LadyCharlene LadyCharlene komentáře u knih

Klub 27: Navždy mladí Klub 27: Navždy mladí Jana Kománková

Klub 27 - pojem, který každý zná, pojem, který má v sobě takovou energii, že některé může až děsit, a je to klub ukrutně zajímavý, jak autorka zakončila svou knihu... Tak proč jste nám paní Kománková předložila vlastně takové lepší vydání speciálního díla časopisu o světových muzikantech, kteří nás opustili před svou vlastní 30? Z knihy přímo čiší autorčina žurnalistická profese, a opravdu si myslím, že by to mohla být super brožura o sto stranách, ale jako kniha to nefunguje.
O hlavních protagonistech se nedozvíte téměř nic nového, zvlášť pokud jste skalní fanda. Bylo to takové letem světem. Skladba vět byla občas velmi neučesaná a nemotorná.
Závěrem to bylo takové průměrné čtení, něco jsem se dozvěděla, pár tipů na vlastní životopisy, filmy nebo alba jsem získala, ale na zadek si z toho nesednete. Zvlášť pokud Klub 27 považujete za něco významnějšího než pouhou náhodu, to vás autorka udusí hned u předmluvy. Nicméně, můžete se touto knihou navnadit právě třeba na životopisy hlavních aktérů, nebo na knihu o Woodstocku, nebo si jen zapnout super muziku a rozloučit se tak s odcházejícím létem a festivalovou sezónou. Protože na druhou stranu uznávám, že vámi atmosféra koncertů, drogových večírků, éry hippies opravdu prostoupí. To autorka zvládla na jedničku. Myslím, že slušný tři hvězdičky jsou adekvátním hodnocením tohoto průletu nejdiskutovanějším Klubem současnosti.

21.09.2022 3 z 5

Nešťastně až do smrti Nešťastně až do smrti Skottie Young

Čtvrtý díl už beru jako nutnou tečku a zakončení příběhu naší uvězněné holčičky. Trochu mě mrzí, že boss se nám tady opakuje a pro Gerdu nebylo zas tak těžké ho porazit. Obecně celou dobu jsou pro ni souboje moc lehké, na můj vkus. V podstatě se o hlavní hrdinku nebojíte. Dohromady ale celou sérii bych ohodnotila 5 hvězdičkami. Bylo to vtipné, ulítlé, barevné, akční a frustrující zároveň. Ráda se do Pohádkova ještě někdy vrátím.

02.09.2022 4 z 5

Hodná holčička Hodná holčička Skottie Young

Třetí a čtvrtý díl jsem zhltla najednou. Po utahané a zmatené dvojce se trojce vrátila šťáva, spád a drive z jedničky. Líbilo se mi i intermezzo s Láďovým dětstvím. Část v bludišti - to bylo prostě geniální. A ano, užívala jsem si roztomilou Gerdu, ale to by nebyl Pohádkov, aby to skončilo pohádkově, že?

02.09.2022 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Já bych této knize opravdu ráda dala vyšší hodnocení, ale...
Příběh domu Carrow jsem si přečetla v rámci čtenářské štafety, super vynález, nikdy jsem četbu nebrala tak zodpovědně, od Darcy Coates jsem již četla Fantoma z Blackwoodu, takže mám s čím porovnat.
První část knihy se mi velmi líbila, autorka budovala atmosféru, občas nás držela na vážkách a opravdu se mi líbila představa, že tam ty "lumpárny" nebudou mít na svědomí jen zbloudilé duše, ALE co za mišmaš se odehrál na konci, k tomu opravdu nemám slov. Kdyby to byl film, v první půlce se připo... a na konci jen nevěřícně kroutíte hlavou, co si to ti scénáristi šňupli. V závislosti na ten konec vyzněly některé informace a pasáže úplně zbytečně a akorát prodlužovaly děj, což teda je další věc, kniha byla opravdu zdlouhavá, než se v domě něco začalo dít... A na můj vkus se tam toho dělo málo, což nám vynahradil ten bordel na konci, já vím, ale nemůžete z hororu, thrilleru a následně detektivky přejít do pohádky, to prostě nejde.
Jistě kniha měla své momenty, kdy mě mrazilo a čekala jsem, co z toho vzejde, ale...

