Ladinek Ladinek komentáře u knih

Vraždy bez trestu Vraždy bez trestu Ken Bruen

Skutečně je to drobítek slabší než první kniha, ale pořád je to ve srovnání s většinou ostatních detektivek (nebo spíš románů o zločinu - detektivka v pravém slova smyslu to není) jako domácí dršťkovka proti polívce z pytlíku.

01.02.2015 4 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Tahle kniha je zajímavá hlavně tím, jak se autorovi podařilo dnes již celkem neoriginální nápad roztáhnout na obrovskou plochu. Ovšem ne ve prospěch příběhu. Raději jsem si měl znovu vytáhnout Den Trifidů.

29.01.2014 2 z 5

Netopýří muž Netopýří muž Jo Nesbø

Přiznám, že pojem severská detektivka ve mně nevzbuzuje představu třeskuté zábavy. Nicméně zmasírován reklamou a příznivými recenzemi jsem podlehl přirozené zvědavosti a s jistým natěšením jsem se pustil do téhle knihy. Ovšem slovy klasika : "Motiv očekávání byl vystřídán motivem zklamání". Tedy ne že by to bylo špatné. Je to prostě normální, slušně provedená detektivka. A také mi trochu uniká v čem měla spočívat ta nekonvenčnost hlavního hrdiny. Dá se to číst, ale pravděpodobně se k této knize nebudu mít potřebu vrátit.

01.05.2013 3 z 5

Královský gambit Královský gambit John Maddox Roberts

Nevím, jak to popsat. Jediné co mne napadá je : Kam se hrabe Lindsey Davisová. Metellus je podle mně mnohem zábavnější než Falco.

28.04.2013 5 z 5

Sešli se v Bagdádu Sešli se v Bagdádu Agatha Christie

Není to le Carré. Některé postavy (Victoria či dr. Pauncefoot Jones) vypadají jako vypůjčené od P.G.Wodehouse. Příběh a atmosféra by odpovídaly víc 30. než 50. letům. A jsou zde i Agátini oblíbení archeologové. Lehké, zábavné čtení s příjemnou atmosférou.
Není to určitě špionážní román. Je to víc taková holčičí dobrodružná četba jako Dobrodružka Máša od Růženy Utěšilové. Ale rozhodně to pobaví. Dost to pobaví.

23.02.2024 4 z 5

Jerúldelger Jerúldelger Ian Manook (p)

O Mongolsku nic nevím, zato jsem přečetl mraky detektivek. Takže reálie neposoudím, ale jako detektivka vysoko nad průměr. Skvěle jsem si to užil.

18.04.2023 5 z 5

Šepot podzemí Šepot podzemí Ben Aaronovitch

Musím přiznat, že této sérii začínám opravdu přicházet na chuť (a to i navzdory mírné infatilnosti základního tématu). Ten humor je dokonalý. Příběh není špatný i když si autor pomáhá tím, že čtenáři neprozradí vždy vše včas. Oceňuji práci překladatele, pana Žáčka, který si s tím poradil zcela bezchybně. A jako třešnička - ta obálka je moc povedená.

31.03.2019 5 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Lee Child

Trochu zklamání. Mám pocit, že autor prostě musel něco napsat, tak vytvořil jakýsi kompilát z předešlých knih na půdoryse oblíbeného klišé, že středozápadní městečka jsou útočištěm úchylů a vrahů. Což ostatně není v případě Reachera také poprvé. Být to kniha neznámého autora viděl bych to na tři, možná i na čtyři hvězdy, ale na Childa mám větší nárok.

26.08.2017 2 z 5

Zpovědník Zpovědník Daniel Silva

Musím říct, že se mi Gabriel Allon začíná líbit čím dál víc. Trochu připomíná Flynnova Mitche Rappa, ale je jako postava drobátko plastičtější a lidštější.

23.01.2014 5 z 5

Anglický zabiják Anglický zabiják Daniel Silva

Gabriel Allon se mi jako hrdina začíná dost líbit. Konec knihy byl sice trochu přeslazený, ale dobře se to čte, má to atmosféru a zajímavé postavy.

18.01.2014 5 z 5

Vedra Vedra Lee Child

Trochu mně Lee Child překvapil. Na rozdíl od předchozích knih, kde drží čtenáře téměř stále v napětí, se tento příběh rozvíjí celkem pozvolna. Hodně to připomíná knihy Rosse Macdonalda. Atmosférou a také tím, že aktuální zločin má kořeny v minulosti. Skoro bych řekl, že v tom byl autorův záměr.

