lihate lihate komentáře u knih

Uprostřed Uprostřed Martin Selner

Ačkoli to může překvapit, tahle kniha je hlavně o vztazích. O vztazích, které nám do života zasahují ať už málo nebo hodně, ačkoliv si to někdy nechceme ani připustit.

Trochu jsem byla překvapená, když jsem zjistila, že kniha není sbírka povídek, ale má děj. Děj, který je od začátku do konce velice čtivý. V knize není jediné místo, kde bych se nudila. Doslova jsem hltala každé autorovo slovo a celé mu to hrozně žrala. A že mě to vážně bavilo, ačkoliv příběh to není komický, je maličko smutný a Martin se v průběhu dost zaobírá svými pocity.

Během čtení jsem se až moc sžila právě s postavou Martina. I když se označuje za někoho, kdo to prostě v životě neumí a vztahy mu nejdou... Ale myslím, že to tak trochu občas máme všichni.

Líbilo se mi, že je každá kapitola v první části o práci ve stacionáři a druhá tak nějak o soukromém životě Martina. Nedokážu říct, jestli je zajímavější číst o práci v denním stacionární pro lidi s poruchou autistického spektra a nebo o jeho soukromém životě. Možná není zajímavé ani jedno, ale mne hrozně bavilo obojí!

Pokud jste četli aspoň blog Martina Selnera a bavil vás styl psaní i vyprávění, rozhodně se do téhle knihy pusťte, nebudete litovat. Slibuju.

05.10.2022 5 z 5

Co když zůstaneme Co když zůstaneme Sarah Sprinz

Sarah Sprinz si mě získala již prvním dílem série Co když... Příběh o Laurie a Samovi byl úžasný, ale příběh o Amber a Emmetovi se mi líbil ještě snad o trošku více.

Klidná slow-burn romantika z vysokoškolského prostředí, která si vás získá už třeba jen úžasným stylem psaní. Strany ubíhají velice rychle a i přesto, že má kniha přes čtyři sta stran, jsem se snad nikde nenudila.

Amber mi ze začátku přišla maličko protivná až flegmatická, na všechno z vysoka kašlala, ale přesně tohle období mě u ní hrozně bavilo. Bylo celkem zábavné sledovat, jak se snaží být skoro bezcitná ale přitom v hloubi duše potřebuje úplně něco jiného.

Kdo mě teda první minimálně polovinu knihy štval, byli rodiče Amber. Ale i za tímto je jistý příběh, který se postupně odkrývá.

Emmet je dokonalý gentleman se srdcem na správném místě, i když to ani zdaleka není všechno, co se o něm dozvíte. V knize je krásně popsané i studium architektury, které je pro Emmeta životní vášní.

Celý příběh bych přirovnala ke knize Cítit znovu od Mony Kasten, takže pokud máte tuhle sérii rádi, určitě vás Sarah Sprinz nezklame.

11.07.2022 4 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Podle názvu jsem čekala něco úplně jiného a vlastně si ani nepředstavovala, že mě to zaujme. Ale musím říct, že mě kniha vážně překvapila. Možná právě proto, že jsem od ní vůbec nic nečekala.
Na slovo óčko teď budu nějakou dobu mít alergii, ale jinak mi příběh přišel vtipný, milý a zábavný. Líbilo se mi, jak se postupně všechno vyvíjelo a jak nakonec všechno pěkně skončilo.
Caroline a Simon spolu neuvěřitelně flirtovali, vtípkovali a oba měli skvělý smysl pro humor. Líbilo se mi, že je Caroline tak trochu totálně praštěná.
Celkově byla kniha velice hezká a pozitivní.

30.12.2021 4 z 5

Nepoučitelná Nepoučitelná Leah Raeder

"Každý sen je nesplněný, než ho někdo dosáhne."

"Proč, protože jsem tě připravila o iluze, ty naivní děcko? Musíš dospět. Takováhle je realita. Svět je ošklivý a zlý a zkažený a my všichni taky."

