lachtan77 lachtan77 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

četl jsem zatím jen příběhy s koncentračních táborů. Tato kniha popisuje to co tomu všemu předcházelo. Jak se může během několika málo let poklidný život změnit v tragedii. A to nejen jedné rodiny, ale milionů lidí.

24.09.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Četl jsem už pár knih o válce, ale vždy to byly příběhy českých rodin nebo lidí z koncentračních táborů. Popravdě ani jsem se nepozastavil nad tím, co se stalo s rodinami nacistů nebo obyčejných Němců. Netušil jsem nic o vyhánění, linčování a nucených prácí. Docela rozumím tomu vyhoštění/ vyhnání ze země, ale tak kruté zacházení jsem nečekal. Z dnešního pohledu to odsuzuji, protože nelze vše řešit odplatou a řídit se heslem oko za oko, zub za zub. Jenže když si uvědomím kolik tehdy trpělo lidí a dětí nedivím se, že nálada vůči nim byla taková. Také se ukazuje jak tenkrát někteří nabyly majetky a postavení. Nezáleží na tom, jestli po válce nebo za bolševika. Jedno je jasné, že někteří lidé se s následky těch hrůz nikdy nevyrovnali ať to byl Čech nebo Němec

01.11.2018 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Backman pomalu ale jistě začíná patřit do mého seznamu oblíbených autorů. Kniha s Ovem byla přesně taková jakou jsem čekal. Humorem obalené problémy ovdovělého pána. Po přečtení zjistíte jak důležitá je v životě rodina a přátelství. Ove je po smrti manželky nemilosrdně vtažen do moderní doby ( kde existují lidé kteří nejezdí Saabem) Kdo má rád knížky jako Stoletý stařík nebo Analfabetka tomu se Ove musí líbit.

23.03.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Člověk žasne jak Orwell dokázal upozornit na dějiny a bohužel i současnost příběhem zvířat. Kolik prasat se pořád cpe k moci a kolik ovcì je bezmezně poslouchá. Dobře vědí, že sliby můžou porušit a vinu jednoduše svalit na druhého. Vesele nabývají majetek a schovat se můžou za vrčícího psa.

27.05.2019 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Už si zvykám na to, že z Cartera nic špatného nevypadne :) Trochu jsem se bál té duchařiny o které se psalo v komentech. Myslel jsem si, že příběh bude moc nereálný a přitažený za vlasy. Opak je pravdou. Vlastně bych klidně v příběhu Monice věnoval víc času. Další zjištění, které jsem vypozoroval je to, že chudák Garcia bude asi v každým díle bit do bezvědomí :)) Noo uvidíme ve trojce :)) ..... jdu na ní

15.12.2018 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

vypada to , že jsem našel nového oblíbeného autora. Carter má fakt cit pro napětí a akci. Nezdržuje děj zbytečným ani zdlouhavým popisem okolí a postav. Téma sériových vražd a osamělých policajtů je sice nejčastější, ale tohle se mi opravdu líbilo. Jdu na další díl:))

12.12.2018 5 z 5

Nenávist Nenávist Chris Carter

Carter nastavil vysokou laťku od prvních dílů. Já osobně jsem si dal před tímhle dílem (nechtěnou) pauzu a i proto Nenávist hodnotím jako pecku. Každý a to včetně mě od toho čekal zase posunutí hranice násilí a nechutných vražd jenže ono to už moc nejde. Jednoduše není kam :)

25.11.2019 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

trochu mi běhá mráz po zádech, když vím, že mezi námi je někdo s takovou představivostí jako Chris. Za mě je mistr v amputování, stahování a vyřezávání..... :)) moment.... nejsem taky divnej, když řeknu, že to hltám a těším se na další díl jak malé dítě? :)

01.08.2019 5 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

na příběhu Schindlera je vidět, že všichni Němci nebyli stejný. Měl peníze, měl moc a hlavně nemusel vůbec takhle riskovat. Málokdo nebo spíš nikdo neudělal pro tak velký počet lidí v té době to co Schindler. Přečetl jsem toho dost o konečném řešení i o lágrech a proto je neskutečné, že někdo takový žil.

12.09.2019 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Určitě už je zbytečné vychvalovat tady Cartera, to ví každý kdo od něj něco přečte. Před čtením Hovoru se smrtí jsem tady psal, že si dám od Huntera pauzu. Předchozích sedm dìlů jsem totiž zhltnul raketovou rychlostí :) Říkal jsem si, že zatím dám pár ''obyčejných" detektivek, ale vydržel jsem to bohužel jen týden. Za tu dobu jsem stihl tři knížky. Jenže ten pocit, že mám i osmý díl byl silnější než já. Včera jsem prostě neodolal a začetl se. Teď po třech hodinách intenzivního čtení jsem moji závislost dokonal:) Teď už vím, že nemá cenu na nic čekat a vrhnu se rovnou do posledního dílu.

