KuroHaru KuroHaru komentáře u knih

Rez & záře hvězd Rez & záře hvězd Tammy Greenwood

I přesto, že to rozhodně není veselé čtení a z únosů lidí mi doslova běhá mráz po zádech, mě tato kniha upoutala a nepustila, musela jsem číst dál a dál. Lolitu od Nabokova jsem nečetla, ani jsem nevěděla, že byla inspirována skutečnou událostí a nedokážu posoudit, nakolik se jí drží tato kniha, ale myslím, že se toho její autorka zhostila se ctí. Chyběl mi jen pohled ze strany únosce, ale to už by pro autorku možná bylo až příliš velké sousto.

18.08.2020 5 z 5

Mrtvé město Mrtvé město Camilla Sten

Napsáno je to určitě kvalitně a čtivě, ale nemám ráda (což není chyba autorky), když se každá hororově zaměřená kniha musí přirovnávat k dílu Stephena Kinga. Chápu, že jde zřejmě o marketing, ale proboha...King je jen jeden, píše zcela osobitě, a tahle kniha se jeho tvorbě nepodobá. Možná tak námětem, ale zpracování je zcela odlišné. Co mi třeba ve srovnání s "kingovkama" chybělo, byla psychologie postav. Čtenář si je prostě nemůže oblíbit, protože do nic hlouběji nepronikne. Ale takovýto pocit nějakého nedostatku toho "drajvu", jak se lidově říká, a emocí, jsem měla zatím snad u všech knih severských autorů. Tak nevím.

04.08.2020 4 z 5

Satan Satan Mario Mendoza

Zajímavé seznámení se s latinskoamerickou literaturou. Mendoza píše protokolárně, stroze a bez příkras o neutěšené kolumbijské společnosti a zlu, které ji prostupuje. Zajímavý a originální je i přístup, jak zpracovává reálnou událost a vplétá ji do fiktivního příběhu a nabízí tak mnohé podněty k zamyšlení.

27.02.2020 4 z 5

Dcera války Dcera války Sara Nović

V porovnání s knihou "Hypofýza v exilu" od srbské autorky Sofije Kordić mi "Hypofýza" přijde zdařilejší a hlubší. U "Dcery války" mi přišlo, že se sice autorka snaží o hloubku, ale sotva kniha začne, tak také skončí, obsahuje hluchá místa a rozhodně by stála za širší rozpracování. Už jen z toho důvodu, jak málo se dnes o válce v Jugoslávii mluví, je dle mého škoda, že se autorka vyhýbá důkladnějšímu vysvětlení toho, o co v této válce vlastně šlo (což její kolegyně Kordićová dělá) a řeší jen osobní tragédii hlavní postavy. Dále mi vadil americký styl vyprávění, některé fráze zní v našem evropském kontextu jako pěst na oko, úplně jsem za českým překladem viděla anglickou verzi těchto frází. Kniha pro mě byla tedy malinko zklamáním, i když se četla dobře. 4* volím rozhodně jako pochvalu za to, že se někdo tématem jugoslávské války vůbec zabývá.

12.08.2019 4 z 5

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Trochu mi tam chyběla pevně daná zápletka. Přišlo mi, že děj jde tak nějak od ničeho k ničemu. Jinak atmosféra staré Prahy byla zachycena zdařile a celkově hodnotím jako fajn knihu, i když žádný zázrak :)

24.05.2019 4 z 5

Tichý pan Genardy Tichý pan Genardy Petra Hammesfahr

Přijde mi, že knih podobného typu, které by byly zároveň kvalitní, není mnoho, proto mám vždy radost, když objevím nějaký ten "skvost". Tohle se četlo samo, napětí slušně gradovalo a atmosféra byla celou dobu znepokojivá. A to já ráda...

14.03.2019 4 z 5

Nevěstince a nevěstky Nevěstince a nevěstky Radim Kopáč

Trošku dekadentní, ale přesto mimořádně zajímavá kniha, v níž dominuje obrazová část tvořená dobovými erotickými fotografiemi a snímky pražských domů, kde bylo nejstarší řemeslo provozováno. V životě by mě nenapadlo, kolik takových pochybných podniků se v té době mohlo v Praze nacházet! Kniha rozhodně stojí za přečtení, rozšíří vám obzory :)

01.07.2018 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

"Někým cizím v domě" je v tomto thrilleru každá z postav. Děj se dokonale proplétá, s každou kapitolou se mění názor na postavy i přesvědčení o tom, kdo je pachatel. Zajímavý byl i úsečný způsob psaní v krátkých větách.

21.03.2018 4 z 5

Hlasy Hlasy Ursula Poznanski

Podle mě jedna z (nej)lepších knih svého žánru. Zasazení do psychiatrické léčebny dodává příběhu nový rozměr, vkusný románek mezi vyšetřovateli děj příjemně oživil. Hodně napínavé, do posledních stran jsem opravdu netušila, kdo je pachatel. Nemám co vytknout.

