Kyri Kyri komentáře u knih

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Takový ten typický styl Klevisové. Sociální vazby, nevraživost, orientace v tom, jak to v té skupině funguje. Postupné odhalování dalších souvislostí. Vraha je pro mě těžké odhalit předem. Líbilo se mi to, bylo to docela napínavé. Jen se mi moc nelíbí, že všichni mají v sobě něco zlého.

04.06.2023 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nepřečetla jsem si předem obsah, takže jsem moc nevěděla, do čeho jdu. Bylo to dobře, protože knížku, jejíž děj se z části odehrává v koncetráku, bych si nikdy nepřečetla. Autorka rozdělila děj do třech částí, které nešly chronologicky za sebou: Zpočátku mi to vadilo, ale postupně jsem pochopila, že tak líp vyzní závěr. Není to jen smutné, ale zároveň napsané tak, že Vás děj vtáhne a nutí číst dál. Tohle se mi stává u dobré detektivky, ale u románu jen zřídka. Vlastně jsem se teď přesvědčila, že dám i pátou hvězdu.

24.11.2018 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Detektivka se zpočátku pomaleji rozbíhá, ale postupně graduje a získala si mou plnou pozornost. Nemusela bych tak konkrétní scény pocitů při umírání, ale jinak nemám co vytknout. Moc pěkná detektivka.

20.05.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Podle mého názoru nejlepší kniha, která vyšla pod tímto pseudonymem. Sice mi přijde necelých tisíc stran příliš, ale lze to číst tak, že si vyberete ty akční části a ty dlouhé dialogy vynecháte, nebo si přečtete i ty dialogy a zjistíte, že jsou vlastně dobře napsané. Tentokrát mi kniha přišla uměřená, uvěřitelná a moc se mi líbila. (tentokrát jsem to četla v papíru, takže astrologii jsem bez milosti a snadno vypustila :)).

14.10.2023 5 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Moc pěkná detektivka. Taková ta klasická česká: takže vztahy, staré události a spory mezi lidmi, uvěřitelný motiv i zápletka. Pomalejší tempo, ale zároveň napínavé.

10.07.2023 5 z 5

Les přízraků Les přízraků Juraj Červenák

Detektivka je pěkně prokreslená, děj ubíhá, čte se jedním dechem. Líbí se mi i to, že si dal autor práci s prostředím - Trutnov, Krkonoše, Úpa... Zápletka má víc stupňů. Mám radost, že jsem si to přečetla.

24.05.2020 5 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Nějak mám pocit, že jsem s těmito detektivkami skončila.
Celé se to hrozně vleklo v nudných a bezobsažných dialozích. Občas jsem zjistila, že jsem zapomněla otočit stránku a pořád koukám na tu stejnou :(
Kdyby si autor dal aspoň práci, aby to trochu dalo hlavu a patu. Krásná sklepnice, která žije se svým bratrem, který ji znásilnil, když se opil. Žárlí na jeho milenku tak, že se ji chystá zavraždit, ale někdo ji předejde a tak její mrtvole aspoň rozmašíruje kamenem obličej, že ji nikdo nepozná. Ale stejně ji hlavní hrdinové milují a taky je hrozně citlivá, křehká a nevinná.... Nebo Diviš, který s nimi nejede, tak se tam objeví druhý Diviš. Jejich rodiny se sice nesnášejí, protože se synové oba jmenují Diviš, ale oni dva o sobě vědí celkem nepodstatné detaily ze života, jako by si obden telefonovali? (nebojte, vím, že v té době nebyl telefon, ale že by za sebou pravidelně jezdili z Prahy do Znojma, to asi taky ne, že?)

23.02.2019 2 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Autorka věnovala evidentně spoustu času práci se zdroji. Na jednu stranu je to fajn, protože provazuje spoustu zajímavých informací s dějem, na druhou stranu je knížka prostě moc dlouhá. Zasloužila by tak 1/3 promazat ... a prospělo by to. Tak by šlo knížku s sebou vzít na cesty, takhle je moc velká a těžká.
Text mi přijde často vtipný, se zajímavými zvraty. Kromě asi 3. čtvrtiny se pořád něco děje. Děj má hodně vrstev, pořád je něco, na co je člověk zvědavý.

30.04.2023 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Kniha se mi líbila mnohem víc, než Kanibal z Nine Elms. Příjemné je prostředí. Má to prvky hororu, ale jen takového lehkého. Opravdu příjemné odpočinkové čtení.

13.12.2021 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Bohužel zklamání. Nejhorší kniha z řady.
Romantické a nudné scény, kde se řeší, jestli se Robin a Cormoran milují. Nudné scény ze společnosti. Všechno je strašně dlouhé, rozkecané a pomalé. Jediné plus je, že autorka opravdu umí psát, takže jsem dočetla do konce.
Hrůzné tajemství mi přišlo praštěné a dost jsem nechápala, že to někdo řeší.
Kritika morálky vyšších vrstev tak trochu otřepaná.
Manželství Robin nepochopitelné a opět úplně zbytečné klišé.
Celá zápetka by vlastně nebyla vůbec špatná, kdyby autorka nebo editor použili bez zábran klávesu delete asi tak na 2/3 textu. Pak by to byla svižná a zajímavá detektivka (a možná by byla ještě lepší s postavou jediného detektiva).

