Kyri Kyri komentáře u knih

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Nejsem moc nadšená a asi brzy zapomenu, že jsem něco takového vůbec četla. Líbilo se mi, jak se postupně ukazují motivy a tajemnství jednotlivých postav. V jednu chvíli už to ale stačí a v závěru to podle mě autorka přehnala. Dočetla jsem s pocitem:"To už je moc." Přidala bych se k Etule, že mi taky něco brnkalo na nervy. Asi jsem čekala, že v té knížce bude něco víc, než jen ty intriky.

14.06.2020 3 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

May pro čtenáře nastudoval další zajímavé prostředí. Tentokrát, jak to chodí v michelinské restauraci. To prostředí mě až tak nebavilo, ale zápletka byla docela fajn. Enzo se nevyhnul svým obvyklým pitomostem (cesta na nebezpečné opuštěné místo, kde po něm někdo šel - tentokrát to opravdu nedávalo smysl a autor na vysvětlení rezignoval, interakce s dcerkou, která tam byla jen, aby šel přes ni vydírat a další mladá obdivovatelka do postele - tentokrát mu to nikdo moc nevyčítal, ani se s nemusela přetlačovat s další ctitelkou). Řešení zločinu mělo zajímavé rozuzlení, které jsem tentokrát ani nebyla schopná tipnout. To mě potěšilo. Celkově Mayova klasika.

14.03.2020 4 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Detektivka se dala číst, ale nadšená jsem z ní nebyla. Přišlo mi úplně nelogické, že by někdo "poslal na dovolenou" celou zkušenou mordpartu a dal tam dva úplné nováčky a čekal, co tu asi udělá. Nedovedu si moc představit, co čeho by se Ti zkušení kriminalisti mohli namočit (autor asi taky ne, tak to moc nepitvá). Dobrá, autor potřeboval postavit zápletku. Bylo příliš brzy jasné, kdo je vrah, takže moc napínavé to nebylo. Kniha je lepší než Na kopci, ale ne o moc. Vzplanutí je úplně jiná liga. Tak teď váhám, jestli se pustit do Promlčení.

07.01.2020 3 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Knížku jsem poslouchala. Myslím, že přednes knížce hodně pomohl. Protože jsem poslouchala příležitostně, zážitek byl trochu jiný. Měla jsem dobu, kdy jsem byla do poslechu naprosto ponořená a zvědavá, co bude dá. Někdy mě to bavilo jen trochu a pozornost mi utíkala k něčemu jinému. Co se mi moc nelíbilo, byl závěr. Rozhodnutí hlavní hrdinky na konci bylo nesmyslné a hloupé, autor děj bez dalšího vysvětlení ukončil. Tak jsem chvíli hledala, proč mi to neskočilo na další kus nahrávky ... Pak mi teprve došlo, že to byl konec. Škoda.

25.10.2019 3 z 5

Kritik Kritik Peter May

Vlastně se mi to dost líbilo. Autor umí nastudovat problematiku, o které píše, a dá si s tím nadprůměrnou práci. Pěkně popíše prostředí. V tomto případě je to Francie a výroba vína. Má tam některé docela vtipné situace. Líbí se mi i myšlenka, že vinaři musí vyrábět taková vína, která uspějí u veřejnosti, aby se uživili. Mám pocit, že s tím pracuje i autor, kdy se snaží ze svých knih udělat detektivku. To už mu ale moc nejde, i když se o to usilovně snaží, aby se zavděčil čtenáři. Takže už podruhé je motiv vraha pochybný a celý závěr knihy dost kazí dojem z celé knihy.

29.09.2019 4 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Tuhle knihu jsem přečetla už před delší dobou. V paměti mi zůstalo jen "Březinu už nikdy".
Ještě dodávám, že jsem poté od autora přečetla další věci a jsou dobré....

04.08.2019 2 z 5

Mapa času Mapa času Félix J. Palma

Celou dobu čtení jsem přemýšlela, jestli se mi to líbí nebo ne. Ale pořád jsem četla a s časem byl dojem pořád lepší. Líbilo se mi prostředí i žánr. Kniha má tři části, kde jedna je na mě trochu moc romantická a trochu utahaná, ale druhá už je lepší a třetí mě vyloženě bavila. Líbilo se mi vystavění finální linie a zacházení s "realitou". Pěkný zážitek.

