Laerry Laerry komentáře u knih

Studie stínů Studie stínů Maria V. Snyder

Než započne „Studie stínů“, tak ji tu (zcela logicky) předchází povídka „Studie ledu“ jakožo spojovník mezi dvěma trilogiemi, než nastane časový skok, který ale považuji za dost zbytečný. Začíná tím tak „nová série“, která se nijak neliší od faktu, že je to prostě čtvrtý díl – jen tu postavy o něco zestárly a nic moc se nezměnilo.
V knížce mě těšily časté kapitoly Valeka, které byly tou nejlepší částí (zajímavé flashbacky na jeho „učňovská“ léta) a kapitoly Janka, díky nimž jeho postava dostává větší hloubku a seznamuje nás i lépe s Arim a nováčkem Onorou.
Celá záležitost se zablokovanou magií, táhnoucí se po celou dobu knížky, byla pro mne zjevná hned od začátku, ale i tak to bylo zajímavé zakončení, které do dalšího dílu slibuje značnou změnu dynamiky mezi hlavní dvojicí. Škoda jen, že výtisk je brožovaný, ale chápu, že je lepší mít měkkou vazbu nežli žádnou.

Bezvětrné město. Kniha Druhá Bezvětrné město. Kniha Druhá Éléonore Devillepoix

Skvělé zakončení téhle bezvadné duologie, u které jsem ráda, že u nás vyšla (aneb v originále bych si ji asi těžko přečetla). Druhý díl má úplně jinou, temnější a bezútěšnější atmosféru, než ten první (který mám přeci jen o chlup radši), ale to se od vývoje událostí dalo očekávat. Oceňuji, že se vše vyřeší a uzavře a příběh není dál natahován – ale na druhou stranu se mi přeci jen těžko loučilo s tímto jedinečným světem, plného politického intrikaření, mocenských převratů, zrad a pomst, ale především magie a magického města pod ledovou kupolí.

My všichni neřádi My všichni neřádi Amanda Foody

Při čtení budete mít problém knížku odložit (abyste se třeba taky občas najedli) a potřeba spánku vám najednou přijde nadbytečná. Jednoduše budete chtít číst dál, abyste zjistili, jak všechno dopadne. Autorčinu předešlou sérii Stínové eso jsem si zamilovala, ale tuhle budu dozajista zbožňovat, protože má přesně všechno, co očekávám od napínavého dobrodružství, plného překvapivých zvratů a především plnokrevných postav, které nejsou černobílé, ale hrají všemi odstíny šedi. Protože jen ty pravé nestvůry můžou přežít krutý turnaj, ze kterého může vzejít (a přežít) jen jeden vítěz. Otázka tak tedy je, kam jsou účastníci ochotni zajít, aby získali neomezenou mágickou moc (jo, na "mágii" si člověk při čtení prostě musí zvyknout). A jak už jsem psala, všechno není černobílé, jak by se mohlo z popisu děje zdát.

12.02.2023 5 z 5

Šerá hlídka Šerá hlídka Sergej Lukjaněnko

Ve třetím díle je naštěstí autorem už zase jen Sergej Lukjaněnko – a je to znát na kvalitě příběhu, který je znova čtivý a zábavný. Do popředí se dostávají charaktery, které jsem si oblíbila v prvním díle (členové Noční hlídky s Antonem v čele) a vrací se i členové Inkvizice (Čech Vítězslav, bývalý temný Edgar), aby řešili zajímavý případ stárnoucího boháče-člověka, který si chce od Jiných zajistit nový (nesmrtelný) život. Příběh rychle ubíhal a poskytl mnoho zajímavých nových informací o tomhle světě Jiných, takže Šerou hlídku hodnotím kladně.

