kramlinka88 kramlinka88 komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

"Myslela jsem si, že když budu taková, jakou si mě lidé přejí mít, když budu říkat, co chtějí slyšet, přijmou mě mezi sebe." :-(

Nečekaně mrazivý román, ano tento popis opravdu sedí. Přijde mi, že každý další autorčin román je temnější a depresivnější, než ten předchozí :-/

Příběh je strašně smutný :-( Tak strašně smutný, že mi po dočtení tekly slzy, nad osudy všech postav v knize, nad bolestí, kterou zažívaly a nad tou bezmocí, kterou musely cítit během svého života...

Nad chováním babičky a maminky mi zůstával rozum stát :-( Osud Jakuba a Adama byl velmi smutný a nespravedlivý.

Když vám celý život budou všichni tvrdit, že lhát je jediná možnost, že je to v pořádku, že je to jediná možná cesta..... zastrašování malé nevinné holčičky, další a další lži.....budete umět vůbec někdy mluvit pravdu? Uvěří vám vůbec někdo ?

"Místnost náhle potemněla. Les v dálce se zachvěl očekáváním. Copak to nikdy neskončí?"

P.S. O sporu vím, na mé hodnocení vliv nemá. Paní Mornštajnová již dříve ukázala, jak skvělá je paní spisovatelka, proto se kauzou nezabývám.... věřím, že v tomto bolestivém tématu se bohužel najde více obětí :-( Už jen z toho důvodu je třeba o tom mluvit.....i kdyby to zachránilo byť jen jeden dětský svět.

11.05.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kniha Listopád je třetí, co jsem od autorky četla. Měla jsem pocit, že příběh bude úplně jiný, takže mě alternativní "převrat" 89 dost překvapil. Příběh byl originální, ale dost temný, ponurý a depresivní, hlavně z pohledu matky, vůbec si to neumím představit a asi raději ani nechci, člověk pořád na něco nadává, ale nakonec je dobře, že to proběhlo tak, jak to proběhlo....trošku se mi do toho motala i ta současná situace, která tady kolem nás panuje.... ovládání strachem je velmi mocná zbraň :-/

19.06.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Tak krátká kniha a tolik emocí dokázala vzbudit :-( Už dlouho se mi nestalo, že bych měla husí kůži od hlavy až po konečky prstů a paní Dvořákové se to povedlo....delší dobu jsem čtení této knihy odkládala a teď naopak sháním všechny ostatní od paní spisovatelky, prostě si je musím nutně všechny přečíst.....
Postava matky mě úplně neskutečně vytáčela a Barunky mi bylo neskonale líto :-( Konec jsem obrečela a jen si na to vzpomenu mám opět slzy v očích :-( Smutný příběh o rodině, dospívání, nepochopení a tragédii....Jen doufám a modlím se, aby se mé děti nikdy nedostaly do situace, že by měly strach s čímkoliv za mnou přijít a na cokoliv se zeptat....Je mi hrozně smutno :-(

12.06.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Moc pěkný příběh, o jedné opuštěné holčičce a jejím sžíváním se s přírodou :-) Chápu, že někomu se to mohlo zdát nudné, neuvěřitelné, ale vzhledem k tomu, že děj knihy je zasazen do zapadlého koutku Ameriky a to téměř před 50-70 lety, tak aspoň pro mě je tam vše uvěřitelné :-)
Jen ten soudní proces se mi moc nelíbil, ten byl takový méně uvěřitelný.....a závěr ??? Knihu určitě doporučuji :-)

28.03.2023 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Naprosto skvělý thriller, skvěle vymyšlený, skvěle propletené postavy, nemám tomu co vytknout :-) Vůbec jsem netušila, kdo za tím vším stojí a to mám většinou aspoň podezření :-D
určitě doporučuji a od autora budu vyhlížet další knihy :-)