04.08.2019 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Vzhledem k tomu, že jsem původní řadu Milenia ani nedočetla, je jasné, že nejsem skalní fanoušek. Podle mého názoru to není zcela stejný styl, ale není to ani zvlášť lepší. Lze to přečíst, napínavé to moc není. Zjevení sestry Lizbeth ve stylu zlého dvojčete je jako z pětkových románů (spíš mi šli hlavou princ Drsoň a Jasoň z Cimrmanů). Ten autistický chlapeček je taky přehnaný a velmi, ale velmi těžko uvěřitelný ... Záleží na vkusu. Můj šálek kávy to není.

27.06.2019 2 z 5

Vraždy na Žluté řece Vraždy na Žluté řece Frédéric Lenormand

Myslím, že od knížky nelze čekat, že to bude Gulik. A uznávám, že on to není a možná si spíš uškodil tím, že na něj chtěl navázat a využít tak jeho pověst.
Nicméně má výborně nastudované reálie a je to svižná detektivka plná mrtvol :) Není to žádný skvost, ale knihy téhle úrovně běžně čtu, ani se nečervenám. Na rozdíl od jiných detektivek, tam nejsou zas takové logické chyby v motivech padouchů. Fakt je, že tam jde hlavně o to vraždit, co to dá a tam se o motivech moc nemluví. Nicméně metody vražd jsou vskutku různorodé od jedu, šípu, nože po škrcení a topení...
Prostě: oddechová detektivka, nekomplikovaná, čtivá a ozvláštněná orientálními kulisami

15.04.2019 3 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Detektivka se odehrává v Pekingu. Dílem se mi líbí číst o prostředí, které neznám, částečně mi popis přijde až moc nekritický k režimu, který v Číně panuje.
Moc mě nezajímá vrcholový sport a už vůbec ne problém dopingu, takže mi trvalo, než jsem se začetla. Kniha mě víc zaujala až od druhé třetiny, ale pak jsem už dočetla velmi rychle. Zápletka a motivy se mi líbily. Někdo v komentářích psal, že se podle něj autor ve skutečnosti chtěl věnovat erotické literatuře, ale styděl se. Nesouhlasila bych jen s druhou částí souvětí :). Vztahové věci mě nerušily, protože krize ve vztahu nebyla pouze na romantických základech, ale dílem i na reálných. Drama v závěru knihy mi přišlo trochu moc vyumělkované a chyběl mi logický důvod pro chování zločinců. Autor chtěl asi na závěr nějaké napínavé drama, tak ho tam dal, ať to stojí, co to stojí.
Celkově je detektivka dobře napsaná a docela napínavá. Stojí za to ji číst.

16.03.2019 4 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Autorka píše dobře, děj upoutá. Motiv pachatele je nepravděpodobný. Představa policistky v terénu, která nerespektuje jediný příkaz nadřízeného mi moc reálná nepřijde. Pachatele opravdu nedáte na první dobrou. Ale všichni se tam tak nějak iracionálně potácejí, že ani není divu. I když hlavní hrdinky vědí, že oběti bývají zdrogované, samotné je nenapadne, že mají stejné symptomy. Zas ten romantický a hysterický vztah mezi hlavní hrdinkou a jejím nadřízeným... Je to spíš do ženského románu, než do detektivky. A ten závěr na věži je už vrchol ... doslova :) Už mě vidíš je proti této knize o řád výš. Přesto bych to znovu četla a zkusím i třetí knihu z této série.

02.03.2019 3 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Na detektivce se mi líbilo prostředí, v jehož vykreslení je autorka silná. Její styl, kdy dá většině podezřelých věrohodný motiv, láká z rychlému čtení. Uhádnout vraha je ale dost problém, protože se na konci vždycky objeví nový motiv, který vedl k vraždě. Knížku jsem začala číst po jiných, trochu "výraznějších", takže jsem se trochu pomaleji začetla. Lze říct, že je to ženská detektivka, která je spíš než na akčnosti založená na vztazích. Slabší stránka je, že i mužné myšlení je občas tak trochu ženské. Přesto od ní ráda přečtu další a jsem ochotná ji doporučit.

12.12.2018 4 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

Uvědomila jsem si, že jednotlivé díly nejsem schopná rozeznat. Je to vlastně pořád stejné: Lars je drsňák, najde si morální a sebevražedný úkol, v jehož rámci je dovoleno vše (i to nemorální), strašně všem nakope. Kolem toho ho ještě obletují ženy. Přidejme, že je tak chytrý, že si musí najít opravdu hodně pomalého soupeře, aby se mohl cítit, že má mentálně navrch. Zároveň ale musím říct, že je to pěkně napsané, akční, a přestože autor svého hrdinu vážně bere, my to dělat nemusíme :).

