Laerry Laerry komentáře u knih

Eragon Eragon Christopher Paolini

V době, kdy tato knížka vyšla poprvé, se proslavila hlavně proto, že ji napsal patnáctiletý kluk, což mě zrovna dvakrát neoslovilo navzdory tomu, že v té době mi bylo přibližně stejně. Film mi mé odhodlání knížku nečíst ještě více potvrdil, protože to byl prostě propadák. Avšak po čase jsem si k Eragonovi konečně našla cestu a musím uznat, že knížka je opravdu dobře koncipovaná a s filmem má společný možná tak jen ten název. Eragon je velmi komplexní postava a Safira je jednoduše nádherné svérázné stvoření. A jim prostě nelze než nefandit. Nakonec musím Paoliniho obdivovat za to, že si dokázal všechno tak důkladně promyslet a vymyslet, včetně vlastních jazyků elfů a trpaslíků.

26.11.2022 5 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Třetí díl už trochu pokulhává za svými předchůdci co se týče plynulosti příběhu. Často zabředává do jednotvárnosti na jednom místě, nebo sleduje příběhy jiných postav, které jsou více či méně zajímavé, přitom nijak zvlášť neposouvají děj kupředu. Sice se v knize odehraje pár velkých bitev, ale stejně máte pocit, že se toho vlastně moc neděje. Vůbec by neuškodilo knihu o něco zkrátit, protože se Paoliny někdy až moc vyžívá ve svých popisech přírody, nebo vyprávěním historie tolika postav, že pak stránky až moc narůstají na objemu.

25.11.2022 4 z 5

Krev a med Krev a med Shelby Mahurin

Skvělé pokračování, které těží z toho, že postavy jsou již uvedeny, hlavní dějové linie nastoleny a tak se může příběh řítit jen kupředu. Těším se na další díl.

03.03.2021 5 z 5

Smrtící vzdělání Smrtící vzdělání Naomi Novik

Velmi příjemné překvapení v podobě jedné z nejlepších YA fantasy, které jsem za poslední dobu četla (a že jich už pár stovek bylo). Originální nápad na omílané téma čarodějnické školy, stejně tak jedinečný styl výuky, k tomu výborné charaktery a ironický humor vytváří šťavnatý koktejl dramatu, který mi naprosto vyhovuje. Naomi Novak mě naprosto uchvátila svým stylem vyprávění, které vás chytne hned od první stránky a nepustí vás, dokud nebudete usínat únavou. Po dočtení jsem si musela obstarat i její další tituly a v mém názoru mě jen utvrdily.

23.11.2023 5 z 5

Šestnáct duší Šestnáct duší Rosie Talbot

Smícháte-li "Kluky ze hřbitova" s "Městem duchů" a přidáte k tomu pár vlastních originálních ingrediencí, vznikne vám tahle sympatická duchařina, kterou ztěží odložíte. Sice je tu "politická korektnost" u hlavních postav až moc okatá, jako by si autorka odškrtávala "povinné" položky, aby se co nejvíce zavděčila svému čtenářskému publiku, ale když tohle shovívavě přehlídnete, tak si příběh dozajista užijete plnými (šestnácti) doušky.
P.S. - Myslela jsem si, že se jedná o jednorázovku, ale závěr mi přišel dost otevřený a nevyřešený - a skutečně autorka s příběhem ještě neskončila a druhý díl již napsala.

30.09.2023 5 z 5

Dračí plamen Dračí plamen Patrick Ness

Ness nezklamal a opět vymyslel originální svět, který můžete číst jako "běžnou" fantasy, nebo v tom můžete nalézt spoustu skryté symboliky, která vás donutí k hlubšímu zamyšlení. Jsem též nadšená ze samotného vzhledu knížky, protože nechybí ani úžasná ořízka, která se bude hezky vyjímat v knihovně.

31.03.2023 5 z 5

Úsvit temna Úsvit temna C. S. Pacat

Skvělá knížka s rychle ubíhajícím dějem a nečekanými zvraty (hlavně ke konci). A jelikož jsem si přečetla předešlou autorčinu "adult" sérii "Captive prince" (která byla dost drsná a explicitní), tak jsem rozhodně zvědavá, jak si tenhle YA příběh bude vyvíjet dál.

