kristy.books kristy.books komentáře u knih

Scénář na lásku Scénář na lásku Annabel Monaghan

Táto kniha ma veľmi milo prekvapila, nečakala som, že príbeh bude až taký dobrý. Podľa anotácie som očakávala vtipnú (možno až bláznivú) komédiu, a hoci tu humor nechýbal, riešilo sa tu viacero vážnejších tém.

Nora je rozvedená matka dvoch detí, ktorá sa živí písaním scenárov k presladeným romantickým filmom. Tentokrát sa však rozhodla napísať trochu iný, vážnejší scenár inšpirovaný vlastným životom, ktorý vyvolal obrovský záujem filmárov a hlavné postavy si majú zahrať dvaja z najúspešnejších hercov súčasnosti. Časť filmu sa má natáčať priamo u nej doma, v čajovni, ktorá v príbehu zohráva dôležitú úlohu. Celý štáb má po troch dňoch odísť... no Leo, herec, ktorý sa pohybuje Nore po dome a pije jej zásoby alkoholu, ju poprosí, či by u nej nemohol zostať ešte o týždeň dlhšie. Štedro jej zaplatí a ona peniaze teraz dosť potrebuje. Veď za tých pár dní sa nemôže nič stať... či?

Noru som si dosť obľúbila, po odchode manžela zostala na všetko sama, ale dokázala si poradiť aj bez chlapa. Manželstvo ju dosť ubíjalo, manžel jej neustále podrýval sebavedomie, vysmieval sa z jej práce, nepracoval, míňal peniaze, ktoré zarábala, myslel len na seba, nikdy nebol s ničím spokojný... rozvod jej vlastne dosť pomohol a teraz mohla žiť tak, ako chcela. V príbehu sa takmer vôbec neobjavil, no aj tak som ho neznášala. Nora mu nakoniec dokázala, že jej práca vôbec nie je hlúpa a ja som mala chuť zakričať "tu máš, ty kretén!" Jej syn a dcéra boli takí malí výmyselníci a dodali príbehu dávku rozkošnosti. Vždy, keď sa svojej mamy zastali a pochválili ju, ma zahrialo pri srdci.

Leo sa nepredstavil v tom najlepšom svetle, zo začiatku pôsobil ako arogantný, namyslený muž, ktorý má problémy s alkoholom. Postupne sa však ukázalo, že sa v ňom skrýva omnoho viac a toto všetko je len maska, ako sa vyrovnať s bolesťou. Páčilo sa mi, ako pomaly objavoval čaro "obyčajného" života a dokázal si získať srdcia miestnych obyvateľov.

Romantická linka bola tiež fajn, ide o enemies to lovers romantiku, ktorú mám rada, takže mi to sadlo. "Dráma" tu bola trochu dlhšia a bola som veľmi zvedavá, čo sa vlastne v skutočnosti stalo (aj keď od určitého momentu som mala isté podozrenie).

Kniha má len niečo cez 200 strán, takže som ju mala prečítanú v priebehu pár hodín. Čítanie som si užívala a s príbehom som bola spokojná, nemám k nemu žiadnu väčšiu výhradu.

19.12.2022 4 z 5

Veci, ktoré v nás ostanú navždy Veci, ktoré v nás ostanú navždy Lucy Score

Od tejto knihy som mala veľké očakávania, jednak som už pár kníh od autorky čítala a páčili sa mi, jednak v sebe kombinuje viacero zložiek, ktoré mám rada - slow burn, haters-to-lovers romantika, večne naštvaný muž, žena vyžarujúca pozitívnu energiu, dieťa, určitý vekový rozdiel medzi postavami... Som rada, že autorka ma nesklamala a dopriala mi ďalší skvelý príbeh, ktorý mi naozaj sadol. Bola to presne moja šálka kávy.

Naomi toho má v poslednej dobe na pleciach naozaj veľa, postupne sa k tomu pridávajú aj démoni z minulosti, o ktorých sme nevedeli. Je to však slniečko, ktoré si nejde neobľúbiť. Pre svoju neter sa snažila urobiť prvé i posledné.

Waylay si za svoj krátky život preskákala toho viac, než niektorí dospelí. Na svoj vek bola naozaj vyspelá. To, ako reagovala na niektoré veci, mi lámalo srdce. Žiadne dieťa si nezaslúži takýto prístup od svojho rodiča. Našťastie, mala okolo seba skvelých ľudí, ktorí jej neprítomnosť matky vynahradili.

Knox...jednu chvíľu sa nad ním musíte usmievať, v druhú by ste ho najradšej prefackali. S jeho bratom sa miestami správali ako malé deti. Aj oni dvaja však mali za sebou náročnú minulosť, ktorá im doteraz zasahuje do života, najmä Knoxovi. Ľúbil Naomi i Waylay, robil všetko, čo im na očiach videl, no nechcel si priznať pravdu. Za to, čo urobil pre "dobro" Naomi, som ho mala chuť nakopať. Ale zrejme potreboval tvrdú príučku, aby si konečne uvedomil, čo všetko môže stratiť.

Aj vedľajšie postavy boli sympatické - Knoxova babička, jeho brat, Naominini rodičia a najlepší kamarát, obyvatelia mestečka... Knockemout mal svoje čaro.

Romantická linka bola skvelá, celý čas som sa musela len prihlúplo usmievať nad ich doberaním. Tiež sa mi veľmi páčilo, že sa vyvíjala pomaly a Knox s Naomi dostali dosť času na vzájomné spoznávanie a zbližovanie. Užívala som si najmä to, ako Naomi postupne búrala hradby okolo zanieteného starého mládenca a dostávala sa mu pod kožu.

Je to celkom bichla, kniha má cez 500 strán, ale nenechajte sa tým odradiť. Autorka má príjemný štýl, takže vám strany budú rýchlo ubiehať pod prstami.

25.11.2022 5 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

Táto kniha nedávno obletela český a slovenský bookstagram a aj ja som sa nechala zlákať pozitívnymi recenziami (najskôr som si nebola istá, či je to príbeh úplne pre mňa, no keď veľa ľudí vyzdvihlo romantickú linku, bolo rozhodnuté, nedokázala som odolať). Po dočítaní sa oficiálne pridávam k jej fanúšikom, príbeh bol skvelý a jeho čítanie som si užívala od začiatku do konca. Priznávam, že som čakala trochu odlišný príbeh, ale to, čo som dostala, bolo ešte lepšie.

