Lestat19 Lestat19 komentáře u knih

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

V knize najdete celou řadu postav a s jistotou o nich můžete říct, že nejsou černobílé. Spíše se pohybují v odstínech šedi. Zkrátka působí opravdu uvěřitelně. Těžko se určuje, která postava je hlavní, protože všechny dohromady určují příběh a dostávají svůj prostor. Asi nejvíce pozornosti upoutává Krystal Wheedonová (a její rodina). Zčásti je to kvůli tomu, že byla úzce spjata s plány Barryho Fairbrothera a také tím v jakém prostředí vyrůstá. Její příběh je velmi silný. Dále jsou tu například Mollisonovi, Jawandovi, Wallovi, Priceovi a Bawdenovi. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na pozůstalé po Barrym Fairbrotherovi. Pokud bych mohl jmenovat postavy, který mi byla opravdu proti srsti tak je to Simon Price, ale také Obbo (ten sice není v hlavních postavách, ale přesto má jeho konání určitý vliv).

Přestože je postav celá řada, během první stovky stran se lehce zorientujete. Pohledy postav se po sobě střídají takže pěkně uvidíte jaké má jednotlivá věc vliv na ostatní. Rowlingové se opravdu povedlo vystihnout náturu lidí na malém městě (ale s lehkostí by se to dalo aplikovat i na vesnici). Dobře je to vidět, když se stane nějaká novinka a "drbny" se mohou přetrhnout, aby to právě ony mohly říct někomu dalšímu. Ale to je jenom špička ledovce. Čin, který by se mohl zdát jen jako drobnost má na ostatní velký vliv a může narůst do velkých rozměrů. Ačkoliv příběh nikam nespěchá a poctivě vykresluje psychologii jednotlivých postav tak vás pohltí a vy budete zvědaví jak bude pokračovat. Kniha se věnuje závažným tématům jako jsou například drogy, ale i dalším, které nebudu prozrazovat abych vás nepřipravil o zážitek ze čtení. V textu narazíte na celou řadu vulgarit, ale i sexuální scény.

Po dočtení Harryho Pottera jsem byl zvědavý s čím přijde Rowlingová příště. Jakmile byl ohlášen nový román, nedočkavě jsem vyhlížel datum vydání. Samozřejmě jsem měl obavy jestli to bude dobré. Teď už mám knihu přečtenou a můžu s klidným svědomím říct, že jsem opravdu spokojený. Dostal jsem 544 stran o malém městečku a hlavně jeho obyvatelích. Podrobné vyprávění mi nevadí a naopak si bez něj knihu nedovedu představit. Musím se přiznat, že závěr mě opravdu dostal. Kniha je skvělá a nemohu hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček (především za ten závěr).

21.04.2013 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Jo Nesbø vytvořil postavu Harryho Holea, do vínku mu přidal skvělé dedukční schopnosti, ale taky závislost na alkoholu. Postavil proti němu zločince, ale odepřel mu trvalý stabilní vztah. Harry rozhodně není klasický hrdina a klady vyvažují zápory. Přesto mu do konce držíte palce. A že to tentokrát bude opravdu potřebovat!

04.11.2013 5 z 5

Ve službách klanu Ve službách klanu Miroslav Žamboch

Pokud jste četli knihu Poslední bere vše, tak víte, že tohle je tak trochu návrat ke kořenům. Autor se vrací například do Vegaše (ale nejenom tam) aby vyprávěl další příběh. Aktivní kameny se těží a kouzelníci do nich pak mohou vládat kouzlo (záleží na druhu kamene jaké kouzlo a jak učiné pak bude). Takovým kamenem pak můžete svítit, ohřívat s ním lázeň nebo může sloužit jako zásobník energie. Knížka je většinou vyprávěna z pohledu první osoby. Není rozdělená do kapitol, ale na čtyři úseky (plus prolog a epilog). Bylo mi dost líto jak to s některými postavami muselo dopadnout. Příběh je čtivý, hlavní hrdina sympatický a boje o aktivní kameny nelítostné.
Plnohodnotná recenze bude brzo na blogu.

29.03.2013

Soumrak bohů Soumrak bohů James O’Barr

Soumrak bohů je opravdu povedený komiks a kdybych neznal první příběh, asi bych mu dal plný počet hvězd. Ale druhému pokračování podle mě něco chybí. Přesto určitě stojí za to mít tuhle pecku doma.

