Laaca Laaca komentáře u knih

Cesty na Sibiř - 1. díl Cesty na Sibiř - 1. díl Martin Ryšavý

Krásný román. Nikdy jsem nečetl jinou knihu, kde by se tak nádherně prolínaly a doplňovaly vrstvy cestopisu, milostného vztahu, vyprávění o hledání sama sebe a dalších rovin, které teď neumím pojmenovat.
Vše opravdové, autentické, působivé.
Pro mě byla kniha obzvlášť silná i proto, že i já jsem byl několikrát na různých místech v Rusku a i já jsem se tam zapletl s místní dívkou. Naštěstí se serióznější než s tou z románu.
Mrzí mě, že zde v databázi knih není záznam i o druhém díle. Ten je také skvělý, i když smutnější a také bych ho hodnotil pěti hvězdičkami.

02.02.2019 5 z 5

Fraktální šum Fraktální šum Christopher Paolini

Průzkumná výprava na cizí neobyvatelné planetě, kdy ještě větší obtíže než nehostinná planeta si dělají jednotliví členové výpravy navzájem. Pozorujeme, jak se v nepohodě zhoršují vzájemné animozity a že to asi nedopadne úplně dobře. V závěru se sice některé věci podaří, ale od výsledků výpravy si jistě před vydáním na cestu všichni zúčastnění slibovali více...

28.01.2024 4 z 5

Soudce a jeho kat / Podezření / Slib Soudce a jeho kat / Podezření / Slib Friedrich Dürrenmatt

Obrovské překvapení. Vůbec nevím, jak jsem k této knížce přišel. Možná jsem ji bezděčně sebral v nějaké knihobudce nebo prostě někde ležela, nevím. Obálka tuctová. Ani nevím, proč jsem se nakonec začetl. Detektivky normálně nečtu. Ale dobře jsem udělal. Všechny tři příběhy jsou opravdu strhující. A přitom to není povrchní či plytké čtení. To ani náhodou. Rešené problémy jsou mnohovrstevnané. Postavy propracované. Navíc se ve všech příbězích se důkladně zkoumá nějaký aspekt lidského nitra. Jde částečně o detektivky a částečně o psychologické novely. Kdyby šlo, hodnotil bych 4,5 hvězdičky.

05.11.2023 4 z 5

Pověsti dávných časů Pověsti dávných časů Alexej Pludek

Kolegyně z práce už řadu let píše fantazy román, u kterého jsem měl dojem, že mu něco chybí. A to něco jsem našel v téhle knize. Totální zaujetí a nadšení pro téma. Boje statečných hrdiných Slovanů vyvstávají úplně před očima, jak tam naši ušlechtilí chlapci spravedlivě rubou odporné, smrduté a křivonohé Němce. Joj!
Abych tedy byl spravedlivý - většina kapitol se týká nikoliv českých kmenů, ale slovanských etnik v prostoru mezi Labem a Odrou - pro mě neznámých Obodritů, Črezpěňanů, Veletů a dalších. Tam, kde je dnes Berlín, Štětín a Chotěbuz.
Jestli má nějaká kniha atmosféru jako při fandění na fotbalovém stadionu, tak je to tato.

14.06.2021 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Herbert George Wells

Váhal jsem mezi silnými třemi hvězdičkami nebo jen-tak-tak čtyřmi. Zajímavý je ten posun od "chudák vědec, který nedomyslel pokus" po "to je ale nebetyčná zrůda!"

25.01.2021 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Závěrečný a asi nejlepší díl. Přečetl jsem ho v jeden den, jedním dechem.

11.02.2019 5 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Jedna z horších Murakamiho knih, ale přesto velmi čtivá. Bohužel se nelze ubránit dojmu, že by vše mohlo být lepší. Jindy má Murakami přetlak nápadů, že je až člověku líto, co všechno je jen zmíněno a dále nerozvito, ale tady z textu vane jakási autorská bezradnost. Jistě, v mnoha místech je bezradná hlavní postava, ale to jen málo ospravedlňuje velké množství výplňového textu, který je mezi pasážemi, kde se reálně něco odvíjí.
Jazykově také na autorův standard podprůměr. U Murakamiho knih jsem zvyklý vypisovat si pozoruhodná slovní spojení a věty.
(např. z 1Q84: "Takové sny jsou zřejmě jako hlubokomořské ryby, které také nemohou vyplavat do blízkosti hladiny. A i kdyby vyplavaly, rozdíl v tlaku vody je stejně zdeformuje k nepoznání.")
Tady jsem si taky vypsal dva zajímavé kousky, ale nemají takovou sílu jako u jeho jiných knih.
Pokud máte Murakamiho rádi, tak si přečtěte i tuto knihu. Pokud jeho tvorbu neznáte, tak bych pro seznámení doporučil spíše 1Q84, Kafka na pobřeží, Kronika ptáčka na klíček nebo Komturova smrt.