Desa som si takmer okamžite zamilovala. Na jednej strane hajzlík, mocný vládca Ríše noci, ktorého sa mnohí boja a ktorý ide aj cez mŕtvoly, no len čo sa na obzore objaví Callie, hneď je z neho zlatíčko, milujúci muž, ktorý by pre ňu urobil prvé i posledné. Jednoducho si ho nešlo neobľúbiť.

Callie bola tiež sympaťáčka. Páčilo sa mi, akým spôsobom využívala svoje schopnosti sirény, keď pomáhala usvedčiť ľudí, ktorí robili nekalé veci. Nemala jednoduchý život, počas dospievania si prešla peklom, no to všetko ju určitým spôsobom posilnilo, nebola to žiadna krehká kvetinka, vedela sa o seba postarať a povedať svoj názor. Jej najlepšia kamoška, s ktorou rozbehli spoločnú firmu, bola taká neriadená, no aspoň som sa vďaka nej neraz pobavila.

Romantická linka bola úžasná. Desa a Callie som ako pár úplne žrala. Po celý čas som sa na nich len prihlúplo usmievala. Callie si tvrďáka Desa kompletne omotala okolo prsta (a vôbec to nerobila úmyselne). Mali sme tu aj niekoľko návratov o osem/sedem rokov dozadu a už vtedy medzi sebou mali veľmi pekný vzťah. Callie bola v tom čase outsiderkou, nemala žiadnych kamarátov, a tak sa o ňu Des staral, brával ju von, utešoval ju, keď bola smutná, trávil s ňou voľný čas... On sa síce tváril, že všetko robí len kvôli tomu, že si vyžiadala jeho služby, no aj on si rovnako užíval ich spoločný čas (hoci nahlas by to nepriznal). Vždy, keď pre ňu urobil niečo milé, ma zahrialo pri srdci. V súčasnosti bol ich vzťah o niečo pikantnejší, neustále to medzi nimi iskrilo, Des mal vždy po ruke nejakú dvojzmyselnú poznámku, napriek tomu však nič neunáhlili a Des sa ku Callie správal ako ku kráľovnej.

V tejto časti hrala prím romantika, fantasy linka bola trochu v úzadí, hoci sme videli, akými schopnosťami disponujú sirény a víly, navštívili sme Desovu ríšu a dozvedeli sa o problémoch, ktoré ju v posledných rokoch sužujú. Veľa vecí však zostalo otvorených a nedoriešených, no keďže kde o prvý diel trilógie, niet sa čomu čudovať.

Za seba môžem knihu len odporučiť a dúfam, že pokračovania sa dočkáme čo najskôr. Už teraz sa naň veľmi teším.

16.11.2022 5 z 5

Dôvera Dôvera Michaela Brnková

Dôvera je druhým dielom série Nekompromisní. Konflikt bol super, preto som si nemohla nechať ujsť ani túto novinku a môžem povedať, že autorka ma ani tentokrát nesklamala a dopriala nám ďalší skvelý príbeh.

Zbožňujem ženské postavy ako Lexi - silné, inteligentné, pracovité ženy, ktoré si nenechajú skákať po hlave a vedia si povedať svoj názor. Páčilo sa mi, ako sa od začiatku nebála Haltona a bola mu rovnocennou partnerkou. V živote to nemala jednoduché, so sestrou sa samy pretĺkali životom, no svojou usilovnosťou sa dokázala vyšplhať poriadne vysoko.

Halton, muž, ktorý mal okolo seba množstvo tajomstiev. Bol arogantný, chladný, budil prirodzený rešpekt, mnohí sa ho báli. Zasa sa nemôžeme čudovať, do veľkej miery bol ovplyvnený prostredím, v ktorom vyrastal. Aj keď by si občas za svoje správanie zaslúžil preplesk, no vnútri to bol dobrý človek, ktorý sa zaujímal o blaho iných ľudí (niekedy aj na úkor seba samého). Nepustil si k sebe veľa ľudí, ale keď už si niekto získal jeho dôveru a sympatie, stálo to za to. Veľmi sa mi páčili aj jeho dva psy, boli pre mňa neodmysliteľnou súčasťou príbehu.

Zo začiatku som si hovorila, že pôjde o takú "typickú" enemies to lovers romantiku medzi šéfom a jeho zamestnankyňou. Potom sa však začalo odhaľovať jedno tajomstvo za druhým a príbeh sa začal vyvíjať smerom, akým som to vôbec nečakala. Musím autorku pochváliť, vymyslela veľmi zaujímavú zápletku

S romantickou linkou som spokojná. Užívala som si neustále hašterenie medzi Haltonom a Leží, aj to, ako sa Lexi postupne podarilo Haltona trochu poľudštiť. Tiež oceňujem, že hoci autorka nechala prejsť Haltona určitou premenou, neurobila z neho žiadny cukrík.

Koniec zostal tak trochu otvorený, respektíve, ako keby nás autorka pripravila na ďalšie pokračovanie série.

Veľmi ma potešil bonus. Konflikt skončil dosť nejednoznačne a mala som nejaké otázky, na ktoré som tu dostala odpoveď (a budem môcť konečne kľudne spávať).

Ak by som mala porovnať Konflikt a Dôveru, Konflikt sa mi páčil o malý kúsoček viac. Rozhodne vám však môžem obe knihy odporučiť.

07.11.2022 5 z 5

Čtyři tetičky a jedna vražda Čtyři tetičky a jedna vražda Jesse Q. Sutanto

Och môj Bože, tak toto bol poriadne bláznivý príbeh. Bol plný vtipných, absurdných, bizarných až za uši pritiahnutých situácii, až som sa nestíhala čudovať. Pri čítaní som sa nesmierne bavila. Stačila jedna "chyba" a potom sa už valilo jedno na druhé.