02.02.2018 5 z 5

Ďáblova lest Ďáblova lest Arnošt Vašíček

Jako malá jsem hltala knihy Arnošta Vašíčka o záhadách z celého světa a teď po dlouhé době jsem sáhla i po jeho beletrii. Kniha mě bavila, byl to příjemný zážitek na jeden večer. Dozvěděla jsem se docela dost o satanistickém pojetí světa, křesťanské odpovědi na něj i o židovské mystice. Byly to vlastně všechny záhady a konspirační teorie, které se daného tématu týkají, zasazeny do příběhu, který byl podle mého hodně dobře vystavěn a propleten. Jen způsob psaní mi přišel trochu jalový, ale nijak mi to nebránilo sfouknout knihu na jeden zátah.

22.01.2018 4 z 5

Jefta a jeho dcera Jefta a jeho dcera Lion Feuchtwanger

Příběh, který má v Bibli rozsah jen několik odstavců, Feuchtwanger mistrovsky zpracoval až do hloubky. Skvěle zachycuje tehdejší dobu a mentalitu lidí, rozvíjí psychologii postav a otázky víry a přístupu k Bohu.
Velice kvalitní kniha.

29.06.2017 4 z 5

Hledání dobré smrti Hledání dobré smrti Caitlin Doughty

Tuto knihu jsem si koupila k Vánocům, jelikož mne zaujalo téma i nápadná obálka. Bylo v ní plno zajímavých myšlenek, které mě přinutily zamyslet se nad našimi (vlastně nepřirozenými) pohřebními praktikami a nad jejich možnými alternativami, které nám autorka nabízí skrz své autentické setkání s pohřebními a posmrtnými rituály jiných kultur (Indonésie, Japonsko, Mexiko, Bolívie atd.). Bohužel mi trochu nesedl její chaotický způsob psaní, ocenila bych trochu uhlazenější formu a možná více faktů. Takhle mi přišlo, že autorka nejde moc do hloubky a počínání jednotlivých kultur bere tak trochu "jako z rychlíku". Nicméně jsem ráda, že mám tento kousek v knihovně, kde se bude jistě krásně vyjímat.

02.03.2024 4 z 5

Hati: Prastaré vlčí legendy Hati: Prastaré vlčí legendy Blanche

Milá knižní jednohubka od nakladatelství Pointa s příběhy plnými poselství pro děti i dospělé, které pohladí po duši. Od českého autora bych asi inuitská, indiánská a vikingská vyprávění nečekala, takže jsem byla příjemně potěšená.

11.07.2021 4 z 5

Okultismus, čarodějnictví a magie - Ilustrované dějiny Okultismus, čarodějnictví a magie - Ilustrované dějiny Christopher Dell

Kdo by hledal vyčerpávající podrobné informace, pak pro něj tato kniha zřejmě není, já ji ale vnímám spíše jako takovou sběratelskou publikaci, která rozhodně zalahodí oku, protože obrazový materiál v ní je úžasný!

25.04.2021 5 z 5

Harariho první kniha, Homo Sapiens, se pro mne stala skoro až jakousi biblí. Homo Deus je také výborná, ale místy už mimo moje chápání (vědy jako genetické inženýrství, technika atd. jdou mimo mě). Znovu musím obdivovat, jaké široké znalosti Harari má a jak brilantně je umí všechny propojit do jediného díla, ale pokud srovnám se Sapiensem, musím se přiznat, že jsem často ztrácela pozornost a netušila, o čem je v knize řeč. Pozitivně ale hodnotím autorovy odkazy na špatné zacházení s hospodářskými zvířaty a jejich degradaci na pouhé stroje.

25.01.2021 4 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Super námět, u kterého bych však ocenila, kdyby to nebyla jen taková jednohubka na večer, ale bylo to podrobnější, objasněnější, s jiným zakončením. Prostě románová podoba. Takhle pro mě bylo docela zklamání, že jak to začalo, tak to hned skončilo, a já zůstala jako neuspokojená čtenářka :D

27.08.2020 4 z 5

Vendulka: Útěk za svobodou Vendulka: Útěk za svobodou Ondřej Kundra

Jeden z mnoha pohnutých a jedinečných příběhů lidí, jejichž život zasáhl plnou silou nacismus a posléze i socialismus. Doplněno o zajímavé fotografie. Stručná, ale přesto všeříkající kniha.

27.05.2020 4 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Na knihu jsem se těšila, protože mě zaujala svým mytologickým námětem. Proto mě docela mrzí, že musím napsat, že mě nakonec docela nudila. Chyběla mi tam nějaká ta akce a dramatičtější zápletka.

27.05.2020 4 z 5

Buď špička mezi lektory Buď špička mezi lektory Lucie Gramelová

Parádní kniha, napsaná smysluplně, přehledně a od srdce! :)

03.02.2020 5 z 5

Kde se skrývá ďábel Kde se skrývá ďábel Craig Russell

Knihu jsem si vybrala ze dvou důvodů: Jednak jsem byla zvědavá, jak se americký spisovatel vypořádá s prostředím předválečného Československa, a za druhé mě zajímalo také jeho pojetí ďábla. S obojím se podle mě autor popasoval velmi dobře. Československo je vylíčeno věrohodně, až mě to překvapilo, a ďábel zde obchází v mnoha podobách, a to i v podobě narůstající fašizace a antisemitismu.

13.11.2019 4 z 5