09.11.2013 4 z 5

Bezpečí za mřížemi Bezpečí za mřížemi Robert Kirkman

Skupina přeživších si myslela, že s místem, které našli jsou v bezpečí. Stačí jen postupně provádět očistu od zombie. Celý objekt je navíc za dvojitým plotem. Ale klid rozhodně nenachází. Začátek je pěkně akční a celý tenhle díl je pěkně temný. Nasolují se témata jako co je vlastně správné a Rick se pokouší uplatnit nějaké jednoduché pravidlo jako zákon. Ale lidská povaha je nevyzpytatelná.... Jsem zvědav jak bude příběh pokračovat.

07.04.2013 5 z 5

Míle a míle Míle a míle Robert Kirkman

Příběh Ricka a ostatních přeživších pokračuje tam, kde skončil první díl. Oproti první knize se bohužel změnila kresba, ale aspoň zůstala grafická podoba obálek. Jsem zvědavý co chystá mladá dvojice (dcera Tyreese a její milenec).

03.04.2013 4 z 5

Staré dobré časy Staré dobré časy Robert Kirkman

Rick pracuje jako strážník, ale při jedné přestřelce je poraněný a stráví nějaký čas v nemocnici. Když se probudí v nemocnici, nikde není žádný personál. Ve výtahu narazí na mrtvolu a pak potká zombie. Přesto se mu z nemocnice podaří dostat a chce se vrátit domů. Ale jeho žena a syn jsou pryč. Vyzbrojí se na policejní stanici a vydává se je hledat. Přežila jeho žena a malý syn?

Při začátku jsem si nemohl nevzpomenout na knihu Den trifidů od Wyndhama, kdy se hlavní hrdina také probouzí v nemocnici a o obrovských změnách ve světě nemá ani tušení. I tady se musí Rick snažit aby přežil. Zombie sice neprojevují velkou inteligenci a nejsou ani rychlost sama, ale tyto nedostatky nahrazují velkým počtem.

Kromě akce a tísnivé atmosféry nejisté budoucnosti se komiks soustředí hlavně na charaktery. Jaký vliv na ně předchozí události mají? Celkově se jedná o velice podařené dílko a jsem hodně zvědavý jak bude pokračovat.

01.04.2013 5 z 5

Znamení Athény Znamení Athény Rick Riordan

U třetího dílu se vrátíme v čase kousek zpátky a sledujeme přílet Arga II do Tábora Jupiter z pohledu Annabeth. A sedmička hrdinů z proroctví se dává konečně dohromady. Percy, Annabeth, Frank, Hazel, Jason, Piper a Leo. Oproti předchozím knihám je to pořádný rozdíl! Bohužel se tak každému ze sedmičky dostane trochu menšímu prostoru než tomu bylo u předchozích dvou knih. Ano, i tady se úhel pohledu střídá po několika kapitolách. Jelikož je mojí nejoblíbenější postavou Leo Valdez, těšil jsem se na každou jeho kapitolu. A Rick Riordan mě nezklamal. Héfaistův synek v tomhle díle opravdu válí! Narážím na kapitolu kdy se setkává s Narcisem. Další velice vtipnou scénu mají pro sebe Frank a Percy. Prozradím jen tolik, že důležitou roli sehraje delfín a plechovka dietní coly. V neposlední řadě má svoje vtipné hlášky i trenér Hedge. Prostě je na co se těšit. A o co v tomto díle jde? Je potřeba zachránit Nica di Angelo ze spárů Efialta a Ótose, dvou Gigantů. A to znamení Athény? Annabeth dostane přímo od své matky důležitý úkol, při kterém mnoho jiných selhalo. Na plnění tohoto úkolu musí být jen sama a bude přitom čelit největším hrůzám a nebezpečím. Autor má naštěstí zásobu nápadů, což mi dokázal i tentokrát. Nejen, že se hrdinové setkají na své cestě s postavami z mýtů nebo příšerami! Tentokrát se podívají i do podmořské obdoby Tábora polokrevných.