04.01.2024 4 z 5

Návrat čistých radostí Návrat čistých radostí Jan Šmíd

První díl jsem nečetl. Nemohu s ním tedy srovnávat tento druhý díl. Jeho neznalost ale není pro čtení této knížky na závadu. Prvních několik stránek sice člověk neví, která bije, ale pak se všechno ujasní a pak už není problém. Neříkal bych tomu humoristický román. Některé části - hlavně ty, které popisují láskyplný vztah otce s dcerou, jsou dojemné, některé trochu poťouchlé. Třeba některé pasáže s lvicí Eileen.
V ději se střídají pasáže popisující jak hlavní hrdina dealoval oblečení a později auta a nemovitosti. Tady bych ocenil některé velmi pěkně napsané dialogy. A v druhé poloze knihy se popisuje společná cesta životem, přeneseně i doslovně, otce s jeho dcerou. Tyto části jsou malebné až dojemné, ale přeci jen působí poněkud idealizovaně, nerealisticky.
Některé detaily působí vyloženě rušivě. Knížka je napsaná českým autorem a v češtině. Přesto se tam na mnoha místech objevují anglické fráze jako "Good Heavens!" a některé další. Na druhou stranu jsou ale velmi dobře popsané americké a kanadské reálie včetně málo známých stránek jako je kanadský krajní sever nebo nevadské indiánské rezervace.
Takže, jsem rád, jsem si tuhle knížku přečetl, ale první a ani třetí díl asi shánět nebudu.

26.12.2023 3 z 5

Sága o Lundirovi Sága o Lundirovi Jan Kozák

Knížka má v podstatě tři části. První je uvedení fikčního světa Qurand. To je provedeno mistrovsky a má formu představení vědních oborů, které se zabývají historiografií, kulturologií a lingvistikou tamních státních útvarů. Qurand je pojat jako svět existující paralelně s naším, který je sice obtížně dosažitelný, ale je zkoumatelný a poznatelný. Konkrétní prostorové a technické upřesnění chybí, ale působí to, jako svět dosažitelný třeba přes něco jako hvězdnou bránu nebo něco podobného. Velmi pěkně je v této části popsána evoluce literálního žánru qurandská sága. Celé je to pojaté jako rozšířený prolog pro čtenáře, který nemusí být zběhlý ve faktografii a filologii Qurandu.
Druhá část je samotná Sága o Qurandovi. Ta je opět velmi pěkná. Je to příběh o čtyřech generacích rodu Solpinar Vinari. Poslední je Lundir a přestože je sporné, že zrovna on je ten historicky nejvýznamnější, tak celá sága je shrnutí jeho vyprávění svému zapisovateli. Přes všechny popisované generace dlí v rodu obrovský talent pro stavitelství, ale i pro válečnictví a snad všichni mají tendenci k určitému uhranutí pro bitevní řež.
Bohužel je tu ještě třetí část. To je encyklopedie reálií světa Qundar.
Autor to myslel dobře. Chtěl v ohromující šíři představit svoje universum. Jenže v kontextu s tím, že z tohoto univerza máme představenu jen jednu ságu, navíc poměrně krátkou, tak celá encyklopedie vypadá samoúčelně a zbytečně. Měl by to být analog Silmarilionu. Jenže ten se opírá o Hobita, Pána prstenů a další menší díla.
Tady se to opítá o jedno vyprávění a i když je Sága o Lundirovi povedená, tak je toho obsahu prostě málo. Tudíž třetí část vypadá jako sebestředná intelektuální exhibice autora, o čem všem by mohl psát, kdyby chtěl.
Jasně, třetí část můžeme přelétnou očima a vyzobnout si jenom co nás zaujme. V tom případě by bylo možné hodnotit silnými čtyřmi hvězdičkami.
Jenže pokud mám spravedlivě hodnotit, tak musím vzít do úvahy všechno a v tom případě musím jednu hvězdičku srazit.
Bohužel, bohužel.

24.08.2023 3 z 5

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Na to, že je to vlastně kniha o národním obrození, navíc z 19. století a navíc od Jiráska, jde o svižně odbývající pohodové čtení. Příběhu prospívá, že jde o krátké dílo, tedy že není nijak roztahané a jsme ušetřeni Jiráskových obávaných popisů maličkostí na mnoho stran.

01.07.2023 4 z 5

Tundra a smrt Tundra a smrt Martin Ryšavý

Martin Ryšavý prostě umí psát.

25.02.2022 5 z 5

Kenozoikum Kenozoikum Sergej Lukjaněnko

Horší tři hvězdičky. Stejně jako u prvního dílu platí, že je fajn společně s hlavním hrdinou objevovat tajemství a zákonitosti světa, kde mrtví ožívají a za jistých okolností se jim dokonce probouzí vědomí. Ale přeci jen, tohle téma už bylo vytěženo v minulé knize a teď autor jen horko těžko vymačkával další aspekty světa - nikoliv po zombie apokalypse, ale po zombie transformaci. Jenže, zajímavé nápady a originální zasazení samy o sobě nedělají skvělou knihu. To by chtělo ještě uvěřitelnější a realističtější dějovou zápletku.
Ale jako jo, čte se to dobře.

