LBZ LBZ komentáře u knih

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Je to pěkné, ale hodně pro děti.

27.05.2019 3 z 5

Zadrátovaný svět Zadrátovaný svět Noah Lederman

Holokaust pohledem třetí generace. Tím kniha do určité míry výjimečná. 40 stran méně by dle mého názoru knize prospělo.

26.05.2019 4 z 5

Cesta do Ruska. Fejetony, reportáže, poznámky v deníku 1919–1930 Cesta do Ruska. Fejetony, reportáže, poznámky v deníku 1919–1930 Joseph Roth

Pro mě velmi květnatý styl a velmi málo informací (vlastně stačilo přečíst doslov). Období NEP se autorovi evidetně nelíbilo a zklamalo ho. Možná by bylo zajímavé, kdyby podnikl stejnou cestu v následující dekádě např. hladomor na Ukrajině, ale v té době by ho tam stejně nepustili.

22.05.2019 2 z 5

Nespoutaná duše Nespoutaná duše Michael A. Singer

Dost mi vadila autorova snaha čtenářům něco podsouvat - ve smyslu, že píše: "cítíte nebo zažíváte to a to"; "to a to se vám honí v hlavě" atp. Já osobně to často nemám v souladu s tím, co autor píše a tak jsem byl dost zmaten. Mimo to byl text místy hodně abstraktní a následně se z toho vyklubalo, že mám mít trauma z poškrábaného auta a nebo jiné banality. :-( Opravdu těžkým věcem se autor z mého pohledu moc nevěnuje a také moc konkrétně nepopisuje, jak se s věcmi vypořádat. Na druhé straně některé zajímavé myšlenky. Celkově mi to přišlo, že si prošel nějakou cestu a ta mu fungovala, tak ji popsal. OK, může to fungovat, ale jiní to mohou mít dost jinak...

27.12.2018 3 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Souhlasím s amenta, je to dost smutné čtení - repetitivní témata atp. Mám pocit/doufám, že v naší sauně vypadá konverzace trošku lépe. Možná je to z toho, že je to sauna smíšená. :-)

27.12.2018 3 z 5

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Hodně se mi líbilo prolínání faktů, příběhu a přípravy výstavy. Knížka pro čtenáře z Brna skvělá. Pro mimobrněnské asi ne tak úžasná. :-)

25.12.2017 5 z 5

Kulky a opium Kulky a opium Liao I-wu

Kniha je jistě zajímavá, pohužel jsou rozhovory místy dost repetitivní. Bylo by dle mého zajímavé udělat nějaký rozhovor třeba se zasahujícími vojáky nebo policisty či rodiči nějaké oběti.

10.09.2017 4 z 5

Bez hořkosti Bez hořkosti Kristina Tesková

U knihy je bohužel patrné, že autorka není spisovatelka. Navíc popisuje dobu, kterou si sama moc nepamatuje, protože byla hodně malá. Kniha je opravdu velmi útlá. Na druhou stranu se jedná o zajímavé přiblížení poválečného období v Hlučínsku a zacházení s německou menšinou. Nemohl jsem se ubránit srovnání například s http://www.databazeknih.cz/knihy/krvave-jahody-4822, kde jsou zkušenosti z tohoto období ještě řádově horší.

12.09.2016 3 z 5

Vedlejší pokoje Vedlejší pokoje Radovan Menšík

Knížka má skvělý základní nápad. Samotné zpracování se mi bohužel moc nelíbilo. Velmi záhy mi přišlo mi zřejmé, k čemu kniha směřuje a dál se už (z mého pohledu) jednalo jen o protahování textu (povídka by možná byla fajn). Nezaznamenal jsem nějaké hluboké myšlenky a autor se místy poněkud opakuje.

05.08.2016 3 z 5

Vše pro dítě! Válečné dětství 1914–1918 Vše pro dítě! Válečné dětství 1914–1918 Milena Lenderová

Z mého pohledu místy poněkud nezáživné - například výčet statistik o počtu nemocných či zemřelých dětí na jednotlivé choroby. Nerozuměl jsem také úplně struktuře textu - proč kniha obsahuje právě kapitoly, které obsahuje a proč jsou právě v tomto pořadí...
Jinak určitě zajímavý vhled do postavení dětí během války.

17.07.2016 3 z 5

Život je změna a změna je život Život je změna a změna je život Neale Donald Walsch

Na několika místech píše: "už to chápete?" - ve smyslu, už chápete, jak svět funguje? Nejde ovšem vůbec o chápání, ale o to, jestli věříte nebo nevěříte jeho výkladu světa. Na druhé straně rozhodně nejde o nějaké agresivní prosazování vlastního světonázoru. :-)

19.06.2016 4 z 5

Jsme tady a teď Jsme tady a teď Thich Nhat Hanh

Takový jednoduchý základ Buddhismu. Některé hodně zajímavé úvahy.

10.03.2016 5 z 5

Tuláci Tuláci Paul Harding

Některé pasáže jsem asi úplně nepochopil, ale nakonec mi přišlo, že ta poetika knihy je moc pěkná.

03.01.2016 4 z 5

Rozum Rozum Rudolf Sloboda

Čte se velmi dobře a to i přesto, že autor rád používá dlouhé věty. Autor musel být velmi komplikovaná osobnost. Nebyl jsem schopen rozkličovat, jak moc se bral vážně a jak moc šlo v knížce o sebeironii a nadsázku. Určitě stojí za přečtení.

28.12.2015 4 z 5

Havel Havel Michael Žantovský

Velká snaha o vyvážený pohled. Pěkně se mi četlo. Některé aspekty hodně zajímavé. Na druhou stranu pro někoho, kdo toto období zažil, knížka nepřínáší převratné informace.

08.08.2015 4 z 5

Esence Esence Arnošt Lustig

Některé citáty zajímavé, ale jinak mi přišlo, že bylo možné vybrat zajímavější.
MOUDROST. Výsledek bolesti, zkušeností, trápení a porozumění.

17.05.2015 3 z 5

Mizerná karma Mizerná karma David Safier

Oddechovka, která mi občas vykouzlila úsměv, což se mi moc často nestává. :-)

04.08.2014 4 z 5

Mír v nás Mír v nás Thich Nhat Hanh

Celkově zajímavé, byť některé postřehy poplatné době vzniku originálu a v současné době dle mého názoru nejsou tolik aktuální.

23.07.2014 4 z 5

Lendl - Veliký příběh Lendl - Veliký příběh Petr Čermák

Na mě kniha bohužel působila poněkud odbytým dojmem - po stránce formy (překlepy), ale zejména obsahu. Některé info se několikrát opakují, na některých místech bych určitě čekal hlubší vhled, místy jsem měl o podávaných informacích pochyby, na konci jsem nerozuměl struktuře textu atp. Autor zjevně chrlí jeden životopis za druhým, což je na kvalitě poznat. :-( Nicméně pro seznámení s osobností je kniha přínosná.

20.07.2014 3 z 5

Cesta do Indie Cesta do Indie Edward Morgan Forster

Hodně zajímavé pohledy na Indii ze strany Angličanů a Indů (muslimů). Autor prokázal velkou míru empatie a znalosti místního prostředí. Hlavní hrdinové se chtějí přátelit napříč rasami a je to (v důsledku kulturních rozdílů i prostředí) velmi složité.
Místy trošku zdlouhavé.

09.06.2014 4 z 5