LilKure LilKure komentáře u knih

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

Přečteno za chvilku, jedním dechem. Na rozdíl od posledních knih s LGBT tématikou (Love, Simon; Call me by your name, I'll give you the sun) jsem se občas trochu nudil. Styl psaní se mi velice líbil (hlavně malá písmena u depresivního Willa a jeho dialogy); od Davida Levithana jsem už četl Two boys kissing.
Téma bylo trochu naivní, Tiny tomu všemu nasazoval korunku. Zachycení naprostých rozdílů (chudý Will x nechutně bohatý Tiny; nerozhodný Will x sebejistá Jane; ...) bylo trošku ohrané. Občas si ale myslím, že je dobré se zasnít.
Sečteno, podtrženo, nejsem zklamaný, mile se culím, ale realita nula prd. (čteno v angličtině)

14.08.2018 3 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Musím uznat, že pohádky z čarodějného světa jsou "kouzelné". Obrovská škoda je, že jich je tak málo. První důvod k hvězdě dolů.
Dále mi přišly trošku zbytečné poznámky od Brumbála, pro Potterheads super, pro mě hvězda dolů. Je super se dozvědět i něco k historii, ale k těm pohádkám to prostě nesedí; z fantazie se musíte přeorientovat na "odbornou literaturu" během sekundy.
Každopádně si dovedu představit, jak je čtu dětem!
(přečteno v angličtině [Lumos])

22.06.2018 3 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Knížce jsem nedával moc nadějí a četl jsem ji více-méně z donucení. Prvních pár stránek jsem vstřebával, jak může být něco takového považováno za klenot literatury. V určitém okamžiku jsem se, ale ponořil do úvah postav a začal hledat hlubší smysly. Knížku jsem najednou přečetl s otevřenou pusou. Nejedná se o knížku, kterou bych chtěl číst každý den až do konce života, ale rozhodně to jedno přečtení za ten "ztracený" čas stálo.

15.08.2017 4 z 5

Hobbit Hobbit J. R. R. Tolkien

Upřímně jsem čekal víc. Vyprávění je neskutečně zdlouhavé a na to, že knížka má celkem málo stránek, tak se tam většinou nic neděje. Konec konců jsem ji nakonec přelouskal, ale v knihovně mi bude už asi navždy jen ležet.

15.08.2017 3 z 5

Líbali jsme se Líbali jsme se David Levithan

Tahle knížka mě vrátila do kdysi ztracených kolejí, kdy jsem trávil hodiny a hodiny nad knížkami. Způsob psaní je jednoduše geniální, nutí čtenáře být neustále ve střehu. S hrdiny se seznamujete pomalu, někteří se Vám můžou zdát si navzájem tolik podobní, i když jsou si tak vzdálení. Bez konkurence jedna z mých nejoblíbenějších knížek.

15.08.2017 5 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Ne, ne, ne. Už nikdy více. Mám vydání se 176 stránkami, ale přišlo mi to jako věčnost.
Děj je strašně nepřehledný. Autor skáče od děje k hloubání o životě jako auto na D1. Všechny postavy jsou nesympatické, ukňourané a nevěřím jim ani nos mezi očima.

11.07.2022 2 z 5

Nebe je všude Nebe je všude Jandy Nelson

Od autorky jsem četl I'll give you the sun, což pro mě byl důvod, proč jsem zkusil i The sky is everywhere.
Příběh nebyl příliš dechberoucí, Lennie spíše neoslovila, ale co bych chtěl pochválit byly postavy Gram a strýčka Biga. Zároveň bych ocenil zasazení do příjemného prostředí, které skvělo lesy a tajnými zátokami řeky.
Vyzdvihnul bych ještě propojení s poezií, která příjemně dotváří atmosféru truchlící Lennie.
Dějovou linku s Matkou bych možná i zredukoval.

Konečný verdikt: Příjemné počtení, pěkné provedení, ale existují i lepší.

19.05.2020 4 z 5

Srdcerváči. Kniha 1 Srdcerváči. Kniha 1 Alice Oseman

Mile se culím!

