lazenskaveverka lazenskaveverka komentáře u knih

Osmý život (pro Brilku) Osmý život (pro Brilku) Nino Haratischwili

V Gruzii jsem nikdy nebyla, ale díky této knize jsem v ní strávila celé století. Hutné, ale výborné čtení.
"Nerostly už jiné růže než černé. Na cestách to vypadalo jako na visutých mostech, houpaly se, každým okamžikem hrozily zřícením. Dokonce i sníh získal namodralý odstín. Nebe bylo proděravělé; otvory po kulkách byly vidět i na horizontu a slunce sice stále unaveně svítilo, ale zahřát už nikoho nedokázalo.
Stromy se spolu šeptem domlouvaly a navzájem se věšely na vlastních větvích. Ptáci padali z oblohy, protože při pohledu na to šílené rejdění zapomínali, jak se létá, a děti rázem dospěly a čistily granáty. Slzy začaly být vzácné a drahé. Jenom rozšklebené tváře byly zadarmo.
Čokoláda se stala pouhou připomínkou jiné epochy, a bez čokolády lidé zapomínali na sladkou chuť a bez sladké chuti zapomínali na dětství a bez dětství zapomínali na začátek a bez začátku nemohli poznat konec."

15.10.2021 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Do masajského válečníka Oleho jsem se úplně zamilovala. :-D Skvělá oddychovka!

25.01.2021 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Taková plytká oddechovka plná gramatických chyb. :-(

10.02.2020 2 z 5

Lichožrouti Lichožrouti Pavel Šrut

Děti už spí a já si čtu dál. To se stává u málokteré dětské knížky. Je skvělá.

05.06.2015 5 z 5

Pohádky Pohádky Miloš Macourek

Skvělé pohádky, na kterých jsem vyrostla. Ani dnes mě nepřestávají ohromovat svou mírou fantazie a bláznovství. Moje oblíbená je mimo jiné o chlapečkovi, který si hrál se zipem bundy, až se zip rozbil a on v té bundě musel vyrůst. Adolf Born k ní nakreslil ilustraci - fousatého pána v malé žluté bundičce. Jako dítěti mi to připadalo děsně legrační.

04.05.2014 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Fajn oddychovka.

24.05.2021 3 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Málokdy se mi stane, aby mne kniha tolik dojímala, tolik rozesmívala a tolik mi mluvila z duše. Jenže co budu číst teď?

14.12.2018 5 z 5

Taková ta knížka, po které touží každá holčička. Dcera ji miluje.

16.08.2018 5 z 5

Spolčení hlupců Spolčení hlupců John Kennedy Toole

Ignácius mě děsně štval, ale nedokázala jsem přestat číst.

17.10.2015 3 z 5

Tatínku, ta se ti povedla Tatínku, ta se ti povedla Zdeněk Svěrák

Ano, ta se povedla. Pane Svěráku, děkuji. Taky máme moc rádi výhled z Kozákova!

16.10.2015 5 z 5

Lyžníci z Plískanic Lyžníci z Plískanic Bjørn Rune Lie

V Huráchově by chtěl žít každý!
Nádherně malovaná, skvěle přeložená a tak rozkošně norská knížka pro všechny lyžaře i nelyžaře.

13.10.2014 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Vím, že to byl záměr, ale opakující se pasáže, stejně jako vlaky na železnici, nekonečné historické popisy a v podstatě chybějící děj zapříčinily, že mě Winterberg s*al. A já vím, že Rudiš to tak chtěl. Teď s odstupem několika měsíců od přečtení musím dát o jednu hvězdu víc, protože ta kniha je skvělá a ve městech pohřebního ruchu oblíbená. Bahnzeit!

16.07.2023 4 z 5

Zlodějka mýho táty Zlodějka mýho táty Petra Hůlová

Neodložila jsem jen proto, abych zjistila, jak to dopadne. Jestli dojde k nějaké katarzi. Nedošlo. Hrozný čtení, to dítě mě děsně štvalo a jeho rodiče ještě víc. Čirá deprese...

27.03.2022 1 z 5

Doktor Proktor a konec světa. Možná... Doktor Proktor a konec světa. Možná... Jo Nesbø

Tak tohle je opravdový zázrak. Poslouchali jsme jako audioknihu v autě na našich dalekých cestách s dětmi. A stal se zázrak, děti vydržely 5hodinovou jízdu bez jediného vyrušení. Poslouchaly, ani nedutaly. A my dospělí také ne. Málem jsme cílovou destinaci přejeli. Skvělý příběh ve skvělém provedení Davida Novotného (jeho Goranééé asi dětem zůstane ještě dlouho). Vřele doporučuju.

09.04.2020 5 z 5

Doktor Proktor a vana času Doktor Proktor a vana času Jo Nesbø

Tak tohle je opravdový zázrak. Poslouchali jsme jako audioknihu v autě na našich dalekých cestách s dětmi. A stal se zázrak, děti vydržely 5hodinovou jízdu bez jediného vyrušení. Poslouchaly, ani nedutaly. A my dospělí také ne. Málem jsme cílovou destinaci přejeli. Skvělý příběh ve skvělém provedení Davida Novotného. Vřele doporučuju.

09.04.2020 5 z 5

O čem ženy mlčí O čem ženy mlčí * antologie

Musím říct, že u některých povídek mi bylo líto, že už končí a bývala bych si dala nášup v podobě dalších kapitol. Knížku jsem zhltla jako velkýho nanuka.

24.03.2020 4 z 5

Potichu Potichu Jaroslav Rudiš

Dočetla jsem a v hlavě mi hraje Joy Division. Love, love will tear as apart... Dobrý čtení, pane Rudiš.

17.01.2019 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Zatím mě hlavní postava děsně štve... a štvala mě až do konce, nicméně celý příběh díky tomu skvěle fungoval.

14.12.2018 3 z 5

Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Aleksandra Machowiak Mizielińska

Dokonalá kniha nejen pro malé geografy. Moc rádi v ní s dětmi cestujeme.

04.02.2018 5 z 5

Podzim - Obrázkové příběhy Podzim - Obrázkové příběhy Rotraut Susanne Berner

(jaro-léto-podzim-zima-noc) Moje děti celou řadu milujou. Této dcera přezdívala "dýňová knížka".

16.10.2015 5 z 5