krakonos.kraken krakonos.kraken komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

"Dovíte se že tři mušketýři ve skutečnosti nebyli čtyři ale dva."

Je to klasika a není co k tomu dodat.

24.06.2023

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Zaklínač kromě celého fantasy světa disponuje syrovým realismem, dobře popsanými postavami se svými motivacemi. Často jsou popisovány různé pohledy na jednu věc a někdy člověk neví, jak by se sám ve stejné situaci rozhodl. Jako opravdový život je i svět zaklínače složitý, nejednodnačný a hlavní postava kromě problémů zvenku bojuje i s vnitřními "démony" (vyrůstání bez rodičů, nejistota vlastní role ve světě, milostný život...). Přes to všechno se snaží žít v souladu s vlastním kodexem a konat dobro (ne vždy to vyjde a ne vždy je jasné, co je vlastne dobro...nebo zlo...nebo menší zlo?)

Osobně mám nejradši povídky o Strize, o Nivellenovi a o Renfri. Ve všech se na plno projevuje všechno, co jsem popsal výše. Zrnko pravdy je moje nejoblíbenější povídka vůbec, nedokážu říct proč. Má tak dobře popsanou atmosféru, děj je tak zvláštní a přitom smutný. Menší zlo je pak skoro psychologické drama o tom, když se človék bez vlastního přičinení dostane do situace, kdy každá věc co udělá povede ke zlu a smrti...a on se musí v pár okamžicích rozhodnout, které zlo zvolí. Skvěle budovaný příběh bez toho, abychom se na konci dověděli, jestli vůbec zvolil správně.

Geralt je hrdina bez toho, aby měl hrdinské kecy a dělal hrdinské věci. Je plný vnitřních konflitů, někdy se chová hloupě, někdy naivně, někdy je surový a někdy odtažitý. Ale snaží se. Proto je to pro mě hrdina od kterého se člově může nechat inspirovat i ve skutečném životě

24.02.2023 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Ten typ knihy Stephana Kinga co je plný té zlatavé nostalgie a přitom krutosti a nesmyslnosti světa, spojené s troškou hororu.

Kniha je o životě jedné ženy, o její práci, o útrapách a hlavně o lásce rodiče ke svým dětem, která je nejsilnější motivací k čemukoliv.

Celou dobu si člověk říká, jestli mluví pravdu a jestli to nakonec vzhledem k závěru nebylo úplně jinak.

Díky této (a jiným) Kingovým knihám jsem si jistý, že by mohl napsat 500 stran bez špetky zajímavého příběhu a pouze popisovat normální lidi a jejich životy a stejně by se od toho člověk nedokázal odtrhnout.

05.04.2023 5 z 5

To To Stephen King

(SPOILER) Když jsem si to stáhnul jako audioknihu, trochu ve mě hrklo když jsem uviděl celkový čas 49 hodin :D Jestli někomu přijde, že King má někdy pomalý rozjezd, co asi řekne na tohle? Skoro celá kniha je rozjezd :D.

Ale sakra krásnej. Atmosférou mi to připomínalo povídku Tělo. Taková ta zlatavá nostalgie a dětské problémy. A že jich je. První dva dny jsem měl problémy se vyznat v dějových liniích a hlavních postavách, ale tak dlouho mi je vtloukal do hlavy, že nakonec jsem si nejen zapamatoval, ale i měl rád všech 7. Kingův popis postav a jejich životů tady dostal další rozměr, protože je to kniha fakt obrovská. Tady na tom se musel fakt vyřádit, člověk měl fakt pocit jako by je osobně znal.

A celý příběh byl temný a uvěřitelný. I s nahledem toho jak to všechno začalo a jak to skončilo. Někdy jsem si říkal, že napětí nechává gradovat zbytečně dlouho, ale kvůli amnézii hlavních postav to vlastně nevadilo, protože ani oni si nebyli jistí, co se vlastně stalo.

Kniha o síle dětství a přátelství bez toho aby to byla přesládlá slátanina. Kniha o přelomu dospívání a o zlu. Krásná kniha.

P.S. jediné co mě vytočilo byl překlad "kanál street" a "kostelo street" to mě vždycky dostalo.

P.P.S. docela mě baví tady ty pohoršený komentáře ohledně hromadný scény na konci v kanále. Utržená hlava nebo dítě umlácený kladivem jsou v pohodě, udušený novorozeně taky, ale bůh chraň aby si parta puberťáků trochu zařádila :P jako popravdě mi to taky připadalo zbytečný, a asi by stačilo kdyby se před nima svlíkla nebo tak ale...v klidu, je to jenom kniha...

