kristy.books kristy.books komentáře u knih

Zoznam prianí Zoznam prianí Viktória Dominová Drgoncová

Zoznam prianí je presne taká YA jednohubka, aké mám rada - vtipná, rozkošná, romantická i emotívna. Chcela som si ju dávkovať po menších častiach, ale nešlo to. Keď som sa do nej začítala, nevedela som sa odtrhnúť. Stránky mi rýchlo utekali pod prstami, až som zrazu bola na konci. Vždy, keď čítam takýto príbeh, ma chytí nostalgia, keďže na podobných príbehoch som vyrastala.

Sára je tajne zamilovaná do najlepšieho kamaráta svojho brata. Má to však háčik, vlastne niekoľko - jej brat je veľmi ochranársky a ťažko by niesol, keby jeho "malá" sestra začala randiť s o niekoľko rokov starším Adamom, ktorý má ešte k tomu povesť sukničkára striedajúceho jednu babu za druhou. Adam tiež nikdy neprejavil záujem o Sáru...až doteraz. Táto kombinácia sa mi veľmi páčila, má také svoje typické čaro (ktoré cítim aj v iných knihách podobného typu).

Romantická linka bola veľmi milá a vyvíjala sa pomaly, čo mne úplne vyhovuje (hoci, aby som bola úprimná, privítala by som aj viac spoločných momentov medzi Sárou a Adamom). Pri týchto dvoch som sa musela len prihlúplo usmievať a netrpezlivo čakať, kým nastane moment, na ktorý som sa od začiatku tak veľmi tešila.

Sára mala šťastie, že mala okolo seba toľko skvelých ľudí. Najviac som si obľúbila jej mamu (každé dievča by bralo takúto mamu, ktorej sa môže zveriť so svojimi tajomstvami a spoľahnúť sa, že jej vždy pomôže), babičku (ktorá bola rovnako láskavá a s vnučkou mala blízky vzťah) a Tima. Timo bol skvelý najlepší kamarát, veľmi sa mi páčilo ich priateľstvo so Sárou (musím povedať, že v jednom momente som na ňu bola nahnevaná, keď sa s ním o určitej veci otvorene neporozprávala, radšej sa mu vyhýbala, a tým mu dosť ubližovala).

Samozrejme, v takomto príbehu nesmú chýbať intrigy zo školy. V každej triede je skupinka "obľúbených" žiakov, ktorí si o sebe veľa namýšľaju a potrebujú sa nad ostatnými vyvyšovať.

Koniec príbehu sa niesol vo vážnejšej a emotívnejšej atmosfére, ale aj takéto chvíle patria k životu.

Veľmi sa mi páči myšlienka, ktorá sa skrýva za názvom knihy. Na prvý pohľad sa síce môže zdať jasný, ale postupne si človek uvedomí, že nie je až taký jednoznačný, ako si pôvodne myslel
Ešte musím pochváliť grafickú stránku knihy, či už krásnu obálku, ale aj spracovanie vo vnútri knihy

07.05.2022 4 z 5

Hotel Hotel Pamela Kelley

Hotel bola nenáročná oddychovka, vďaka ktorej mám chuť odísť aj ja na pár dní na dovolenku. Nečakajte komplikovanú zápletku a veľké zvraty, je to skôr príbeh o životných zmenách, výzvach, uvedomení si určitých priorít a samozrejme, aj o láske. Chvíľu mi trvalo, kým som si zvykla na autorkin štýl, jej vyjadrovanie mi prišlo strohé, ale potom sa mi už čítalo lepšie.

Ostrov Nantucket je naozaj krásne miesto, autorka ho pekne popísala a ja som si ho hneď zamilovala - sympatickí a ochotní ľudia, ktorí si neváhajú podať pomocnú ruku, rodinné podniky, rozličné miestne špeciality, luxusný hotel...