Co si budeme povídat. Pokud už máte přečtenou alespoň jednu knihu od Ricka Riordana, určitě si budete chtít přečíst i ty ostatní. Ten z vás, kdo si Znamení Athény už přečetl si patrně hryže nehty nedočkavostí, protože autor příběh ukončil v tom nejnapínavějším okamžiku. Můžeme jen čekat na čtvrtý díl. Takže se na to podívejme - vtipné hlášky, akce a řecká mytologie. I tentokrát čtyři hvězdičky, protože tu pátou si schovávám na epické finále.

15.05.2013 4 z 5

Conan: Meč s fénixem a jiné povídky Conan: Meč s fénixem a jiné povídky Robert Ervin Howard

Ať už je Conan králem nějaké země, pirátem, žoldnéřem nebo někým jiným, bojuje s odvahou v srdci. Nejistotu nabývá pouze v případě, že nestojí proti soupeři z masa a kostí, ale proti magii.

27.01.2014 4 z 5

Legie nesmrtelných Legie nesmrtelných Martin Fajkus

Knížka obsahuje celkem deset povídek. Asi nikoho nepřekvapí, že se mi líbila povídka Miroslava Žambocha o Koniášovi. Sice už jsem jí četl ve sborníku Koniáš: Muž na stezce, ale to nevadí - s chutí jsem si jí zopakoval. Další povedené povídky jsou od Juraje Červenáka a Petry Neomillnerové. A nakonec Steve Erikson. Na jeho povídku jsem byl opravdu zvědavý. A už se těším až si od autora přečtu něco dalšího.

11.01.2014 4 z 5

Prohnaný Prohnaný Kevin Hearne

Knížku bych zhodnotil jako velice čtivou a zábavnou. Spojení moderního světa a keltské mytologie je zajímavé a funguje. Občas jsem si jen říkal proč neseslal Atticus kamufláž i na meč aby ho obyčejní smrtelníci neviděli, ale jinak jsem na nic nelogického nenarazil. Musím říct, že se těším na další díl.

28.06.2013 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Po dočtení můžu říct, že se jedná o opravdu povedenou detektivku, která v začátku poklusává, aby do cíle mohla proletět jako zběsilý sprinter. Jak už jsem psal výše, jediné, co mi přišlo opravdu zvláštní, bylo snad jen častější použití slovíčka však a slovosled s ním spojený. Jo Nesbø vás na stránkách nejednou překvapí. A když už si myslíte, že tušíte vraha, výsledky vyšetřování to vyvrátí, aby se později ukázalo, že všechno je jinak. Ale to už možná prozrazuji hodně. Zbývá jen dodat, že si rád přečtu Harryho ostatní případy.

01.06.2013

Skrytá Skrytá Marianne Curley

První díl další andělské trilogie mě nijak zvlášť neoslnil jak můžete vyčíst z recenze na blogu. Ale na druhou stranu se četla dobře a díky krátkým kapitolám rychle utíkala. Především zaujme čtenářky, které si budou vybírat jestli mají být Team Luca nebo Team Thane. Akce se zde moc nenajde a spíše budou řešit vztahy. Knize dávám tři hvězdičky.

26.05.2013 3 z 5

Rozhodující bitva Rozhodující bitva Rick Riordan

Do ruky se mi dostal poslední díl trilogie Kronika Cartera Kanea s názvem Rozhodující bitva. Konečně tedy dochází k finálnímu střetu mezi dobrem a zlem, chaosem a řádem vesmíru. Pro českého čtenáře je to prozatím poslední setkání s Carterem a jeho sestrou. V zahraničí vyšel ještě krátký crossover The Son of Sobek, kde se Carter setkává s Percy Jacksonem. Dočkáme se ho i u nás? Netuším. Poslední díl přímo vybízí k finálnímu zhodnocení série. Prvnímu i druhému dílu jsem dal tři a půl hvězdičky z pěti možných. Zatímco u série Percyho Jacksona bylo moje hodnocení postupně vyšší a vyšší. Nemluvě o navazující sérii Bohové Olympu. Proč se obdobná situace neopakuje i u příběhu Kaneových? I když se mi Egyptská kultura líbí tak se víc orientuji v řecké mytologii. Dále to může být i stylem vyprávění. Příběh je totiž přepsaná audionahrávka sourozenců Kaneových. To se projevuje i na vsuvkách v hranatých závorkách, kdy se okřikují aby se ten druhý nesmál a podobně. Vyprávění je opět vtipné a svižné. Nejvíce se mi líbila finální bojová scéna s Apopem. Jako takové vedlejší úkoly se řeší vracení duše Besovi a zlomení kletby, kterou trpí Walt.