22.04.2020 4 z 5

Tartuffe Tartuffe Molière (p)

Za ten dues-ex-machinovský konec hvězda dolů.

17.02.2018 4 z 5

Sadako chce žít Sadako chce žít Karl Bruckner

Normálně válečnou literaturu obcházím velkým obloukem, ale u této knížky jsem udělal výjimku. Přečtenou jsem ji měl za pár cest vlakem a možná mi utekla i nějaká ta slza.

07.02.2018 4 z 5

Portugalské sonety Portugalské sonety Elizabeth Barrett Browning

Četl jsem vydání s úryvkem Pláče dětí, u kterého jsem dlouho nechápal, o co tam běží. V samotných Portugalských sonetech jsem stále hledal, kde bude to Portugalsko. Po dočtení jsem byl nadšený, ale nechápal jsem proč zrovna "Portugalské" sonety. Naštěstí mi všechno osvětlil šikovně napsaný doslov, který mi dal lekci z dějepisu, díky němuž mi i Pláč dětí dával smysl. Na 100 % doporučuji.

15.10.2017 4 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Obsahově je to jednoduše všehochuť, která svou tematikou hezky pracuje. Některé povídky jsou silnější, některé slabší. Každý si tam najde své. Na české poměry nadprůměr. Ale teda ten vizuál... ten je božský!

29.07.2022 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Tak tohle bylo opravdu něco! Láska od začátku až do konce.

22.07.2022 5 z 5

Drž mě pevně Drž mě pevně David Levithan

(Moje) neoblíbená postava z Will Grayson, Will Grayson dostala svoje spotlight. Vím, ono to k tomu vybízelo, ale i na mě je to už moc gay.

12.07.2022 2 z 5

Konec Konec Daniel Handler

Upřímně jsem čekal velké rozuzlení, kterého se mi nedostalo. Jako závěr série celkem zklamání.
Za hrátky s (anglickým) jazykem musím ale autora znovu pochválit.

15.10.2021 3 z 5

Zákeřná nemocnice Zákeřná nemocnice Daniel Handler

Já tu sérii miluju! To nenásilné slovíčkaření, ta nenásilně násilná atmosféra; násilím se musím držet abych se nerozplynul.

23.01.2021 5 z 5

Vznik a vývoj písma Vznik a vývoj písma Jana Průšová

Moc pěkně zpracovaná publikace. Používám ji jako zdroj k výuce písma. Základy jsou tam jasně a stručně vysvětleny. Hodí se i pro studenty, tematikou nepolíbené.

17.01.2021 5 z 5

Panorama mytologie Panorama mytologie Raphaël Martin

Nádherná autorská kniha, super zpracování, osvědčené téma a celkem přehledná.
Za co strhávám hvězdičku, jsou problémy tisku a korektury textu. Než pošlu něco do oběhu, tak si, proboha, zkontroluji, jestli tam nejsou třeba slovíčka (se se) navíc nebo naopak chybí nějaká interpunkce. Některé zmenšené grafiky byly špatně vytištěné (v Illustrátoru asi neumí nastavit pořadí vrstev).
Rád ale tuhle knížku zařadím na svůj seznam povedených autorských knih.

09.07.2020 4 z 5

Strohá akademie Strohá akademie Daniel Handler

Začíná se to pěkně rozjíždět a to se mi na této sérii neskutečně líbí.

22.05.2020 5 z 5

Ohavná pila Ohavná pila Daniel Handler

Člověk by si řekl, že autor pojede stále stejnou písničku a čtenář se začne nudit. Opak je pravdou a do začátku jsem si mylně domníval, že jsem po 50 stránkách rozuzloval celou záhadu... jak krásné je mýlit se.
Na knížce zbožňuji to nenásilné rozšiřování slovní zásoby. Všechno čtu v angličtině a (i když mám angličtinu vystudovanou) stále si rozšiřuji slovník o nové obraty.

18.04.2020 4 z 5