12.08.2023 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Skvělé prostředí. Je tam mnohem více nadpřirozena a mnohem míň psycho než jsem čekal.

Velmi zajímavá hlavní mužská postava (u Kinga to většinou podle mě táhnou ženy a muži jsou takoví panáci). Naproti tomu manželka je typická horrová pipka co nikdy nic neudělá a jediného náznaku rozvoje se dočká až v epilogu.

Jack je už před novou prací nevyrovnaný a dalo by se říct, že Hotel se nemusí ani moc snažit, aby ho vychýlil. Ta část osobnosti která chce trestat, cítí se ublíženě, pochybuje, nenávidí, má zvrhlou radost je podle me v každém a tady je velmi dobře popsaná.

Atmosféra celé knihy je díky prostředí skvělá. A závěrečný kuchařův monolog o tom, že svět nás nemiluje je výborný.

22.08.2023 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

První polovina mě uhranula, cítil jsem, jak mi chybí ten kontakt s přirodou, který lidé měli v podobě chození na boso při celodenní fyzické práci, zpěvu a rituálech vzdávající jí hold. Popisy krajiny a zvyků, ale i docela netradiční pohled na hastrmana, který se neschovává, ale zapojuje se do života lidí. Katynčina síla, farář a jeho tajemství, dvojitá osobnost hastrmana...plno skvělých momentů.

Kromě toho i po jazykové stránce zajímavě napsané - hastman co vidí vodu ve všem, protože je pro něj všeobjímajícím principem, např. popis cesty kapky v průběhu času, mrznoucí koně jako kdyby měli rampouchy skrz nohy...

Druhá polovina mi svojí rozdílností vůbec nevadila, přestože první na mě zapůsobila mnohem víc. Úplný konec byl možná trochu zbytečný, i když měl znamenat uzavření kruhu.

18.04.2023 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

(SPOILER) Celá první půlka se tak krásně táhne a člověk si řiká, že to bude skoro pohádka o životě jedné rodiny v novém domě s krásnou divočinou a místní zvláštností - hřbitovem zvířátek. Že to bude takový ten příběh s důkladným popisem postav, jejich historií, traumaty a jejich vztahy a troškou tajemna k tomu.

A pak přijde půlka a bum, smrt dítěte. Pak se začne pitvat v pohřbu a člověk si říka, no jo Kingu, zase si mě dostal, ten život je ale svině a ty o něm tak krásně píšeš.

Ale pak to teprv přijde. Pak se začnou dít zvrhlý, nechutný a děsivý věci. A přes všechny varovný signály a předzvěsti hlavní postava zvolí tu jedinou ale nejhorší variantu. A i pak si člověk říká "jasně, soused ho zastaví. Jasně, manželka ho zastaví". Ale ne, všechno dopadne úplně nejhůř jak může. Jedno rozhodnutí zapříčiní tolik strašnejch věcí. A ten epilog tomu nasadí uplnou korunu. Fuj...Stephen King je pán. To s chudákem Zeldou bylo taky dost hnusný.

Jen tak mimo - popisy kočky v domácnosti mi přišly jako z Černého kocoura. Jak udělat z něčeho tak roztomilého něco strašidelného? Jde to.

V několika knihách zmiňuje nějakou velkou fabriku nebo výrobnu, do které kolem pořád jezdí auta. Vždycky čekám, že se z toho vyklube nejaká výrobna mýdla z lidí nebo něco a nikdy nic :D

08.06.2023 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Čekal jsem něco jako 1984 ale vůbec ne. Velmi realisticky působící distopie, kde se neobjevují žádné léčky a zvraty - kapitán to bez obalu naservíruje jak to je a hlavní postava podle toho jedná. Příběh má rychlý spád a i přes ten závěr je optimistický.

V popisu soužití s manželkou jsem viděl tolik paralel s dnešní dobou, až to nebylo příjemné.
Bylo to místy napínavé, i díky ohařovi, kterého jsem si představoval jako ty mechanické psy, co už dnes existují. Fuj.
Asi moje nejoblíbenější část knihy byl kapitánův první monolog, hlavně kvůli zajímavým myšlenkám jako "když jsme knoflíky nahradili zipem, přišli jsme o chvíli k přemýslení...a ráno je časem přemýšlení a melancholie". A vůbec že celý stav světa vznikl z lidí samých, ne díky zásahu státu. Srovnat to s dnešní dobou smartphonů (místo telezdí) a sociálních sítí (místo rodinky) mi přijde až děsivé.

Je tam spousta filosofie. Klidně bych snesl mnohem rozsáhlejsí popis světa i další filosofické rozhovory. Ale není tomu co vytknout.