26.11.2022 4 z 5

Ross Poldark – Návrat domů Ross Poldark – Návrat domů Winston Graham

Pokud patříte mezi fanoušky seriálu Poldark, knížka je určena přímo pro vás. První díl pokryje několik epizod z první série a je tak zajímavé sledovat jednotlivé odlišnosti mezi jednotlivími médii. Už mě ani nepřekvapuje, že má Poldark modré oči a naopak Demelza tmavé vlasy a hnědé oči, ale to jsou takové detaily, na které si musíte prostě zvyknout. V knížce čas ubíhá dosti rychle a autor se vždy zaměří na nějakou událost, kterou rozepíše, či se naopak omezí jen na několikaslovný popis, co se odehrálo v rámci několika měsíců. Stejně jako v seriálu tak i v románu se dosti řeší situace okolo dolů, což je někdy dost úmorné, pokud vás tahle oblast vyloženě nezajímá. Ale vykreslení krajiny a všemožných postav (kterých je požehnaně) je stejně tak okouzlující, jako v seriálu.

25.11.2022 5 z 5

Druhý díl je opět plný skvělého drsného černého humoru, kterému ale člověk musí přijít na chuť. Čeněk nám už povyrostl a začal chodit, což slibuje ještě větší trable, než v prvním díle. Ale jak už to bývá, první díl se svým originálním nápadem lze jen těžko překonat a počáteční kouzlo trochu opadne, ale i tak se jedná o velmi humorný počin, který rozhodně nezklame.

Černá čarodějka Černá čarodějka Laurie Forest

Jsem ráda, že jsem narazila na tuhle sérii, která se zaměřuje na dost závažná témata, jenž halí do roušky květnatého fantasy světa. Hlavní hrdinka Elloren je jako Harry Potter, ale (zatím) bez magických schopností a s větší mírou šikany, se kterou se musí vypořádávat na čarodějnické škole. Postupně se vyrovnává se nemilými spolubydlícími a nepřátelsky naladěnými skupinkami studentů, kteří nechtějí k sobě pustit někoho cizího. Při čtení narazíte na neustále přítomné tísnivé podtóny v podobě mezirasové nesnášenlivosti, otevřené diskriminace a rasových předsudků, kterými jsou někteří krmeni již od narození. Autorka tu podává současné problémy společnosti, kdy snahy o začlenění odlišných žáků naráží na názory o rasové nadřazenosti a čistotě (míšenci jsou vyvrhelové). Autorka sem dokonce i vtěsnala společenskou neakceptovatelnost homosexuality, náboženská dogmata hraničící s fanatismem, či zapovězenost mezirasových vztahů, nucených domluvených sňatků bez lásky. Aby toho nebylo málo, tak je tu i čilý obchod s bílým masem (sexuální otrokyně, které nejsou považovány za lidské bytosti). Je tu také jasná inspirace našimi nedávnými dějinami: nacistickým Německem (a jeho zvrácenou ideologií) počínaje, přes ukrývání židů a tajnými partyzánskými odboji konče. První díl je především o budování charakterů, vztahů a celkově celého různorodého světa, nežli dobrodružná fantasy s bitvami, přesto se jedná o velmi návykovou četbu, která rychle uteče.

23.11.2023 5 z 5

Řetěz z trnů Řetěz z trnů Cassandra Clare (p)

Další trilogie komplet v češtině, kterou mám jako blázen i v angličtině. S příběhem jsem spokojená, zvláště s jednou dějovou linií, na kterou jsem se těšila a byla zvědavá, jak dopadne... A dopadla víceméně dobře, protože obě postavy neumřely, což je u Cassandry znamenitý úspěch:-D Škoda jen, že už se asi do téhle éry nevrátíme a autorka se zase bude se svým dějem v nové trilogii zaměřovat na "přítomnost." Tak ještě aby vyšel česky "Ghosts of the Shadow Market" (který mám jak jinak už v angičtině) a pak nastane další dlouhé čekání na nové knížky...

