom to vůbec dočetli) tak namíchlo, že jsem si to musela přečíst a udělat si vlastní názor.
Začneme pozitivy - což je obálka, která je opravdu zdařilá + grafické zpracování knihy. Druhým pozitivem je Liam, jediná postava, která trochu za něco stála.
Dál už je to jen děs a hrůza. Postavy ploché (bylo jich hrozně málo a ani ty autorka nedokázala charakterizovat). Prostředí děje nevykreslené - měla jsem pocit, že v Americe neexistují jiné budovy než jejich škola a pár domů k tomu, vlastně nejvíce popsaná byla okna Liama a Mei, 'děkujeme' ;). Hlavní zápletka děje - co to sakra bylo? A to, že jsem měla neustále pocit, že na mě ve čtečce vyskočí reklama jak na wattpadu, to už je naprosto vedlejší XD.
Prostě a jednoduše všechno je tam špatně. Já četla e-knihu, ale z komentářů vím, že má papírová forma hrozně tvrdé desky, možná aby přežila, až s ní budete házet z okna? Kdo ví, třeba autorka o knize také nemá valné mínění a prozíravě knihu na házení z oken už připravila.
Co mě nejvíce na knize mrzí je ta propagace ze strany členek Humbook teamu (come on, guys!). Má důvěra k jejich úsudku dost utrpěla. Je ale vtipné u některých členek časem pozorovat, jak kolem této knihy velmi opatrně našlapují. Jejich recenze jsou naprosto nicneříkající a ony si občas dovolí utrousit něco jako: "No, hlavní hrdinka mi sice nesedla... ALE! kniha je vynikající."
Kapitola sama o sobě je Poděkování, které je... heh. Ráda čtu děkovačky, vždycky mi vykouzlí úsměv na rtech. Ale tohle bylo trapné a vůbec ne vtipné (asi jako celá kniha). Asi chápu, že autorka chtěla být originální ale prosím, příště už ne.
Uznávám, že ve svých 18ti letech nejsem cílovka (i když jako postavám je 17. let..., jenom se tak vůbec nechovají) a mám už také hodně načteno, ale ani tak bych nedoporučila knihu mladším čtenářům. Co si z té knihy odnesou? Že je normální být bezohledná náladová mrcha, která si neváží ničeho a nikoho a že je v pořádku o problémech nemluvit a tutlat je, protože se to přece časem nějak samo vyřeší... ale no tak!
Opravdu doufám, že ti, co knihu opěvují a hlasovali pro ni v Humbook Awards, si z ní nic nevzali.

PS: už v životě nechci vidět slovo čokoláda...

17.03.2021 odpad!

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Sepetys se dokáže lidem naprosto nenápadně dostat pod kůži a tam prostě zakotvit. Opět vyzdvihla zajímavý a zapomenutý příběh z historie, který je velmi dobře vystavěný. Kniha velmi svižně ubíhala, nevadilo mi, že se tam střídají pohledy.
Při čtení jejích knih máte pocit, jako byste tam s hlavními hrdinami byli, a všechno s nimi prožívali. Autorka se nebojí pitvat lidské povahy dopodrobna. Tato mikrohistorie mě baví a Sepetys je v tomto mistryní.
Přečetla jsem za jedno odpoledne, nešlo se odtrhnout.

05.08.2023 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Kniha má sice přes 500 stránek, ale já si stejně na konci přála víc. Příběh mě pohltil a až do poslední strany a do tří do rána nepustil. Hlavní postavy jsou skvěle vykresleny, stejně tak prostředí. Kniha má stád a převraty a rozhodně vás nebude nudit.
Moc doporučuji!

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Kniha je nadčasová, geniální. Když jsem ji četla, promítaly se mi před očima události z dnešních dní.

07.01.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Dlouho jsem přemýšlela, zda se mi ta kniha vůbec líbila. Nakonec jsem zhodnotila, že vlastně ano.
Líbilo se mi, že autorka příběhem pokryla tu pro mě neznámou oblast výchovných ústavů, to bylo moc zajímavé.
Konec mě naprosto dostal, tady bylo krásně vidět, že osud není vždy na naší straně, a že někdy je prostě pozdě. Za ten opravdu tleskám.

16.10.2021 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Knihu jsem přečetla na jeden zátah za 7 hodin. Co k tomu dodat...

06.07.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Naprosto bombastická knížka, kterou bych z fleku hodila do maturitní četby. Je to skvěle a věrně napsané a je to jedna z mála knížek s tímto tématem, kterou bych si klidně přečetla několikrát.