15.11.2013 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Celkem slušná kniha, ovšem pokud jste četli ostatní Brownovy knihy, strašlivě předvídatelná.
... a pokud mohu říci jako někdo, kdo se pohybuje dost dlouho v oblasti informačních technologií, plná nesmyslů.

10.09.2013 2 z 5

... šťastný František ... šťastný František Dalibor Janek

Úžasná kniha o úžasném sportovci a člověku. Vzpomínky motocyklového závodníka Františka Šťastného. Člověka, který nikdy neztrácel optimismus a dobrou náladu, závodníka, který se nevzdával ani když mu osud občas nepřál.

09.05.2013 5 z 5

Sekera Sekera Ed McBain

Po mnoha letech jsem se vrátil k McBainovi. A Sekera je vynikající oddechovka v duchu ranných příběhů z 87. revíru. Žádné Evan Hunterovské moralizování, žádné psychologické sondy, žádná morální dilemata. Prosté vyšetřování prostého zločinu s rozumným počtem rozumně krátkých slepých uliček - skvělá nekomplikovaná zábava.

15.04.2024 5 z 5

Hvězdolet Vltava Hvězdolet Vltava Tomáš Lipner

Nevím zda to byl úmysl, ale celou knihu jsem měl pocit, že čtu něco od J. M. Trosky. Jako by se Troska pokusil začlenit do proudu socialistické literatury, podobně jak to učinil detektivkář Eduard Fiker. Stejná spousta popisů neexistujících jevů a principů, ovšem prvorepublikový šarm je zde nahrazen soudruhováním. Byl-li to pokus o jakési československé socialistické retro, tak celkem vyšel.

27.01.2024 3 z 5

Verše pro mrtvé Verše pro mrtvé Lincoln Child

(SPOILER) Konečně zase jednou víceméně normální zločin, ve kterém nemá prsty Pendergastovic famílie. Pro mě jedna z nejlepších knih v sérii. Když chtějí, dokážou pánové napsat výbornou detektivku s překvapivým rozuzlením aniž by to působilo jako křečovitý špektákl. A hlavně (spoiler) oceňuji, že odolali pokušeni nechat nakráčet doktorku do vrahova doupěte a tím nesklouzli do očekávaného stereotypu.

29.03.2023 4 z 5

Modrý labyrint Modrý labyrint Lincoln Child

Navzdory obecnému přijetí (či nepřijetí) tohoto pokračování nepovažuji tuhle knihu za ztrátu času. Díky užití Salton City jako kulisy příběhu jsem se dověděl o této zajímavosti - jakési kalifornské Pripjati. Mimochodem ten strom na obálce se tam skutečně nachází .

03.03.2023 3 z 5

Spiknutí oběšenců Spiknutí oběšenců Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Nechci moc prozrazovat, ale celou dobu jsem byl opravdu zvědavý na rozuzlení takto komplikovaného pletence zločinů a nakonec to bylo jen takové #MeToo - trochu zklamání

03.01.2022 4 z 5

Okamžik pravdy Okamžik pravdy Steve Berry

Kniha, která se vymyká celé sérii. Autor zvolil tentokrát vyprávění v 1. osobě a děj se odehrává v počátcích Maloneho kariéry. A stejně jako v předchozí knize mírně iracionální přerod některých aktérů z bigotních rasistů v liberály.

03.05.2021 3 z 5

Případ podvrženého oka / Případ domovníkovy kočky Případ podvrženého oka / Případ domovníkovy kočky Erle Stanley Gardner

Podívam-li se na detektivky s Perry Masonem chronologicky, tady se to kvalitativně láme a z brakové literatury se začíná stávat detektivní klasika. V předchozích příbězích byl Perry Mason neotesanec s gigantickým egem a jeho manipulace měly spíš působit zmatek, než aby za nimi stál nějaký plán. K Delle Streetové a Drakeovi se chová jako k nějakým pohůnkům a jeho vyřešení vraždy často nepůsobí příliš přesvědčivě, spíš jako možnost jak to také mohlo být. Také každý z prvních pěti příběhů končí jakousi mírnou upoutávkou na následující díl. V podvrženém oku začíná být Perry Mason jaksi kultivovanější a v domovníkově kočce už je to ten Mason, kterého jsem si oblíbil.

28.05.2020 4 z 5