Meddyna mama a jej tety boli ako neriadené strely. Neustále sa medzi sebou hádali, doťahovali, vychvaľovali sa jedna pred druhou, prichádzali so šialenými nápadmi. Stačilo ich nechať pár minút bez dozoru a hneď niečo vyviedli. Medzi celou rodinou boli silné väzby, panovala tam veľká láska, o tom vôbec nepochybujem, no niekedy Meddy priam dusili, nepustili ju k slovu, nepýtali sa, čo by chcela ona, jednoducho jej riadili život (aj keď to nerobili so zlým úmyslom). Asi by som to s nimi nevydržala tak dlho ako ona.

Meddy a Nathan mali pred pár rokmi krásny vzťah (bolo tu pár kapitol z minulosti), no keďže Meddy nechcela svoju rodinu opustiť (ako to urobili jej bratranci a sesternice), ich cesty sa rozišli. Nathan bol skvelý, aj v minulosti, aj v súčasnosti, aj k Meddy sa správal s veľkou láskou. Pri tejto romantickej linke by som však potrebovala trochu viac spoločných scén, najmä pri konci mi všetko prišlo veľmi rýchle.

Ide o ten typ príbehu, ktorý rozhodne nesadne každému. Rozumiem tomu, že "zápletka" a tetičky môžu byť pre niekoho už cez čiaru. Pokiaľ však hľadáte nejaké vtipné čítanie, skúste dať príbehu šancu. Príbeh má aj pokračovanie, tak snáď sa dočkáme prekladu.

27.09.2022 4 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Neonoví bohové je prvý diel série Temný Olymp. Ide o retelling príbehu o Hádovi a Persefone.

Musím sa priznať, že hoci som bola na túto knihu zvedavá a tešila som sa na jej prečítanie, zároveň som sa trochu bála, či to nebude len o pikantných scénach, ktoré budú na úkor iného deja. Autorka ma však milo prekvapila a dopriala mi skvelý príbeh. Áno, bol tu aj sex a nebolo ho málo, no zároveň to podľa mňa nebolo vôbec prehnané (hoci chápem, že verejný sex môže byť pre niektorých čitateľov problémom). Autorka dobre vyvážila erotiku/romantiku a ostatný dej (moderný svet bohov, intrigy, boj o moc a podobne).

Sadol mi aj autorkin štýl, kniha sa mi čítala ľahko a rýchlo.

Olymp je ultra moderné mesto rozdelené na dve časti - horné a dolné mesto. Vládne mu trinástka bohov, z ktorých tri funkcie sú dedičné a zvyšné sú obsadzované. V hornom meste žije väčšina bohov a hlavné slovo v ňom má Zeus. O dolnom meste sa šíria rôzne tajomné zvesti, rovnako ako o jeho vládcovi Hádesovi. Toto moderné spracovanie sa mi dosť páčilo (napríklad stretnutie bohov prostredníctvom videochatu). Bol to taký mix starého a nového, a to dodávalo príbehu takú zaujímavú atmosféru.

Persefona nebola žiadna krehká kvetinka, ktorá by si nechala skákať po hlave. Navonok síce nosila masku poslušnej dcéry a mnoho ľudí ju kvôli tomu podceňovalo, ale v nej sa toho skrývalo oveľa viac. Vedela, čo chcela a nebála sa to dať najavo. Páčilo sa mi, že Hádovi bola rovnocennou partnerkou.

Háda som si zamilovala od prvého stretnutia.Bol úplne iný, než akého som si ho predstavovala. Má povesť tvrďáka, ktorú si dlhé roky poctivo budoval, no ľudia, ktorí ho osobne poznajú vedia, že je to človek s veľkým srdcom, ktorému záleží na jeho ľude a spravil by preň prvé i posledné. Jeho ľud si ho za to veľmi vážil. Aj k Persefone sa správal ukážkovo, ošetroval jej nohy, nosil ju na rukách, splnil jej všetko, čo jej na očiach videl.

Romantickú linku som si nesmierne užívala, bola zároveň sexi i rozkošná. Medzi Hádom a Persefonou to nesmierne iskrilo, starali sa o seba navzájom, vždy sa toho druhého zastali. Často som mala na tvári prihlúply úsmev.

Čo ma dosť prekvapilo bol fakt, že celý príbeh bol dosť vtipný. Často som sa pri čítaní dobre bavila. Hermé a Dionýsos boli ďalšie super postavy, ktoré sa starali o zábavu. Páčilo sa mi ich (ne)kamarátstvo s Hádom.

Knihu vám rozhodne odporúčam a už sa teším na ďalšie časti tejto série.

02.09.2022 5 z 5

Rytíř Rytíř Devney Perry

Po Královi som sa na Rytíře veľmi tešila, najmä kvôli detektívnej zápletke, ktorá zostala nedoriešená. Ani tentokrát ma autorka nesklamala a príbeh som si užila.

Začiatok bol dosť záhadný, pretože Genevieve a Isaiah tajili pravdu o tom, čo sa naozaj stalo v chatke, kam uniesli Genevieve a Bryce. Až postupne sa nám začnú odhaľovať jednotlivé kúsky skladačky. Táto zápletka ohľadom vraždy, pomsty, vybavovania účtov jednotlivých motorkárskych klubov ma dosť bavila. Musím sa priznať, že pravého vinníka som neodhalila. Dúfala som, že to dopadne trochu inak, osud jednej postavy mi zlomil srdce.

Páčila sa mi aj romantická linka, ktorá sa vyvíjala pomaly. Genevieve a Isaiah sa museli narýchlo zosobášiť a presvedčiť ostatných, že na prvý pohľad medzi nimi preskočila iskra a tvoria zamilovaný párik, čo nebolo ani trochu jednoduché, keďže sa vôbec nepoznali a ani jeden poriadne nevedel, ako sa má k tomu druhému správať. Okrem toho ich zožieralo tajomstvo, ktoré vedeli len oni dvaja a nikdy ho nechceli nikomu prezradiť. Postupne sa zbližovali a hľadali si k sebe cestu, no tento proces bol zložitý a bolestivý, keďže zároveň museli riešiť aj osobné problémy a bojovať s démonmi z minulosti.

Ich vzťah bol dosť emotívny. Genevieve nedávno zabili matku, zrazu sa na scéne objavil jej biologický otec, ktorého nikdy nevidela, jej novoobjavený brat ju nenávidel a otvorene jej to dával najavo, uniesli ju, hrozilo jej nebezpečenstvo, musela sa vzdať svojho života a presťahovať sa k takmer úplnému cudzincovi...naozaj sa to na ňu valilo zo všetkých strán.