01.02.2023 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Tak v prvé řadě nechápu, jak mi mohl tento autor unikat tak dlouho. Všem, kdo od Chrise Cartera ještě nic nečetli, musíte to rychle napravit ;-) Mám za sebou spoustu detektivek/thrillerů, ale tohle ? Wow, absolutně jsem netušila kdo za tím vším stojí až téměř do úplného konce. Detektiv sympaťák stejně jako jeho parťák, skvěle zamotaný příběh, čte se to samo prostě nemůžete přestat :-) Někdy brutálnější detaily, ale k příběhu jako k celku to patří. Opravdu pecka 100% a těším se na další díly :-)

03.03.2020 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

„Nejvíc ve stáří bolí, když už vaši lásku nikdo nepotřebuje, když ji není komu dát. To je ta největší samota.“

Kdybych měla shrnout hodnocení této knihy do jednoho slova, bylo by to „srdcervoucí".

Přečetla jsem už několik příběhů o druhé světové válce, Osvětimi, osvobození - a tímto všechny ty příběhy končí....svoboda ? Opravdu byli lidé po válce svobodní? Spousta z nich se neměla kam vrátit.... Židé nebyli žádoucí, nic jim nepatřilo, málokdy přežil někdo z jejich rodiny....a to nevěděli, co je čeká po skončení války, ale svoboda to opravdu nebyla, jen taková ta naoko :-(

O procesech v 50.letech jsem dosud slyšela jen zřídka. Vždy jen takové útržky, političtí vězni? Tam jsem měla mlhavou představu možná o Miladě Horákové. Ale že se v Československých věznicích děly taková zvěrstva, dokonce i na ženách, na dětech....to jsem opravdu netušila. Ano moje hanba, že jsem se více nezajímala o historii po skončení války.

Tuto knihu jsem si chtěla přečíst už delší dobu, ale vůbec jsem netušila, co mě čeká. A možná je to dobře, jelikož kdybych to věděla, nevím, jestli bych našla odvahu :-( Opravdu je to kniha pro silnější povahy, bravurně napsaná, velmi emoční, velmi smutná, ale přes to všechno velmi poučná a historie v ní popsaná by v žádném případě neměla zůstat zapomenutá.

Celým příběhem nás provází záhadný Muž s dírou v srdci, kterému právě režim v 50.letech vzal vše. A to odstartovalo jeho honbu za pomstou. Sedm případů v černých deskách, sedm příběhů, sedm hrůzných lidských osudů. A co mají všechny společného? Důvěru v nesprávného člověka, odsouzení, neštěstí, lhostejnost okolí a hlavně Ďáblický hřbitov, konkrétně jedno místo tam někde u severní zdi :-(

Musím říct, že kniha pro mě byla emočně velmi náročná, plakala jsem, několikrát, ale stálo to za to, poselství opět předáno, další člověk, který nezapomene na hrůzy komunistického režimu....
„Já vím, že vám bude dnes spousta lidí říkat, že to tenkrát nebylo zas až tak zlý. Že obyčejný člověk se měl dobře. Zlatý dobrý časy. Ale to nebyly. To opravdu nebyly. Byly...“

Ještě bych ráda vyzdvihla jednu část příběhu a to pasáž s popisem života přirovnání k jízdě tramvají. Jedete v jednom voze se spoustou lidí, s rodinou, občas někdo přistoupí, občas někdo vystoupí... důležité je, aby to místo vedle vás nezůstalo prázdné, i když i to se bohužel stává. Nikdy nevíte, kdy z vašeho vozu vystoupí vaši nejbližší, ani kdy budete muset vystoupit vy sami....naprosto geniální a já hluboce smekám před paní autorkou a velmi děkuji za tuto knihu, že vyšla.

„Každý den se za ně modlím, aby už konečně přestal nenávidět člověk člověka kvůli těm nahoře. Aby Bůh vrátil všem zrak a narovnal záda."