Príbeh je rozprávaný v tretej osobe, vďaka čomu sme mali možnosť nahliadnuť do života viacerých členov rodiny Whitleyovcov. Paula je z nich najviac uzatvorená, má rada pokoj a nerada vystupuje pred veľkým počtom ľudí. Teraz sa však bude musieť prekonať, pretože starý otec ju povýšil na generálnu manažérku hotela a ona ho nechce sklamať. Je to sympaťáčka, ktorá si dokázala poradiť aj v ťažkých situáciách a postupne si čoraz viac verila.

Podľa anotácie som čakala, že jej sesternica Andrea bude pekná mrcha, ale nebolo to tak. Áno, k Paule sa nesprávala zrovna najlepšie, ale inak vôbec nebola zlá.

Obľúbila som si aj Paulinho brata Nicka, ktorý neustále vyváral nejaké dobroty (občas sa mi zbiehali slinky, až na morské plody, ktoré nemám rada). Bol to pohoďák, s ktorým bola sranda a v podstate sa nebál žiadnej roboty.

V príbehu vystupujú aj Paulina sestra Lucy, Andreina sestra Hallie, ich starý otec či bláznivá teta Vivian, ktorý tiež nemalou čiastkou prispeli k príjemnej atmosfére príbehu.

Do hotela prichádzajú aj dvaja cudzinci, konzultant David a herečka Bella, ktorá si chce na chvíľu oddýchnuť od slávy a paparazzov, ktorí zamiešajú životy niektorých Whitleyovcov.

Bolo tu rozbehnutých hneď niekoľko romantických liniek, všetky sa vyvíjali postupne a ani jedna z nich nebola až tak výrazná (musím sa priznať, že by som privítala, keby boli niektoré viac rozpísané). Príbeh sa viac sústredil na rodinu, osobné problémy, životné ciele a podobne.

06.05.2022

Zamilovaná Zamilovaná Miroslava Varáčková

Zamilovaná je milá, romantická oddychovka, ktorú zhltnete na jedno posedenie. Hlavnou hrdinkou je stredoškoláčka, bookstagramerka Val, ktorá zbožňuje knihy a čítanie. Tešila sa na leto, ale zlomila si nohu a tak sa dosť nudí. Našťastie, spoločnosť jej robí jej najlepší kamarát Lukáš, vďaka ktorému si užije aspoň nejakú zábavu. Koncom leta sa do susedstva nasťahuje starší, tajomný chalan Vinco, ktorý jej nedáva spávať. Žeby konečne našla svojho vytúženého frajera, ktorého si tak priala?
Páčilo sa mi, že autorka do príbehu zakomponovala reálne slovenské bookstagramerky...veď ktorý knihomol by sa rád neobjavil v nejakej knihe?
Val mala skvelú rodinu, ktorá prejavovala lásku nielen jej, ale aj jej kamarátom. Obzvlášť sa mi páčil jej vzťah s otcom. Scény, keď ju vozil na bicykli do školy boli rozkošné. Val je trochu nieradená strela, občas prišla s naozaj uletenými nápadmi, aj škola, ktorú si vybrala, bola pre dievča pomerne netradičná. Osobne si neviem predstaviť, že by som chodila do triedy, kde by boli samí chalani (aj keď nepopieram, že spolužiaci sa k nej správali veľmi pekne, pomáhali jej, nosili ju na chrbte, keďže kvôli zlomenine mala obmedzený pohyb).
Autorka jej nadelila zaujímavého najlepšieho kamaráta. Lukáš sa vymyká "priemerom", kvôli čomu je často terčom kritiky nielen doma, ale aj v škole. Nemal to jednoduché a miestami mi ho bolo ľúto. Som však rada, že autorka v knihe poukázala aj na túto problematiku. Na konci mi privodila menší infarkt...spoločne s Val som si obhrýzala prsty a čakala som, ako sa celá situácia vývinie.
Výtku by som mala k romantickej linke. Vzťah medzi Val a Vincom bol roztomilý, prihlúplo som sa na nich usmievala. Podľa názvu knihy som však čakala, že romantika dostane viac priestoru. Určite by som privítala viacej spoločných scén medzi našou dvojicou. Tiež by mi nevadilo, keby sa oťukávali a spoznávali trochu dlhšie.
Na záver ešte musím pochváliť knižnú obálku, páči sa mi táto veselá farebná kombinácia.