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

(SPOILER) Tak tenhle díl mě neuvěřitelně zklamal. Celé mi to prostě nějak nesedlo (možná to bylo tím konceptem detektivky, na kterou si to hraje nebo nevím). U prvního dílu mě drželo sbližování Bryce a Hunta, ale teď když jsou spolu jsou strašně nudní, hlavně teda on.
Celkově jsem byla hrozně přehlcená informacemi, bylo tam moc postav, každá řešila jiný problém, pohledy se střídaly velmi nepřehledně, v té záplavě informací jsem se tak začala ztrácet v tom, o co jim vlastně ve výsledku jde a ve finále mi bylo už všechno jedno. Nedokázala jsem se do toho vůbec vžít, nikdy jsem nevěděla jestli to co se tam děje je opravdové nebo jestli si zas jen další postava řekla: nikomu to neřeknu, to bude zábava, a pak se tam bude 4 a více kapitol řešit obnovení důvěry. A navrch k tomu všemu - to bylo neuvěřitelně vleklé a zdlouhavé. Podle mě by kniha mohla mít 500 stran a vůbec by to nevadilo.
Také byly za mě postavy až přehnaně emocionální, počínaje Bryce a jejím neustálým truchlením po Danice, kterou jsme ani neměli šanci poznat a konče Ithanem a jeho žalem po bratrovi, kde platí to samé. Ve finále z nich byly jen ufňukanci, kterých mi ani nebylo líto.
Co se týče dalších postav, tak mě u druhé knihy držela linka Ruhna a Lidie (je někdo, kdo její identitu neuhodl už na začátku?). Za mě o hodně uvěřitelnější vztah než Bryce a Hunta, kteří mi v této knize vůbec nesedly a z Hunta se stal jen absolutně nezajímavý muž, co je dobrý jen k tomu, aby svou družku mohl nabít energií nebo jí zachraňovat a nebo pochopitelně uspokojovat.
Dále sexuální scény... no, Massová se stále více boří do hlubokých vod toho, jaké synonymum jde použít pro výrazy penis a orgasmus. Občas jsem se nad těmi výrazy musela opravdu smát a při větě: Při orgasmu z ní vytrysklo světlo, jsem vyprskla smíchy (nebo je to možná překladem?).

Nicméně, ač tedy dostat se na konec knihy bylo trápení, ve finále se všechno nějak spojilo a konec měl spád, který je pro Massovou typický. Ona je unikátní v tom, že i když se vám její kniha moc nelíbí, stejně jí dočtete a stejně tak nakonec dočtete celou sérii. A zde to není jinak, přečtu si 3. díl a to ze dvou důvodů: Ruhn & Lidia a to, že se tam k tomu přimotá noční dvůr. A autorka moc dobře ví, že všichni milujeme dvory, takže si to všichni přečteme :3.

Dávám 3*/5*

23.08.2023 3 z 5

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Brigid prostě umí psát, nad její knihu si sednete ráno a večer ji dočtete. Tato kniha byla o chlup slabší než Dopisy, ale i tak je to prostě výborná kniha, která má co předat, zamýšlíte se nad situacemi, co hrdinové prožívají, žijete to s nimi.

16.02.2022 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

(SPOILER) Pořád se z té knížky vzpamatovávám. Hrozně mě bavila, přečetla jsem ji jedním dechem. A po dočtení... jakoby mi ani nedocházelo, co se tam stalo. Pak jsem si ji začala zpracovávat k maturitě a všechno to na mě dolehlo.
Tak za prvé jsem zjistila, že Rudolf byl reálný člověk (což jsem si během knihy myslela, ale neověřovala jsem si to). No a pak na mě začalo doléhat to poslání, které sebou kniha nese. Když se na to dívám s odstupem... já ho vlastně chápu, neříkám, že to co dělal schvaluji, ale po tom, co nám byl vykreslen jeho život, já to prostě dokážu pochopit, proč se tak choval (zvlášť to, že jeho život byl vystavěn na rozkazech a bez nich nevěděl, co dělat - ta myšlenka: "Kdo vydal rozkaz je za něj odpovědný a já se na nic neptám," je minimálně k zamyšlení).
Kniha do mě vypálila díru a myslím, že si ji budu nosit už celý život s sebou.

01.03.2021 5 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Na to, že je to povinná četba je nesmírně nadčasová a moc dobře se četla. Příběh mě bavil, zasmála jsem se a nevadilo mi ani, že je to drama. Navíc to není moc dlouhé.
Doporučuji!

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Do trilogie jsem se dala po tom, co jsem už viděla obě dvě série seriálu. A musím říct, že mě to rozhodně nezklamalo. Líbí se mi strašně jak seriál tak kniha, každé má něco ale oboje je skvělé. Kniha je skvěle napsaná, už od první strany jsem se od toho nemohla odtrhnout, stejně jako od seriálu.
Moc doporučuji

21.06.2021 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Často se setkávám s názorem (a nahrává tomu i hodnocení knih), že ten 2. díl je lepší. Já to mám naopak, mě se prostě líbilo jak si tady k sobě hlavní hrdinové hledali cestu a celkově, jak byla popisována životní situace hlavní hrdinky. Upřímně Poppy mě u příběhu udržela, protože je uvěřitelná, sympatická a dokážu se s ní ztotožnit.
Kniha je velmi čtivá a docela často jsem se i zasmála. Líbí se mi i ten svět, který zde autorka vystavěla, i když se o něm dozvídáme spíše v druhém díle.
Doporučuji jako oddechovku.