01.05.2024 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

(SPOILER) Už dlouho jsem nečetla knihu, kterou bych večer musela násilím zavírat, abych se donutila jít spát :)
Začátek knihy je takový nenápadný, volně plynoucí, ale již brzy cítíme to přidávání plynu a zvyšující se napětí a také přibývá otázek....jak kniha plyne, tak si stále častěji říkám, cože? Proč? A jak se postupně odhaluje fungování a struktura Ústavu - to už jen koukám a čtu s otevřenou pusou. Geniální čtení, geniální příběh, geniální postavy (já se zamilovala do Annie a Bubeníka) :D jen mi bylo moc líto dětí a Averyho, ale beru vysvětlení, že by ten život "poté" nestál za nic, i když kdoví... ? Prostě miluju Kingovy knížky :)
Jen v tom závěru mi prostě "něco" chybělo, ale protože je to prostě můj milovaný King, budiž mu odpuštěno :)

20.01.2021 5 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Co dodat ? Konec jsem obrečela, i když jsem se snažila brát knihu jako historické fakta, moc mi to nešlo, když si představím, čím vším si všichni, ať už přeživší nebo zabití museli projít, hlava mi to nebere, a že i po válce se k přeživším chovali opravdu hnusně, jakoby Židé nebyli lidi....opravdu dokázali / dokáží být lidi takové svi*ě ? Je mi z toho smutno a jsem v šoku z toho, že někteří stále předstírají, že se nic z toho nestalo... Každopádně skvěle napsáno, opravdu velmi silný příběh, mělo by sloužit jako povinná četba na střední škole.

02.03.2020 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Dnes vám přináším recenzi na tuto krásku :-)

Kdo mě zná, ví, že co se Kinga týče jsem skalní fanoušek a možná nedostatečně objektivní, ale tady platí, když ho miluješ, není co řešit ;-)

Knížka nám na 725 stranách přináší příběh Charlieho, sedmnácti letého chlapce, který se už v ranném věku musel poprat se smrtí milované maminky a následkem toho i s otcem alkoholikem :(

Slíbil si, že pokud se z toho táta dostane, bude dělat dobré skutky. A tak se dostane k panu Bowditchovi a hlavně k Radar - starší feně - ano Radar je fenka :-D, kteří mu nečekaně vstoupí do života :-)

A tak dny plynou až do doby, než Charliemu pan Bowditch svěří své největší tajemství.

Charlie se díky tomu vydává na dobrodružnou cestu za záchranou Radar a také za poznáním nejen spousty nových věcí, ale také sebe sama :-)

Není to typický "Kingovský" hororový příběh, ale je to nádherný příběh s fantasy prvky, místy trošku temný, ale plný lásky ke zvířatům, napětí, důvěry, přátelství a prostě jako vždy originální a geniální :-)

"Myslím, že každý má v sobě temnou studnu, která nikdy nevysychá. Pít z ní je ale nebezpečné. Voda je jedovatá."

Určitě můžu doporučit i lidem, kteří s Kingem teprve začínají :-)

17.11.2023 5 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Druhá kniha série Luca Callanacha a opět plný počet, kdybych mohla dám ještě víc, druhý díl se povedl ještě o třídu výš než první díl. Dokonalá zápletka, geniální příběh, emoce, dějová linka Luca a Avy za mě dost napínavá, prostě nemám co vytknout. Těším se na třetí díl a vůbec netuším co budu dělat až dočtu pátý :-(

17.02.2022 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Děkuji "Alef" za naprosto úžasné hodnocení, nevystihla bych to lépe je tam naprosto vše.

