kristijan kristijan komentáře u knih

Pět neděl v baloně Pět neděl v baloně Jules Verne

Minimálně stejně dobrý příběh jako Cesta kolem světa za 80 dní, možná i lepší. I když to ke konci negraduje tak jako jiné verneovky, příběh je celkově napínavý, zajímavý a místy i veselý, balon Victoria je perfektní, stejně jako tři pěkně se doplňující cestovatelé a (na Verna) je tam docela málo hluchých míst. Zatím po sedmi přečtených verneovkách je z nich tahle asi můj favorit.

05.04.2021 5 z 5

Saturnin zasahuje Saturnin zasahuje Miroslav Macek

I když se mi Mackovo první pokračování Saturnina taky celkem líbilo, po třech letech, co jsem ho četl, si z něj nepamatuju téměř nic. Možná za to může ten Němec, co si nemůžu vzpomenout, jak se jmenuje, ale možná je to tím, že toho dohromady opravdu moc nenabídlo. Druhé pokračování, i když je v lecčems prvnímu podobné, toho má podle mě k zapamatování daleko víc: malebné prostředí zasněžených hor, předvánoční atmosféra, velmi hezké ilustrace, koňak, pointy v příběhu Milouše i hlavního hrdiny a spousta dobrých vtipů a hlášek. Jsem rád, že se Macek k Saturninovi ještě jednou vrátil, tohle druhé pokračování bylo opravdu povedené.

16.02.2021 4 z 5

Jeho veličenstvo míč Jeho veličenstvo míč Jan Krůta

Trochu míň o fotbalu, než jsem čekal. Příběh se spíš točil okolo ne zrovna dobrých vztahů lidí na vesnici, což mi úplně tolik nesedělo. Ale hlavní myšlenka "vyhrávat se má potichu" se mi líbí.

10.12.2020 3 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Většinu času je to dost slabé. Kdyby se osekaly rozvleklé úvahy hlavního hrdiny nad tím, co čtenář beztak už celou dobu ví, zbylo by z knihy jen pár stránek. Konec je opět, jako vždycky u Verna, napínavý a chytí slušný spád. Celkově ale jedna z méně zajímavých verneovek, která možná láká menším rozsahem, nabízí ale taky o hodně míň zábavy.

24.11.2020 3 z 5

Karavana bratranců Karavana bratranců Svatopluk Hrnčíř

Příběh Karavany bratranců je plný vzpomínání, vracení se ke kořenům a znovuobjevování zapomenutého. Pokud se na to podíváte jako na jakýkoliv jiný příběh, budete asi postrádat trošku silnější hlavní dějovou linku. Jako poslední příběh na rozloučenou s velkým spisovatelem dobrodružných knížek to ale má svoji sílu. Nedivil bych se, kdyby to Hrnčíř skutečně jako svoji poslední knihu zamýšlel.

02.11.2020 4 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Za mě jedna ze slabších knih s Oldřichem z Chlumu. Děj se dost vlekl a všudypřítomné nevěstky mi v tomhle dílu už opravdu lezly krkem. Dokonce i Ota byl z toho na konci zhnusený, a to je co říct. Myslím, že by si měl dát Vondruška do dalších dílů challenge, jestli to jednou nezvládne bez sexuálních scén. Pokud vím, za těch 18 dílů, co jsem přečetl, byl zatím jednou celkem blízko. Určitě by mu to prospělo.

29.10.2020 3 z 5

Zkažené sémě Zkažené sémě Ondřej S. Nečas (p)

O něco slabší než oba příběhy z knihy Případy hejtmana Ambrože, ale pořád velmi povedené. Nápaditá kombinace fantasy a detektivky zasazená do fiktivního českého středověkého města. Do popředí se tentokrát z vyšetřovacího sboru dostává víla Liliana. Všem fanouškům fantasy i historických detektivek můžu vřele doporučit, začněte ale určitě první knížkou v sérii.

25.08.2020 4 z 5

Hra na fanty Hra na fanty Dick Francis (p)

Je to silný příběh. Orientovat se v dostihovém prostředí není potřeba, dostihy jsou tu jen kulisa. Posledních pár kapitol mělo opravdu velký spád. Pokud stejně jako Márdi máte rádi hrdiny, co lezou po dně a v poslední chvíli se zvednou, bude se vám to určitě líbit. A úplný konec? Asi by to potřebovalo ještě trošku rozvést. Ale věřím, že za určitých okolností to asi opravdu mohl být happyend pro všechny tři.