01.09.2022 3 z 5

Kulma drát Kulma drát Skottie Young

Nevím, jestli to je tím, že jsem si druhý díl přečetla tak rychle po prvním, ale už jsem ho tak moc nežrala. Dá se očekávat, že děj bude trochu repetetivní, to by mi až tolik nevadilo, kdyby rvačky byly o něco obvláštněny, jako že souboje ve starém herním automatu byly super. Ale nejvíc mi asi vadilo, že tentokrát děj neutíkal příjemným svižným tempem, ale nepříjemně letěl a předbíhal, až teprve na konci se rozhodnul se zastavit a vrátit... Občas jsem měla pocit, že mi v knize pár stránek chybí. A pohrávala jsem si s myšlenkou, jestli je pokračování vůbec třeba. Jsem zvědavá na zbylé dva díly, a jestli se nám dostane uceleného promyšleného příběhu. Nebo jen oddechové zábavné rvačky.

19.08.2022 4 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Dá se o takto brutálním komiksu napsat, že to bylo milé vyskočení z reality? A proč by nedalo...
Jedinou věc, kterou bych vytkla, že byl příběh velmi krátký, takže jsem ho slupla jako malinu. Ilustrace jsou nádherné, barevné, dynamické, prostě jako živé. Je až k neuvěření, kolik maličkostí se dá nakreslit do jednoho stripu. A příběh je zábavný, originální a svižný. Postava Gerdy mi trochu připomínala Harley Quinn, jednoduše se s ničím nemaže, což je občas víc na škodu než k užitku...
No, pokud máte špatnou náladu, nebo si chcete spravit chuť po nějaké ne moc vydařené knize, určitě hupsněte do Pohádkova.

15.08.2022 5 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Ve světle nedávných událostí je otázka feminismu a pojem feminismus jako takový potřeba neustále omílat a vysvětlovat, protože, jak už vychází i z knížečky, společnost feminismus chápe absolutně špatně...
Knížečka je přepis autorčina příspěvku na konferenci TEDx, která se zabývá Afrikou. Bylo zajímavé nahlédnout na tak globální problém z pohledu ženy, která vyrůstala v mnohem přísnější kultuře než v té evropské, na kterou jsme zvyklí, a stejně Afričanka, Evropanka tak Američanka budou řešit stejný problém, a ten, že je stále ve společnosti chápána jako doplněk muže... Je mi trochu líto, že knížečka není obsáhlejší, chybělo mi více autorčiných zážitků nebo názorů. Ale i tak obsahovala spoustu zajímavých myšlenek, spoustu pravd a jednu velkou opravdickou pravdu na konec, že my všichni bez ohledu na pohlaví na sobě musíme zapracovat...
Nebudu se rozčilovat nad kusými problémy, které feminismus řeší, na to si musí každý přijít sám, nicméně mě opravdu mrzí, že i politici přispívají k všeobecnému znechucení z pojmu "feminista" svou vlastní nevědomostí a populismem, ne, feministky opravdu nechtějí vykastrovat všechny chlapy na světě... možná jen polovinu... :D ;)
Knihu bych doporučila všem, především těm, kteří feministky vidí jako zapšklé čarodějnice, a rozhodně stojí za více než jedno přečtení.

