Kory98 Kory98 komentáře u knih

Zub za zub Zub za zub Ed McBain

(SPOILER) Tak pro mě zase jedna lepší ze všech skvělých McBainových detektivek o 87. revíru. Pomsta zločinců nebo jejich rodin policistovi, který je "poslal za katr" je častým tématem detektivních příběhů. Ale tentokrát je to tak zajímavě zauzleno, že dotyčný s tou pomstou vlastně ani nepřijde do styku a do posledních řádků ani pořádně neví, jak veliké měl štěstí. Vím, že je tam spousta přikrášlených náhod, ale já to autorovi zobu z ruky :-)

01.02.2021

Deformace Deformace Robin Cook

Deformace... Deformace mozkových buněk... Deformace lékařského chování a etiky... Deformace lidského bytí... Thriller s prvky sci-fi i detektivní zápletkou, který kromě prostředí lékařských ordinací a nemocničních klinik přibližuje praktiky farmakologického průmyslu. Román z pera lékaře, který vyšel v roce 1985, s tím, že námět je fikcí. Otázkou je, zda je jí i dnes ? Kniha, která nutí k vážnému zamyšlení.

31.01.2021 5 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

Příběhy kočičích pacientů z pera venkovského veterináře čtenáře nejen pobaví, poučí, ale především přiblíží pouto, které je mezi kočkami a jejich majiteli vytvořeno. I sám autor kočky považuje za velice milá a inteligentní zvířata, kterými nepohrdá na úkor jiných hospodářských zvířat anglického venkova. I když kromě chytání myší nepřinášely svým majitelům jinou "materiální" hodnotu, tak hodnotu emocionální určitě. Vždyť kočičí společnost a pohlazení hebkého kožichu oceňuje jistě i spousta současných čtenářů nejen Herriotových knih. Takže pokud toužíte poznat osudy Debinky či Emily, společenského Oscara, oddaného Alfréda nebo Friska, divokého Borise a Bleska, nezávislých Ollyho a Ginny, s chutí se pusťte do čtení.

29.01.2021 5 z 5

Armáda Armáda Miroslav Žamboch

Chudák knížka si musela na moje přečtení počkat, podařilo se mi ji rozečíst a z nedostatku času odložit. Ale začala jsem číst znovu od začátku a o to víc jsem si to užila. Pro mě je Bakly takovým barbarem Conanem z pera českého mistra sci-fi a fantasy. Možná je v příbězích více syrového boje a méně čar a kouzel, ale ani tak to neubírá na jejich přitažlivosti. Bakly má prostě cíl a způsobem jak jej dosáhnout je většinou boj. I přes všechny krutosti je mi hrdina sympatický, což on sám by určitě nechtěl :-) a v tom je možná jeho kouzlo. Už se těším na další knihy s ním v hlavní roli, které čekají v mojí knihovně.

26.01.2021 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Pro mě zase jedna z "lepších" Aristokratek, asi hned druhá za prvním dílem, ale je to samozřejmě věc názoru. Začalo to dopisem a pozváním a konečně se Marie dostává do pravého prostředí aristokratů. Možná proto, že opustí "známé vody" zámku Kostka je zase příležitost pro nové neotřelé humorné situace. A co víc, rýsuje se zřejmě další díl... Smát se je potřeba v každé době.

26.01.2021 5 z 5

Dřevěné království Dřevěné království Karel Kordík

Roztomilé příběhy ze života broučků, doplněné nádhernými ilustracemi Emila Posledníka. Kniha jako stvořená do tématu čtenářské výzvy. Původně jsem hledala v rodinné knihovně knihu jinou, ale Dřevěné království mi přišlo pod ruku místo ní. Knihu dostala moje maminka, která je ročník 1953, jako malé dítě. Takže dnes už je to vlastně takový skvost :-) A po přečtení musím uznat, že doslova. Už jsem si nepamatovala děj, takže jsem ji po mnoha letech ráda přečetla a rázem jsem si přála být zase malá... V knize je i spousta skvělých veršů pro děti, které dokonale dokreslí její děj. A jeden nádherný citát od Rudolfa Těsnohlídka, který knihu uvádí:

Snad by mne velcí za ruku vzali,
snad by mi cestu ukázali
a řekli: "Leť, kvítek uživí tě!"
Škoda, že nejsem brouček malý,
škoda, že jsem jen malé dítě!