Nezačala jsem tuhle knihu číst s nějakým očekáváním a možná taky právě proto se mi vážně líbila.
Věkový rozdíl mezi Maise a Evanem a vztah učitel - studentka... Myslím si, že pokud jsou oba dospělí, vše jim vyhovuje, rozumí si, jsou spolu rádi, šťastní a spokojení a jeden druhého k ničemu nenutí, čili jako tady v té knize, je vše naprosto v pořádku. Kdyby oba pracovali třeba v kavárně, nikdo by to neřešil. Vše je postavené jen na nějakém společenském vnímání toho, že učitel je někdo víc.
Zkrátka, srdci se někdy nedá poroučet.
Celkově se mi příběh moc líbil. Problémy, které kniha řeší jsou závažné a líbilo se mi, jak se s nimi všichni poprali.
Skvělý nápad, podle mě, byl i způsob vyprávění, kdy Maise svůj život vidí jakoby skrz kameru. Celý život se skládá ze scén a spousty záběrů.
Bavili ne její úvahy a otázky, který dávali čtenáři prostor uvažovat sám o sobě.
Celkově tahle kniha má své kouzlo a jsem ráda, že jsem na ni narazila.

"Čím víc bereš, tím víc potřebuješ. A budeš brát víc a víc dokud se nepředávkuješ."

"Tajemství spočívá v tom, že se člověk obrní. Že si tu prázdnotu nepřipustí."

" Součástí zamilování je to, že se napřed vlastně zamilujete do sebe. Uvědomíte si, jak jste senzační, jste nebojácní a nepředvídatelní. Jste prskavka, ze které srší světlo a ohromuje stovky kolemjdoucích, a ti na vás jako omámení valí rozzářené oči."

"Lež je rozpor s přesvědčením, nikoli s realitou.".

03.12.2021 4 z 5

Příliv Příliv Lucie Schánělová

Nikdy se mi nestalo, že bych o knize chtěla říct, že na mě působí intenzivně. Ale tahle ano. Ten příběh je super, vlastně se není čas nudit a stále se něco děje, ale pořád se nemůžu rozhodnout, jestli na mě Daniel dělá svým chováním dojem a nebo mě vyloženě frustruje a deptá. Nejde o sexuální stránku jejich vztahu, tu beru, vlastně mě baví i vzrušuje, ale nedokázala bych se smířit s tím, jak se občas Daniele chová v normálních situacích. I přesto všechno ho mám ráda a jeho gesta jsou k sežrání.
Ale stále si myslím, že dominance v posteli by se neměla ztotožnit s dominancí ve vztahu. Což u něho není něco, co by bylo snadno rozlišitelné.
Jeho povaha je pro mě tak proměnlivá, že si nejsem jistá, jestli bych s ním vydržela v jedné místnosti delší dobu. Stále v sobě ukrývá tolik emocí a pocitů, které snad nikdy nahlas neřekne, až je to únavné. Zatímco Nicole jsem rozuměla častěji, v některých ohledech mi přišla dost volnomyšlenkářská a neopatrná. Asi bych hned někomu nedůvěřiovala tolik, jako ona.
Ve výsledku se mi kniha ale moc líbila. Vydržela bych jí číst ještě dalších sto stran. Musím uznat, že jsem to nečekala a jsem moc ráda, že jsem si jí nakonec koupila.

"K čemu všechna velká gesta, pokud jsou bez lásky?"

"Ženské vždy doufají, že chlapa dokážou změnit. Ale když ho nezmění, odsoudí jeho, že se nechová, jak by ony chtěly."

"Strach způsobuje váhání. A nerozhodnost způsobí, že vaše nejhorší obavy se stanou skutečností.".

07.11.2021 5 z 5

Božské začátky Božské začátky Christina Lauren

Myslím si, že tuhle dvojici prostě buď milujete nebo nenávidíte. (Což ostatně dokazuje i hodnocení tady) Případně obojí, ale nikdy nic mezi tím. Jejich příběh je tak moc vášnivý, že ani nejde napsat, že by byl i jiný. Jejich vztah je na hraně všeho a ničeho, spojení světla a tmy, lásky a nenávisti, války a míru, boje a svobody, chaosu a řádu, rozumu a hlouposti, ctnosti a neřesti... Ale vždy s obrovskou dávkou citu. Je to výčet spousty protikladů, které do sebe zapadají a tvoří výrazný celek.