Isaiah bol takou tajomnou postavou, strážil si súkromie, o svojich problémoch nerád rozprával, len málokoho si púšťal k telu, bol tichý, odťažitý, samotársky. Jeho životný príbeh sme sa dozvedali po malých kúskov. Rozumiem, že po tom všetkom, čím si prešiel, bol taký, aký bol, ale niekedy ma dosť štval, najmä keď svojim správaním ubližoval Genevieve.

Obe časti vám môžem len odporučiť a naozaj dúfam, že v preklade vyjde celá séria.

10.08.2022 5 z 5

Rozzlobený bůh Rozzlobený bůh L. J. Shen

Tretí diel série Hříšníci: Nová generace so sebou opäť priniesol množstvo emócií, ktoré boli počas celého príbehu vybičované na maximu– hnev, nenávisť, lásku, bolesť... Zároveň tu autorka zapracovala závažné témy ako sexuálne zneužívanie, šikana. Pri čítaní tejto knihy som sa cítila tak, akoby som mala rozdvojenú osobnosť. Niektoré veci ma fakt štvali (najmä bohaté detičky na elitnej škole, ktoré si mysleli, že si môžu robiť čokoľvek a všetko im prejde), no zároveň sa mi príbeh dosť páčil.

Vaughn Spencer nezaprie, že je synom svojho otca. Najmä kvôli jeho povahe som bola veľmi zvedavá na jeho príbeh. S Baronom mali toho spoločného naozaj veľa, najmä masku chladného, bezcitného, arogantného drsňáka, s ktorým nič a nikto nepohne. Postupne sa však ukázalo, že Vaughn niečo predsa len zdedil aj po svojej mame. Už od určitého momentu som mala podozrenie, čo sa mu v detstve stalo a pri konci sa to aj potvrdilo. Vaughn bol zo začiatku na zabitie, také veľké hovädo, ktoré máte chuť niekedy poriadne nakopať do zadku. Láske sa však darilo pomaly búrať hradby, ktoré si okolo seba vystaval a ja som netrpezlivo čakala, kedy sa prejaví aj jeho citlivejšia stránka... a toto čakanie rozhodne stálo za to. Páčil sa mi aj jeho vzťah s rodičmi, ako sa navzájom chránili a boli ochotní pre seba urobiť aj nemožné.

Aj Lenore toho autorka naložila veľa – pred pár rokmi jej zomrela matka a vzťahy s otcom od vtedy dosť ochladli. Miestami mala takú „smolu“, až mi pre ňu pukalo srdce. Mala staršiu sestru Poppy, ktorá sa však tiež nešla nejak pretrhnúť v tom, že by sa o Lenny zaujímala. Niekedy sa mi zdala celkom sebecká, vedela, ako Lenny jej „kamaráti“ šikanujú a aj napriek tomu sa len málokedy ozvala na jej obranu (zatiaľ čo Leny nemala nikdy problém podať sestre pomocnú ruku). Napriek tomu sa však Lenny nevzdala a bránila sa ako lavica. Svojim spolužiakom nič nedarovala, no sama konflikty nikdy nevyvolávala.

Romantická linka bola super – nenávisť zmiešaná s láskou, vzájomné ubližovanie, neustále odháňanie, zatajovanie skutočných citov, žiarlivosť, pomalé zbližovanie...toto sa mi fakt páčilo.

24.07.2022

Když jsme se proslavili Když jsme se proslavili Sarina Bowen

Pri sérii The Ivy Years idem vždy na istotu, že dostanem super príbeh a ani tentokrát ma autorka nesklamala (hoci niektoré predchádzajúce príbehy sa mi páčili trošku viac). Má príjemný, vtipný štýl, vďaka čomu sa mi jej knihy čítajú ľahko a rýchlo.

Lianne a DJa sme v krátkosti spoznali už v minulej časti. Lianne je slávna mladá herečka, ktorá sa však rozhodla, že chce normálne študovať na výške. Snaží sa na seba nepútať veľkú pozornosť, no aj tak jej doterní paparazzi nedajú pokoj. Tento rok si povedala, že nebude toľko zavretá sama vo svojej internátnej izbe a bude sa snažiť chodiť viac von...možno konečne niekde stretne aj DJ, ktorý jej pri ich prvom stretnutí padol do oka. Hoci spolu postupne trávia čoraz viac času a ani jeden z nich neskrýva vzájomné sympatie, DJ stále odmieta prekročiť hranice kamarátstva. Skrýva totiž tajomstvo, ktoré by vo veľkom mohlo ovplyvniť jeho budúcnosť...

Lianne sa už na konci predchádzajúcej knihy ukázala ako dobráčka a teraz som si ju ešte viac obľúbila. Navonok sa môže zdať, že má dokonalý život, ale nie je to tak. Otec jej zomrel, matku zaujímajú len peniaze a mladší muži, s nevlastnými súrodencami nie je v kontakte, jej manažér nikdy nevypočuje jej prosby, iba jej neustále niečo prikazuje a zakazuje. Až teraz si konečne našla kamarátov, ktorým nejde len o to, aby sa priživili na jej sláve.

DJ a Lianne boli skvelá dvojica, iskrilo to medzi nimi, vzájomne sa doberali a zároveň podporovali. Obidvaja mali záľubu v starých piesňach, vytvárali playlisty na športové zápasy, a tak spolu dokázali komunikovať aj prostredníctvom hudby.

V tomto príbehu sme mali možnosť nahliadnuť do obvinenia zo znásilnenia z pohľadu muža. Opäť ma zaskočilo, ako sa k celej situácii postavilo vedenie školy - nehľadali dôkazy, dokonca si ani nevypočuli DJov pohľad na celú vec. DJa mi bolo celkom ľúto, najmä keď o ňom miestami pochybovali aj jeho blízki. V takejto situácii by si podľa mňa zaslúžil väčšiu podporu.

V angličtine vyšla v tejto sérii ešte jedna kniha, ktorá obsahuje bonusové novely, tak som zvedavá, či sa jej dočkáme aj u nás.

24.07.2022 4 z 5

Toužím po tobě Toužím po tobě J. T. Geissinger

Predchádzajúce dve knihy tejto série sa mi veľmi páčili, preto som sa do tretej časti púšťala s veľkými očakávaniami...a autorka ma opäť nesklamala.