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Příběh se tváří jako „červená karkulka“, přitom je to další „kráska a zvíře“ – ale zatím v tom nejlepším podání, jaké jsem četla (a že jich pár už bylo). A to především proto, že příběh samotný je skvěle napsaným živoucím (lesním) světem, který si vás podmaní a zapustí do vás své hluboké kořeny. Kdybych už měla příběh k něčemu přirovnávat, tak by to byl „Ve stínu hvozdu“ od Naomi Novik, který mi tahle knížka svou atmosférou a vztahem hlavní dvojice dost připomínala. A závěr rozhodně navnadil na druhý díl, který má stejně jako ten první, úžasnou obálku.

22.02.2023 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Nebezpečně návykové čtení... přes 1100 stránek přečteno za pět dní (bylo by to i za méně, ale člověk taky musí chodit do práce a nebo spát, že?). Jsem na sebe pyšná, že po pěti načtených dílech jsem konečně dokázala odhalit vraha už v okamžiku, kdy se poprvé objevil na scéně. Nenechala jsem se zmást tisíci vodítky, kterými Rowlingová tak umně dokáže čtenáře zmást a svést na scestí, a stála jsem si za prvním dojmem/instinktem a vyplatilo se. Skvělý zážitek. No a teď už mi zase nezbývá než čekat dlouhou dobu na další díl...

13.02.2024 5 z 5

Pořád jsme to my Pořád jsme to my Becky Albertalli

Pokud jste stejně jako já po dočtení prvního dílu zoufali nad tím, jak oba autoři zazdili tak skvěle rozjetou romanci hořkosladkým rozchodem, tak si budete muset přečíst pokračování, aby se vám navrátila víra v osudovou lásku. Příběh se odehrává dva roky po prázdninové romanci Bena a Arthura, kdy se vesmír opět rozhodne ty dva svést dohromady a i když jsou tu jakési překážky (v podobě nových partnerů), tak tenhle reparát nemůže opět skončit neúspěchem (jinak bych tu knížku fakt vyhodila z okna). Cesta k vytouženému happyendu je to ale i tak trnitá, ale pak ten zadostiučiňující pocit stojí za to.

08.05.2023

Mágyně Mágyně Hannah Mathewson

Skvělý návrat do Opačna, který mě bavil o stupeň víc. Zásluhu na tom mají zajímavé hlavní postavy a děj, který je lépe strukturovaný hned od začátku.

07.05.2023 5 z 5

Poslední člověk na planetě Zemi Poslední člověk na planetě Zemi Denisa Černá

Ze začátku jsem si chvíli zvykala na mluvu (či spíše myšlenky) hlavní postavy (při čtení mi začalo samovolně klesat IQ, ale to byl zjevně účel), ale když člověk pochytá všechna ta "úžasná" vylepšení a opatření, aby lidstvo bylo zachováno (načež se sami sebe ptáte - a mělo by snad být?), tak se dostanete do originální YA post-apo sci-fi, která se neztratí v zahraniční konkurenci.

07.05.2023 4 z 5

Poslední číslo Poslední číslo Hayley Barker

Knížka „Poslední číslo“ je sice určená YA čtenářům, ale obsahuje dost závažná témata rasismu, vykořisťování a především jasnou kritiku privilegované nadřazené rasy, která tu má očividné paralely s nacismem a především s jeho zrůdným režimem. Velmi tíživé čtení. Jakožto sběratelkou krásných obálek (aneb soudím knihu podle obalu) jsem ale zklamaná, že se nakladatelství King cool rozhodlo použít původní české obálky, když přitom u svých publikací využívá zásadně ty originální – a právě u téhle duologie mě to mrzí dvojnásob, protože v angličtině vypadají jako stylový cirkusácký plakát.