"Nenávist, žádostivost, strach, lítost, touha, láska
oslepující láska.
Bennett a Chloe. Pan Ryan a slečna Millsová. Pan Mills a paní Ryanová. Muž a žena. Bastard a potvora."

Jejich vztah by se dal vystihnout několika citacemi z této knihy: "Kdyby věděl, co si hodlám na večer obléknout, kalhotkami by mě přivázal k posteli a osobně by mě převlékl." "Musím přiznat, že kdyby (Max) nezasáhl a nepřevzal iniciativu, určitě bych už na mol, řádil v hale jako tygr a propouštěl zaměstnance, včetně těch, kteří nepracují pro nás."

I přesto, že mě všechny knihy o této dvojici neuvěřitelně baví, přijde mi, že se všechny tyhle dodatečný díly o jejich dvojici, mohli vlézt do jedné knihy. Což ale nic nemění na tom, že jejich přístup k životu, světu a sobě samým miluji a knihy o nich, mě nikdy neomrzí.

"Možná se nějakého zemětřesení dočkáš a třeba se přivalí i pořádná vlna, ale s tím se nedá nic dělat, protože osud neovládáš o nic víc než člověka, kterého miluješ."

27.05.2021 4 z 5

Hrej férově Hrej férově Emma Hart

Jedna myšlenka. Jedna vteřina. Jeden impulz. Jeden dotek.

Nenapravitelně. Nevysvětlitelně. Nezvratně.

Znáte ten pocit, když nechcete knihu přečíst hned, ale přesto vás to pořád nutí přečíst aspoň ještě jednu další kapitolu? Tak přesně takový je tenhle díl. Předchozí dva díly byli na rozdíl od toho slabé. Hrej Férově se mi zarylo pod kůži a zůstává tam. Téma v knize není sranda, obzvlášť, skončíte-li kvůli tomu v léčebně pro duševně nemocné. Abbi jsem si oblíbila, je to bojovnice a bojuje ze všech sil i když ne pokaždé to vypadá, že zvládá sama sebe. Vždy jsem čekala, kdy bude další ataka, až konečně přišla ta, která v ní všechno změnila, a která jí dokázala dát znamení. Kéž by takového Blake měl každý.

"Znám démona, který se skrývá pod touhle maskou, i já jsem se s ním setkala už tolikrát."

"Jen těžko zlomíš něco, co už je zlomené. Takže pokud zůstaneme oba trošku zlomení, tak budeme v pohodě."

"Nemáš důvod bát se smrti, když už nějakou dobu žiješ v pekle."

17.05.2021 5 z 5

Hrej tajně Hrej tajně Emma Hart

"Musíš se ztratit ve tmě, aby sis vážil světla."

Některé věci jsou příliš reálné, aby byli ignorované. Příběh to byl plný citů, porozumění a smíření se sám se sebou. Líbilo se mi, jak Megan působila na Astona a pomáhala mu vzít svou minulost a vnímat, že je to jeho součást, a ať ji miluje nebo nenávidí, je pořád s ním. Prostě se s ní musí smířit. Kniha to je plná bolesti a při popisování Astonova dětství, ne to bolelo s ním. Toto by si nemělo nikdy prožít žádné dítě.
"Já ti dávám světlo, záleží jen na tobě, jestli jím necháš temnotu prorazit." A o tom to celé bylo. Krásné. Dojemné. Se šťastným koncem. Jak jinak.

"Peklo je prázdné a všichni ďáblové jsou tady."

"Lži. Je snadné v nich pokračovat, dokud se nezačnou točit ve spirále a vy utíkáte v jejich síti a tak snadno jste do nich chyceni. Lži jsou dobré, než se díváte na toho, kdo lže."