10.08.2022 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Bohužel nemohu udělit vyšší hodnocení, možná tak 3 a půl... Nevím, jestli už jsem tak "rozbitá", ale kniha mi v ničem šokující, nechutná nebo nepředstavitelná nepřišla. V podstatě, to, co je v knize popisováno jako ta nejhorší zvrácenost v dějinách lidstva, je každodenní realita pro mnoho zvířat - velkochovy, pokusné laboratoře, množírny, ilegální překupníci, nebo nechvalně proslulý trh kdesi v Asii, který nám převrátil život vzhůru nohama na dva roky... Jen se to v příběhu týká lidí, a to je najednou poprask... Dokonce i ty lovy, hony, norování, pytláci, to není dystopie v nedaleké budoucnosti, to je nechutně hnusný teďko, abych citovala klasika. (Homer Simpson)
Co se týče formální stránky knihy, je příběh psaný opravdu velmi jednoduše, stroze, neosobně, občas chaoticky, neoriginálně. Příběh obsahuje několik dějových děr a je to jen povrchní popis na jatkách. Žádná hloubka. Knihu slupnete za dva dny. Na stranu druhou to je opět kniha, která se snaží šokovat, hraje na city, ale bohužel na to nemá a hlubší "zážitek" nezanechá. Ta půlhvězdička možná za ten konec, ale že bych ho nepředvídala, upřímně, já tedy předpokládala mnohem "horší konec". Naopak mi to přišlo, že se to stále vezlo v duchu povahy hlavní postavy.
Doufám, že autorka alespoň přiblížila některým hrůzy, které lidi provádí zvířatům, a že se aspoň chytnou za nos a třeba začnou jen s tou cruelty free kosmetikou a neklecovými vejci...

07.08.2022 3 z 5

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Tahle kniha mě pohltila, protože toho mám s Fridou tolik společného, cítila jsem s ní, vžila jsem se do ní a sdílela její bolest. Ano, měla jsem na krajíčku, a to nejsem taková cíťa. Kniha byla krásně čtivě a poutavě napsaná. Fridin příběh opravdu stojí za to, byla to tak silná žena, až se tomu nechce věřit, kolik toho žena dokáže ustát a zároveň být ozdobou společnosti. Také se mi líbilo, že autorka velmi zdařile čtenáři popíše atmosféru Mexika, hned se mi chce cestovat... Pracuje se smysly, barvami, chutěmi, vůněmi a vy se během četby přenesete do Fridiny kuchyně v kouzelném Casa Azul nebo do neosobního hotelového pokoje v nehostinném promrzlém New Yorku. Líbilo se mi i rozdělení knihy, v každé části jsme poznali jinou Fridu, kterou mám nejradši? Tu divokou, samostatnou a emancipovanou, ale zároveň zranitelnou a takovou, která už umí říct, co potřebuje, i když to není příjemné. A takové bychom, milé čtenářky, měly být všechny. :)

31.07.2022 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem se dlouho nedokázala začíst. Mísení románových prvků a naučných popisů mě zprvu rušilo. Také zdánlivě na sebe nenavazující děj mi nebyl po chuti a o množství jmen a postav ani nemluvě. Ale jakmile došlo k hlavní události, nemohla jsem se naopak odtrhnout. Bylo to mrazivé a nepochopitelné. O to spíš mě naštval konec, kdy si člověk uvědomí, že toto je další kniha popisující prohnilost lidského druhu. Ať už jde o jedince, kterému se do rukou dostala nemyslitelná moc, nebo o skupinu, která si dovolí na jedince... Chápu, proč autorka zvolila tuto formu, patří jí skutečný obdiv, že se vůbec pustila do takového projektu, musela na to vydat obrovské úsilí. Přiznávám, že jsem doteď o Životicích neslyšela, určitě se pustím do Jizvy od Danuty Chlupové a možná i do díla pana Boráka.
Také jsem ráda, že nás autorka seznámila i s poválečným děním, ze kterého jasně vyplývá, že si občané Životic neoddychli ani po květnu 1945... Na plný počet hvězd to není právě kvůli občasné zmatečnosti, zdlouhavosti a pro mě nedostatku děje. Ale tato kniha jak graficky, jazykově, tak literárně zaslouží své uznání.