Lískový les Lískový les Melissa Albert

Sice je knížka přirovnávána k nové Alence v říši divů (ze které autorka asi dost čerpala inspiraci), mě ale spíše evokuje staré dobré pohádky bratří Grimmů – postavy tu jsou kruté a jejich chování je nelidské. Les je temným místem, plným nástrah a nebezpečí a není radno se v něm ztratit. Pokud tedy máte rádi takovýto typ vyprávění (plus si hovíte YA žánru), tak by vás „Lískový les“ neměl minout. Knížku lze číst jako jednorázovku, protože má uzavřený konec, proto mě překvapilo, že existuje i pokračování v podobě „Nočního kraje“.

22.02.2023 4 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

I když jsou „Černobylské dívky“ určeny dospívajícím čtenářkám, svým nelehkým poselstvím lehce osloví i dospělé čtenáře. V první části čtenář dostane zajímavý pohled dvou malých dívek na známou katastrofu, který však příběh pouze odstartuje. Knížka vykresluje tehdejší sovětský svaz: od popisu hrůzy a strachu, který museli prožívat obyčejní obyvatelé hned z první ruky, přes pomalé šíření informací a rostoucí paniky a nedůvěry až po „běžný“ život v režimu, plného tajného sledování a udavačství. Mimo to publikace pracuje s dalšími nelehkými tématy, jako je perzekuce Židů za 2. světové války (a po ní) a domácím násilím na dětech. Dvě dějové linie, jenž spolu zdánlivě nesouvisejí, ve čtenáři zanechají hluboký zážitek, jelikož je celý příběh založen na událostech skutečných osob.

09.01.2023 5 z 5

I když Fantastická zvířata a kde je najít je jen učebnicí a není to plnohodnotný příběh, fanoušek světa Harryho Pottera určitě nepohrdne druhou nejlepší variantou a to je filmový scénář filmu, který se dost povedl. Knížka tak může posloužit k připomenutí oblíbených pasáží v psané podobě, ale na druhou stranu z ní nedostanete žádnou přidanou hodnotu. Jde tak spíše o další z sběratelský kousek, který se může pyšnit krásnou obálkou.

25.11.2022 4 z 5

Svět démonů Svět démonů Sally Green

Výborné pokračování, které si krásně připraví půdu pro finále. Všechny postavy se mi vryly pod kůži (ať už v dobrém, či v špatném slova smyslu), ale rozhodně mě nejvíce zajímala dějová linie Eydona a Marche - to kvůli nim jsem knížku nemohla odložit, dokud jsem se nedostala na konec.

03.01.2021 5 z 5

Tajemství dračích mečů Tajemství dračích mečů Kevin Sands

I když knížka je určena pro mladší čtenáře, tak u téhle série platí, že věk nehraje roli a jestliže jste si užili Harryho Pottera i jako dospělí, tak ani v tomhle případě není co řešit. Postavám by sice slušelo, kdyby byly aspoň cca o dva roky starší, aby některé pasáže byly uvěřitelnější, ale to je jen takový menší zádrhel při čtení, který jsem pociťovala. České obálky jsou nádherné a jsem tedy výjimečně ráda, že Fragment nepoužil ty původní.

12.09.2023 5 z 5

Pokrevní cejch Pokrevní cejch Tracy Deonn

Naprosto úžasné pokračování plné napětí a akce. Takhle si představuji pořádnou YA fantasy, ke které se v budoucnu zase někdy ráda vrátím. Což se o spoustě jiných YA knížek říci nedá...

28.08.2023 5 z 5

Šťastně až navěky? Šťastně až navěky? F. T. Lukens

Začátek knížky byl pro mě docela chaotický, protože děj jako by začal uprostřed příběhu, tedy konkrétněji po dokonané bitvě a zabití despotického krále a vy se musíte ihned zorientovat ve skupině několika lidí, jenž stojí za sesazením panovníka a korunováním nového vládce, Areka. Z jeho pohledu je též příběh vyprávěn a když po pár kapitolách „usedne prach“ a začne se řešit otázka najití vhodné manželky pro Areka (který je zásadně proti, protože má slabost pro svého přítele a rádce Matta), tak se konečně dostanete do děje. Knížku jsem četla v angličtině a jsem ráda, že budu mít knížku i v češtině. Doufám tedy, že vyjde i předešlá autorčina knížka "In deeper waters", která se mi líbí o chlup víc.

25.02.2023 5 z 5