06.05.2022

Nesúď, kým nevieš Nesúď, kým nevieš Iveta Klemanová

Nesúď, kým nevieš bolo pre mňa príjemným prekvapením. Haters-to-lovers romantiku mám veľmi rada, tentokrát bola ešte ozvláštnená prostredím záhradných architektov. Pri takýchto príbehoch je pre mňa dôležitý prechod od lásky k nenávisti, ktorý na mňa teraz pôsobil prirodzene. Bolo tu pár chybičiek krásy, ale inak som bola s príbehom spokojná.

Obe hlavné postavy majú za sebou náročnú minulosť, s ktorou sa ešte stále nevyrovnali. Sú to úplne protiklady - Oliviu majú všetci radi, šíri okolo seba pozitívnu energiu, je pracovitá, inteligentná a vždy ochotná podať pomocnú ruku. Max je arogantný muž, ktorý nemá problém nakričať na svojich zamestnancov aj pre najmenšie chyby a na získanie projekt použiť všetky páky. Tiež je to známy partyman, u ktorého sa striedajú ženy ako na bežiacom páse.

Títo dvaja sa fakt neznášali a na začiatku som si myslela, že sa pozabíjajú. Maxa som mala viackrát chuť poriadne prefackať za to, ako Olivii stále robil napriek. Ona sa však nedala a vždy mu svojou šikovnosťou dokázala vytrieť zrak. Postupne sme spoznali aj Maxovu druhú stránku a mali sme možnosť ho vidieť aj z iného uhla pohľadu. Je pravda, že tento Max mi bol viac sympatický, len škoda, že z neho autorka urobila trochu "cukrík", ja by som mu ponechala trošku viac jeho pôvodnej arogancie. Bavilo ma sledovať, ako sa zbližujú a vyvracajú predsudky, ktoré o sebe navzájom mali. Priznávam, že v druhej polovici mi niekedy príbeh prešiel presladenejší, ale nie až tak, aby som dostala cukrovku.

Autorkin štýl sa mi páčil, kniha sa mi čítala dobre. Používa tu celkom dosť nadávok, s ktorými nemám problém, ale v niektorých miestach mi úplne nesedeli (napríklad pri sexuálnych scénach), respektíve neprišlo mi ich použitie prirodzené (v niektorých momentoch mi to pripadalo tak, že daná postava sa chce hrať na "drsňáka", a preto nadáva).

Tiež sa mi páčilo, ako autorka dokázala prepojiť príbeh odohrávajúci sa v Amerike so Slovenskom.

18.04.2022 4 z 5

To není můj problém To není můj problém Ciara Smyth

To není můj problém rieši viaceré závažné témy (alkoholizmus, rodinné problémy, duševné choroby, priateľstvo, sexualitu a podobne), no zároveň to bol vtipný príbeh, ktorý sa ľahko čítal. Nepúšťala som sa doňho s nejakými veľkými očakávaniami, ale bolo to pre mňa milé prekvapenie.

Aidden je svojská postava, navonok veľká drsňáčka s podrezaným jazykom a zmyslom pre humor, ktorú však trápi viacero vecí, predovšetkým problémy jej matky s alkoholom. Jej mama často bojuje s vlastnými démonmi a mnoho starostí tak zostáva na pleciach Aidden. O svojich osobných problémoch však nerada rozpráva a len málokoho si pripúšťa k telu. Najskôr som z nej mala trochu zmiešané pocity, ale postupne som si ju obľúbila.

Zápletka príbehu bola zaujímavá - bavilo ma čítať o tom, ako si Aidden poradila pri riešení problémov jej spolužiakov, ani chvíľu som sa nenudila a čítanie som si užívala. Dokonca som sa dočkala aj kúska romantiky.

Sadli mi aj jej kamaráti, najmä Kavi. Bol to taký ťutko, ktorý pôsobí ako otrava a občas vám lezie na nervy, ale vo vážnych situáciách sa ukáže, aký je to skvelý kamarát.