13.05.2021 4 z 5

Scénář lásky Scénář lásky Tina Reber

"Bohužel, kostry bývalých vztahů někdy nejsou bezpečně pohřbeny, ale straší ve skříni. Občas se mrtví nevysvětlitelně proberou a povede se jim vytáhnout své prašivé zadky z toho temného kouta, kam je člověk zastrčil."

Tenhle díl se mi líbil víc, než první. Rychleji odsejpal a četl se skoro sám. Hrozně jsem se sžila s Ryanem a Taryn. Zamilovala jsem si je a myslím, že bych zvládla přečíst dalších několik knih o nich. Je zvláštní, že o téhle straně života celebrit často nepřemýšlíme. Jakoby byli celebrity automaticky nějaký nadlidi a přitom jsou to jen obyčejní lidé, co dělají svou práci a chtějí žít svůj život. Bláznivá realita. Celý ten svět okolo herectví je fascinující a nepřestává mě udivovat. Autorka vše popsala celkem podrobně, upřímně a přirozeně. Všude jsou lidé, co vám chtějí jen ublížit, proto je těžké najít ty, které vás chtějí milovat. A svět na živo je hezký i když prší.

„Co nám vždycky říkala tvá máma?“
„Že ksindl se najde na každém rohu ulice, ale chlapa se zlatým srdcem se máme držet?“
„Ne, to ne. To bylo taky dobrý, ale já myslela něco jiného. Že by sis měla dát pozor, aby tě chlap miloval
víc, než ty miluješ jeho.“

26.04.2021 5 z 5

Láska bez scénáře Láska bez scénáře Tina Reber

"Budeme jako dvě lodě, které se v noci míjejí."

Tohle by se mělo jmenovat spíš odvrácená strana slávy, nebo tak nějak. Jak daleko jsou schopní bulvární média dojít, aby měli tu největší senzaci, která je nakonec jen velká várka lží? Kolik si toho musí známé osobnosti vytrpět, aby mohli žít? Proč jsou celebrity o tolik víc a jak se může změnit život obyčejných lidí v horor? Během čtení se ve mě mísili různé emoce. Radost, euforie, hněv, znechucení, vzrušení, touha, smutek. Ten nakonec převládal. Je šílené, že tohle se opravdu celebritám děje. Myslím, že to autorka popsala celkem uvěřitelně. Všichni chceme být v určitém období našeho života slavní. Hrajeme si na zpěváky, na modelky, princezny, herce... Ale málo kdy přemýšlíme o téhle druhé straně slávy. O té, kdy nic není jak se zdá, všichni lžou a je těžké zachovat chladnou hlavu a držet si svůj životní postoj. Neustále žití ve stresu, v boji, který nejde vyhrát, ve válce, kterou nakonec vedou sami se sebou. A vůbec se jim nedivím. Na můj vkus, mohla být kniha kratší. Překvapilo mě ale, jak neuvěřitelně lehce se četla. Ke konci jsem zjistila, že mi taky tečou slzy. Chudák Taryn a Rayen, nezaslouží si to. Často jsem obdivovala, jak dokážou být oba silní, asi bych to nevydržela a zhroutila se mnohem dřív.

"Je to náš šílený příběh. Náš, jedině náš. Bylo tam dost romantiky, někdy až moc dramatu... Nezapomenutelná komedie, pár napínavých akčních scén... Zažili jsme taky spoustu úzkosti a úplné hrůzy, a bohužel i strašlivého smutku. Já myslím, že jsme zažili skoro všechno, kromě únosu Marťany!"

"Ty mě nemiluješ, Kyle. Ty ve skutečnosti tu lesklou hračku nechceš – jenom ji nesmí dostat ten druhý."

