kristijan kristijan komentáře u knih

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Když se prokoušete prvními zhruba 300 stránkami, kde je děj dost rozvleklý, začne to v poslední čtvrtině být opravdu strhující dobrodružství, které má všechno, co udělalo z Verna tak slavného autora. Nevím, jestli nepodceňuju dnešní mládež, ale 300 stran jako takový slabší úvod se mi zdá na knihu pro mládež příliš. Asi bych proto navzdory názvu i věku hlavních hrdinů doporučil méně zkušeným čtenářům radši nějakou kratší Verneovku (např. Cestu kolem světa). Kdo ale bude mít sílu dočíst se až do konce, určitě nebude litovat. Celkově je to skvělý příběh.

02.04.2020 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Obrovská klasika. Kdo hraje Dračí doupě nebo něco podobného a nečetl tuhle knížku, měl by to co nejdřív udělat. Přišlo mi zajímavé, jak velký prostor dostávají v knížce souboje s netvory. Až si lze občas představit, jak u toho Sapkowski sedí a hází za každého kostkou na útok i na obranu a s náramnou radostí se rozepisuje o každém výsledku. Paráda. Moc jsem si to užil.

11.02.2020 5 z 5

Případy hejtmana Ambrože Případy hejtmana Ambrože Ondřej S. Nečas (p)

Dva strhující detektivní příběhy z mírně poupravených středověkých Čech, kde se akorát místy potulují víly a skřítkové a sem tam i nějaký kouzelník. Jak jsem se trochu začetl, skoro se nedalo přestat. Opravdu hodně napínavé s příjemnými hlavními hrdiny. A kdyby existovala nějaká tabulka padouchů, tak muž s rybím pohledem by ji u mě momentálně vedl aspoň o deset bodů.

10.08.2019 5 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Hrozná limonáda. Aby se tam něco dělo, tak si to musí hlavní hrdinka vymyslet. Jinak ale docela příjemně napsané, takže jako letní oddechovka může určitě dobře posloužit. A jsem teď vážně v pokušení přečíst si Záhady Udolfa.

26.07.2019 3 z 5

Malý miliardář Malý miliardář David Walliams

Byl by to docela příjemný příběh, kdyby to nebylo celé tak násilnicky prošpikované tak příšerně křečovitým humorem, křečovitě podanými mravními naučeními o lásce, přátelství a ošklivých zlých penězích a samozřejmě to autor moc nezachránil ani tím, že v úvodu nezapomněl zmínit, jak mu jeho maminka osobně odpřísáhla, že to je nejlepší příběh na světě. Achichouvej.

26.06.2019 2 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Knížka, která pořád zvládne na sto procent dostát své slavné pověsti a opravdu baví od začátku do konce. Až mi bylo líto, že jsem kdysi viděl pár dílů kresleného Willyho Foga, kvůli kterým jsem předvídal rozuzlení některých pasáží. Jinak je to určitě jeden z nejlepších dobrodružných příběhů, co jsem četl.

24.01.2019 5 z 5

Naše parta Naše parta Karel Ptáčník

Ani zdaleka to není tak dobré, jak se tu píše. Někde v půlce jsem knížku dokonce dost otráveně odložil, protože jsem už měl plné zuby toho, jak se tam pořád někdo "válí" a "řve smíchy", přitom některá sranda na úkor ostatních lidí mi občas přišla spíš hnusná než k smíchu. Zvlášť pana Naumana mi bylo vyloženě líto. Taky 30 let stará mluva mládeže, kterou se autor urputně snažil napodobit, dneska nutně působí totálně mimo mísu.
Jsem nicméně rád, že jsem se ke knížce nakonec vrátil a dočetl ji, ať už kvůli překvapivé proměně Pysků, fackám pana doktora nebo všeobecně dobrému konci. Spoustu neduhů jsem tak knížce nakonec odpustil a ukončil její čtení s úsměvem na tváři.

