KrystofJuzko KrystofJuzko komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Žádná podobná kniha se nesetkala s takovou zaslouženou popularitou jako právě Orwellův román 1984. To už samo o sobě vypovídá, že se jedná o velice úspěšnou knihu, která bude žít věčně.

Magor a jeho doba Magor a jeho doba Marek Švehla

Skvělá je kompozice díla, kdy na začátku jsou poslední Magorovo chvilky. Skvělé je, že vše je psáno velmi čtivě. Skvělé jsou studie figur Českého undergroundu let minulých. Skvěle jsou v knize popisovány fáze Magorova života. Mohlo by se tedy zdát, že kniha je dokonalá. Není tomu ale úplně tak. Co mi na knize vadilo byla absence Magorova básnického díla, protože to je to, čím on především pro ostatní byl. Další problém vidím v tom, že Marek Švehla při psaní této knihy byl stále reportérem a tomu odpovídají i ocitované názory na Magora a oproti nim hned vzápětí postaví jinou citaci. Myslím si, že kniha by měla zaujmout jasný postoj. Kniha jako celek je však téměř dokonalá. Rozhodně všem doporučuji.

Jelito Jelito Charles Bukowski

Asi nejlepší Bukowského román vyprávěný osobitým ironickým humorem, podkresleným dobovou atmosférou zachycující bídu hospodářské krize. Poprvé jsem ho četl ve svých čtrnácti a v té době mě naprosto uchvátil. Dnes už na něj nahlížím poněkud kritičtějším pohledem, ale stále má co říct.

07.07.2018

Punk v obrazech Punk v obrazech Radka Veverková

Víc takových publikací!

Kloktat dehet Kloktat dehet Jáchym Topol

Ději odehrávající se na českém venkově s motivem viny se Jáchym Topol věnoval už v knize Noční práce. V Noční práci se ale střídala řada vypravěčů a skákalo se v čase. V románu Kloktat dehet je celý příběh chronologicky popisován očima hlavní postavy, mladého Ilji. Občas jsem musel ve slovníku hledat překlad pro ruská slova. V knize je také spousta odkazů na historii, ve kterých jsem dost tápal. Jinak jsem si knihu naplno užil.

07.07.2018 5 z 5

Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent Marcela Linková

Příběhy neskutečné odvahy 21 žen, které bojovaly za lepší společnost. Jsem rád, že mezery v naší historii se začínají konečně plnit.

Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Brnox. Průvodce brněnským Bronxem Aleš Palán

"Demonizovaná čtvrť", "brněnská vyloučená lokalita", "místo, kam se raději nechodí" .Tím vším se snaží Brnox Kateřiny Šedé provést. A to celkem po 10 trasách. Ukazuje všední život obyvatel této "vyloučené lokality". Vznikl tak umělecký a netradiční pohled. Který také upozorňuje na mnoho problému v České republice, jako například segregované školství a neschopnost státu zajistit romským dětem alespoň stejné podmínky jako mají ostatní děti. Projekt Kateřiny Šedé doopravdy oceňuji, kéž by v Čechách podobných smysluplných věcí vznikalo více.

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Český thriller o komunistech a antikomunistech na základě skutečné události.

Cobainovi žáci Cobainovi žáci Miroslav Pech

Dětství a dospívání každého z nás.

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

Příběh dvou bratrů snažících se dostat do Evropy. Cesta je vykreslená jako nekompromisní, nebezpečná, nejistá. Silný příběh, pracující s motivem útěku ze zničené krajiny za snem.

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Kniha o Češích ve 20. a 21. století. Jedná se především o literaturu faktu. Fakta se tu řadí vedle sebe a schopnost vyvolat ve čtenáři nějaký hlubší zážitek je sama o sobě obdivuhodná. Kniha nepřináší jenom portréty osobností minulého století, její protagonisté reflektují Česko v určité době.