13.06.2022 4 z 5

Skrytá místa světa - Ilustrovaný průvodce Skrytá místa světa - Ilustrovaný průvodce Sarah Baxter

Překrásně ilustrované, překrásně napsané, tak vzletnou češtinu jsem opravdu nečekala, dokonce jsem nenašla žádné gramatické chyby. Kniha je opravdu napsaná tak pěkně, tajemně, že máte hned chuť potulovat se hlubokými zapomenutými lesy, ztratit se v přírodě. Také se mi líbí, že jsou kapitolky seřazené podle kontinentů. Jediné, co bych vytkla je délka každé kapitolky. Místa by mohla být popsána podrobněji. Oceňuji, že autorka všechna ta místa nejspíše sama navštívila.

30.05.2022 4 z 5

Láska za ostnatým drátem Láska za ostnatým drátem Hana Radulić

(SPOILER) O tomto "podivném párečku" jsem se dozvěděla poprvé z nějakého článku, takže jsem se na knihu celkem těšila, bohužel jsem se z ní nedozvěděla nic objevného. Což by nebylo na škodu, kdyby byla kniha řemeslně dobře napsaná, ale tady byly krkolomné věty, špatný překlad, gramatické chyby a na spoustě míst absolutně zbytečné poznámky - opravdu si myslíte, že potřebujeme vysvětlit pojem SS? Což mě vede k otázce: "Pro koho je kniha určená?" Protože tohle bych zvládla i ve svých 16, a to jsem byla hodně neempatickej spratek, co se týče 2. sv. války... Také zmínky o vedlejších postavách, které se v ději objeví jen na chvíli působily jen jako výplň. Místo popisování každodenních pocitů hlavní postavy, mohla autorka Helenu a její spoluvězenkyně víc psychologicky přiblížit, omlouvám se, ale žádná smrt mě v knize opravdu nezasáhla, protože pesimistickou Leu vzápětí vystřídala stejně pesimistická Sára. Možná to na čtenáře mělo působit jako každodenní táborové náhrady. Na jednu stranu nám autorka vysvětluje banalitu, kterou každý známe, ale pak skutečnost, že Helena byla vlastně při tom, když se Osvětim rozšiřovala a měnila, aby "pojala" co největší počet lidí, to už opomenula. Také nechápu tu překladatelskou gulášovku - Osvětim, ale Birkenau, Theresienstadt...
Tato kniha pro mě měla stejnou vypovídající hodnotu jako Elizino tajemství, akorát, že Franzův a Helenin příběh byl skutečný.

02.05.2022 3 z 5

Čajový dekameron Čajový dekameron Marie Brožová

Tahle kniha je prostoupena city, ať chci nebo ne, tak četbu Čajového dekameronu mám spojenou s vlastními pocity. Čekala jsem trošku něco jiného, nečekala jsem, že to bude tak moc smutné, možná je to mým současným citovým rozpoložením, ale je mrazivé, jak jeden příběh v knize je tak podobný mému vlastnímu, uvidíme jak se bude vyvíjet dál... Nejsem častým návštěvníkem čajoven, ale možná to po této knize změním, určitě bych doporučila knihu přečíst vícekrát a příběhy si dávkovat. Opravdu zde najdete spoustu myšlenek.
Nádherná klidná a kouzelná atmosféra čajovny, teplého a útulného útočiště během prosincové chumelenice a adventního shonu... MAB má jednoduše jedinečnou fantazii.
Ubírám hvězdičku za pár chybek, krkolomných vět a za některé podklady v textu, které ztěžují čtení.

