Kuža007 Kuža007 komentáře u knih

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Jedna z nejlepších her dua S+S. Nejlepší hlášky:
"Jen počkej ty hajzle"
"Učí se dobře, to nemohu říct."

17.03.2020 5 z 5

Lustigovo stěžejní dílo. Krásně ukazuje holocaust i odpornost nacistů, kteří se snažili Židy okrádat, aby podpořili, i v téměř prohrané válce, nacistický režim. Obdivuhodné filmové zpracování Antonína Moskalyka. Adamírův úlisný nacista Brenske mě děsí ještě dnes.

Krásná čarodějka Krásná čarodějka Vladimír Neff

Nádherná dobrodružná Neffova trilogie šlechtice Petra Kukaně z Kukaně, místy připomínající díla Alexandera Dumase, nás zavádějí do rudolfínské alchymistické Prahy. A navíc je Petr vtažen do třicetileté války, kde bojuje s Albrechtem z Valdštejna. Jako opět mě pan Neff nezklamal.

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Opět knížka o nešťastné lásce. Ale je to pěkně, hlavně když je popisována doba protektorátu a Heydrichiády.

16.03.2020 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Jedno z nejlepších Hrabalových děl. Nádherně popsáno prostředí železniční stanice. Skvělý příběh z období konce války. Je nádherné i filmové zpracování Jiřího Menzela, které dostalo Oscara.

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Krásné, realistické a vlastenecké Drdovy povídky z dob Protektorátu Čechy a Morava a Pražského květnového povstání. Většina z povídek byla zfilmována a tento soubor je považován za Drdovo vrcholné dílo a největší přínos české literatuře. Koho nedojal Vyšší princip není Čech.

15.03.2020 5 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Velice krásná kniha. Pěkná Hrubínova poezie.

15.03.2020 4 z 5

Píseň o Viktorce Píseň o Viktorce Jaroslav Seifert

Úžasná Seifertova poezie. Zde pojednává o Viktorce, postavě z Babičky, a zároveň o Boženě Němcové. U obou vyjadřuje jejich krásu, ale i strastiplný život.

15.03.2020 5 z 5

Džungle před tabulí Džungle před tabulí Evan Hunter (p)

Je to velice zajímavá kniha. Založená nejspíše na skutečných událostech. Naštěstí, i přesto mám pořád chuť stát se jednou učitelem.

01.01.2020 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Velice krásně, naturalisticky, napsaná kniha. Dokonale popisující situaci v Osvětimi.

07.12.2019 4 z 5

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Horalka je bezesporu nádherný historický válečný román z doby druhé světové války, navíc ze ženského pohledu a to se málo vidí. Bohužel dávám jen čtyři, protože jsem měl pocit, že občas je příběh upozaděn, a to díky zdlouhavým popisům krajiny, popřípadě jiného okolí, kde se Cesira a Rosetta vyskytovaly.

28.08.2019 4 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Knížka pana Basse je stejně skvělá jako seriál, podle které byl natočen.

12.06.2019 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

I když nejsem vůbec žádný zarytý fanoušek fotbalu tak mě tato kniha velice dobře rozesmála a pobavila.

12.06.2019 5 z 5

Host do domu Host do domu Jiří Wolker

Naprosto epochální a neuvěřitelně krásná poezie. Škoda, že Jiří Wolker zemřel tak mlád a nenapsal takovéto poezie mnohem více.

08.05.2019 5 z 5

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Marxovo stěžejní a nejznámější dílo. Manifest komunistické strany. Díky Karlu Marxovi a jeho manifestu, který sepsal spolu s Bedřichem Engelsem, vznikl základ moderních levicových socialistických myšlenek, bohužel právě v době vrcholného kapitalismu 19. stol. Karel Marx sice řekl, že komunismus porazí kapitalismus tak, jak kapitalismus porazil feudalismus, ale věřím, že se to tak nakonec nestane. Jak ukazuje historie, tak jakákoli snaha o beztřídní společnost nakonec ztroskotá právě kvůli tomu, že jí chybí výraznost a hospodářská soutěž. Proto je asi tržní ekonomika jediným smysluplným funkčním systémem.

15.02.2019 3 z 5

Kapitál I Kapitál I Karl Marx

V tomto prvním díle Kapitálu Karel Marx jasně vytyčil své levicové ideje, které se i snažil jakkoli podepřít důkazy. Tímto dílem se též pokusil vytyčit socialistické myšlenky a nevýhody kapitalismu. Ne úplně se mu to však podařilo. Většinu ekonomických tezích obšlehl od daleko propracovanějšího Adama Smithe, tudíž Marx přidává jen své výpady proti tržní ekonomice. Ano, kapitalismus má své mouchy, ale má tu výhodu, že se je snaží, co nejlépe napravit.

15.02.2019 3 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Kniha o proradnosti církve. Takové knihy mám velice rád.

02.01.2019 5 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Nejznámější báseň od mistra hororu Poea. Pro mě velice emotivné báseň.

07.10.2018 5 z 5

Nejlepší autorova kniha. Na tomto díle jde vidět, že autor má velkou zálibu v historii a je českým vlastencem. Čech velice rád v této knize satirizuje smetánku jeho doby, měšťana Matěje Broučka, a srovnává ji s měšťanstvem v době husitských válek. Jasně jde vidět jak kritizuje nabubřelost měšťanů autorovy doby a upřednostňuje husity z 15. století.

14.07.2018 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

První velký politický spis. Machiavelli je můj oblíbený filosof renesance. Účel světí prostředky. Pořád, ale nepochopím to, že Cesare Borgiu viděl jako inspiraci pro dokonalého vladaře.

03.04.2018 5 z 5