Toužím po tobě má taký popoluškovský, rozprávkový nádych - chudobná krajčírka a úspešný módny návrhár. Zároveň však ide o pekne pikantnú a vtipnú romantiku, počas čítania ktorej som sa dobre bavila. Páči sa mi autorkin štýl, stránky mi rýchlo ubiehali pod prstami. Bola to jedna z tých kníh, ktoré som nedokázala pustiť z ruky.

Kimber bola neriadená strela, poriadne tvrdohlavá a výbušná, nemala problém povedať, čo si myslela, mala podrezaný jazyk, svojský zmysel pre humor. Autorka jej však na plecia naložila veľmi veľa - nevyšla jej svadba, o čom písali všetky noviny, prišla o milovanú osobu i svoj obchodík, zistila, že otec pred ňou tajil veci... V niektorých momentoch mi jej bolo veľmi ľúto, valilo sa to na ňu zo všetkých strán.

Podľa anotácie som čakala, že Matteo bude väčší hajzlík. Áno, niekedy ma hrozne štval a najradšej by som ho prefackala, no už od začiatku dával Kimber najavo, aká je skvelá, pomohol jej, keď to potrebovala, bol pre ňu oporou v ťažkých časoch. Kimber mu to vôbec neuľahčovala, no on sa nevzdával, naozaj s ňou mal trpezlivosť.

Medzi nimi dvoma lietali už od začiatku neskutočné iskry a ja som sa pri tom ich neustálom doberaní a podpichovaní len potmehudsky usmievala. Čakalo však na nich množstvo problémov, ktoré museli vyriešiť, aby mal ich vzťah reálnu šancu vydržať.

Vedľajšie postavy boli tiež sympatické. Páčil sa mi najlepší kamarát Kimber, Jenner, boli podobne blazniví a bola s nimi veľká sranda. Jej ex Brad bol taký ťutko, áno, nevyriešil svoju situáciu práve najlepšie, ale vo svoje podstate nebol zlý.

Všetky tri časti tejto série boli veľmi dobré (mne sa najviac páčila dvojka a trojka) a môžem vám ju len odporučiť.

08.07.2022 5 z 5

Drahá Ava Drahá Ava Ilsa Madden-Mills

Od autorky som už čítala sériu The Game Changers, ktorá sa mi páčila, preto som mala veľké očakávania aj od Avy...a autorka nesklamala. Drahá Ava je jeden z tých príbehov, v ktorých celý čas cítite množstvo emócií a pocitov - hnev, bezmocnosť, bolesť, strach, ale i nádej, lásku, odpustenie.

Ava to mala už od detstva veľmi ťažké - matku viac zaujímali chlapi, peniaze, alkohol a drogy, o dcéru sa nikdy nestarala, nepovedala jej pekné slovo, neobjala ju, takže Ava bola naučená spoliehať sa len sama na seba. Keď sa jej narodil brat, matka ich definitívne opustila a Ava si dala za úlohu, že urobí všetko pre to, aby mal jej malý braček dobrý život. Aby toho nebolo málo, pred rokom sa stala obeťou znásilnenia. Vinník sa nikdy nenašiel a väčšina spolužiakov vinu hádzala na ňu. Po niekoľkých mesiacoch sa vracia späť do školy a je odhodlaná nielen zistiť celú pravdu, ale aj ukázať jej bohatým spolužiakom, že s ňou nemôžu zametať.

Ava bola naozaj silná postava, mala toho na pleciach veľmi veľa, no napriek tomu sa nevzdala a nenechala si skákať po hlave.

Knox, ďalšia skvelá postava, s citlivou povahou a veľkým srdcom. O Avu i svojho brata sa staral s toľkou láskou. Niekedy mi preňho doslova pukalo srdce, pretože často musel robiť rozhodnutia, ktorými síce druhým pomohol, ale seba zranil. Nedalo sa nezamilovať si ho.

Na prvý pohľad by sa dalo povedať, že s Avou sú ako deň a noc, no v skutočnosti mali toho veľa spoločného. Romantická linka bola krásna, medzi dvojicou to nesmierne iskrilo, no zároveň museli prekonať množstvo prekážok, kým mohli byť skutočne spolu.

Prostredie luxusnej školy pre deti boháčov bolo tiež veľmi dobre vykreslené - boli tu typické školské mrchy, bohaté detičky, ktoré sa vyvyšovali nad spolužiakmi zo skromnejších pomerov, rôzne skupinky, šikana...

Autorka má príjemný štýl, príbeh sa mi čítal dobre, stránky mi rýchlo ubiehali pod prstami. Aby ste si nemysleli, že sa tu stále riešili len vážne veci - bolo tu aj niekoľko vtipných a rozkošných momentov, kedy som sa usmievala.

Musím pochváliť aj grafickú stránku knihy - od krásnej obálky po grafiku vo vnútri (obrázky na začiatku jednotlivých kapitol).

24.06.2022 5 z 5

Cesta za štěstím Cesta za štěstím Jenn Bennett

Kudy ke hvězdám bolo skvelé, Na jedné vlně bolo zasa slabšie, preto som bola zvedavá, aká bude autorkina novinka. Za seba môžem povedať, že Cesta za štěstím sa opäť podarila. Ide o YA romantický príbeh o dvoch bývalých najlepších kamarátoch, ktorí si po pár rokoch odlúčenia opäť hľadajú cestu k sebe. Samozrejme, autorka tu zakomponovala aj vážnejšie témy - rodinné problémy, neustále sťahovanie, nedostatok komunikácie...

Josie žije so svojou mamou, no vadí jej, že nikde dlho nevydržia a stále sa presúvajú z jedného miesta na druhé. Po dovŕšení osemnástky sa chce presťahoval k svojmu otcovi, známemu fotografovi, a učiť sa od neho. Postupne sa však dozvedá dobre strážené tajomstvá a jej dokonale naplánovaná budúcnosť sa začína rozpadať.