26.05.2023 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

(SPOILER) Doteď jsem Kinga nikdy nečetl, protože jsem ho měl za overhyped chlápka, co solí jednej "horor" za druhym. Obrovská chyba.

Skvěle popsaný duševní stavy, pochody a motivace, od psa k dítěti (a ostatních). Plno blbejch náhod, ale ne nerealistickejch. Závěr mě jako rodiče úplně zničil, takhle na nic mi dlouho nebylo. Skvělá kniha, ke který se pravděpodobně už nikdy nevrátím.

19.02.2023 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

(SPOILER) Shawshank - kupodivu se mi asi líbil víc film, asi že správce vězení více vypekl. Ale příběhu i tak není co vytknout.

Nadaný žák - povídka o zvrácenosti je přesné. Bál jsem se, že bude mnohem víc popisovaných hrůz koncentráku, ubíralo se to trochu jinam, ale i tak...fuj. Bál jsem se že v nemocnici odhalí svého souseda a budou ho společně mučit doma nebo něco. Naštěstí byla povídka tak 3x kratší než mohla a díky za to.

Tělo - krásně nostalgický příběh slunného dětství, ve kterém je už však cítit temnota dospělosti a předčasného dospívání, ať už z traumat nebo ze strachu z budoucnosti. Hezky zachycený svět očima dítěte. Podobná atmosféra slunečních paprsků jako Lunapark.

Dýchací metoda - krátký a pro mě velmi silný příběh o odhodlanosti jedné matky, zobrazený jako vyprávění v klubu. "Okolní" příběh, i když skvěle zpracovaný, pro mě nechal trochu moc nezodpovězených otázek.

06.04.2023 5 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Tak nádherná a zvláštní kniha. Hlavní postava je vtažena do podivného světa, světa kde vládne les a jeho mýtičtí obyvatelé a zamiluje se do dívky z jiného světa.

Autor krásně a zvláštně popisuje les a jeho sílu...Gwineth, zrozenou z listí a větviček, divokou a schopnou boje, veselou když si olizuje králičí krev z prstů...propracované mýty o různých obvatelích lesa a jejich bozích. Všechno tak zvláštně poutavým způsobem.

A pak, asi tak v půlce, se něco zvrtne a najednou je z knihy zajímavě pojaté fantasy dobrodružství (pro mě) téměř bez kouzla. A ten bráchův konec? Achjo.

Jak bych si přál, aby autor napsal celou knihu ve stejém stylu jako první polovinu. Nebo aby nechal hlavního hrdinu umřít, když k tomu měl nejblíž.

To se ale nestalo a tak i když hodnocení nemůžu snížit, protože ve mě kniha zanechala velkou stopu, musím to aspoň napsat sem.

28.03.2023 5 z 5

Running Man Running Man Richard Bachman (p)

Koukám že ani King neni imunní proti myšlenkám typu "v budoucnu budou určitě létající auta" :D

Ale ne, je to dobrý. Dost depka samozřejmě. Něco mezi filmem "hráč" kde vězni odsouzení na smrt můžou pro pobavení sledujících bojovat na smrt a mezi 1984. Některé technologie dneška by příběh velmi změnily a to že si hlavní postava musí nosit kameru s kazetkami a posílat je poštou...dneska trochu vtipný, když si vezmeme v úvahu, že děj se odehrává v současnosti. Ale i tak za mě super, tomuhle se při psaní o budoucnosti nedá vyhnout.

27.02.2024 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

(SPOILER) Skvělá kniha. Spousta zajímavých postav a akce od začátku do konce. Samozřejmě spousta Kingových charakterových studií. Ti zlí, hodní, ale vetšina někde uprostřed, jak to tak bývá.

Za mě asi nejzajímavější postava velkýho Jima, která mi svojí vychytralostí a touhou vše kontrolovat připomínal dona Croceho ze Siciliána.

Musim dát + za to že Barbaře ve vězení proti Juniorovi nikdo nepomohl na poslední chvíli (i když trochu jo), že nakonec umřelo tolik lidí kteří přežili výbuch, že nakonec situaci vyŕešila random pani místo "dětí co by nejlíp rozumněli dětem", za Jima který do poslední chvíle nepřestal být úskočný..a za podobné situace, které posouvali knihu dál od hollywoodského nazírání světa. Přidává to na skutečnosti.

P.S. jak je to se simpsnovejma ve fimu? Ten námět je tak hrozně podobnej že je těžko uvěřit že jedno nebylo druhym inspirovaný :D

09.02.2024 5 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Přijde mi divný to takhle napsat ale je to prostě vtipná kniha. Spousta absurdních situací ale i sem tam citát nebo poznámka jako reality check, že to není tak úplně sranda.