10.12.2023 4 z 5

Noc světlonoše Noc světlonoše Peter Tremayne (p)

Historická detektivka, ve které má autor tendenci vysvětlovat různé historické podružnosti jako co visí na zdi a k čemu se to používá. Další moudra vysvětluje Fidelma ne tak intelektově obdařeným vedlejším postavám (nejčastěji její méně urozený manžel). Nakonec i její bratr, panovník, pochopí, že má Fidelma pravdu a konečně se jí omluví. UF. Navíc tatínci chodí se svými syny na procházky (v knize na vyjížďky) a starají se o pocity svých partnerek... Ve kterém že je to století?
K dobru se dá přičíst, že i přes neustálé vysvětlování se tam něco děje a občas je to napínavé.

23.09.2023 3 z 5

Normální šílenství Normální šílenství Jiří Pasz

Velmi užitečná kniha i pro začínající profesionály. Různé pohledy od lidí, kteří danou poruchou trpí, a těch, kteří je léčí. Závěr knihy je o reformě psychiatrické péče, ale i o sexuologickém a náboženském pohledu.

22.10.2022 5 z 5

Muž, který si pletl manželku s kloboukem Muž, který si pletl manželku s kloboukem Oliver Sacks

Prostě se nedá říct nic jiného, než je to zastaralé a dost smutné. Když to autor napsal poprvé, mohly to být poutavé zajímavosti. Ale stejně.... "Vyšetření" založené na tom, že vystresuje pacienta, a to jen proto, aby zjistil, jak to po tomto úrazu/onemocnění má, protože udělat pro něj nic nemůže, a pobavil čtenáře historkou... Přijde mi to takové entomologické: "To je ale krásný bouček, tak šup, přidusit a na špendlík". Skoro si myslím, že je lepší to nečíst, protože v současnosti je věda (doufám!) dál.

31.03.2022 2 z 5

Lars útočí Lars útočí Daniel Gris

Musím se opakovat po lachtan77: "Co jsem čekala, jsem dostala." Super odpočinková kniha. Nepřekvapí, ale kdo by po něm to překvapení taky chtěl ? :)

22.03.2022 4 z 5

Falešné kosti Falešné kosti Kathy Reichs

Je to zatím nejslabší z toho, co jsem od autorky četla. Atmosféra je napjatá a nepříjemná. Hlavní hrdinka má pořád nějaké nepříjemné emoce, do všeho se vrhá sama. Přijde mi, že občas vypadává z děje, takže přejde do faktického shrnutí typu novinářského článku. Děj se uzavírá na víckrát, takže tam není žádné napětí. Je to sice autentické (v reálu se taky čeká, co vypoví obviněný a jestli se přizná), ale naprosto nudné.

29.01.2022 2 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

No, tedy ufff. Možná to bylo tím, že jsem knihu poslouchala (i když čtené to bylo dobře, je možné, že v reálu bych si trochu pomohla přeskakováním, a neviděla bych to tak zle), ale bylo to hrozně utahané, nudné a iracionální. Je to nejhorší autorova kniha.
V úvodu hrdinové objeví letadlo na dně jezera. Pak autor hrozně dlouho vzpomíná na mládí hlavních hrdinů. Neděje se tam nic. Je to příšerná nuda: hráli spolu ve skupině, ten chodil s tou, ale pak se rozešli. Toho to mrzelo, ale ona na to nedbala. Oni se poprali.... Pak si odpustili, nebo ne? A takle se to vleče 2/3 knihy. Pak to najednou na konci chytne obrat a všechno se to vyřeší. Asi jsem musela přeskakovat, nebo být chvílemi duchem nepřítomná, protože se tam najednou řeší vražda, které jsem si ani nevšimla. Pravda je, že už mi to pak bylo jedno. Pochopila jsem, že už to budu mít brzy za sebou, a tak jsem si poslechla, co se to tam vlastně stalo. Stejně to autor celé zopakoval, takže mi vlastně ani nic neuteklo. I když emocionální projev u soudu, který by reálně nikdy neprošel a nejspíš by skončit trestem za pohrdání soudem, byl taky ubohý. Tuhle hrůzu nezachrání žádné popisy přírody. Je to prostě nuda.

01.11.2020 1 z 5

Ospalá slovanská díra Ospalá slovanská díra Petr Jaroněk

Nejvíc se mi líbil závěrečný příběh, kterým byla kniha inspirovaná.
Jinak bych asi byla ráda, kdyby to byla spíš historická detektivka, než fantasy. Myslím, že fantasy prvky celou knihu spíš srážely a nezapadaly.
Jinak poměrně zdařilá prvotina.

31.12.2019 3 z 5