Škoda, že niektoré veci zostali otvorené (napríklad situácia okolo mamy Aidden), hoci na končí bolo naznačené, že na konci sa Aidden konečne rozhodla začať niektoré veci riešiť.

Utajené noci Utajené noci Liv Morris

Od autorky som už čítala jej predošlú knihu Zakázané noci, ktorá sa mi páčila, preto som sa musela pustiť aj do jej ďalšej knihy.

Táto novinka je taká nenáročná jednohubka, ktorú prečítate za pár hodín. Starší hrdina, hrdinka plná pozitívnej energie, malé bábätko, pomalá romantika... Malo to svoje čaro, hoci nemôžem povedať, že by som si z toho sadla na zadok. Tento námet sa dal využiť aj lepšie.

Maggie je jednou z tých postáv, čo všade okolo seba šíri dobrú náladu. Síce bola od Lucasa o 14 rokov mladšia, no občas sa mi zdalo, že ona je tá dospelejšia vie sa o seba lepšie postarať ako on. O malú sa starala ukážkovo. Páčilo sa mi, ako pomáhala Lucasovi nájsť si cestu k dcére.

Lucasa stále prenasledujú démoni z minulosti a s určitými udalosťami sa nedokáže doteraz vyrovnať. Mal toho na pleciach naozaj veľa. Občas mi poriadne liezol na nervy, ale vo vnútri vôbec nebol zlý. Všetko to bola len maska, ktorou sa chránil pred ďalším ublížením.

Zbožňujem, keď sú v príbehoch malé deti, vždy to prinesie množstvo rozkošných momentov, ktoré nechýbali ani tu.

Zakázané noci sa mi páčili trochu viac, ale pokiaľ hľadáte niečo milé a nenáročné, určite vyskúšajte obe knihy.

Její tajemství Její tajemství Penelope Bloom

Její tajemství je už 5. dielom série Objekty touhy a za mňa to bol jeden z tých slabších príbehov. Príbeh bol v podstate fajn, nebolo tu nič, čo by mi vyslovene vadilo a aj samotný námet sa mi páčil (mám rada takéto typy príbehov), ale chýbala mi tu tá „šialenosť“, na ktorú som bola zvyknutá z prvých častí.

Violet je trochu neriadená strela, ale o svoju dcéru sa stará príkladne a urobila by pre ňu prvé aj posledné. Zoey je rozkošné dievčatko a veľká „mudroška“, ktorá vie všetko obkecať.

Peter na ľudí pôsobí chladno. Kedysi bol v kolektíve obľúbený a ľudia ho mali radi, no po zrade svojej priateľky sa zmenil. Teraz sa mu skôr všetci vyhýbajú a snažia sa ho nenaštvať. Violet sa mu však dostala pod kožu a hoci sa bránil zubami-nechtami, nedokázal sa od nej držať ďalej. Neustále sa museli podpichovať. Páčil sa mi aj jeho brat Harry, bola s ním sranda.

Trochu šialenosti mi dopriali William a babička, to je teda dvojica. Keď sú títo dvaja spolu, stojí to za to. Osobne by som nikdy nesadla do jednej helikoptéry s Williamom ako pilotom. Objavujú sa tu aj ďalšie postavy z minulých častí.

Čo viac dodať, bola to nenáročná oddychovka, ktorá sa ľahko číta a prečítate ju za pár hodín, mala som však od nej trochu väčšie očakávania.

Nymfomanka Nymfomanka Sonia Rosa

Nymfomanka je príbeh Anity, ktorá je závislá na sexe. Keď ju dostihne túžba po sexe, nedokáže odolať a je jej úplne jedno, kde a s kým sa vyspí. Už párkrát sa rozhodla prestať a zasa žiť odznovu, no vždy svojej chorobe opäť prepadla. Postupne stratila všetko – manžela, syna, dom. Nedokáže si udržať ani žiadnu prácu.