Celkově se celá trilogie drží neměnnou úroveň. Osobně se mi víc líbí řecké série, ale jsem zvědavý, co pro nás Rick Riordan přichystá příště. Knížka se samozřejmě nevyhnula klišé, že nebýt dvou teenagerů, celý svět upadne do chaosu. Protože ostatní starší a zkušenější mágové by to patrně nezvládli. Navíc ani jednoho ze sourozenců jsem si nijak zvlášť neoblíbil a raději mám vedlejší postavy. Knize dávám tři a půl hvězdičky.

11.05.2013 3 z 5

Zlato Arkony. Kniha první Zlato Arkony. Kniha první Juraj Červenák

Jakožto historická fantasy kniha míchá prvky slovanské a vigingské mytologie, historie a akční fantasy. Za slovanskou mytologii můžu například jmenovat Triglava, boha, který má tři hlavy (jedna symbolizuje jeho vládu na zemi, druhá nebi a třetí podsvětí). V knize má oči a ústa zakrytá zlatým páskem (prý aby neviděl hříchy lidí). Další zástupce je Morana jakožto bohyně smrti. Co se týká vikingské mytologie, znám klasicky Thora nebo Odina. Tady se ještě vyskytlo jméno Fenrir, což je vlk a zároveň nejstarší syn Lokiho. V knize se vyskytují slova jako žrec, vječa nebo třeba čelen. Je docela škoda, že vzadu není nějaký rejstřík výrazů, kde by bylo krátce vysvětleno co znamenají nebo v případě osob nějaké základní info o tom kdo jsou. Přeci jenom ne každý bude ty věci znát. Na druhou stranu musím napsat, že mě to přinutilo některé ty věci si vyhledat na internetu, abych si rozšířil obzory. Kromě těchto věcí se pořád jedná o akcí našlapanou fantasy. Dočkáte se rozseknutých lebek, vyvržených střev i krve. Postavy se častují také celou řadou nadávek, ale to k tomu prostě patří. Z té fantasy složky bych měl ještě zmínit dva národy, které hrají důležitou roli. Aelfové, kteří jsou vysocí, mají světlé (téměř bíle) vlasy, bezkrevnou kůži a oči se světlými zřítelnicemi. Jsou to opravdu mrštní válečníci. Doprovází je dwergové (jakási obdoba skřetů), kteří jsou především na špinavou a namáhavou práci. Zlato Arkony je rozděleno do dvou knih, a proto si na nějaký závěr budeme muset počkat.

Knihu můžu určitě doporučit všem příznivcům historické fantasy (a fantasy všeobecně). Zlato Arkony je příběh, který má především pobavit. To splňuje a navíc se čte sám. Do rukou se vám dostane akční příběh obsahující slovanskou mytologii, souboje odehrávající se na vodě i na zemi, kouzla, ale i zradu. Dávám čtyři hvězdičky z pěti.

05.05.2013 4 z 5

Game Game Anders de la Motte

Hlavní postavou knihy je Henrik Pettersson, přezdívaný jednoduše HP. Henrik není žádný klasický klaďas a v necelých sedmnácti letech má záznam v rejstříku za lehké užívání narkotik a krádež vozidla. A to rozhodně není poslední zápis. I když má pouze základní vzdělání (ekonomické gymnázium nedokončil), je inteligentní, ale líný. Není zaměstnaný a s oblibou hraje počítačové hry a sleduje filmy nebo seriály. Druhou postavou je Rebecca Norménová, která pracuje jako samostatný bodyguard nebo-li koordinátor osobní ochrany. Pokud je v akci, soustředí se pouze na ni. A celkově se snaží nemíchat pracovní a soukromý život dohromady. S ohledem na ošklivou minulost se z ní stala silná osobnost. A třetí důležitou postavou je Mange...tedy pardon, Farúk. Je to Henrikův kamarád a ulítává na Star Wars.