10.04.2022 4 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Bohužel nesdílím nadšení z této knihy. Vždy jsem si myslela, že jsem pesimistická, ironie mi není cizí a vidím věci negativně, ale postupem času díky autorům jako je tady paní Janečková svou povahu začínám vidět v jiném světle. Paní autorka se již na začátku rozhodla, že se jí na Kubě líbit nebude, a tak nám to nezapomněla připomínat každou chvilku. Kromě toho, že tři týdny se svým dědou doslova protrpěla, nám ani nepopsala nic, co by stálo za to. Pokud byl její záměr odradit čtenáře od rodinné dovolené na Kubě, může si pogratulovat. Vrcholem absolutní absence sebereflexe byla její poznámka, že přece normálně nefňuká. A vrcholem jejího pokrytectví bylo její fňukání o té otravné cestě v autě s dědovým pudlem, od kterého bude načichlá... Holka, vybrat si mezi tvým třítýdenním odérem kubánského rumu a cigaret, nebo dvaceti minutami v autě s pudlem, neváhám ani chvíli.
Kniha není nic jiného než dvě stě stran neustálého stěžování, lamentování a poukazování na dědovo politické přesvědčení a stařeckou neschopnost se o sebe postarat. A to vše se opakuje až do konce, na knize je poznat, že autorka není spisovatelka, přeskakuje děj, vynechává, nenavazuje. Reálně jsem se pobavila asi tak 5x, a to počítám i pouhé pousmání. Mou pomyslnou třešničkou (v rumu) je fakt, že já si dva dny v Ostravě užila mnohem víc než tady paní spisovatelka měsíc na Kubě. Jediný plus vidím v občasných kubánských reáliích, možná by autorčiny zážitky z dovolené byly stravitelnější jako blog, ale tohle mi 7hodinovou cestu vlakem rozhodně nezpříjemnilo. Chcete-li si odpočinout na dovolené s humornou knížkou, Třešně v rumu nevolte.

13.03.2022 2 z 5

Pošťákova snoubenka Pošťákova snoubenka Denis Thériault

Pošťákova snoubenka nebyla tak poetická, tak kouzelná a tak mystická jako Podivuhodný život osamělého pošťáka. Vlastně ani nebyla potřeba vzniku druhého dílu. Ale stále je to krásná kniha, krásná kniha o velmi toxických lidech a nezdravých vztazích. Haiku byly už jen takovou výplní a doprovodem v životě nešťastné ženy. Konec knihy byl dramatický a přesně takový, jaký měl být.

28.02.2022 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Díky Společnému čtení na Knižních závislácích jsem se ke knize dostala o něco dříve než jsem plánovala, a jsem za to ráda. Skutečně lze Eddieho příběh zhltnout na jeden zátah, to mi ale přijde líto. Určitě se v budoucnu ke knize vrátím, je v ní spousta zajímavých myšlenek. Ano, Eddieho příběh mi trošku připomněl štěstí a náhody Laleho Sokolova, Tatéra z Osvětimi, ale na druhou stranu, proč ne? Tady vidíme, že nacisté sami věděli, že jim ti, které chtějí zlikvidovat, jsou "užiteční". I Eddieho příběh se zdá neuvěřitelný, kolik lidí by přežilo tolik hrůzy? A Eddie mluví za ně všechny. Nesmíme zapomenout na 6leté povražďování lidí z absurdního důvodu, který si vymyslel jeden pomatenec. Čím víc knih o holocaustu čtu, tím méně chápu, jak to mohlo vůbec projít. A tím spíš jsou mi odporní lidé, kteří události 2. světové války zlehčují, jako třeba nedávno britský komik. Jediný, kdo si zaslouží takové jednání jsou ti, kteří koncentrační tábory vymysleli a vedli.
O Eddiem lze říci, že to byl krásný člověk, byl plný dobroty, laskavosti, naděje. Ti, kteří ho znali, měli obrovské štěstí, jeho příběh si zaslouží neustále opakovat, protože ani v pekle na zemi neztratil svou dobrotu.
A jen tak mimochodem, někteří čtenáři asi nečetli příliš pozorně, vzhledem k Eddieho datu narození opravdu nemohl prožít 1. světovu válku.

22.02.2022 5 z 5

Nemilovaná – z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Nemilovaná – z deníku sedmnáctileté Perly Sch. Arnošt Lustig

Není to žádné lehké čtení, je tam spousta myšlenek a prakticky žádný děj, kromě toho je tam celkem přeskakování z přítomnosti do minulosti.
Nicméně je to silná kniha, je to polemika o životě, dobru a zlu, o dospívání, ženskosti, která je postupně ubíjena ideologií, která stavěla na zničení identity a člověka vnímala jako kus, s čímž se potýkala i Perla a její kamarádky. Představa dětství stráveného v Terezíně, nevíte dne ani hodiny, kdy přijdete o rodinu, kdy do vlaku budete muset nasednout i vy. Nejmrazivější na tom je, že se svým osudem byli tak nějak smířeni. Čtvrtou hvězdičku jsem přidala za třetí část knihy a její konec...