31.05.2022 5 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Kniha mě velmi překvapila, jedna z mála, která mě z povinné četby opravdu zaujala.
Je tam velmi dobře vykreslená Paříž, hlavní hrdina a udělala jsem si krásný obrázek o tom, jak to tehdy asi 'fungovalo'. Navíc je to celkem poutavě napsané a vy prostě chcete vědět, jak to s ním skončí.

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Tohle je knížka, která se mnou navždy zůstane. Nechala ve mě hlubokou stopu a nelituji toho. Přečetla jsem ji za den a hltala jsem každé slovo. Je to strašně dobře napsané. Svět je představen jen v podobě malého městečka a vůbec to nevadí. Několikrát mě donutila brečet a nevadí mi to, stálo to za to.
Tahle kniha je připomínkou, že i malá vítězství vedou k vítězství konečnému. ♥

22.10.2020 5 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

(SPOILER) Kniha je neuvěřitelně propagovaná všude, kam se hnu. Zaslouženě? Řekla bych, že ano.
Děj začíná okamžitě, bez většího okecávání se hned dostaneme do kvadrantu, kde se celá kniha odehrává. Miluju to tempo. Kniha mi plynula pod rukama jakoby nic.
Celý svět je velmi dobře vymyšlený. Přesto jsem se občas nedokázala oprostit od poznání, že je to slátanina Divergence (rozdělení společnosti), Dvorů (inspirace postavami), Hry o trůny (hlavně v poslední části knihy, kdy nahlédneme za bariéru a nalezneme "bytosti, co by neměly existovat"), Nikdynoci (škola, kde se vraždí) a Z krve a popela (hl. hrdinka poznává, že ne vše je tak, jak všichni říkají). Rozhodně je to ale kvalitní slátanina, takže se to dá považovat za pouhou inspiraci tím nejlepším, co fantasy tvorba nabízí.
Postavy jsou komplexní, vyspělé a hlavně se vyvíjí, což dodává celé knize jistou uvěřitelnost. Rozhodně větší, než kdyby se jednalo o 16ti leté puberťáky. Co se týče vztahu hlavních hrdinů... ano jistě, všichni brečíme nad tím, že to nejde rychle a hlavně hladce, jako u Massové a podobných. Ale když jsem se nad tím racionálně zamyslela, jejich vývoj je jeden z nejuvěřitelnějších, co jsem kdy v knize zažila a velmi se mi líbil postoj Violet k celé jejich situaci (první místo ale stále drží vždy racionální a chladná Leight Bardugo - F pro všechny její postavy, co si zasloužili skončit spolu, ale ona to nedovolila XD).

Knize nemohu dát méně než 5 hvězd, jedná se o skvěle promyšlené dílo, které sice obsahuje jisté fantasy klišé, ale stojí za to si to přečíst a trpět do podzimu, než vyjde v překladu druhý díl.

01.04.2024 5 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Velmi silná kniha s příšerným příběhem (ovšem v tom dobrém slova smyslu, ale je to zkrátka velmi těžké téma). Pohnutky hlavní hrdinky jsou naprosto děsivé, ale uvěřitelné. Neumím si představit, že celý můj život definuje někdo jiný. Kniha je perfektně napsaná, tak dobře, že mi z toho co se tam dělo bylo často zle. I tak ale velmi doporučuji, řekla bych, že to v člověku otevře určitou vyšší míru pochopení.

31.05.2022 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Knize jsem sice dala 5*, ale u sebe mám 4,75*, protože mi to ze začátku přišlo strašně předvídatelné. Nakonec to ale byl pěkně a nenásilně napsaný příběh, který nebyl pouze romantický a u kterého jsem se místy nemohla neculit. Je ale pravda, že na protagonisty jsem si zvykala docela dlouho.
No a já jdu teď balit krosnu a razím do hor, protože přesně tenhle pocit ve vás kniha zanechá.
PS: kniha je velmi čtivá a obsahuje mapky! :D

25.07.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Tak tohle byla jízda. První 3/4 byly nudné ale pak to vygradovalo a normálně jsem se bála každé další věty, co se proboha stane, co udělá. Jazyk v knize je naprosto děsivý, chladný-měla jsem z něj husí kůži.
Pak jsem se dívala na film a musím říci, že jsem tam lépe pochopila konec. Hrušinský zahrál hlavní postavu naprosto geniálně, psychopat na první pohled prostě XD.
Knihu doporučuji, myslím, že je dobré si občas něco takového přečíst.

07.02.2021 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Krysař je prostě klasika.
Dobře se čte a je pěkně napsaná. Doporučuji do povinné četby.