05.02.2022 3 z 5

Komiksová učebnice komiksu Komiksová učebnice komiksu Toy_box (p)

Jasných pět hvězd. Nádherně graficky zpracované i nádherně napsané. Autorka má úplně jiné zakotvení než já (zřejmě punk, graffiti, radikální levicový aktivismus...), ale s její knížkou souzním. Povinné čtení nejen pro tvůrce komiksů, ale pro všechny, kteří cítí puzení svého tvořivého nitra.

05.01.2022 5 z 5

Matka Matka Maxim Gorkij (p)

Nebavilo mě to. Tak nějak jsem si říkal, že bych se měl snažit Matku přečíst, ale musel jsem se do čtení celou dobu hodně nutit a někde za polovinou jsem to vzdal. Měl jsem problém hlavně s hodně ledabyle načrtnutým prostředím a vlastně i odfláklými postavami.
Co to bylo za továrnu, ve které všichni v okolí pracují? Co se tam vyrábí? Co konkrétně tam těm aktivistům vadí? V tom úseku, co jsem zvládl přečíst, je vlastně řeč jenom o dočasné povinné srážce ze mzdy do fondu pro melioraci bažiny za fabrikou. Útrapy s přechováváním a distribucí zakázaných knížek, obavy, aby mě nezatkli, tak jako ty soudruhy přede mnou. Proč ne? Ale nesmělo by to všechno být tak plytké.

23.02.2020 2 z 5

Úžasná kniha. I film. Napřed jsem viděl právě film a knihu četl až později. Bál jsem se, že mě proto kniha nebude tolik bavit, protože přijdu o ten pocit objevování zákonitostí světa časových smyček a že budu vědět, jak příběh dopadne.
Ale bál jsem se zbytečně. I tak jsem knížku přečetl jedním dechem a díky odlišnostem mezi filmem a knihou jsem byl, hlavně ke konci knihy, opravdu napjatý, jak to dopadne. Příběh na rozdíl od filmu bohužel končí otevřeně, takže jdu shánět druhý díl.

19.10.2018 5 z 5

Dobyvatelé ledových moří Dobyvatelé ledových moří Konstantin Sergejevič Badigin

Velmi silné tři hvězdičky, možná i čtyři by se daly dát. Je to dobrodružná kniha. Žánr, jak skupina hrdinů bez bázně a hany putuje někam za ušlechtilým cílem, a v tom se jim snaží bránit všelijací syčáci, zlosyni a zrádci. Knížka mi připomínala romány Eduarda Štorcha, hlavně se mi vybavil Hrdina Nik. Trochu připomíná i verneovky.
Ze začátku čtení komplikuje velké množství postav a málo vysvětlené reálie. Ale později, když už jde o plavbu a o osudy paralelních výprav putujících po souši se už děj zpřehledňuje. Knížce citelně chybí mapa, protože bez ní máme geograficky mlhavou představu, jak vlastně výpravy putovaly. A ilustrace by také mohly být lepší. Přeci jenom, dobrodružná knížka určená pravděpodobně pro mládež by si zasloužila lepší obrázky.

28.07.2023 3 z 5

Čarodějky z Eastwicku Čarodějky z Eastwicku John Updike

Knížku jsem přečetl v práci o nočních, ale řekl bych, že je to ideální čtení na prázdninový pobyt. Pěkně a nekomplikovaně napsaný příběh o trojlístku ženských s čarodějnickými schopnostmi v americkém zapadákově. Jak milujou drby, sex s ženatými chlapy z městečka a takové to své drobné domácí čarování. A jak s tím vším zamává příchod démonického přistěhovalce z New Yorku.

21.11.2022 4 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Pěkné scifi ve velmi originálním prostředí - v mimozemském moři pod silnou ledovou krustou. Kdo ví, třeba by se něco podobného mohlo odehrávat i na jupiterovslém měsíci Europa nebo Ganymedes. Jednotlivé postavy se chovají trochu divně, ale to zajímavé prostředí a časté vyprávění pohledem Ilmatarů a Šolenů příběh rozhodně oživuje.

13.03.2022 4 z 5

Milostný kruh (7 povídek) Milostný kruh (7 povídek) Ivan Sergejevič Turgeněv

Moc pěkné. První dvě povídky byly i v Lovcových zápiscích, které jsem četl nedávno, tak ty jsem přeskočil. Ty zbylé ale rozhodně nejsou slabší. Nejpůsobivější je asi ta poslední - Asja. A knížka má taky velmi povedený doslov od Miloslava Jehličky .

31.12.2021 4 z 5

Pražské hyeny Pražské hyeny Pavel Verner

Literární veledílo to není, na mnoha místech to hlasitě skřípe, logika pláče a styl je chatrný, ale přeci jen knížka umí chytnout drábkem a až do poslední stránky nepustit. Na ocenění děje je potřeba být černočerný cynik a trochu i úchyl a pokud to splňujete, tak jste cílovka.
Lze pochválit postavy - hlavně hlavního hrdinu Mirdu.

31.07.2021 3 z 5