13.02.2022 4 z 5

Pračlověk, který cestoval časem Pračlověk, který cestoval časem Terry Pratchett

Jedním slovem FANTASTICKÉ! Vtipné, napínavé, kouzelné, hravé, dobrodružné. Tohle jsem očekávala od Walliamse, dostala jsem to od sira Pratchetta. Nemýlím se, když v povídce Tupoňovéi dobývají Zemi byla narážka na Stopařova průvodce galaxií?
Opravdu jsem z této knížky nadšená, líbilo se mi, že se vlastně všechny příběhy odehrávaly ve stejném městečku, myslím, že máme také štěstí na překladatele, pan Miklica se toho zhostil opravdu výsostně. Také grafická úprava krásně doplňovala text, hra se slovy, satira... prostě čtenářské nebe. Myslím si, že se blíží doba, kdy "dospěju" do samotné Zeměplochy, a moc se na ni teším.
Moje nejoblíbenější příběhy z této knihy: Velká bitva počasíků, Limonáda na Měsíci, Jóňa, mluvící kůň, Pan Pasičkosýr a jeho arch.

27.01.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Původně jsem ke knize chtěla být přísnější, ale já těch pět hvězdiček dát musím. Příběh je napínavý, poutavý, kouzlo všude kolem nás. Myslím si, že Joanne i velmi autenticky vystihla charaktery lidských hrdinů. A všem nám k Vánocům nadělila Zemi Ztracených, kde máme každý nějakou tu Věc, pro kterou bychom udělali to samé, co Kuba. Při čtení jsem si vzpomněla na svoji milovanou panenku Mínu, kterou jsem v dětství zapomněla v lékárně, a kde už jsme ji nenašli... No, snad ve Ztrátově chřtánu neskončila.
Musím se přiznat, že při posledních stránkách, tekly slzy proudem, a také proto dávám pět hvězdiček, dlouho mě žádná kniha takhle nevzala za srdíčko. I přes jemné nedostatky, kam patří i občasná zdlouhavost příběhu, Vánoční prasátko je nádherná knížka, a zřejmě se stane mým pravidelným vánočním "večerníčkem".

18.01.2022 5 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

Asi do 100. stránky mě kniha moc nebavila, hlavní hrdinky mi nebyly sympatické, nesouznila jsem s nimi. Nepochopila jsem, proč se apatykářka žijící v 18. století jmenuje Nella a Američanka Caroline, pojmenovala bych je přesně naopak. Ale to je detail. Nellinu zahořklost bych pochopila, životním směrem ženy 18. století bylo dobře se provdat a být milující manželkou a matkou, ale Caroline bych s klidným svědomím podvedla i já, taková pipka bez názoru žijící ve vlastním klamu dokonalého manželství. Ovšem, když se na scéně objevil její manžel, neváhala bych ho nakopnout. Jsem opravdu ráda, že se Caroline rozhodla, jak se rozhodla a její postava se posunula.
Také mě obtěžovalo opakování určitých informací a pasáží, ale nakonec se to rozjelo a děj měl pořádný spád. Líbila se mi i ta příběhová paralela, kdy obě ženy prožívaly totéž. Bavilo mě pátrání Caroline po původu záhadné lahvičky, dokonce mi přišlo i vcelku reálné. Příběhu tajemné apatykářky ani není co vytknout, ten mě pohltil už od počátku... Já radši historii než současnou romanci, proto jsem Caroline přišla na chuť až později.
Knize vytýkám pomalý rozjezd, zbytné opakování pasáží a rušivé překlepy a chyby v textu. Jinak to byla velmi příjemná návštěva starého Londýna, jeho propletených uliček, tajemné apatykářky a bádání nad záhadnou lahvičkou vyplavenou Temží.

12.01.2022 4 z 5