24.01.2021 5 z 5

Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti Černošský Pán Bůh a páni Izraeliti Roark Bradford

Samotný Pán Bůh je hlavním hrdinou humorného převyprávění starozákonních příběhů. Někdo možná namítne, jak si autor může dělat legraci z tak vážné věci jako je víra. Ale právě proto, že je to téma vážné je pro spoustu lidí méně pochopitelné i akceptovatelné. Naopak Bůh s lidskými vlastnostmi, dokonce i chybami přitahuje jako magnet a je pro mnoho lidí dokonce lépe "stravitelný". Autor svérázným způsobem přibližuje dějiny izraelského národa a věřím, že podané touto formou si je přečte daleko větší spektrum čtenářů, kteří by třeba po originále Starého zákona nesáhli. Mě osobně jako věřícího člověka kniha neuráží, naopak četla se mi velice dobře.

21.01.2021 4 z 5

O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme O pokroku od boku aneb Jak se zdokonalujeme Zdeněk Šmíd

Když jsem si v zadání Čtenářské výzvy 2020 všimla, že se bude číst kniha, která má v názvu slovo ANEB, hned se mi vybavily knihy Zdeňka Šmída. Nejdříve "Ofélie" tedy "vodácký průvodce", který jsem četla coby náctiletá, bohužel jsem ji měla půjčenou. Tentokrát to jistily Levné knihy, kde měli Šmídovek několik, že jsem nevěděla kterou si vybrat. Musím říci, že jsem touto volbou neprohloupila. "O pokroku od boku aneb jak se zdokonalujeme" je vlastně takový souhrn učebnic dějepisu, který přiblíží dějiny lidstva formou laskavého humoru pana Šmída. Samozřejmě pár základních dějepisných pojmů musí čtenář znát, aby si o to víc vychutnal vtip a nadsázku s jakou spisovatel k jednotlivým etapám lidského žití přistupuje. Pro mě super kniha, zrovna takovou bych si vzala na pustý ostrov.

21.01.2021 4 z 5

Zlovolnost Zlovolnost Ed McBain

Zase jedna kniha o Hluchém. Je pravdou, že ty se mi líbí ze všech McBainových detektivek o 87. revíru nejvíc. Hluchý není jen pachatelem všemožných zločinů, ale vysoce inteligentní člověk, který je svým policejním pronásledovatelům plnohodnotným protivníkem.
Jinak obdivuji Eda McBaina za to, jakou spleť případů dokázal do jedné knihy vložit. Nejen jeden hlavní, ale nejméně 4 - 5 dalších, aby zkrátka čtenář neusnul na vavřínech a musel se při čtení trochu soustředit.

16.01.2021 4 z 5

Pohádky (26 pohádek) Pohádky (26 pohádek) Hans Christian Andersen

Pohádky z trochu jiného soudku, než jsou Češi zvyklí. Snad právě proto nás dokážou zaujmout a najdeme si v nich každý ty své klady i když nemusí nutně končit dobrem, tak jak jsme zvyklí. Možná je člověk víc ocení až je zralejší a více nad nimi pouvažuje. Takže jsem si je díky čtenářské výzvě 2020 vybrala a opět ráda přečetla.

16.01.2021 4 z 5

Kletba svitků Kletba svitků Barbara Wood

Krása starověkých časů a jazyků, židovské kultury - témata, která nejsou až tak častá pro spisovatelku zejména románů pro ženy. Ale nádech historie, zajímavá zápletka, napětí i trocha romantiky, to je záruka toho, že si vybere každý. A toto Barbara Woodová do svých knih propašovat dokáže. Dobrá oddechová kniha.

10.11.2020 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tak tento zážitek jsem musela nejprve několik dnů vstřebat, než se odvážím k hodnocení a komentáři. Přemýšlím, zda jsem vůbec kdy četla něco tak silného a nadávám si, že jsem po knize nesáhla daleko dřív. Ale pravdou je, že k této knize by měl podle mě člověk dozrát a asi taky víc zapůsobí na lidi, kteří něco "podobného" byť v malé míře zažili. Nedovedu si představit, jak ji chápou např. dnešní maturanti, kteří o válkách a totalitě bohudík jenom četli nebo slyšeli vyprávět. V anotaci se píše, že Winston Smith je nepříliš statečný člověk - s tím nemohu souhlasit, pro mě byl ten nejstatečnější. Ani nemohu popsat, jak jsem si užívala čtení druhé části a jak jsem radostně "přijímala" všechny nádherné věci a chvíle, které spisovatel Winstonovi nadělil. O to hůř se četla část třetí, které se vlastně bojíte hned od začátku. Pocity jsou nepopsatelné a vyvstává ve mě jediná otázka, zda je to, co Orwel popisuje, ještě dneska sci-fi či antiutopie. Mě připadá, že i v době napsání románu se na světě podobné společnosti či státy našly a bohužel nacházejí dodnes a k naplnění myšlenek závěru knihy stačí velice málo.