29.06.2020 4 z 5

Záhada divokých duchů Záhada divokých duchů Thomas Brezina

Starší vydání pod názvem Případ pro tebe a Tygří partu - Poltergeist bylo daleko lepší. Kvůli zjednodušení ubylo několik pěkných úkolů - předtím jste mohli např. vyluštit podle vlajkové abecedy spolu s Lukem zprávu, kterou posílala Elena do hřebčína pomocí signálů s baterkami. Taky se mi zdá, že je popletený obrázek u komplice hlavního padoucha v hřebčíně, takže se nedá správně uhádnout, kdo to je. Byl jsem teda z tohohle dílu trošku zklamaný. Celá série je ale jinak moc dobrá.

24.06.2020 3 z 5

Uvidíš, zemřeš Uvidíš, zemřeš James Patterson

Je pravda, že si Patterson moc neláme hlavu s těmi, co nečetli předchozí díly série, a nějaké vysvětlování nebo popisy vzhledu evidentně nejsou něco, s čím by se ve svých knížkách chtěl zdržovat. Děj je ale svižný a knížka se čte dobře a rychle. Svou roli v tom zřejmě hrají i extrémně krátké kapitoly, které většinou nepřesahují dvě stránky. Nejdřív jsem si myslel, že mi to bude vadit, ale nakonec to vidím spíš jako plus. Jen se v té spoustě kapitol špatně dohledávají předchozí důležité stopy nebo události, když přemýšlíte, jak se bude vyšetřování dál odvíjet.

10.06.2020 3 z 5

Indiáni z Větrova Indiáni z Větrova Markéta Zinnerová

Jako malý kluk jsem to nedočetl a ani teď, když jsem se k tomu dostal znovu, se mi tahle knížka moc nelíbila. Hlavní hrdina je otravný, nelíbí se mi, jak je to napsané, a to nářečí tam podle mě taky není moc dobrý nápad - knížky pro děti potřebují být srozumitelné. Navíc ani čas ke knížce nebyl moc milosrdný - když si tam děti hrajou na statečné pohraničníky, co chytají špióny a diverzanty, bylo mi fakt trapně, že tohle ještě někdo na základce dává do povinné četby. Ale zas abych jenom nekritizoval, námět je zajímavý a jestli jsou pravda některé věci, co tam o dětech v ústavu vypravuje primář Václavík, myslím, že je docela dobré tohle vědět.

27.05.2020 2 z 5

Zlaté údolí Zlaté údolí Zbyněk Dach

Moc pěkný gamebook, kde budete cestou nacházet hory všemožných předmětů, přičemž vaše postava jich ale unese jen omezené množství. Nestane se vám v gameboocích často, že musíte jen tak zahodit užitečný magický předmět, abyste si mohli vzít jiný. Příběh volně navazuje na druhý díl série Černé stíny. Hrajete za stejnou postavu a jako byste od minule postoupili o level výš, můžete si na začátku zvolit, jak si vylepšíte schopnosti. K dokončení příběhu je třeba obejít skoro celé údolí, takže při opakovaném hraní není už moc co objevovat, spíš jen měníte předměty a pilujete některé detaily. To je možná jediný malý mínus tohohle dílu.

18.05.2020 4 z 5

Hodina tance a lásky Hodina tance a lásky Pavel Kohout

Je pravda, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout, možná je to i tím, že se to odehrává jen v krátkém časovém úseku, čas tam tedy plyne zvolna a já měl chuť ho celou dobu popohánět. Moc se mi ale nelíbilo, jak je to napsané, některé detaily ze soukromí postav si mohl autor odpustit. A podle mě tomu chybí lepší závěr. Taky bych uvedl někde vpředu, že ten příběh původně napsala studentka FAMU jako scénář. Leccos to vysvětluje a je škoda se to dozvědět až po přečtení knihy v malé autorské poznámce na poslední straně.