22.10.2018 3 z 5

Zmije hraje golf Zmije hraje golf Rex Stout

Nero Wolfe i Archie Goodwin jsou dokonale svérázné postavy, které se navíc výborně doplňují a tvoří moji nejoblíbenější dvojici vyšetřovatelů. Tahle knížka je důkazem, že jejich kouzlo funguje už od prvního případu. Menší rezervy měl podle mě český překlad, ačkoliv uznávám, že při Archieho způsobu vyjadřování to holt asi je těžké.

17.10.2018 4 z 5

Strakatý pás a jiné případy Sherlocka Holmese Strakatý pás a jiné případy Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Nejsem moc velkým fanouškem povídek, ale Sherlockovým příběhům tenhle žánr, jak se zdá, vyloženě sedí. Všechny případy se i za těch několik stránek stihly pěkně rozvinout a být napínavé. Nejlepší povídkou byl podle mě Šplhající muž - navíc i s českým zastoupením: "Dvorak - zvláštní jméno. Myslím, že slovanské."

05.09.2018 4 z 5

Bronzový klíč Bronzový klíč Holly Black

Podle mě je to v porovnání se dvěma předchozími díly zatím nejlepší část série. U minulého dílu mi vadilo, že se velká část děje odehrávala mimo školu, která je na celé sérii určitě to nejzajímavější. Tentokrát jsem byl spokojen. Mám navíc pocit, že je Magisterium jako série nejsilnější, když se řeší méně závažné dějové linky, běžnější život ve škole a zajímavé pojetí magie. Jakmile se má někam posunout hlavní dějová linie Call = kapitán Rybák, už to bývá složitější a výsledek často působí tak nějak překombinovaně. Kvůli tomu, jak to dopadlo tentokrát, mám trošku obavy o další díl, pro který není, jak se zdá, moc dobrá startovní pozice. Ale to se uvidí příště. Tentokrát chválím za prostředí, napětí, detektivní zápletku a vtipného Jaspera.

07.07.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Beru tuhle knížku jako pěkné připomenutí původního Saturnina. Nic víc, nic míň. Je z ní, myslím, poznat, že je Macek fanoušek žánru, což je mi sympatické. Kromě toho ale nový Saturnin nabízí dost málo zajímavého. Skoro celé je to jenom sled historek jednotlivých postav, které navíc nejsou alespoň zčásti původní a velmi často se dost křečovitě snaží o vtipnou pointu, která pak moc vtipná není. Škoda, že Macek trošku víc nezapracoval na ději. Některé náznaky zajímavých dějových linek se tam občas objevují (hlavně asi příběh Milouše), žádná se ale bohužel vůbec nijak nevyvine. To bylo trošku zklamání. Jinak když nemáte přehnaná očekávání, je to průměrné odpočinkové čtení.

12.03.2018 3 z 5

Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Nějak jsem se tentokrát nemohl začíst. Hodně prostoru tu dostává Diviš, který je podle mě zdaleka nejméně zajímavou postavou mezi hlavními hrdiny a je lepší, když se drží bojování a do ničeho jiného se moc nemíchá. Jeho aféra se sklepnicí byla dost tragická. Po velmi dobrém Apage Satanas! bych řeholníky viděl jako jeden z lehce podprůměrných dílů.

29.12.2017 3 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Podle mě jeden z lepších dílů série. První část, kde se hlavní postavou stala Ludmila, mě moc nebavila, ale o to víc jsem si potom užil antré Oldřicha a jeho pomocníků, kteří se vrhají do případu v nejlepší formě. Všechny knížky z téhle série trošku trpí tím, že je Vondruška seká jednu za druhou. To ale všichni fandové vědí a Vondruškovi drobné přešlapy rádi odpustí. Po dvou předchozích dílech, které byly podle mě výrazně slabší, se tady Vondruška vrací ke svému vysokému standardu.