30.09.2023 5 z 5

Pád všech neřádů Pád všech neřádů Amanda Foody

Úžasné zakončení série, nemám výtek, snad jen, že příběh je duologie a já se tak už nebudu moci vrátit do tohohle skvostně popsaného kouzelného světa a prožívat dramatické osudy postav, u kterých rozhodně nelze říci, kdo je padouch (či vlastně "neřád") a kdo hrdina. Obě autorky však již společně pracují na nové sérii, takže přeci jen se mám na co těšit.

12.09.2023 5 z 5

Království v kameni Království v kameni Nela Mičková

Povedený debut (?) mladé české autorky, který vás vtáhne do děje ihned od prvních stránek. Hezky květnatý text děje se krásně doplňoval s imaginativně popsaným prostředím.

31.07.2023 5 z 5

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

Tak tohle je jedna z těch knížek, kterou nedokážete odložit, než ji přečtete celou. A to jen za pár hodin. Super letní čtení.

26.07.2023 5 z 5

99 kluků Micaha Summerse 99 kluků Micaha Summerse Adam Sass

Milé čtení, při kterém nebudete v depresích, ale budete se dobře bavit. Pokud tedy netoužíte po příběhu, ve kterém hlavní hrdina neustále trpí, ale naopak chcete něco odlehčeného a zábavného, tak si tuhle romanci užijete.

12.06.2023 5 z 5

Zloděj čísel Zloděj čísel Hayley Barker

První díl skončil zapálením cirkusu, ale vše nelze vyřešit takhle jednoduše, protože zlo se vždy vrátí a ještě víc posilněné – což v tomhle případě platí dvojnásob. Nový cirkus je nejenom rozložitější, ale především krutější, s propracovanějšími čísly, která mají divákům zajistit „dechberoucí“ zážitek. Tahle duologie je jedním z těch případů, kdy se druhý díl lehce vyrovná (a možná i překoná) skvělý první díl a rozhodně nemáte pocit, že by se tu něco natahovalo či snad opakovalo. Jedinou výtku bych měla k českým obálkám, které tolik nezaujmou jako ty originální (a které by se mi v knihovně líbily mnohem více).

Bouře Bouře Anne Jacobs

V pátém díle naplno nastupuje tísnivá atmosféra strachu a nejistoty, kterou šíří následovníci nacistické ideologie, která je na strmém vzestupu. Ve válečné literatuře v drtivé většině narazíme na pohled lidí z okupovaných zemí, vyrovnávajícími se s hrůzami války, proto mi přijde více než zajímavé číst i tento náhled ze srdce Německa, kdy vše teprve „rozjíždí“. „Bouře“ je spíše tichem před bouří: pozvolné stupňování napětí ve společnosti, rostoucí nevole a nenávist k židům, vzestup vlivu gestapa, rozepře mezi nacisti a komunisti… Pátý díl se kromě toho zaměřuje na novou generaci a nucený útěk některých členů do USA. Těším se na závěrečný díl, kde se snad všechny dějové linie plnohodnotně uzavřou.

22.02.2023 4 z 5

Oko hurikánu Oko hurikánu Natalie C. Parker

Skvělé zakončení celé trilogie, ke které jsem nejprve přistupovala velmi skepticky (aneb lehce kýčovité obálky trochu ubírají na vážnosti příběhu), ale naštěstí jsem nedala na první dojem a začetla se... do úžasného post-apo pirátského příběhu, plného chytlavě vykreslených postav, ke kterým si snadno najdete cestu a budete s nimi prožívat jejich strastiplné dobrodružství, které nyní dospělo ke svému hořkosladkému konci.

Noční hlídka Noční hlídka Sergej Lukjaněnko

Knížku jsem si vybrala, jelikož jsem měla v povědomí, že na její motivy vznikl celkem úspěšný film, který se natáčel v Praze – a první díl ze série Hlídek mě vskutku nadchl. Atmosféra Moskvy devadesátých let je vykreslená pošmurně a je z ní cítit i jistá nostalgie. Hlavní hrdina je sympaťák a díky němu se brzy orientujete ve všech těch pravidlech a zákonitostech tohoto magického světa, ve kterém bojují ve věčném boji strany Tmavých a Světlých. Příběh má dobrou gradaci, takže četba utekla velmi rychle.