15.05.2020 3 z 5

Král noci Král noci Václav Kroc

Řekl bych, že je tenhle díl trošku nedotažený, což je škoda, protože většina vloupaček tu byla opravdu skvělá zábava. Chtělo by to do druhého vydání trošku lepší obálku (omlouvám se panu Bauerovi) a uvnitř vychytat pár much. Pak by to byl hodně slušný gamebook. Zvlášť nedoplnění životů po několika nocích na cestě z Alby k finální loupeži se mi zdá jako dost likvidační chyba, když je v Albě i potom cestou tolik příležitostí, jak můžete dostat zle natlučeno. Lepší ***.

29.04.2020 3 z 5

Síla druidů Síla druidů Václav Kroc

Tenhle gamebook mě opravdu bavil. Proměňování na zvířata, které jako druid zvládáte, je zábavné a přináší do hry spoustu nových možností. Celkem rychle se mi podařilo objevit cestu, která nebyla nadměrně obtížná, ale přitom to byla pořád strhující jízda a zábava. Jenom bych se rád dozvěděl, co se nakonec stalo s čarodějnicí v bažině. Jestli jsem to někde nepřehlédl, tak je škoda, že tam autoři nezakomponovali možnost jít ji hledat. Byla mi sympatická.

28.04.2020 5 z 5

Ochránce Ochránce Václav Kroc

Ochránce je podle mě dějově slabší a obtížnější na dokončení než předchozí díl série Černé stíny. Přeprava nebojujícího velvyslance je ale podle mě zajímavý nápad. Na cestě máte relativně hodně možností, kudy se můžete vydat, díky čemuž se dá dospět do cíle celkem rychle, zároveň je ale třeba každý krok hodně promýšlet, protože většina cest vede do průšvihů, ze kterých se pak těžko dostáváte ven.

27.04.2020 3 z 5

Černé stíny Černé stíny Zbyněk Dach

Dost dobrý gamebook z české produkce, který snese srovnání i s lepšími díly ze zahraniční řady Fighting Fantasy a možná je mi i v lecčems sympatičtější. Jen v závěru jsou podle mě zbytečně obtížné souboje. Osobně mě aspoň celkem naštvalo, když se mi celou knihu dařilo, zvládl jsem spoustu těžkých bojů s démony a úplně na konci mi hlavní padouch obětoval před nosem komtesu, kterou jsem přišel zachránit, a pak mě v nerovném boji totálně rozmáznul. :-P Budu si muset mezitím přečíst něco jiného, než dám další pokus.

27.04.2020 4 z 5

Prázdniny v pralese Prázdniny v pralese Zane Grey

Pěkná, jednoduchá kovbojka o mladém zelenáčovi, který přijel na Západ, aby se dověděl něco o lese a zažil nějaké dobrodružství v arizonské divočině. Střetne se tu s bandity, kteří kradou dřevo, a nakonec zachraňuje les před pohromou. Je to krátké, napínavé a zábavné, takže podle mě ve výsledku skvělá knížka pro mládež.

22.04.2020 4 z 5

Operace Arktida Operace Arktida Eoin Colfer

Hezky vymyšlený svět skřítků, krásně odporní skřeti, zajímavý hlavní (anti)hrdina. Výsledný dojem ale sráží slabý děj - u druhého dílu ještě výrazněji než u prvního. Svého času byl Artemis hodně srovnáván s Harrym Potterem, podle mě ale to srovnání není moc namístě. Jednak je Artemis trošku jiný žánr a jednak Harry Potter je díky výbornému příběhu úplně jiná liga.

21.04.2020 3 z 5

Jiří Šmatlán Jiří Šmatlán Teréza Nováková

"Satanáš a socialista, to už prej je skorem jedno!" Jiří Šmatlán podle mě není nejlepší knížkou Terézy Novákové, na to má moc slabý děj, opět ale dovede autenticky přenést na venkov konce 19. století a hezky se čte. Hlavní hrdina je sečtělý, ale zároveň poněkud prostoduchý rýpal, který hledá "pravdu pravdoucí", ale najde jenom pochybného socialistu Hamerníka. Žádné velké finále nepřijde, nakonec je to tedy "jen" smutný příběh snílka a důvěřivce v krásných kulisách východních Čech.

15.04.2020 3 z 5