08.02.2019 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

Je usměvné jak malé dítě popisuje dobu, na kterou by spousta lidí raději zapoměla.

05.11.2018 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Budu se asi opakovat...... Jak sakra Carter může vymyslet takové vraždy. Kam na to chodí. Vše je propracovaný do posledního detailu. I když bych našel nějakou tu těžko uvěřitelnou náhodu tak to celkově bylo reálné, napínavé a zajímavé čtení. Už se těším na sochaře smrti.

27.12.2018 5 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Docela krutý příběh ze školního prostředí. Věřím, že něco podobného jako gangy, sekty, kluby ve školách opravdu funguje. Je to odraz dnešní doby, kdy se rozmáchá šikana, škatulkování i ambice některých řidičů. Kdo jediný by mohl skvěle vymyslet příběh z tohoto prostředí než Angela. Jdu hned na další díl

08.04.2021 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Opět skvěle propracovaný případ. O představitelnosti a vynalézavosti Cartera se nedá pochybovat a vždy je jesný, že přijde s něčím zvráceným. Už si začínám říkat, že vyčerpal všechny možný způsoby sadistických vražd. Přede mnou je ještě dost dílů, tak tedy otvírám pátý s vědomím, že to bude zase mazec :))

18.01.2019 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Doufám jen, že jeden Samův případ nebude na deset knih. Povolím autorovi už jen jediný díl a pak chci jiného psychopata. Popravdě Opičák už mi jde trochu krkem :) Barker umí vyprávěním zaujmout a to je hlavní, nesmí to však překročit určitou mez. Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více nebo tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu ...... atd. Prostě Porter a jeho tým by měli řešit sériové vrahy jak na běžícím pásu a já si o všech rád přečtu :)

14.06.2019 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Protože čtu hodně o Osvětimi a vůbec o koncentračních táborech souhlasím s některými názory níže. Příběh tatéra sice poukazuje na některá zvěrstva nacistů, ale i neuvěřitelné štěstí. ( svatba, kapsy zlata a jejich výměny s civilním obyvatelstvem nebo lásku s dívkou z Mengeleho bloku) Po přečtení o sonderkomandech nebo o Mengeleho pokusech je tato kniha jiná. Místy prostě k neuvěření. I tak dávám plný počet hvězd, protože takové knihy je potřeba číst

17.12.2018 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Tak tři díly za deset dní to mluví za vše. Tato knížka má téma, které čtenáře nenechá v klidu a nutí ho stale si spojovat událostí z minulích dílů. Autorka tady spojila všechny traumata Kim, které si nese z dětství, ale i z práce inspektorky. Bylo zajímavé sledovat jak se s tím Kim popere

09.04.2021 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

silný příběh. Četl jsem o vyhlazovacích koncentračních táborech i o vyhnání německých "Čechů " ale o pochodech a převozu sovětských občanů na Sibiř? Gulag nebo koncentrák. Stalin nebo Hitler. Vše je jedna velká hrůza která už se nesmí opakovat

04.06.2019 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Zatím jednoznačně nejlepší díl serie. Hodně se píše o kopírování příběhu s filmem " smrt on-line" Nevidím důvod proč by autor nemohl čerpat inspiraci ve filmu. Myslím si, že spousta knih je takto napsaná. Každý detektivní případ už byl knižně nebo filmově zpracován. Někdy je dřív kniha někdy film je na každém jaké zpracování zvolí. Já jsem v tomto případě za knihu.

Další díl v řadě je Zloba. Těším se na ni už jen proto, že se jedná o skutečný příběh z Carterovi praxe psychologa.

24.01.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

☆☆ dávám sedm hvězd za bezkonkurenčně nejlepší čtení a to přesto, že dávám přednost sci-fi nebo detektivkám. K téhle knize jsem se dostal jen proto, že je o hokeji. Název mě upřímně odrazoval. Myslel jsem, že to bude klasika jako že ve vesnici Medvědín hraje nejlepší superhráč který porazí všechny ..... je to o tom, co někteří lidi mají v sobě. Jak dokážeme odsuzovat a tím pádem i ubližovat. Ač někteří nevědomky.

24.10.2018 5 z 5