Lucky býval jej najlepší kamarát, no za posledné roky sa dosť zmenil - zo slušňáka sa stal bad boy, ktorý má v okolí zlú povesť. Ich cesty sa nerozdelili v dobrom - keď Josie mama prinútila zo dňa na deň odísť z mesta, Lucky práve ležal v nemocnici s ťažkými popáleninami, takže ani nemali čas sa poriadne rozlúčiť. Zostalo medzi nimi veľa nevypovedaného a teraz, keď sa ich cesty opäť spojili, začína všetko vyplávať na povrch.

Romantická linka bola rozkošná. Užívala som si ich opätovné zbližovanie a prerastanie ich priateľstva v niečo viac. Je to jeden z tých príbehov, pri ktorých som sa usmievala ako slniečko na hnoji.

Lucky bol zlatíčko a hoci mal imidž drsňáka, vo vnútri bol dosť citlivý a pre svojich milovaných by urobil prvé i posledné. Josie ma miestami celkom štvala, ale keďže vyrastala v rodine, kde všetci pred sebou všetko tajili a nezhovárali sa o dôležitých veciach, nečudujem sa, že sa v niektorých situáciách správala tak, ako sa správala.

24.06.2022 4 z 5

Šíleně bohatý Šíleně bohatý Kylie Scott

Na novú knihu od Kylie Scott som sa veľmi tešila, bola som rada, že po toľkých rokoch sme sa jej konečne dočkali. Musím však povedať, že v konečnom dôsledku som bola trochu sklamaná. Príbeh nebol úplne zlý, ale nesadla som si z neho na zadok. Najviac mi vadilo, ako sa všetko točilo okolo peňazí.

Začiatok bol sľubný, prvé kapitoly som si dosť užívala. Keď sa však Beck musel vrátiť domov, začalo to ísť dolu kopcom. Alice bola s jeho rodinou 5 minút a už musela podstúpiť drastickú premenu a nosiť len tie najluxusnejšie značky. Áno, rozumiem tomu, že jeho rodinná situácia sa vyžadovala určitú úroveň, no niekedy to bolo podľa mňa už cez čiaru.

Beck mi najskôr pripadal ako taký pohoďák, čo si viac váži určité nehmotné veci a hodnoty než peniaze a majetky. Keď však prišiel domov, rozhadzoval peniaze na všetky strany a pokiaľ niečo nebolo drahé, nebolo to preňho dobré. Potom ešte všetky tie zbytočné klamstvá...sklamal ma tým.

Alice bola skvelá, veľmi sa mi páčila jej povaha, podrezaný jazyk, to, ako sa o seba dokázala postarať. V Beckovej rodine to nemala ľahké, musela čeliť rôznym intrigám, ale zvládla to. Postupne sa jej podarilo získať viacerých členov na svoju stranu.

Koniec mi prišiel strašne rýchly, všetko sa v podstate vyriešilo zo dňa na deň. Keby som bola na mieste Alice, Beckovi by som tak rýchlo neodpustila a nechala ho viac podusiť.

07.05.2022

Kráľovná krvi Kráľovná krvi Michaela Ella Hajduková

Alžbeta Báthory je jednou z najkontroverznejších postáv v našej histórii. Počas minulých rokov sa okolo nej vytvorilo množstvo legiend, povier a mýtov, najmä čo sa týka jej údajného kúpania sa v krvi mladých dievčat. Pravdu sa už asi nikdy nedozvieme.
Môj otec pochádza z okolia Čachtíc, sama som tam strávila veľa času a doteraz tam máme veľkú časť rodiny, takže aj z tohto dôvodu ma príbeh veľmi lákal.
Autorka ma opäť raz nesklamala a dopriala nám skvelý príbeh. Obdivujem autorov, ktorí sa púšťajú do spracovania historickej témy, vyžaduje si to mnoho štúdia a aj v tomto príbehu je vidieť, že autorka túto časť nepodcenila. Samozrejme, že niektoré veci si upravila v prospech príbehu, ale aj tak som sa dozvedela veľa nového.
Páčilo sa mi, akým spôsobom Alžbetu v príbehu vykreslila - na jednej strane prísna, krutá, inteligentná pani, ktorá sa dokázala postarať o veľké majetky, na druhej milujúca, citlivá a starostlivá žena a matka. V príbehu sledujeme jej osud v podstate od detstva až po smrť, jej vzostupy i pády. Musím povedať, že zo začiatku som voči nej cítila určitý odstup, ale postupne mi prirástla k srdcu.
Doba, v ktorej sa príbeh odohráva, bola veľmi pekne popísaná. Autorka používala dobový jazyk, čo ešte viac prispelo k vytvoreniu autentickej atmosféry. Bolo tu skvelo poukázané na to, ako rýchlo sa z malého nedorozumenia dokáže stať veľký problém. Klebety sa vždy šírili rýchlosťou svetla. Jedna baba povie druhej, tá si to trochu upraví, pošle ďalej a je to.
Zaujala ma aj časť ohľadom liečiteľstva, bolo to veľmi zaujímavé a poučné (najmä využívanie rôznych byliniek), hoci v príbehu to spôsobilo celkom veľkú šarapatu.
Darvulia (a aj ďalší potulní umelci) vniesla do príbehu niečo magické. Mala okolo seba takú zvláštnu auru, čo ju robilo takou zaujímavou a tajomnou (asi aj kvôli tomu ležala niektorým ľuďom v zuboch). Túto stránku tiež podporilo prepojenie minulosti s prítomnosťou.
Ďakujem autorke, že do príbehu vložila aj niečo pre moju romantickú dušu. Mnoho takýchto scén tu síce nebolo, no o to viac som si ich užívala.
Kráľovnú krvi radím medzi tie najlepšie autorkine knihy a môžem vám ju len odporučiť.

06.05.2022 5 z 5

Už žádné předstírání Už žádné předstírání Vi Keeland

Už žádné předstírání je typický príbeh, na aký sme u tejto dvojice zvyknutí. Neprišli s nejakou extra originálnou zápletkou, ale ja som si čítanie užívala. Ich knihy sa mi vždy čítajú ľahko a rýchlo, takže aj túto knihu som zhltla za pár hodín. Tentokrát sa príbeh nesie skôr v emotívnej rovine, hoci ani tu nechýbajú nejaké tie vtipné momenty (najmä v prvej polovici príbehu).