Přečetla jsem už v životě spoustu knih, ale jen málokterá ve mě zanechá aspoň podobný pocit, jako knihy S.Kinga. Nedokážu to vysvětlit, ale s jeho vyprávěním postavy ožívají a vtáhnou vás do děje ani nevíte jak. Popis a chování jednotlivých postav, vykreslení prostředí, ve kterém se nachází, vůbec myšlenka na to, jak by mohl svět vypadat, kdyby JFK přežil....upřímně vždy jsem atentát na JFK brala jako součást historie USA, nijak jsem nad tím nepřemýšlela, vlastně jsem ani netušila detaily...a už během čtení knihy jsem si vyhledala nějaké podrobnější články a musím říct, že jsem vůbec netušila, že opravdu byla a je spousta konspiračních teorií. Jak to bylo ve skutečnosti můžeme jen hádat, Amerika stejně jako i další země má svá temná tajemství, která se na povrch nikdy nedostanou ;)
Mě tahle kniha naprosto dostala a pohltila a ostatně i závěr příběhu byl prostě ten nejlepší co mohl být....s minulostí a budoucností by si člověk neměl zahrávat jak jsme se přesvědčili :D
Minulost se brání změnám a ve výsledku člověk zjistí, že kdyby se určité věci odehrály jinak, mohla by být budoucnost mnohem horší.....Motýl roztahuje svá křídla ;)

26.05.2021 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Uff po dočtení této knihy se mi chce hodně věcí, chce se mi brečet, řvát, zvracet....Moc silný příběh paní Violy Stern bych nazvala emocionálním tsunami :-( Některé kapitoly byly šílené (Mengele a chlapeček, Pokusy...) část kapitoly o chlapečkovi jsem nebyla schopná přečíst, prostě to nešlo, všichni lidé si tehdy procházeli peklem, ale matky si procházely peklem dvojitým :-( nevědět co je s mým dítětem....nebo naopak vědět....bude mi chvíli trvat než to zpracuju :-/

18.10.2020 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Já většinou nečtu anotace, jen opravdu výjimečně. Miluju knihy od Stephena Kinga, takže i kdyby psal o tom, jak na dvorku poskakuje červený balónek, tak si to prostě přečtu :D

Musím přiznat, že první polovina knihy Billy Summers mě nevtáhla až tak, jak jsem si myslela, ale vím, že pan King má ty rozjezdy občas pomalejší, stačilo vytrvat a druhá polovina byla nadupaná jízda :) Bodem zlomu bylo, když se na scéně objevila Alice :)

Nikdy bych nevěřila, že by zrovna mě mohl vtáhnout do děje příběh profesionálního ostřelovače/ zabijáka na zakázku, ale stalo se :)
Druhá polovina knihy byla opravdu skvělá, plná emocí, zvratů a nečekaných událostí. A já si zamilovala nejen Billyho, ale také Alici, křehkou dívku - křehkou asi jako louskáček na ořechy :D Statečnou, obětavou a úžasnou ve všech směrech, která se po šílených zážitcích, které prožila, zůstává u Billyho. Určitě si knížku přečtěte a dejte vědět jak se vám líbila :)

Miluju když jsou v knihách zmínky o jiných knihách a tady jich bylo vícero, autor miluje své knihy očividně :D....jen škoda toho překladu názvů :/ Kdo četl, bude vědět....

„Život je večírek a večírky mají krátké trvání."
„Bůh pro vás nemá žádný plán, hraje s vámi mikádo."

04.01.2024 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Naprosto skvela kniha, jsem unesena, Rowan, Citra, Faraday, Curie....S Goddardem to nemohlo dopadnout lepe :) Jdu pokracovat s Nimbusem (Nimbem? ) :D A jsem vazne zvedava jak se to bude dal vyvijet :)

04.01.2021 5 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Knížka se mi četla skvěle od prvních stránek, bylo to velmi napínavé :-) Líbila se mi o chlup víc, než Vodník.

Velmi se mi líbí, jak je v knize dán prostor i mírnému nadpřirozenu, až si člověk říká, na každém šprochu...

Ovšem opět se ukáže, že největší zlo jsou opět a jen lidé, i když by bylo mnohem jednodušší svést vše na nadpřirozeno...