Bolo to dosť náročné čítanie. Nečakajte žiadny typický erotický príbeh, skôr spoveď zúfalej ženy. Anita bola pre mňa takou mätúcou postavou. Už od detstva to nemala jednoduché – otec zomrel, keď sa narodila, mama neskôr spáchala samovraždu, staral sa o ňu dedko, ktorý ju však zrovna nezahŕňal láskou a teta tiež nebola pevnou súčasťou jej života. Na prahu dospelosti sa zamotala s nebezpečným mužom a od vtedy išla z kaluže do blata. Fakt si vyberala len takých „úžasných“ mužov, ktorí ju využili, sem-tam zbili a nakoniec odkopli. Človek by neveril, aké prasce dokážu byť niektorí muži. Miestami som bola naozaj zhnusená. To sa (takmer všetci) muži dokážu dať fakt tak rýchlo presvedčiť na sex, hoci majú manželku a deti?

Anity mi bolo dosť ľúto, no zároveň ma hrozne štvala. Vždy, keď sa v jej živote objavil nejaký normálny muž, tak ušla. Keď jej niekto ponúkol pomocnú ruku, odmietla. Tiež sa mi nepáčilo, keď sa tešila z toho, že zviedla zadaného muža, a tým podľa nej dokázala jeho priateľke/snúbenici/manželke, že je niečo viac ako ona. Niekedy sa správala naozaj otrasne a myslela len na seba.

V príbehu sa striedajú kapitoly zo súčasnosti a minulosti. Osobne ma viac bavili tie z minulosti, lebo som mala pocit, že v prítomnosti sa stále točíme v tom istom kruhu.

V závere knihy by som privítala epilóg, aby som vedela, ako sa Anite darilo po nejakom čase. Koniec bol síce optimistický, ale kto vie, či Anita svoj sľub dodržala.

Slunečné dny a mořský vánek Slunečné dny a mořský vánek Carole Matthews

Slunečné dny a mořský vánek je príjemný, romantický príbeh, v ktorom sa však rieši aj viacero závažných tém. Za seba môžem povedať, že som s ním bola spokojná. Boli tu sympatické postavy a veľmi sa mi páčilo aj prostredie mestečka, pláže, hausboat.

Jodie sa ocitla v náročnej situácii – zrútil sa jej veľký sen, odcudzila sa s manželom a má podozrenie, že ju dokonca aj podvádza (mala určité podozrenie, kto je jeho milenkou, no mne bolo od určitého momentu jasné, že jej tip nebol správny). Všetko ju emočne vyčerpávalo, preto sa rozhodla odísť a vyčistiť si hlavu. Dúfa, že v novom prostredí si vyčistí hlava a rozhodne sa, čo bude ďalej robiť. Najskôr nemá chuť vystrčiť hlavu zo svojho nového, dočasného domu, ale postupne sa zoznamuje s miestnymi a dostáva chuť zažiť niečo nové. Mala tiež skvelého brata, ktorý bol pre ňu v týchto časoch nesmiernou oporou.

Veľkú úlohu v tom zohráva práve Marilyn, staršia pani, ktorá jej varí a upratuje a ktorá neberie nie ako odpoveď. Nedovolí Jodie utápať sa v smútku a svojou trochu bláznivou povahou jej vráti úsmev na tvár. Marilyn bola trochu neriadená strela, ale mne sa veľmi páčila. Bola s ňou sranda, najviac som sa pobavila na správach, ktoré Jodie posielala, najmä na jej kombináciách smajlíkov.

Ned je sympaťák, neviem prečo som čakala, že to bude chladný, nevrlý, odťažitý muž, ale bol jeho pravým opakom. Už od začiatku bolo jasné, že sa mu Jodie páči a dával jej to aj najavo. Veľmi ma zaujala aj jeho práca, vyrezávanie sôch z dreva za pomoci motorovej píly, niekedy by som to rada videla aj v reálnom živote.

Čo by som knihe vytkla bol na môj vkus rýchly koniec. Čakala by som, že to autorka viac rozvedie, prípadne pridá nejaký prológ odohrávajúci sa po časovom odstupe.

29.03.2022 4 z 5