02.02.2017 4 z 5

Drašar Drašar Teréza Nováková

Smutný příběh o poněkud alibistickém katolickém knězi, který překračoval společenská pravidla a porušoval vlastní sliby dané před Bohem. Jakkoliv byly jeho důvody lidsky pochopitelné, bylo dopředu jasné, že to nemůže skončit dobře. Nakonec mě osobně nejvíc zasáhl příběh Michlovy přítelkyně Josefky, která svou bezelstnou láskou umožnila hlavnímu hrdinovi zažít onen přirozený život, který celou dobu hledal, a na kterou potom taky v plné síle dopadly rozdmýchané pomluvy a zloba lidí z jejich okolí.

30.12.2016 3 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Připadá mi jako škoda, že nebylo víc využité prostředí starého mlýna, které zpočátku slibovalo spoustu napětí, ale děj se nakonec hodně točil okolo dalších méně zajímavých postav a na "Mlynářku" moc místa nezůstalo. A dost mě zklamal konec. Ze dvou vrahů byl jeden poměrně očekávaný a druhý v knize do svého dopadení na posledních stránkách vůbec nevystupoval, což mi tedy přišlo hloupé, když celou dobu člověk nadarmo přemýšlel, kdo to asi je.

14.10.2016 2 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Rozhodně to není žádný "trhák", jak by někdo možná mohl čekat. Akce ani napětí tu nejsou, vtip kromě několika odzbrojujících replik návrháře Somého také ne. Přesto se mi knížka krásně četla a bavila mě. Detektiv Strike si celou dobu jenom povídá s podezřelými a nic jiného se prakticky nepřihodí, ale stačilo to. Galbraith (Rowlingová) se tu vyřádil(a) ve vykreslení postav, které působí živě a uvěřitelně a člověk se díky nim snadno přenese do jejich příběhu a přemýšlí, kdo asi je ten vrah. A rozuzlení jsem neuhodl, bylo stejně překvapivé jako v nejlepších dílech Harryho Pottera. Pro mě velmi příjemné překvapení.

23.08.2016 4 z 5

Kde lišky dávají dobrou noc Kde lišky dávají dobrou noc Josef Toman

Pěkný budovatelský román. Nic víc, nic míň. Docela mi dalo zabrat velké množství postav, které se mi přestaly navzájem plést až pár stránek před koncem. Jinak ale příjemné čtení. Kdo má rád venkov, přírodu a "staré dobré časy", mohl by si přijít na své.

06.07.2016 3 z 5

Měděná rukavice Měděná rukavice Holly Black

Hádala se duše s tělem... Většinu času se mi zdálo, že autorky na svůj žánr zabředly do příliš těžkého tématu, ve kterém se zbytečně moc a zbytečně vážně a nemotorně pitvají, až toho nakonec mají po krk i postavy v knize. Jak řekl Aaron: "Celá ta záležitost je zvrácená. Ale Calla už nechte na pokoji." Doufám teda, že ho dámy poslechnou a do dalšího dílu se polepší, protože příběh byl jinak opět zajímavý. Hlavní hrdinové i Magisterium jsou fajn a snad nás od nich ještě to nejlepší čeká.

06.07.2016 3 z 5

S alergií na magii S alergií na magii Craig Shaw Gardner

Asi ne zrovna nejduchaplnější, ale určitě jedna z nejvtipnějších fantasy knížek, co jsem kdy četl. Celou trilogii doporučuji, zvlášť pokud máte rádi třeba knížky Johna Moora. Kdo ale čeká něco ve stylu Terryho Pratchetta bude nejspíš trochu zaskočen.

17.05.2016 5 z 5

Erzherz Erzherz Radek Fridrich

Nejzajímavější Fridrichova sbírka, ve které ožívají zašlé příběhy zmizelých německých obyvatel Děčínska. Nápad a pozadí vzniku knihy jsou sice daleko zajímavější než samotné texty v ní, přesto si myslím, že by si kniha zasloužila vyjít v novém vydání, aby se dostala k většímu počtu čtenářů.

16.05.2016 4 z 5