25.04.2020 2 z 5

Vzplanutí Vzplanutí Jiří Březina

Jsem nadšená. Napínavé, dobře napsané, bez zbytečného balastu. Tak dobrou detektivku jsem dlouho nečetla. Super. Jdu koupit další.

05.08.2019 5 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Povídky jsou trochu úchylné, ale zároveň originální, velmi nápadité. Člověk nesmí mít předsudky, protože je to silnější káva. Na druhou stranu jsem byla opravdu zvědavá, jak to nakonec dopadne a docela jsem se bavila.

18.03.2019 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Co říct? V předchozí řadě stále stoupala kvalita a teď skočila dolů. Rozhodně se to přečíst dá. Autorův nový svět nevytváří dojem, že všichni jsou homosexuálové, což je příjemná změna. Vlastně když přemýšlím, co se mi na tom nelíbílo, zjišťuji, že příběh je celistvý, nápad s pašováním zpráv do vězení je vlastně docela originální, popis vztahu syna a matky také z méně obvyklého úhlu.
Přemýšlím, proč jsem se nezačetla a vlastně se mi to až zas tak moc nelíbílo? Myslím, že je to hlavně proto, že mě neoslovila postava hlavní hrdinky a vlastně mi tam nikdo nebyl nijak zvlášť sympatický. Je to takové ploché, předvídatelné, průměrné.

23.05.2021 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha je o vztahu otce a dcery. To sice zní hrozně, ale je to velmi zajímavě podané. O tom, co kdo od koho očekává, jak o tom mluví, nebo spíš nemluví. Líbila se mi také část o postoji ke komunismu. Pomohlo mi trochu víc pochopit, co na tom někdo kdy mohl mít. Cca do 3/4 jsem četla jedním dechem. Pak mi přišlo, že se to začíná dostávat do stereotypu. A přijde další věc, o které se nemluví, tak se vztahy ještě zhorší a pak příjde ještě další a zase se o tom nemluví... V téhle části jsem se nudila. Myslím, že bylo na editorovi, aby doporučil autorce tlačítko delete. Konec už je zase zajímavý. Vidím, že autorka má ráda otevřené konce a nechává na čtenáři, aby si domyslel, co bylo. Tenhle styl se mi líbí, určitě lepší, než tam dopsat nějaký kýč o šťastném shledání nebo naopak drama o tom, jak se to nepovedlo.

23.02.2020 4 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Další kniha ze série. Všímám si, že zpočátku jsou Bryndzovy knihy trochu pomalejší, postupně se děj rozhýbe. Pěkné počtení. Uvěřitelný příběh, což oceňuji.

17.06.2023 4 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Čtyři hvězdy dávám za popis prostředí. Moc toho o Aljašce nevím a tohle mi přišlo jako velmi zajímavé. Nicméně detektivka to moc není. Hlavní hrdinka se tam potuluje, se všemi spala, spí, nebo by s ní chtěli spát, má tam pár přibuzných, kteří jsou dost divní a asociální. Pak jí to najednou dojde. No, na jednu stranu je jasné, kdo to byl, na druhou stranu tam tak nějak chybělo to vyšetřování :).

09.09.2022 4 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Zajímavý pro mě byl kontext se skutečností nedobrovolných sterilizací ve Skandinávii. Příběhy z minulosti a o jednolivých traumatech hlavní hrdinky mi přišly jak "tajemství ze všech nejstrašnější" od Tří sester, ale vlastně je to možný scénář vývoje poruchy osobnosti ("já můžu dělat zlé věci, protože tamten mi před deseti lety šlápl na nohu"). Děj v současnosti je výrazně lepší a není předvídatelný. Zloun je strašně chytrý, ale ke konci dělá jednu blbinu za druhou. Ale to je taky klasika, když autor přepálí negativní postavu a ta je pak moc silná, musí ji nechat upadnout do spánku černého lotosu, aby ji hlavní hrdina mohl oddělat :).

24.07.2022 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Detektivka se dobře četla, děj je napínavý, je to docela i věrohodné. Tedy až na osobu vraha, nechci psát spoiler, tak se k tomu dál vyjadřovat nebudu, jen že je to celé zbytečně našroubované na moderní trendy ve společnosti, ale logiku to tedy nedává.
Celkově mám pocit, že je to nejlepší kniha z řady. Zdá se, že se autor pořád zlepšuje.

28.12.2020 4 z 5

Liška Liška Frederick Forsyth

Pro mě už to není ten Forsyht, od kterého jsem přečetla skoro všechno. Začala to být spíš literatura faktu, která je zároveň fiktivní. Postrádám důvod, proč to číst. Chybí postava, se kterou člověk může prožívat. Navíc hrdina s aspergerovým syndromem? Už trochu obehrané. Nedočtu to, takže asi nejsem úplně objektivní :(

01.07.2020 2 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Pěkná detektivka, zajímavé prostředí, lepší, než to české, lehce se čte.

15.02.2024 4 z 5