24.02.2020 5 z 5

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Verneovky jsou prostě literární skvosty určené snad pro všechny věkové kategorie. S radostí jsem si oživila v paměti příběh, který jsem četla naposledy jako náctiletá. I po letech mě neskutečně bavil a prožívala jsem s cestovateli každý úsek jejich cesty, navíc jsem si jako dospělá přímo "užila" jazyk - tedy přesněji bravurní překlad pana Františka Pelikána. Ta nádherná zvukomalba staré češtiny a úplně odlišný význam některých slov jako např. soudruh, oproti tomu, jak je vnímáme dnes. Po celou dobu čtení jsem si přála, aby mi bylo zase 12 let, já hltala každé spisovatelovo slovo a strávila s touto knihou klidně i pět neděl...

18.02.2020 5 z 5

Ekologické katastrofy Ekologické katastrofy Emil Hadač

Jak už napovídá název, věnuje se tato kniha závažnému problému - poškozování životního prostředí. Autor shromáždil poznatky nejen svoje, ale čerpal i z pramenů mnoha jiných českých a zahraničních vědců, zabývajícími se shodnou tématikou - ekologickými katastrofami. V několika samostatných kapitolách nám vysvětlí některé ekologické zásady a pojmy, porušení rovnováhy v neživé přírodě, vliv staveb na živou přírodu, šíření škůdců a vetřelců (zavlečených rostlin a živočichů), drancování lesů, vliv tabáku na životní prostředí, povětrnostní zmatky, záplavy a šíření pouští, půdní erozi, rizika chemizace, havárie v chemických provozech, akci "Ranch hand" (použitou ve válce o Vientam), jedovaté odpady, otravy Minamata, Kanemi Yusho a Itai-Itai, mrtvé toky, hynoucí jezera a churavějící moře, vliv ropy na moře, imise, kyselý déšť a smog, nebezpečí nuklidů a ekologické důsledky jaderných konfliktů. Kniha je psaná koncem 80.let minulého století, ale všechna uvedená témata jsou stále aktuální a i když by se mohlo zdát, že se člověk z některých svých chyb poučil a spousty věcí se dnes vyvaroval, opak je pravdou. A jsou bohužel věci, které už se nedají vrátit a ni ovlivnit...

11.02.2020 3 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Klasická detektivka - moc hezké čtení, od kterého se jen tak neodtrhnete. Agatha Christie nemá potřebu dělat ze svých detektivek horory ani thrillery, ale i tak dokáže mistrnou zápletkou udržet pozornost čtenářů v napětí až do úplného závěru, kdy Hercule Poirot "posbírá vavříny" za rozuzlení svého vyšetřování. Ač se během čtení jejích knih všemožně snažím uhodnout, kdo je vrahem, málokdy se mi to podaří, ale ráda to paní spisovatelce odpouštím .-)

11.02.2020 5 z 5

Mor ho (a iné) Mor ho (a iné) Samo Chalupka

Trochu jsem se zastyděla, když jsem zjistila kolik čtenářských kolegů ze Slovenska si loni v rámci čtenářské výzvy přečetlo Máchův Máj. Proto jsem si předsevzala, že si já pro změnu přečtu nějakou poezii slovenskou. Výběr je samozřejmě široký, ale někde jsem zaslechla (nevím, zda je to pravda), že kniha patří na Slovensku mezi povinnou četbu. Ani se nedivím, báseň v člověku hodně zanechá. Je to taková óda na slovanství odehrávající se na slovenském území, v nádherné krajině, na kterou jsou právem pyšní a na slovanského ducha svobody, který se jen tak nenechá zlomit. Na mě zapůsobila jako oslava slovenské země, tak jako třeba Máchova báseň o zemi krásné, zemi milované... Každý národ je prostě hrdý na svůj původ a svoji vlast.

06.02.2020 5 z 5

Uzly a pomeranče Uzly a pomeranče Iva Procházková

Tak tady trochu nevím, co napsat. Sháněla jsem knížku pro dvanáctiletou slečnu a teď hodně váhám, jestli jí mám knihu vůbec doporučit nebo dát. Příběh jako takový není špatný, vše co se zde odehrává je i reálné, ale mě osobně nesedly pasáže s podrobným popisem "likvidace" koní. Myslím, že v knize určené pro tuto věkovou skupinu by to stačilo napsat pár holými větami a i tak by to splnilo svůj účel. Já sama jsem u koní 35 let a zažila jsem bohužel i dobu, kdy se koně posílaly transporty do Itálie na maso, ale nám dětem v jezdeckém oddíle bylo řečeno, že se prodávají. Když jsme se pak dopídili pravdy a to jen informace, že je prodali na maso, nesli jsme si to s sebou dost dlouho, vlastně možná i dodnes. Vím, že i toto vše je realita a děti jsou dnes asi zvyklé z počítačů na násilí všeho druhu, ale já se s tím ztotožnit nemůžu.
Navíc závěr mi přišel trochu neuzavřený, přála bych si ještě kousek pokračování.

