ladyka ladyka komentáře u knih

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Velmi zajímavé a až udivující...pokud máte rádi přírodu a chcete se dozvědět něco atypického, je to kniha přesně pro vás.

07.04.2020 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Vynikající! Další skvělý český autor...tahle kniha by měla být zařazena na seznam povinné četby. Bez zbytečných vycpávek a detailů výstižně popisuje osud nejen nezlomných bratrů (zda-li by i dnes někdo takto držel daný slib), ale i naší rodné země. Proložení dobovými citacemi z Rudého práva dokresluje dobu a vyvolává její atmosféru,až mi občas šel mráz po zádech. Tato kniha by si zasloužila minimálně takovou pozornost jako třeba knihy paní Mornštajnové. Velmi doporučuji!

14.09.2019 5 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Velmi zvláštní kniha, má první od autorky a musím říct, že se mi dostala pod kůži. Zejména mistrným pojetím- kombinací různých stylů (dopisy, úryvky básní, novinové články) a pak poutavým vyprávěním odsouzené Grace - o svém životě a úvahách, o tehdejší době a stavu společnosti (nelze si nevšimnout jisté degradace žen, a to nejsem žádná feministka). Autorkou líčené historicko-společenské souvislosti mě velmi zaujaly - tehdejší vnímání a nahlížení na ženy, služebnictvo, vězeňkyně. A samotná Grace? Jedna velká záhada - chladnokrevná manipulativní "herečka", oběť nešťastných okolností nebo duševně chorá osoba? Co je pravda a co ne? Rozhodně nečekejte rozuzlení a odpovědi na tyto otázky. I když nejde o zrovna nejlehčí čtení - je poměrně hutné (četla jsem navíc v originále) jak stylem, tak obsahem, mně se kniha líbila a určitě si přečtu od autorky další knihy. Pokud hledáte něco jiného než současné trochu zaměnitelné bestsellery/thrillery apod., zkuste třeba tuto knihu, mě nezklamala.

08.07.2019 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Čtení bylo pro mě psychicky náročné, musela jsem číst na etapy, bylo to velmi smutné až úzkostné. Je vskutku tragické, jak leckdy dobře míněné rady/jednání mají zcela opačný efekt, než čekáme. Jak mohou rodiče poznamenat své děti láskou a péčí. Během čtení jsem leckdy nevěděla,které z dětí litovat víc...a k názvu knihy snad jen doplním,že nestačí jen si věci říkat, člověk musí také poslouchat a vnímat to, co druzí vlastně říkají...a to nejen v rodině, ale v jakémkoli vztahu. Tenhle příběh je toho velmi silným důkazem. Knihu bych už neměla sílu číst znovu, takže čtenářům nedotčeným touto autorkou doporučím raději Ohníčky,které se mě rovněž dotkly,ale ne takovým drásajícím způsobem,jako tento román. Nicméně nemohu nedat 5* kvůli vynikajícímu niternímu zpracování.

31.03.2019 5 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Ač jsem všem třem knihám pana Moravce dala plný počet hvězd (a každá rozhodně stojí za přečtení), tato je z onoho trojlístku můj favorit. Zřejmě díky vděčnému tématu létání, které mi přišlo nejbližší. Knížka je vyvážená - zajímavá, s akurátní dávkou humoru i odlehčení, a přitom rovněž poučná. Bezva čtení!

03.05.2023 5 z 5

Pískový vrch Pískový vrch Joanna Bator

Osobité líčení životů tří generací polských žen, vzájemně propletené a vykreslení v živých, místy až syrových barvách. Chvíli mi trvalo,než jsem si na zvláštní styl bez přímé řeči zvykla a příběh hrdinek mě pořádně chytl asi až ve třetině a smysl mi začal dávat až za polovinou. Jsem ráda, že jsem to nevzdala, a hodnotím plným počtem a doporučuji těm, co chtějí okusit nevšední zpracování rodinné polské ságy.

30.06.2020 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Čteno v rámci ČV - dánský autor. Tandem Carl/Asad mě rozhodně bavil, příjemná změna oproti jiným krimi. Krapet poklidné tempo a zloducha jsem vytušila celkem brzy (což se mi podaří zřídka), ale i tak dávám plný počet a určitě si někdy přečtu další díly.

07.04.2020 5 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Četla jsem v rámci ČV, nechtěla jsem toto téma odbýt nějakým (bohužel mnohdy rádoby) bestsellerem. A jako tradičně po přečtení klasiky si říkám, že i když jsou tyto knihy leckdy náročnější na čtení, opravdu za to stojí. Básník a styl paní Loukotkové mě dostal-hutný, bohatý,tak plastický, že jsem měla pocit, že jdu Villonovi v patách. Příběh vás chytne a nepustí - četla jsem sice na etapy, ale příběh nepustila z hlavy. Místy obdivujete Villonovu úsečnost a ostrovtip, nato ho litujete, pak se mu divíte, jindy mu fandíte a nakonec jen čekáte, jak s ním osud naloží. Myslím, že tato kniha čtenáři dá a zaujme ho pokaždé něčím jiným, jistě také dle věku čtenáře - ty mladší osloví spíše buřičstvím a revoltou, ti zralejší půjdou více pod povrch - jako Villon už o životě ví přeci jen víc a bilancují. Protože neumím číst pomalu, nevychutnala jsem si náležitě celé její kouzlo - proto se jistě ke knížce někdy vrátím a budu jí věnovat soustředěnější pozornost, neboť si ji plně zaslouží.