Čeho si na knize všimnete jako prvního? Má anglický název. Ale pozor, tady s angličtinou nekončíme! Před první kapitolou je vysvětlení slova game, názvy kapitol - to vše anglicky. Když HP najde mobil, hra mu první otázku položí anglicky. Dále už jsou instrukce mobilu přeloženy do češtiny. Ale i samotný děj je plný anglických krátkých vět. Pokud tento jazyk trochu ovládáte, knihu si užijete víc. Znalost jazyka ale není podmínkou skvělého zážitku. Za sebe můžu napsat, že třeba názvy kapitol bych bral jako takové zajímavé zpestření, ale přímo v příběhu mi to přišlo minimálně zvláštní a rušivé.
Možná víte, že porovnávání knih se raději vyhýbám, ale tentorát se to přímo nabízí. Erebos versus Game? Nebudu tady hodnotit jaká je lepší, protože se jedná o thriller pro mládež a pro dospělé. Počítačovou hru vyměňte za mobil, přidejte vulgarity, sex (jeden abych byl přesný), mnohem vychytanější úkoly a systém odměn a dostanete Game.

Musím se přiznat, že švédské autory moc načtené nemám, nicméně to mi nebrání napsat, že Game byl velmi napínavý a originální počin. Pokud mi něco vadilo, pak je to ta kombinace českoangličtiny (a to, že ještě nemám druhý díl). Kniha je vhodná pro fanoušky thrillerů a konspiračních teorií. Game si zasluhuje čtyři hvězdičky.

28.04.2013 4 z 5

Bájná pečeť Bájná pečeť Bernd Perplies

První díl trilogie odehrávající se ve viktoriánské Anglii. Kniha je psána z více pohledů (v er formě) což je zajímavé, protože má čtenář informace co dělají třeba záporáci. Hlavní postavou je Jonathan, kterému událostina začátku knihy kompletně změní život. Líbí se mi jaký vliv mělo rozlomeí pečetě na magii, která pak ásledně změnile lidi a ponorku na něco úplně nového. Další věcí, kterou bych pochválil je, že hlavní hrdina není už od začátku superbijec, který schopnostmi předčí starší mágy ačkoliv se s kouzlením dosud nesetkal. Naopak tady se teprve učí své schopnosti ovládat. Zajímavé postavy jako Holmes (a Watson) nebo drožkař Randolph. Těším se na druhý díl, který slibuje pořádnou zábavu. Autor umí psát pěkně akční scény.

29.03.2013 4 z 5

Mega hustej nářez Mega hustej nářez František Kotleta (p)

Trilogie Bratrstvo krve se tímto dílem dostalo ke svému konci. Jednou stranou jsem rád, že jsem se dozvěděl jak to celé končí a na druhou stranu mi postavy budou chybět. Nicméně autor se nechal v rozhovoru slyšet, že po dopsání románu Perunova krev se asi dočkáme knihy z dob před kartanskou invazí. Ale to už předbíhám. Třetí díl přináší to co jsem čekal - akci a hlášky (o vulgárnostech ani nemluvím ;)). Zkrátka nářez. Jan Bezzemek a jeho přátelé opět stojí proti kartanům. Zpočátku jsou to jen jednotlivé drobné akce aby mohlo přijít epické finále. Pobaví odkazy na Pána prstenů (viz. třeba Odula). Bohužel tu docela umírají postavy - a některé dost oblíbené.(

29.03.2013 4 z 5

Muž, který si hrál s panenkami Muž, který si hrál s panenkami Magnus Jonsson

Kniha je zejména v druhé polovině velmi napínavá a akční. Kdo četl tak určitě potvrdí - třeba takový souboj v bytě nebo pak na té "chatě". Linn samozřejmě není Lisbeth a její hackování na mě působilo amatérsky. Také není až tak samotářská. Jsem zvědavý na pokračování. Řeší se tu vražda a také minulost Linn, která je spojená s bojem proti pravicovému extremismu.

07.09.2020 3 z 5

Dobrodružství s bílou velrybou Dobrodružství s bílou velrybou Gideon Defoe

Máte už několikrát přečtené příběhy goblina Jiga, exorcisty amatéra Jakuba Vandrovce a na nový román ze Zeměplochy se vám čekat nechce, protože potřebujete další dávku humorné fantasy teď hned? Sáhněte po příbězích Pirátského kapitána a jeho posádky. Jejich dobrodružství je plné humoru, ale díky vysvětlivkách pod čarou nabízí i poučení.

30.01.2014 4 z 5