Jezero Jezero Bianca Bellová

Kniha roku Magnesia Litera, Cena Evropské unie za literaturu i Studentská cena Česká kniha, to vše tato kniha autorce přinesla. Oprávněně. Polodystopická sociální kniha se vám zaryje pod kůži a ještě dlouho si ji budete pamatovat. Budete nadšeni z atmosféry, z prostředí kdesi ve východní Evropě. Sledujeme cestu hlavního hrdiny kolem jezera, který se vydá hledat svoji matku v polorozpadlé krajině. Kniha je strašně silná, ocitáme se ve skvěle vykreslené uzavřené společnosti, která žije v post-sovětských kulisách. Obyvatelé kolem jezera mají jednu společnou životní filosofii a to tu, že jejich místo je tam, kde se narodili a zde taky umřou. V české literatuře je tato kniha naprosto unikátní.

07.07.2018 5 z 5

Martin Juhás čili Československo Martin Juhás čili Československo David Zábranský

Román Davida Zábranského je pozoruhodný a neobvyklý nejen svým rozsahem, propracovaností i neobvyklým přístupem, ale přečíst a pochopit ho může spíše trpělivý čtenář, schopný orientovat se ve složitém textu, ochotný přistoupit na autorovu hru a pochopit jeho styl humoru. Pak se mu tato kniha bude líbit.

Můj Bataclan Můj Bataclan Fred Dewilde

Tvůrčí terapie pro vyrovnání se s hrozným zážitkem. Pomocí komixu podává Fred Dewilde svědectví o tom, co se tehdy přesně stalo.

Vítejte v Autistánu Vítejte v Autistánu Josef Schovanec

V knize pan Schovanec hovoří o komických situacích, ke kterým dochází vlivem jeho autismu. Nešetří vtipem, někdy je pravda až trochu nucený. To ale vůbec nekazí knihu jako celek. Rozhodně doporučuji přečíst, už jenom pro pochopení toho, že lidi s autismem mohou opravdu být součástí celé široké společnosti.

Podsvětí Podsvětí Michal Šefara

Na tuto knihu byla jeden čas reklama snad na každém rohu. Tak jsem se rozhodl, že si ji musím také přečíst. Kniha má celkem zajímavý nápad, celkem i originální. Hlavní slabinou knihy jsou však postavy. Jsou nudné, nezáživné, nevytvoříte si k nim žádný vztah. Také mi přišlo vtipné, kdykoliv se blížila nějaká trochu víc napínavější pasáž, tak nás na ni autor předem upozornil, což to ve výsledku celé pohřbilo. Pravda, atmosféra knihy je skvělá. Bavilo mě vykreslení dystopické společnosti, toho chaosu, nervozity. Atmosféra Prahy v blízké budoucnosti jako živoucího organismu se mi také velice zamlouvala. Avšak celkový dojem z knihy je takový nijaký.

07.07.2018 2 z 5

Odcházení Odcházení Václav Havel

Na téma odchod Havel pohlíží sebeironicky, smířlivě, pomocí suchého a absurdního humoru. Hra je v typickém tempu Havlových her, nikam se nespěchá, docílí se tak opravdu prožité atmosféry. Havlovy hry by se však neměly číst. Měly by se vidět!

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Tuto knihu rozhodně doporučuji všem, kteří mají rádi politickou satiru. Už jen při prvním prolistování jsem se musel nahlas smát satirickým kolážím, v nichž figurují postavy od Hitlera, Ovčáčka se Zemanem, Trumpa, Paroubka až po Lucii Bílou s Kurtem Cobainem. Co se týče příběhu, tak mapuje putování jednoho jediného člověka všemožným mediálním marastem, který se udál od ledna do září roku 2017.

04.01.2018 5 z 5

Praha temná a tajemná Praha temná a tajemná Michael Borovička

Naprostý obdiv za grafiku.

30.12.2017 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Román Žert začíná zdánlivě nevinnou hrou, která se však obrátí proti svým tvůrcům.
Kniha je komponována jako vyprávění čtyř postav. Postavy však nevyprávějí jen jeden příběh. Vypravěči prezentují vlastní dějové linie, které se setkávají a v závěru knihy se dramaticky protínají.
O kvalitách Žertu nelze pochybovat, je románem mnohovrstevnatým, který nezůstává pouze v jedné rovině, ale připouští řadu různých výkladů.
Příběh Žertu není jenom příběhem jedné knihy, ale je také příběhem jednoho velkého spisovatele a v neposlední řadě je i příběhem více než čtyřicetileté historie našeho národa a jeho hodnot.

27.09.2017 5 z 5