Molly pracuje ako sestrička na pôrodníckom oddelení. Už dlhší čas je zamilovaná do jedného doktora, ale vždy sa okolo neho točila nejaká žena, a tak nemala priestor nejak posunúť ich vzťah. Momentálne tiež rieši svoj komplikovaný vzťah s otcom, ktorému nedávno diagnostikovali závažné ochorenie. Snažia sa opäť nájsť cestu k sebe a užiť si čas, ktorý im ešte zostáva.

Declan je sympaťák, vtipný, milý, šikovný, no aj on bojuje so svojimi démonmi. Trápia ho depresie a bojí sa, že prerastú do ochorenia, s ktorým bojuje aj jeho matka. Videl, čo s ňou táto choroba urobila a ako ublížila jej blízkym, a preto si nechce nikoho pustiť k telu. Nechce, aby si aj jeho milovaní museli prejsť niečím podobným s ním.

Ich vzťah si najskôr prešiel cez kamarátstvo, až potom sa zblížili viac. Mne sa páčil tento pomalý vývoj, hoci niekedy ma poriadne štvali, keď namiesto toho, aby si povedali pravdu, radšej povedali milosrdnú lož. Keby sa otvorene porozprávali, všetko by sa vyriešilo už skôr... no potom by sme zasa nemali žiadnu zápletku.

11.04.2022 4 z 5

Sandy Sandy Melanie Moreland

Posledný diel série Vested Interest je venovaný Sandy, náhradnej mame chlapcov z BAM, ktorí by bez nej boli úplne stratení.

Nedávno prišla o milovaného manžela, ktorý bol od nej značne starší. Rodina z BAM sa jej snaží pomôcť začať znovu aktívne žiť, prípadne si nájsť novú lásku, čomu sa však dlho bráni. Má pocit, ako by tým zrádzala svojho zosnulého manžela.

Jordan tiež predčasne ovdovel, takže vie pochopiť, čím si Sandy prechádza. Často sa stretávali a zverovali sa o svojich trápeniach, lenže potom si od neho začala Sandy držať odstup. Teraz je však odhodlaný jej ukázať, že môžu byť viac než kamarátmi.

Myslím si, že to bolo zakončenie, aké si táto séria zaslúžila (hoci opäť to pre mňa bolo miestami až moc presladené).

Veľmi som sa bavila nad tým, ako chlapci z BAM reagovali na to, keď sa Sandy prihlásila na zoznamku a ako ich ona vždy pekne schladila; alebo keď sa hádali, ktorí z nich je jej obľúbenec. Pri týchto scénach som sa musela len prihlúplo usmievať. Zbožňujem túto partičku kamarátov, vždy je s nimi veľká sranda.

Musím povedať, že Jordan mal so Sandy veľkú trpezlivosť. Chvíľu jej trvalo, kým určité veci spracovala a rozhodla sa pohnúť v pred, ale on na ňu netlačil a hoci ho odháňala, vždy tu bol pre ňu, keď to potrebovala.

Síce je tento príbeh o starších hlavných hrdinoch (obaja majú takmer 60 rokov), ale nemusíte sa báť, že by bol menej vášnivejší ako predchádzajúce časti).

V závere autorka nadelila všetkým párom z celej série veľkú a šťastnú rodinu. Samozrejme, že všetci si zostali blízki aj po rokoch. Bol to jednoducho typický happyend, ale všetci si svoje šťastie právom zaslúžili.

29.03.2022

Hříšná noc Hříšná noc Elle Kennedy

Knihy od Elle mám rada, preto som si nemohla nechať ujsť ani túto novinku. Bola to fajn oddychovka, ale nečakajte Off-Campus, ani Briar-U, od tých to má naozaj ďaleko. Ide o jednohubku, ktorá má okolo 160 strán, takže ju prečítate v priebehu pár hodín. Keďže je však taká krátka, všetko sa deje rýchlo a nie je priestor pre nejaké väčšie zvraty. Mne sa v podstate páčila, aj sa mi dobre čítala, ale nesadla som si z nej na zadok.

So Skyler som niekedy mala zmiešané pocity, pretože sa mi chvíľku zdala ako dračica a chvíľku ako hanblivka. Bola to však sympaťáčka a páčilo sa mi, ako o Gagea bojovala a nedala sa len tak rýchlo odradiť.

Gage má za sebou temnú minulosť, už od detstva sa staral o brata, ktorý sa neskôr zamotal do problémov, začal brať drogy, narobil si dlhy, a tak zasa všetko musel riešiť Gage. Je to bývalý zápasník, ktorý sa musel k zápaseniu vrátiť, aby splatil bratove dlhy. Počíta minúty do posledného zápasu, ale organizátor zápasov mu ani potom nedá pokoj a strpčuje mu život. To je aj dôvod, pre ktorý si nehľadá žiadny vážny vzťah.

Osobne by mi nevadilo, keby bol príbeh trochu dlhší a autorka niektoré zápletky viac rozpísala. Som zvedavá na ďalšie časti tejto série.

29.03.2022

Pozvánka Pozvánka Vi Keeland

Pozvánka je typická „keelandovka“, ktorá ma nesklamala, ani ničím neprekvapila. Príbeh som si užila, opäť sa čítal ľahko a rýchlo, ako som už u Vi zvyknutá, zhltla som ho v priebehu pár hodín.

Stella je veľká sympaťáčka, ktorá okolo seba šíri pozitívnu energiu a každý si ju obľúbi. Je trochu svojská, ale takým správnym spôsobom. Páčilo sa mi, ako si išla za tým, čo chcela a nevzdávala sa, aj keď sa jej veľmi nedarilo. Zaujalo ma jej povolanie, miešanie vôní a vyrábanie voňaviek, to je také netradičné zamestnanie a bolo pre mňa príjemným spestrením celého príbehu. Aj jej koníček, čítanie cudzích denníkov, ktoré si kupovala na rôznych bazároch, bol neobyčajný.

Hudson mi bol na prvý pohľad tiež sympatický, vtipný, milý a šarmantný, len potom som ho mala chuť trochu prefackať. Vôbec som nechápala, prečo sa k Stelle začal správať tak hnusne, veď si všetko vysvetlili a ona sa mu ospravedlnila. Jeho zmena správania prišla z ničoho nič. Až neskôr sa dozvedáme, že za to mohla jedna malá chybička a už som tomu dokázala lepšie porozumieť. Mal krásny vzťah so svojou malou dcérkou, ktorá si ma svojou detskou bezprostrednosťou hneď získala. Obľúbila som si aj jeho sestru Oliviu, neriadenú strelu, s ktorou sa neustále podpichovali, ale bolo cítiť, že sa majú veľmi radi.