22.04.2021 4 z 5

Vášnivý lhář Vášnivý lhář Christina Lauren

Tenhle díl byl celkem fajn, ale bez jakékoliv hlubší zápletky. Za mě byly lepší díly s Lolou a Harlow. Příběh byl v celku takový neslaný, nemastný. I přesto se ale dobře četl, jelikož autorčin styl psaní mi sedí, nemusela jsem se do čtení nutit a bavilo mě to. London mi byla sympatická, možná i proto, že jsem v ní viděla některé své vlastnosti. Tichá, empatická, se smyslem pro humor, pohotová, přemýšlivá a navíc grafická designérka. Za to Luke mi z počátku moc neseděl, asi bych měla taky velký problém s důvěrou a odevzdáním mu svých citů. Později jsem ho ale měla celkem ráda, za to jak byl vytrvalý, hodný, loajální, upřímný a v podstatě věřil ze všeho nejvíc svému srdci. Hrozně mě bavila i Margot, docela bych si ráda přečetla i její příběh.

24.01.2021 4 z 5

Vášnivý hříšník Vášnivý hříšník Christina Lauren

Myslím, že spoustě hlavních postav dokážu porozumět a najít pro ně pochopení. S Lolou dokážu soucítí a vžít se do jejího života. Vím, jaké je to mít art block, ve chvíli, kdy je kreativita to nejdůležitější, co při práci používáte. Je to jako byste zničeho nic zapomněli mluvit jazykem, který umíte od narození nebo jako byste zapomněli chodit. Jakoby najednou bylo všechno cizí, daleko a nešlo na to dosáhnout. Tahle kniha shrnuje život umělecké duše z emočního a citového pohledu. Je to duše introvertní, tichá, zádumčivá, přemýšlivá, trochu osamocená ale hrozně moc milující a laskavá. Je složité najít rovnováhu v sám sobě se všemi těmito vlastnostmi, ale když se najde určitě to stojí za to.

Na políčku stojí dívka pod duhou a snaží se nacpat si do srdce víc takových knih. Díky nim se cítí, že jí někdo rozumí.

20.01.2021 5 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Nevím ani kde začít. Kniha mě zklamala. Vlastně jsem od ní moc nečekala, ale bylo to ještě horší. Mám celkem ráda film a tím pádem jsem věděla, co čekat. Možná to bylo tím, že jsem díky tomu znala děj, ale jelikož kniha Grey vyšla až po sérii odstínů, čekala jsem, že mě bude bavit. Christian se celou dobu chová i smýšlí jako by Anastasii vlastnil, musel jí ve všem radit a starat se o ní, jakoby neměla svůj vlastní mozek. Nelíbí se mi to a nevěděla jsem, že svou dominanci dává tolik najevo všemi možnými způsoby. Z filmu to tolik nevyzní. Vlastně jsem ho a jeho myšlenky v knize celkem často nenáviděla a štvali mě. Myslím, že by měl častěji využívat času s panem Flynnem, má na něho dobrý vliv. Plus vidím v Anastasii, její odvážnosti a pozitivnímu přístupu všechno zkoušet a do všeho jít na plno i když ví, že to nemusí dopadnout dobře a nic se nezmění. Její vtipné hlášky a drzost je to jediné, co drží knihu, a proč jsem jí neodložila a dočetla. Taky mě bavila jejich emailová komunikace, ta byla vtipná a celkem jsem se zasmála. Původní knihy z pohledu Anastasie asi radši číst nebudu.

"Ano, zlatíčko, divný je mé druhé jméno."

24.03.2021 1 z 5

Božská potvora Božská potvora Christina Lauren

Tahle kniha byla bezva i přes to, že nebyla tak silná jako předchozí knihy. A svým způsobem si musím přiznat, že byla naprosto o ničem. Výlet do Vegas si všichni užívali a já se nad knihou několikrát vážně rozesmála. Dialogy mezi Bennettem a kýmkoliv dalším jsou kouzelné. Ale nikdy nepředčí rozhovory s Chloe, je zatraceně pohotová, má geniální způsob myšlení, smysl pro humor, mluví sprostě a přesto všechno dokáže být neuvěřitelně něžná, vášnivá a zranitelná. Myslím, že miluju paní Bennett Millsovou a její povahu.

17.12.2020 5 z 5