Nejvíc se mi líbila kapitola se zubama a s válkou o chlast a taky jak se ho pořád snažili zbavit. :D

23.06.2023 5 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Skoro žádná hloubka postav nebo popisy čehokoliv, prostě jenom bída. Nutilo mě to přemýšlet o tom, co všechno mám.

V knize mě zaujalo potvrzení staré pravdy, že na cigára a chlast se peníze vždycky najdou. Role náboženství, které se zvrtlo z pomoci bližnímu v naprostý opak, kdy lidi mate a dohání je k zoufalosti.

Část s dvojčaty mě dostala, několikrát jsem se málem rozbrečel. Smutná kniha.

24.05.2023 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Tahle se mi moc líbila. Krásně vyprávěný příběh, atmosféra která se do člověka úplně vpije. Nemám co k tomu napsat, není to horor a to je dobře. Připomíná mi to Norské dřevo, příběh plyne tak samozřejmně a lehce. Určitě si jí v budoucnu zopakuju.

P.S. sorry za nic neříkající recenzi, ale tohle jsou moje pocity.

23.02.2023 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Dokonalost...tak dlouhej "otřes" pohledu na svět sem po knížce dlouho nezažil...nejde o to, co je pravda, ale o to "co kdyby se něco takovýho stalo"...skvělý...

23.06.2018 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Skvělá kniha, několik zápletek najednou a přesto přehledná. Autor dává popisu postav neuvěřitelně málo času (narozdíl od Irvinga nebo Kinga) a přesto je skvěle poznáme a mamé nebo nemáme je rádi. Mnoho z nich projde v průběhu knihy vývojem nebo jsou postaveny před důležitá rozhodnutí.
Kniha dokázala obsáhnout skoro až filosofická témata jako je boj o principy v kontrastu ke každodení praxi nebo otázku diskriminace, ale i maličká a přesto zajímavá témata jako praktiky hotelového zloděje nebo spalovače odpadků. Za mě výborná kniha.

03.02.2024 5 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Nádherná kniha. Oproti filmu je to mnohem víc o jeho manželce než o něm.

Kromě popisů duševních stavů a odboček do minulosti jednotlivých postav se mi v knize líbily popisy všeho. Tolik přídavných jmen jsem snad v knize neviděl. V knize nejsou skříně ale jasanové namořené skříně, nejsou tu podlahy ale tmavé dubové navoskované podlahy, není tu řezník ale kudrnatý mladý řezník. A takhle je to úplně se vším. Popisy prostředí a lidí dodávají knize krásnou plynulost, příběh je díky tomu sjednocen a plyne jako jeden proud i když často odbočuje do minulosti.

Přes melancholii hlavní postavy, tvrdý úděl manželky a celkovou vážnost tématu ve mě kniha nechává příjemný pocit. Určitě stojí za přečtení.

24.11.2023 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Tohle je těžké. Kniha má spoustu skvělých momentů a celkově je to dobré zakončení ságy.

Ale některé věci prostě neseděly. Za mě velká škoda nenaplněného potenciálu Bonharta, ze kterého je v tomhle díle jenom další z řady sadistických chlapů a ztrácí svojí netečnou děsivost. A jako nechat se přetáhnout židlí od Yennefer když předtím v trenkách zmasakruje partu zabijáků? Really?

Pak mi hodě vadilo to co se dělo na hradě. Ciri po svém neuvěřitelném příběhu, všech věcech co se za celou dobu naučila a veškeré svojí jedinečnosti přijde k plánu že prostě přijde na hrad a řekne jim ať pustěj Yennefer a oni řeknou že ne. Wtf? Žádnej záložní plán, žádná logika, nic.
Pak teda ji v posledním okamžiku přijde na pomoc zaklínačova parta (jak Vilgefortz správně poznamená - jako ve špatné divadelní hře) a pak více méně Milwa a Cahir umřou ale úplně zbytečně (ona se neumí sehnout a jeho Ciri nechá Bonhartovi, kterému se asi za 10 vteřin rozhodne postavit sama, místo aby na něj šli ve dvou).
Van Emreys z toho taky nakonec vycouvá podezřele snadno, na to kolik lidí kvůli tomu umřelo.

Abych jenom nepičoval dost se mi líbilo vysvětlení války jako zástěrky pro obchodní nadvládu. A tak celkově to má většinu pozitiv zaklínačova světa. Jenom ty nelogičnosti za mě byly trochu moc velké.

20.11.2023