Na romantickej linke oceňujem, že sa vyvíjala postupne a autorka ju neunáhlila. Nebolo tu ani zbytočne veľa sexuálnych scén, aj tak bolo iskrenie medzi Stellou a Hudsonom dosť citeľné. Čo sa týka osudového prepojenia dvojice, ešte pred ich osobným stretnutím...áno, má to svoje čaro, no niekedy mi to pripadá zbytočne prekombinované (to hovorím vo všeobecnosti, aj v súvislosti s autorkinými ďalšími knihami alebo jej spoločnými knihami s Penelope).

29.03.2022 4 z 5

Ne že bychom to nečekali Ne že bychom to nečekali Meghan Quinn

Nastal čas zoznámiť sa s posledným bratom z rodiny Cane. Tému od priateľstva k láske by som zrovna nezaradila do svojej TOP 3 romantických príbehov. Áno, táto téma je fajn a takéto knihy si rada prečítam, ale oveľa radšej mám, keď v knihe môžem sledovať, ako sa pár spoznal a postupne zbližoval. Musím však povedať, že v tomto príbehu bola téma najlepších priateľov spracovaná fakt dobre a príbeh som si užila viac ako som čakala. Táto zelená, takmer 500-stranová bichlička, bola príjemným zakončením celej série. Pri niektorých hláškach som dobre pobavila.

Huxley bol hundroš, JP taký šašo a Breaker zasa nerd. Hoci bol každý iný, zbožňovala som ich súrodeneckú dynamiku. Nesmierne ma bavilo, ako využili každú príležitosť, aby sa navzájom podpichovali a robili si jeden z druhého srandu. Keď však išlo do tuhého, stáli pri sebe, pomáhali si a podporovali sa. Breakera nebolo ťažké si obľúbiť, bol to sympaťák so zmyslom pre humor a srdcom na dlani.

Čo sa týka Lie, povedala by som, že sme spoznali hneď niekoľko jej stránok. Keď bola s Breakerom (a ľuďmi, s ktorými sa cítila dobre), bola uvoľnená, bláznivá, vtipná, tak správne drzá, jednoducho sa na nič nehrala. Pri matke svojho snúbenca sa však tak trochu menila na ustráchanú myšku, ktorá si nechala skákať po hlave. Ani sa jej však nečudujem, jej budúca svokra bola hrozná, všetko muselo byť podľa jej predstáv a jej synáčik jej nikdy nedokázal odporovať. Lia si rozhodne zaslúžila niekoho iného, kto by ju bral takú aká bola.

Lia a Huxley boli najlepšími kamarátmi už 10 rokov a naozaj toho mali veľa spoločného, od vášne pre stolové hry a vedomostné programy až po obľúbené filmy či jedlá. Občas však ľudia nevidia to, čo majú rovno pod nosom... až kým sa nestane niečo, čo môže všetko zmeniť. Aj im dvom docela dlho trvalo, kým si priznali svoje skutočné city. Mňa táto dvojica veľmi bavila, mala medzi sebou skvelú chémiu, či už kamarátsku alebo neskôr tú mileneckú. V druhej polovici sme sa dočkali aj poriadne horúcich momentov.

14.04.2024 5 z 5

Kráľovstvo podsvetia Kráľovstvo podsvetia Leshiana Višňovská

Už som mala možnosť čítať jeden z autorkiných príbehov, ktorý bol skvelý, preto som sa do tejto novinky púšťala s megaveľkými očakávaniami... a nebola som vôbec sklamaná, práve naopak. Autorka nám dopriala temný mafiánsky príbeh plný prekvapení, ktorý som si užila od prvej po poslednú stránku.

Síce to bol jej debut, ale je cítiť, že písaniu sa venuje už dlhší čas, pretože má super štýl písania, vďaka čomu sa mi jej príbehy čítajú ľahko a rýchlo. Keď sa raz začítate, nedokážete knihu pustiť z rúk. Aj Kráľovstvo podsvetia som "zhltla" v podstate na jedno posedenie.

Vivian bola dobrosrdečná, priateľská mladá žena, ktorá síce vyrastala v mafiánskej rodine, no na jej povahe sa to nejak extra nepodpísalo. Bola citlivá a nevedela skrývať svoje emócie, čo bolo v tomto prostredí skôr nevýhodou. Občas však ukázala aj svoju "rebelskú" stránku a za veci, na ktorých jej záležalo, bojovala ako levica.

Kasian, už dávno som z hlavnej mužskej postavy nemala také zmiešané pocity. Na jednej strane na ňom bolo niečo, čomu sa nedalo odolať a v niektorých momentoch ma mal totálne omotanú okolo prsta. Najviac ma dostali scény s jeho štvornohým kamarátom. Títo dvaja mala medzi sebou taký blízky a krásny vzťah, že ma pri tom vždy zahrialo pri srdci. Amudis bol proste výnimočný pes.

V niektorých momentoch by som ho však najradšej prefackala alebo nakopala do citlivých partií. Tento chlap mi tak vedel zdvihnúť tlak! Nikdy som si nebola istá, čo od neho môžem očakávať. Všetko mal pod palcom a neraz som zostala stáť s otvorenými ústami nad tým, kam až siahajú jeho plány.

Mafiánske prostredie ja môžem, takže mi sadla aj táto časť príbehu. Táto zápletka nebola ani tak založená na akčných scénach či krviprelievaní, skôr na intrigách, manipulácii, plánoch pomsty a tajomstvách, čo sa mi veľmi páčilo. Autorka to všetko mala premyslené naozaj dobre.

Záverečné odhalenie ma až tak neprekvapilo, keďže toto som očakávala. Epilóg ma však úplne dostal. Po jeho dočítaní som si nebola už istá ani tým, ako sa volám. Len som zostala stáť s otvorenými ústami a hovorila si, že takto to predsa nemohlo skončiť! Mám asi milión otázok a súrne potrebujem pokračovanie, takže dúfam, že sa ho dočkáme čo najskôr.

19.02.2024 5 z 5