lenka7348 lenka7348 komentáře u knih

Medvěd a Slavík Medvěd a Slavík Katherine Arden

Ze začátku mě kniha moc nezaujala, možná i kvůli ruským jménům, se kterými mám v knihách vždy problém (naštěstí se v postavách člověk za chvilku dobře vyznal). Prostě a jednoduše mi přišlo, že se děj rozjížděl moc pomalu. To se ale změnilo někdy za polovinou - postupně s tím, jak Vasja dospívala. Ke konci už jsem se nemohla odtrhnout, a těším se na další díl.
Musím také říct, že jsem překvapena, jak se autorka amerického původu poprala s tématikou Rusi. Je vidět, že toto téma je blízké jejímu srdci, a zároveň ho umí zpracovat tak, že čtenáře zaujme.
PS: Doporučuji na letní horké dny, člověk se u toho povídání o sněhu hezky ochladí. :-)

20.06.2019 4 z 5

Grófka Grófka Lenka Horňáková-Civade

Čekala jsem něco trošku jiného, ale ve výsledku vlastně zklamaná nejsem...
Akorát mě na knize bavil pouze začátek a konec, u prostřední části jsem se musela ke čtení hodně přemlouvat.

15.05.2019 3 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Zajímavý příběh o hrůzách války a o tom, jak může i po letech ovlivnit životy dalších lidí.
O 2. světové válce jsem přečetla již hodně knih, ale žádná nebyla o jejím průběhu ve Francii. Upřímně jsem neměla o Vélodrome d´Hiver ani "tucha", a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco nového.
Knihu určitě doporučuji, stojí za přečtení.

22.04.2019 4 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Abych byla upřímná, nenadchlo mě to tak, jak jsem očekávala. Některé momenty pro mě byly až strhující, jiné zase příliš zdlouhavé. Bylo to prostě jako na vlnách italského moře - v jedné chvíli nadšení a chuť číst dál a dál, když vtom jsem se ocitla pod hladinou, a ne a ne se vynořit. Možná za to mohl autorův styl psaní, možná to, co se odehrávalo v Eliově hlavě.
Závěrem: nelituji, že jsem si knihu přečetla, ale víc jak 3* dát nemohu.

11.04.2019 3 z 5

Opravdu oceňuji, že si autorka dala velmi záležet na tom, aby to byl historický román založený na faktech, a nejedná se jen o pár ověřených informací doplněných výmysly.
Nicméně se mi kniha nečetla úplně lehce, vlastně jsem se jí docela dost prokousávala. Pravděpodobně to bude způsobeno tím, že příběh Jindřicha VIII. a jeho žen je zpracováván poměrně často, a proto je mi až notoricky známý. I přesto pro mě však kniha byla přínosná - v některých faktech jsem se utvrdila, něco mě překvapilo (např. barva Kateřininých vlasů).
Román určitě stojí za přečtení, ale spíše doporučuji těm, co se v dané problematice moc neorientují, nebo jsou naopak skalními fanoušky anglické historie.

12.03.2019 4 z 5

Napětí Napětí Naomi Alderman

Tento žánr normálně vůbec nečtu, tudíž jsem neměla žádná očekávání ani možnost srovnání. To jsou možná ty důvody, proč se mi "Napětí" líbilo. Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale zhruba od strany 100 jsem se naopak nemohla odtrhnout. Je škoda, že na konci nebyl vysvětlen osud všech postav, ale třeba je to schválně nachystáno na pokračování.

03.02.2019 4 z 5

Tradiční české jaro – Zvyky, říkadla, koledy Tradiční české jaro – Zvyky, říkadla, koledy Josef Lada

Velmi pěkná kniha obsahující základní informace k jarním svátkům, ale hlavně krásné ilustrace od pana Lady.

28.01.2019 5 z 5

Dračí kniha Dračí kniha Matthew Skelton

Poměrně zajímavý nápad, ale na zpracování je vidět, že je kniha určena především mladším čtenářům.
Přibližně do poloviny jsem se nemohla vůbec začíst, protože se tam toho moc nedělo, nějak to nemělo spád. V posledních kapitolách se toho zase naopak událo až moc...
Nelituji, že jsem si ji přečetla, ale vracet se k ní nebudu.

23.01.2019 3 z 5

Velikonoce - původ, zvyky, hry, pohádky, návody a náměty Velikonoce - původ, zvyky, hry, pohádky, návody a náměty Dagmar Šottnerová

Hezky a přehledně uspořádané, hlavně se mi líbila část věnovaná hrám a vyrábění s dětmi.

15.01.2019 4 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Řeknu to takto...Bylo to klidné jako hladina vodní nádrže v bezvětří a průzračné jako voda v ní. Krásná autorova slova člověku protékají mezi prsty a hladí jej na duši, jako když v parném létě poprvé vstoupí do vody, která ho vezme do své chladivé a přívětivé náruče...
Pan Svěrák dokazuje, že kniha nemusí mít nutně pět set stran, vlastně nemusí mít ani těch sto stran, aby čtenáře pohladila a učarovala mu.