06.02.2020 3 z 5

Maxim Kammerer Maxim Kammerer Arkadij Strugackij

Další fiktivní návštěva Země a vesmíru v daleké budoucnosti s bratry Strugackými, na jejichž nově vydanou knihu jsem se velmi těšila.
Možný SPOILER
Tato kniha je vlastně 3 v 1, protože obsahuje tři romány, jejichž společným jmenovatelem je hlavní hrdina Maxim. Oblíbené téma bratrů Strugackých – zásahy člověka z planety Země do dění na jiných planetách a jiných mimozemských kulturách. V prvním díle Obydlený ostrov se seznamujeme s mladým člověkem plným ideálů, kterému jsou přiděleny první pracovní úkoly progresora. Záhy zjistí, že všechno není jen černobílé a rozdělené na dobré a zlé, jak mu to vštěpovali při studiu, ale na vlastní oči uvidí a na vlastní kůži pozná osudy jiných lidí i jiných mimozemských tvorů. Přesto, že musí respektovat rozkazy nadřízených, už si dokáže vytvořit vlastní názor. Dalším dílem je Brouk v mraveništi – Maxim zde už jako zralý muž (45 let), člen „tajné“ organizace, je pověřen hledáním jediného člověka, což se ukazuje jako úkol nesnadný a v závěru se velice zajímavě rozuzlí. Vlny ztišují vítr – Maxim Kammerer ve věku 89 let je vysoce postaveným pracovníkem Komkonu-2. Podaří se konečně dokázat lidem přítomnost jiných bytostí ve vesmíru, které by chtěly ovlivnit pozemský život?
Myšlenka, která mě v knize zaujala, cituji: „Vždyť vy, jakmile se dostanete do jiného světa, hned ho začnete předělávat, aby byl jako ten váš. A samozřejmě pro vaši fantazii je zase těsný, takže začínáte hledat zase jiný svět a zase ho předěláváte…“ To bylo vysloveno o lidech.
Nevím, zda se to tak zdá jenom mě, ale já v dílech bratrů Strugackých čtu mezi řádky. U nich mám pocit, že chtěli něco skrytě čtenáři sdělit anebo ho donutit hodně přemýšlet. Že v rámci psaní svých knih rádi utíkali od reality, protože ve sci-fi a fantasy žánru je dovoleno mnohé vyslovit, vždyť je to přece fikce. A čtenář přemýšlí jaké poselství chtěli vyslovit…

02.02.2020 4 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Jedna \"víkendová\" lahůdka, kterou jsem si dopřála díky Čtenářské výzvě. Mám velice ráda zvířata a odmala jsem se chtěla věnovat práci s nimi. Ale jak se říká člověk míní... Nakonec jsem profesně skončila úplně jinde a svůj sen jsem si splnila alespoň celoživotní láskou ke koním a tím, že jednoho z nich vlastním. Příběhy Jamese Herriota jsem milovala už jako dítě, když jsem si poprvé jeho knihy přečetla, a vždy se k nim po nějaké pauze ráda vracím. Nejen, že dokázal barvitě vylíčit slasti a strasti povolání venkovského veterináře, ale ještě barvitě popsal nádherný kraj a přírodu anglických vřesovišť - Yorkshiru. Musím říct, že mě dokonce kniha dokázala asi třikrát rozesmát, až mi slzy tekly a to se mi již dlouho nestalo. Vím, že to není v reálu žádná legrace, když koza sežere podvlíkačky svého hospodáře, ale spisovatel to popsal tak věrohodně, že jsem se prostě smát musela, a navíc to dobře dopadlo. Mám doma všechny Herriotovy knížky a určitě je doporučuji všem věkovým generacím, myslím, že každý si v nich vybere své.

02.02.2020 5 z 5

Sedmé znamení Sedmé znamení Nora Roberts

Nic netušíc jsem tuto sérii od Nory Robertsové začala číst od prostředka. Takže bylo nabíledni, že musím dočíst i první díl, který mi vnesl úplné jasno v celém příběhu. Jak už jsem psala u obou dalších dílů je to téma velice zajímavé, skoro až do sci-fi, ale od spisovatelky znám povedenější knihy. Jako oddychové čtení super.

31.01.2020 3 z 5