Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Studie v šarlatové / Podpis čtyř Studie v šarlatové / Podpis čtyř Arthur Conan Doyle

Studie v šarlatové - setkání Sherlocka Holmese a doktora Johna Watsona, velice dobrá zápletka, pachatel je do poslední chvíle první části neznámý a potom úžasné vysvětlení jeho příčin proč to udělal a jak to udělal.
Podpis čtyř - opět napínavá zápletka, tajemný a cenný poklad z Agry, skvělý a excelentní průběh vyšetřování a nádherná zpověď neobvyklého pachatele. Navíc si vzpomenu i na úžasné filmové zpracování s Jeremy Brettem v hlavní roli Sherlocka Holmese.

12.06.2019 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

I když si Karla Poláčka vážím jako novináře, tak tohle mně bohužel opravdu neoslovilo.

12.06.2019 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Opět skvělý Čapků román, který překročil svou dobu. Opět varuje před hrozbou války. Opět varuje před zmanipulováním a zfanatizováním fašismu.

18.05.2019 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Drama, které je důkazem toho, že lidská morálka se vyvíjí pomaleji než-li technika. A tady jasně popsal, že se to nám - lidstvu - může vymstít a obrátit proti nám.

18.05.2019 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Bílá nemoc je asi Čapkovo nejznámější dílo. Je to drama, které čtenáře baví číst pořád. Tímto dílem varoval před fašismem a diktaturou. Navíc ještě film z roku 1937 je dokonalé zpracování tohoto dramatu.

18.05.2019 5 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Velice krásné romantické drama. Rytíř, který je ochoten pro lásku vystoupit ze řádu.

08.05.2019 5 z 5

Goya čili Trpká cesta poznání Goya čili Trpká cesta poznání Lion Feuchtwanger

Krásný historický román o malíři Goyovi. Stejně jako Formanův film.

15.02.2019 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

O myších a lidech bylo pro mě lepší čtení než Na východ od ráje nebo Hrozny hněvu.

18.01.2019 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Zajímavá knížka, ale Steinback bohužel není můj favorit ve Ztracené generaci.

18.01.2019 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Úžasná, avšak melancholická a trošku smutná knížka.

02.01.2019 4 z 5

Všecky krásy světa Všecky krásy světa Jaroslav Seifert

Krásné vzpomínání našeho největšího básníka Jaroslava Seiferta. Jaroslav Seifert nás zavede do svých krásných vzpomínek na své umělecké přátele a známé. Zajímavostí je, že toto jeho krásné dílo je prozaické a nikoli poezie. Zároveň nám ukazuje svou romantickou stránku svého já.

02.01.2019 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Sice většině fanoušků verneovek přijde tento román jako by ho nepsal sám autor, ale mně se tento román docela líbil a zvlášť, když si vzpomenu na naši filmovou verzi.

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Jeden z nejlepších Verneových románů. V této knize dal typickou nevraživost Němců na Francouze. A také skvělý československý film Zkáza Ocelového města.

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Cesta kolem světa za osmdesát dní je nejlepší Verneovka. Anglický gentleman Phileas Fogg je nezapomenutelný. Zvlášť ještě z toho animovaného seriálu, kde ho do češtiny nadaboval Viktor Preiss.

Dracula Dracula Bram Stoker

Krásný hororový román, sice pro mladší čtenáře už tolik nezajímavý, ale pro mě pořád skvělý.

Ovčí pramen Ovčí pramen Lope De Vega

Asi nejnádhernější kniha španělského autora

01.09.2018 5 z 5

Jak jsem se mýlil v politice Jak jsem se mýlil v politice Miloš Zeman

Jedna z nejzajímavějších knih Miloše Zemana. Jedná se o knihu, kterou napsal asi nejvíce upřímně, v období kdy trpěl deziluzí z politiky. Je tam velká porce osobních autobiografických politických prvků a dalšího myšlení politika Miloše Zemana. Navíc se jedná o knihu, kde pan prezident Miloš Zeman uznává své chyby a omyly z doby, kdy byl českým ministerským předsedou. Dobrá kniha, doporučuji k přečtení. Mělo by být povinné pro všechny studenty politologie.

03.07.2023 5 z 5

Na Río de la Plata Na Río de la Plata Karel May

Oba dva díly Dobyvatel Gran Chaca patří k těm nadprůměrným románům z jeho tvorby. Přestože na trilogii o Vinnetouovi a hexalogii Ve stínu pádišáha to jistě nemá, tak toto jihoamerické dobrodružství vedle knihy Poklad Inků patří k těm nejlepším, které Karel May ve své tvorba zpracoval. Velice čtivé, velmi dobrý nadstandartní překlad. Hlavní hrdina - německý cestovatel, který se nápadné podobá Old Shatterhandovi, přijíždí do Uruguaye s cílem ji poznat. Brzy je však zde zaměněn, díky fyzické podobě, za vůdce místní politické strany, která chce svrhnout vládu. Ale díky své dobré povaze se nakonec přidává na stranu práva a spravedlnosti.

03.07.2023 5 z 5

Sever a Jih - 1. díl Sever a Jih - 1. díl John Jakes

První díl Severu a Jihu je určitě krásně napsaný, napínavý a odpovídá - skoro - své seriálové verzi a docela realisticky John Jakes vystihnul atmosféru Severu a Jihu v období před Americkou občanskou válku, v této knize v období zhruba 1842 - 1852. Autor dává všem postavám docela velký prostor. I když samozřejmě jsou zde dvě hlavní postavy a to: George Hazard a Orry Main. Oba charaktery jsou skvěle napsány. To samé se dá říci o jejich femme fatale, na druhou stranu však dle mého názoru dostává postava Madeline o hodně méně prostoru, než tomu bylo v seriálu. Jediné, co bych Jakesovi jemně vytknul je to, že na rozdíl od seriálu, který moc nestranil ani jedné straně, tak Jakes jemně fandí Severu, ale to není nijak dramatické a od druhé části této knihy to už ani není de facto vidět. Pět hvězd i za skvělé seriálové zpracování s Patrickem Swayzym, Jamesem Readem a Lesley-Anne Downovou - dnes již ikonický seriál 80. let minulého století.

25.07.2021 5 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Václav Veber

Pět hvězd a nový pohled na ruské dějiny.

29.06.2021 5 z 5