08.01.2019 5 z 5

Díky změně postav je to zase trošku něco jiného, ale vtipné je to pořád, ať si říká kdo chce, co chce. :-)

04.01.2019 5 z 5

Lovec v pasti Lovec v pasti Sofie Králová

Román přečten velmi rychle, což bylo způsobeno hlavně nízkým počtem stran a zvoleným řádkováním.
Ze začátku to vypadalo celkem slibně. Pak ale přišla část, která mi trochu připomínala 50 odstínů šedi (bohatý muž s tajemstvím, mladá a krásná žena, do které se hned zamiluje, a starší žena, jejíž vztah k muži je přinejmenším pochybný). Nejvíc mě ale dorazil konec - taková dost těžko uvěřitelná slátanina, která rozhodně nepůsobila jako ze života.
Vhodné jako rychlá oddechovka, když chce člověk na chvíli totálně vypnout.

03.01.2019 2 z 5

Naděje umírá poslední Naděje umírá poslední Halina Birenbaum

Svědectví lidí, kteří hrůzy holokaustu zažili na vlastní kůži, je pro mě osobně vždycky silnějším zážitkem. Nejinak tomu bylo i v tomto případě.
Při čtení takovýchto knih dostávají místa, která člověk navštívil jako turista, úplně jiný rozměr - děsivější a hrůznější. Je nepředstavitelné, čím vším si musely oběti nacistické nadvlády projít, jaké ponižování zažily, a přesto v nich stále zůstávala touha po životě.
Myslím si, že je dobře, že knihy na toto téma stále vychází, protože bychom opravdu neměli zapomenout.

02.01.2019 5 z 5

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

Přemýšlela jsem o přečtení této knihy již nějakou dobu, jelikož je celkem často někde zmiňována, tudíž jsem na ni byla zvědavá. Ale asi jsem neměla otálet tak dlouho...
Prostě mě tento druh knih, kde se de facto nic neděje, a i přes občasné mráčky se mají všichni rádi, respektují se, a jejich údělem je snaha dělat všem svým příbuzným jen radost, kterou dokáže vyvolat i sebemenší maličkost, neoslovuje.
Chápu, že ve své době to muselo být něco, ale dnes naivita postav vyvolává tak akorát úsměv na tváři.

02.01.2019 3 z 5

Manželky Manželky Táňa Keleová-Vasilková

Čtivá kniha ze života obyčejných žen, kde autorka vykresluje jejich každodenní problémy a strasti. Určitě si někdy přečtu i další z jejích knih.

29.12.2018 4 z 5

Probuzení Probuzení Lisa Jane Smith

Jsem překvapená, jak moc se kniha liší od seriálu, ale jsem celkem ráda, že jsem si ji přečetla. Kniha se četla dobře, a kupodivu mě tam Elena neštvala tolik jako v seriálu. :-)

Samozřejmě je nutné podotknout, že se jedná o young adult, tudíž nelze očekávat přespříliš kvalitní literaturu, ale na zahnání nudy dobré...

27.12.2018 3 z 5

Zrcadlo starých časů Zrcadlo starých časů Helena Lisická

Hezky napsané pověsti, nicméně by asi bylo lepší si přečíst nějakou jen sem tam. Po čase mi to přišlo trochu monotónní.

24.12.2018 4 z 5

Léč pana z Rožmberka Léč pana z Rožmberka Ludmila Vaňková

Dlouho jsem se nemohla do knihy začíst, podařilo se mi to asi až v polovině. Navíc mi trochu vadil ten konec, přišel mi až moc sladký.

Líbí se mi, že se paní Vaňková snaží přiblížit českou historii široké veřejnosti, ale jako zdroj informací bych to určitě nebrala.

24.12.2018 4 z 5

Prohnilé království Prohnilé království Erin Watt

Musím říct, že tento díl byl rozhodně lepší než ten předchozí.
Samozřejmě je to zase celé přitažené za vlasy, ale domnívám se, že pokud se člověk pročetl až sem, asi s tím tak nějak počítá.
Kniha se čte velmi dobře, takže kdo byl zklamán čtvrtým dílem, zkuste dát pátému šanci...:-)

13.12.2018 4 z 5

Padlý dědic Padlý dědic Erin Watt

Povídka o Gideonovi a Savanně byla fajn, konečně člověk trochu nahlédl do jejich vztahu.

Co se týče Eastona, upřímně mi nikdy příliš k srdci nepřirostl. Je sice nejvtipnější z bratrů Royalových, ale to jeho neustálé chlastání, mlácení a š*kání všeho, co se pohne, mě fakt iritovalo. Nejinak tomu bylo i na začátku Padlého dědice. Čím víc jsem se ale o něm dozvídala, tím víc mě začínal bavit. A ten konec...No, jsem zvědavá na další díl.

09.12.2018 4 z 5