LBZ LBZ komentáře u knih

Mír v nás Mír v nás Thich Nhat Hanh

Celkově zajímavé, byť některé postřehy poplatné době vzniku originálu a v současné době dle mého názoru nejsou tolik aktuální.

23.07.2014 4 z 5

Lendl - Veliký příběh Lendl - Veliký příběh Petr Čermák

Na mě kniha bohužel působila poněkud odbytým dojmem - po stránce formy (překlepy), ale zejména obsahu. Některé info se několikrát opakují, na některých místech bych určitě čekal hlubší vhled, místy jsem měl o podávaných informacích pochyby, na konci jsem nerozuměl struktuře textu atp. Autor zjevně chrlí jeden životopis za druhým, což je na kvalitě poznat. :-( Nicméně pro seznámení s osobností je kniha přínosná.

20.07.2014 3 z 5

Nic nekončí, nic neumírá Nic nekončí, nic neumírá Thich Nhat Hanh

Pěkný výklad základních buddhistických náhledů. Místy jsem měl pocit, že to s tím opakováním přeháněl a něčemu - odosobnění - by se zase mohl věnovat více, ale celkově mohu doporučit.

02.07.2014 4 z 5

Deník z cesty do východní Indie Deník z cesty do východní Indie Robert Chasles

Hodně zajímavý náhled na 17. století - jak to v té době reálně chodilo. Například akceptace jiných náboženských náhledů byla nulová, doprava byly extrémně složitá pokud byly lodě závislé čistě na větru, zaocenské plavby znamenaly obrovské lidské ztráty, nenávist mezi národy byla naprosto běžná... stojí za přečtení, už je proto, aby si člověk připomněl, v jak dobré době žijeme. :-)

26.06.2014 5 z 5

Cesta do Indie Cesta do Indie Edward Morgan Forster

Hodně zajímavé pohledy na Indii ze strany Angličanů a Indů (muslimů). Autor prokázal velkou míru empatie a znalosti místního prostředí. Hlavní hrdinové se chtějí přátelit napříč rasami a je to (v důsledku kulturních rozdílů i prostředí) velmi složité.
Místy trošku zdlouhavé.

09.06.2014 4 z 5

Tigrid, poprvé Tigrid, poprvé Pavel Kosatík

Pana Tigrida jsem vždy obdivoval a Průvodce inteligentní ženy po vlastní osudu je dle mého názoru skvělá kniha. Životopis mě trošku zklamal. Autor má místy potřebu vyjmenovat dlouhou řadu osob, se kterými Tigrid přišel do styku a podobně. Na druhou stranu jsem z doslovu pochopil, že informací o Tigridově životě není zase tak moc. :-) Autor se nepochybně snažil o vyváženost pohledu, ale jeho osobní hodnotové soudy pro mě jako čtenáře nejsou zajímavé.

29.05.2014 3 z 5

Příběhy Staré dámy Příběhy Staré dámy Tomáš Macek

Skvěle napsané. Knížka je poskládaná z příběhů, které se na TdF odehrály. Zajímavé i pro necyklistu. :-)

21.04.2014 5 z 5

Mimo řadu Mimo řadu Malcolm Gladwell

Několik zajímavých postřehů a myšlenek, ale celkově (dle mého názoru) velmi slabý poměr mezi přínosem a rozsahem knihy.

11.04.2014 2 z 5

Do poslední kapky Do poslední kapky Mary Challans Renault

Příběh zajímavě napasovaný na dobu. Z mého pohledu jen bohužel trošku moc prvoplánově.
Rád bych dal 75%, ale to bohužel nejde. :-(

29.03.2014 3 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Hodně zajímavý a originální koncept, který skrývá zajímavé myšlenky.

29.03.2014 5 z 5

Prorok / Zahrada prorokova Prorok / Zahrada prorokova Chalíl Džibrán

Slavná kniha. Bohužel na mě trošku moc básnická a nejednoznačná.

15.03.2014 3 z 5

Zrání Zrání John Maxwell Coetzee

Hodně zajímavé a velmi originální zpracování vlastního životopisu - z pohledu jiných osob. Coetzee je jejich optikou k sobě značně kritický. + zajímavý pohled na tehdejší dobu v JAR.

09.03.2014 4 z 5

Jak vybudovat a posílit sebedůvěru Jak vybudovat a posílit sebedůvěru Ján Praško

Velmi praktické. Autor ukazuje různé možné příčiny nízkého sebevědomí a pak cesty a návody, jak nízké sebevědomí překonat. Může být inspirativní.

Na brzkou shledanou, Teheráne Na brzkou shledanou, Teheráne Anne Ameri-Siemens

Život v Iránu za šáha, v průběhu revoluce a po ní z pohledu princezny jednoho kočovného kmene. Určitě rozšiřuje obzory. Na druhou stranu je politicky značně nevyvážená a je asi dobré se podívat i na nějaké jiné zdroje.

Cesta srdce Cesta srdce Jack Kornfield

Buddhistický náhled na svět, který zahrnuje asi téměř vše. :-) Moc pěkná konkrétní doporučení a návody. Hodně inspirativní. Zájemcům o Buddhismus mohu jen doporučit.

01.03.2014 5 z 5

Kolumbova záhada Kolumbova záhada Steve Berry

Moje první a asi poslední knížka od tohoto autora. Z mého pohledu se autorovi moc nepodařilo napsat knížku strhujícím způsobem :-(, což je obvykle hlavní klad tohoto typu knih.

01.03.2014 2 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Skvělé praktické návody jak překonat prokrastinaci. Možná by se autor mohl věnovat trošku více sebevědomí. :-)

Tvoje slza, můj déšť Tvoje slza, můj déšť Eva Lustigová

Pan Lustig byla velmi výrazná osobnost s obrovskou životní energií, což knížka částečně vystihuje. Chápu záměr autorky zachytit pana Lustiga co nejvěrněji. Bohužel se v knížce často opakují celé pasáže a někdy není úplně jasné, o čem lidé mluví.

09.02.2014 3 z 5

Zoznam pána Rosenbluma alebo ako sa stať Angličanom Zoznam pána Rosenbluma alebo ako sa stať Angličanom Natasha Solomons

Pan Rosenblum je velmi vytrvalý a nakonec i de facto úspěšný. Z mého pohledu moc pěkné vykreslení Anglie.

02.02.2014 4 z 5

Hvězdná hodina vrahů Hvězdná hodina vrahů Pavel Kohout

Pro mě trošku zklamání. Myslím, že pan Kohout je skvělý spisovatel a jeho knihy mám rád. Knížka je z mého pohledu čtivá, ale myslím, že se autor nechal strhnout, a humanismus a toleranci prosazuje příliš okatě.
Můj pohled může být negativně ovlivněn tím, že jsem udělal právě kvůli autorovi výjmku a četl jsem detektivku asi po 25 letech. :-)

02.02.2014 3 z 5