Zápletka byla skvělá, i když jsem si říkala, ok ztracené dítě - už zase ? Klišé ? V tomto případě ani omylem, absolutně jsem nečekala rozuzlení, které nastalo a na pouhých 194 stránkách dostane čtenář vše, po čem jeho čtenářská duše prahne :-)

Velmi se těším na Dceřinu kletbu, která mě čeká opět ve společném čtení příští týden :-) A do budoucna i další autorčiny knihy, protože jsou skvělé a velmi je doporučuji :-)

15.02.2024 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Napsala jsem dlouhé hodnocení, ale neuložilo se, tudíž znovu a krátce, kniha byla fantastická, četla jsem jako E-Book, ale pořídím si ji do knihovny, určitě se k ní opět časem vrátím, děkuji paní Lednické, že sepsala tuto úžasnou knihu plnou úplně všeho, štěstí, smutku, lásky, neštěstí, radosti, dřiny, reality..... Díky

19.07.2020 5 z 5

Ukradené životy Ukradené životy Patricia Gibney

Nemůžu jinak, než doporučit, sice hned na začátku jsem si říkala, jestli to vůbec zvládnu dočíst, bylo to vážně hodně brutální, ale pak už to tak hrozné nebylo (nebo jsem si zvykla?) Každopádně kniha je čtivá a velmi dobře napsaná, rodinný příběh na pozadí je také velmi zajímavý, jsem zvědavá, jak to bude pokračovat. Těším se na další díl, snad to nebude dlouho trvat :-)

17.01.2020 5 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Další román paní Dvořákové a další kniha, která mě nutila přemýšlet o životě => o mém malém světě. Jsem dobrá máma? Dávám svým dětem opravdu vše, co je v mých silách ?

Musím říct, že kniha je vlastně úplně obyčejná. Je to úplně obyčejný příběh jedné obyčejné čtyřčlenné rodiny vyprávěný během let 1985-2020 z pohledu matky Aleny, otce Jiřího a jejich dcery Pavlíny. Příběh z pohledu její sestry Jany nám zůstal utajen.

Bylo zajímavé pozorovat vývoj všech členů rodiny, a to především po převratu. Velká očekávání, slibovaná svoboda? Jenže ono se toho zase až tolik nezměnilo :-(

Se vším věčně nespokojená Alena, stále si stěžující na vše, naštvaná na celý svět, čekala, že se budou mít konečně lépe, dobře, ale s nevolí zjišťuje, že je vše při starém. Kdo neměl nic přes noc nezbohatl, žádný zázrak se nekoná. Upřímně její postava mi byla strašně protivná, kolikrát jsem si říkala, že by se měla trošku zamyslet nad tím co říká a dělá a hlavně jak se chová ke svým dcerám.

Tatínek Jirka, toho mi bylo vlastně místy vcelku i líto, snažil se dělat první poslední pro rodinu, ale stále to nebylo dost. Bohužel mu to kazil především démon alkohol :-( Ale viděli jsme náznaky i jiných lidských slabostí a démonů, které se naštěstí na povrch neprodraly.

Dějová linka Pavlíny byla asi nejzajímavější, vidíme její vývoj od malé holky po dospělou ženu. Její milostná vzplanutí, koníčky, i její vztah k rodičům. Díky alkoholu cítí k otci místo lásky většinou bohužel jen odpor a vlastně vůbec celá kniha je o nedostatku lásky. Láska byla postupně vyměněná za stereotyp, zvyk, "povinnost".

Není to veselé čtení, spíš právě naopak, ale opravdu je to kniha k zamyšlení. A přirovnání stromku plané třešně uprostřed ničeho k životní síle / osudu / životu jako takovému? V celé knize najdeme spoustu symboliky :-)

„Všude jsou problémy, všude. Někdy větší, jindy menší, ale nikdy před nimi neutečeš. Ať se vrtneš, kam chceš, vždycky tě něco potká. A lepší je zvládnout je s člověkem, kterej tě má rád. I když má svý chyby.“

31.03.2024 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Skvělá knížka :-) Úplně jsem se zamilovala do Zibiho humoru :-D
Popis jeho putování hlavně po Turecku mě úplně uchvátil :-) Určitě si přečtu i další jeho knihy. :-)

16.04.2023 5 z 5