26.11.2022 4 z 5

Tato knížka je určena především fanouškům (potterofilům), kteří budou potěšeni ze spousty doposud nikdy neuveřejněných materiálů, které mohli akorát tak vidět návštěvníci britského muzea. Právě množství materiálů v originální podobě (tj. anglický rukopis Rowlingové s ručně psanými poznámkami) docení především dospělí a děti by akorát tak mohli obdivovat úchvatné ilustrace skvělého malíře Jima Kaye. Kromě toho v knížce najdete „skutečné dějiny čar“ – tedy pohled do naší historie středověkého světa, který věřil v kouzla a čáry. Můžete tak pohlédnout na skutečnou inspiraci, ze které Rowlingová čerpala a dozvědět se nějaké nové informace. Jednoduše shrnuto: jedná se o sběratelský kousek, mapující 20 let (!), kdy vyšel první příběh o obrýleném chlapci ze Zobí ulice…

Dotek zmaru Dotek zmaru Scarlett St. Clair

Poslední dobou se v New Adult stalo módou, že musí být do knížky nacpáno co nejvíc erotických scén (hraničících s P literaturou), aby to nalákalo a "oslovilo" co nejvíce čtenářek a už se autorky většinou příliš nestarají o zajímavý a promyšlený příběh, který by pracoval s postavami, které netrpí plošností, bludy o své výjimečnosti a nadřazenosti, a hlavně nesnesitelně otravným charakterem, načež začínám být silně alergická. To ale naštěstí neplatí o téhle sérii, ke které jsem přistupovala skepticky a obezřetně a jsem jen mile překvapena, jak čtivé to je. Sexuální scény tu jsou povinně taky, ale ne na úkor nějakého skutečného děje, takže jsem v hodnocení shovívavá a ráda si přečtu další díly. Navíc autorka zajímavě zpracovala starou řeckou mytologii do dnešní podoby velmi osobitým a neokoukaným stylem.
P.S. - Skvělým bonusem jsou kráné obálky, na které si rozhodně potrpím.

01.06.2024 4 z 5

Vlčí píseň Vlčí píseň Travis John Klune

Celou sérii jsem si přečetla už v angličtině, protože jsem ani nedoufala, že by mohla někdy vyjít v češtině, ale jsem ráda, že opak je pravdou. Pokud se vám líbily předešlé autorovy knížky, které se dají označit jako "feel good" či "family friendly", tak k této sérii přistupujte s obezřetností, protože to je poměrně jiné kafe. Sice to z počátku není tak zjevné, jelikož sledujeme hlavního hrdinu od jeho dětství (leč ne zas tak idylického) až po dospělost, kdy teprve začíná ten pravý děj - a ten se neštítí brutality, vulgarismů a sexuálních scén (především v dalších dílech). Jak by taky ne, když se příběh točí okolo smečky měničů - vlků, jejichž podstatu z části ovládají zvířecí pudy. Pokud tedy máte rádi příběhy s alfami, betami a omegami (aneb povídek na tento specifický subžánr existují miliony), nevadí vám časové skoky a jste především fanoušky tvorby T.J. Kluneho, tak si tuhle drsnou zábavu nenechte rozhodně ujít.
P.S. - všechny nové obálky téhle čtyřdílné série vám budou dělat hezkou ozdobu v knihovně:-)

17.05.2024 5 z 5

S ohněm v krvi S ohněm v krvi Kat Delacorte

Skvěle atmosféricky napsaný příběh, který tu v určitých obměnách byl již několikrát, ale pokud jste fanoušky žánru, tak vám to rozhodně nebude vadit. Jen mě mrzí, že u českého vydání nebyla použita originální obálka, na kterou jsem se vážně těšila.

31.07.2023 4 z 5