22.05.2019

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Tuto knihu nelze nedoporučit, o čemž svědčí i fakt, že jsem ji po pár letech četla podruhé (a zřejmě ne naposled). Je totiž velmi čtivá. Pojednává sice o vážném tématu rasové diskriminace, ale žádným složitým psychologickým či filozofickým způsobem. Naopak - příběh lehce plyne střídavým vyprávěním jednotlivých postav a dostane se vám velmi brzy pod kůži, až máte pocit, že stojíte kousek od hrdinek a díváte se na ně. Tak je kniha reálná a příběh "plastický". Kéž by autorka zas něco napsala!

18.01.2019

Ve vteřině Ve vteřině Suzanne Redfearn

Do knížky jsem se pustila díky nadšeným komentářům Šánky a Mandlevest, za což jim tímto děkuji. Knížka se líbila i mně, četla jsem ji jedním dechem. Perfektně vystižená atmosféra a (pro mě) originální pojetí vyprávění jedné události z různých pohledů, prostě knížka jedna radost.

07.02.2022 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Klasika, kterou asi netřeba komentovat. Četla jsem poprvé coby náctiletá, hloubku knihy dokáži ocenit až nyní po skoro 30 letech.

07.02.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Poslouchala jsem výtečnou audioknihu, tleskám a doporučuji.

25.01.2022 5 z 5

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

Trochu se divím, že knížka si zatím nenašla více čtenářů. Možná neláká její zvláštní název, nevím. Doufám, že se to změní, protože tato kniha si pozornost jistě zaslouží. Je čtivá, poutavá, vychází z reality a nutí k zamyšlení. I přes značnou dávku drsnosti a teroru, jakou je život mladinké hrdinky naplněn, si Adunni zachovává nadhled (někdy dokonce i humor) a hlavně odhodlání s osudem zatočit - nedat se a vymanit se z područí až otrokářských mužů. Jak se jí to (po)dařilo, si přečtěte sami...

03.12.2021 5 z 5

Máme na vybranou Máme na vybranou Edith Eva Eger

Na téma holokaustu je moře knih a tato rozhodně vybočuje z řady (v tom nejlepším slova smyslu), a to svým přesahem. Pojednává totiž i o období "poté", zvenčí i z nitra hrdinky. Příběh o nesení si svých traumat, o věznění sebe samé, i když už vlastně byla mimo zdi tábora, o hledání a nalezení cesty k vnitřní svobodě a klidu. Příběh, na který rozhodně jen tak nezapomenete. Velmi inspirativní a obdivuhodné, jak kniha, tak autorka, následovně jsem shlédla několik rozhovorů s autorkou na youtube -smekám a knihu doporučuji!

09.04.2021 5 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Tento spisovatel mě bavil již předchozími knížkami o Josephovi a nezklamal ani nyní. Nenechte se zmást tím, co je na první pohled jeví jako dobro a co jako zlo...Krátké svižné kapitoly umožní knížku přečíst poměrně rychle a nudit se u ní myslím nebudete. Nevýhodou však bude čekání na pokračování, protože jak lze tušit, 1. díl nezodpovídá všechny otázky.

15.02.2021 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Skvělý román, nemám sebemenší výhrady (snad jen k příšerné interpunkci, tolik chybějích čárek v souvětí jsem nezažila, ale za to autor nemůže), naopak jen slova velké chvály. Úžasné ve všech směrech - zajímavé a nosné téma, sympatický vypravěč, výborně vykreslené vztahy/vazby mezi hrdiny, ta správná dávka dobra a zla okořeněná psychologickou příchutí, prostě autor je opravdu King :o)

19.01.2021 5 z 5

Závity ulit Závity ulit Martina Málková

Osvěžující lehká oddychovka se sympatickou sebeironickou a jemně filosofující hrdinkou, která mi chvílemi zvedala koutky úst do úsměvu. Taková milá jednohubka,pokud nemáte zrovna chuť na nic složité ani obsáhlého. Jednoduchá, ale takovým tím fajn způsobem.

28.05.2020 5 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Moje první kniha od autorky a jsem nadšená! Velmi čtivé, svižné, s poutavou zápletkou a špetkou jiskření mezi hrdinkou a jejím kolegou. Nechápu, že mi tato bezva autorka doteď unikala...co dodat..už hltám 2.díl a jednoznačně doporučuji!

29.12.2019 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Dotčeno jednom dechem a ještě teď mám sevřené hrdlo. Velmi poutavý příběh dvou sester, neuvěřitelně silných (přitom něžných jako onen slavík) a odvážných, o životě a utrpení, ale i lásce během druhé světové války. Těžko nacházím výstižná slova, pro mě je to jedna z knih, u které si po dočtení musíte dát pauzu od dalších knížek, abyste silný čtenářský zážitek strávili. A ten je u Slavíka mimořádný po všech stránkách.

07.10.2018 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

I když jsem od románu asi čekala trochu něco jiného (vzhledem k stoupající popularitě autorky), zklamaná jsem nebyla. Nakonec jsem byla ráda, že příběh autorka neuchopila příliš akčně, jako mnozí jiní autoři detektivek - aspoň se jí to nevymklo z rukou a případ byl pro mě uvěřitelný, až jsem si místy připadala, jako bych se četla scénář na variace Případy 1. oddělení. S chutí se pustím do dalších dílů.

03.05.2023 5 z 5