kofina kofina komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Jsem moc vděčná, že existují i tyto knihy - knihy z druhé strany příběhu, které ukazují, že s koncem války zlo úplně nezmizelo a nebylo vždy namířeno vůči provinilcům. Jelikož mi Gerta nebyla příliš sympatická, jsem ráda, že v knize najdete i promítnutí dalších postav. Spousta lidí hodnotí hlavně obsah příběhu a jeho věrohodnost, případně historickou přesnost. Myslím, že bychom neměli zapomínat, že je to především beletrie a nevyčítat knize, zda je, či není dle pravdy, ale také zároveň slepě nevěřit, že "co je psáno, to je dáno".

12.02.2018 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Za mě spíš jedna ze slabších knihy autorky. Po celé čtení jsem čekala furt na "něco víc", na nějaké hlubší pocity beznaděje, nespravedlnosti nebo více ze života v komunistickém uspořádání země. V celé knize jste pouze tak nějak na povrchu, působilo to jen jako takový rozjezd s tím, že něco víc teprve přijde... no a ono nepřišlo.
Jako člověk, který nezažil komunismus, jsem doufala, že si čtením Listopádu přiblížím, jak se celkově lidé cítili, jak žili atp. Můj celkový dojem z knihy ale je, že příběh je pouze o smutném a nespravedlivém osudu jednoho člověka (potažmo rodiny).

18.10.2021 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tento žánr normálně nečtu a od autorky to pro mě byla první kniha, tak jsem nic moc nečekala, ale bylo to moc fajn! :-) Celá kniha dokáže opravdu skvěle navodit příjemný pocit, ač je trochu i "klišoidní". Hlavní hrdince začnete po několika stranách i celkem fandit a ten happyend jí vyloženě přát.
Za mě bezva oddechovka a do tohohle podzimního nečasu úplně super načasovaná. Navíc přiznávám, že patřím k těm, kdo si myslel, že hygge jsou přesně haldy svíček, knih, dek a horká čokoláda, tak jsem si trošku poupravila mínění :-D

15.11.2022 4 z 5

Kniha moc dobře dokumentuje celou životickou tragédii, aniž byste se ztráceli v momentech, místech ani osobách, které zasáhla. Vynikající!
Příliš ale nechápu zdejší komentující: kniha je označena jasně jako Literatura faktu, proč si to tedy někdo kupuje a pak zklamaně hodnotí, že to není román?

23.05.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Kniha svědčící o tom, že pocit štěstí je o přístupu člověka bez ohledu na to, co nám život přinese.

08.10.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Vzhledem k "profláklosti" knihy jsem zas tolik neočekávala a musím říct, že jsem nadšená! Kniha se četla sama, příběh je poutavý, líbí se mi promítnutí více generací a prostřídání postav. Kniha mě donutila přemýšlet o tom, jak vlastně náš život ovlivňují lidé okolo nás a my s tím nic neuděláme. Hanin život mohl vypadat úplně jinak...

13.03.2018 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Co na tohle říct no.. kniha vhodná pro začátečníka v tomhle žánru, nikoho jiného to bavit moc nebude. Prvoplánový, nikterak originální příběh, zápletka ani rozuzlení bohužel nezachránil ani způsob vyprávění. K tomu ten zavádějící název. Přesto se knize nedá upřít spád a čtivost, se kterými ji přečtete během dvou večerů jako nic. Ovšem i přesto jsem čím dál více zklamaná, co dnes vychází pod nálepkou bestseller.. Inu dobrá reklama prodá i pozlacenej hajzlpapír...

17.10.2017 2 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha je krásná a příběh je bezesporu originální. Moc mě bavily popisy bažiny, byl to takový romantický výlet do neznámého prostředí. Ale mám dojem, že příběh Kyi je až taková moc velká pohádka, poměrně obtížně se tomu věřilo, včetně toho konce.

20.08.2021 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Kniha je tak dobře napsaná a tak příjemně se čte, že se od ní těžko odchází, i když je to v podstatě koncentrovaná deprese. Příběh je vykreslen tak poutavě, že i když Vám hlavní hrdinka přijde sebevíc nesympatická, postupně jí začnete fandit a přejete si pro ni alespoň kousek šťastného konce. :)

25.03.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

Detektivkou bych to asi úplně nenazvala, ale i tak doporučuji! Děj vás naprosto vtáhne do života na ostrově a tohle je přesně to, co na knihách miluji - jiný svět, jinou kulturu, zvyklosti, poznání něčeho nového a přesně takovým stylem, jakým píše Peter May! :-)

09.11.2017 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Taková typická Hanišovina: depka až do samého konce, ale vždycky to stojí za to!

10.01.2023 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Na této knize je zajímavé především to, že je napsána dle skutečného příběhu konkrétního člověka. Autorka sama nic nepřibarvuje, což není nutně špatně, ale příběh je jen taková kostra, která by se potřebovala trochu rozvinout, pokud ve Vás má něco zanechat.
Autorka vyprávění nedodala žádnou přidanou hodnotu, což z knihy udělalo plochý příběh jednoho člověka, které u čtenáře nevyvolají žádné výraznější emoce, špetku empatie a vlastně ani pochopení.
Knihou proletíte a poměrně rychle zapomenete, že jste ji četli ale zároveň si vždy budete schopni snadno rozpomenout, o čem přesně byla právě kvůli té absenci toho něčeho navíc.

16.10.2019 2 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Na to, že ta kniha je v podstatě koncentrovaná deprese, se četla snadno a dokázala pohltit. Takové lehké nelehké čtení. :)

27.06.2018 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Další kniha od Cartera mi jen potvrzuje, že jeho knihy nejsou literárním skvostem, který bych vytáhla za účelem obdivování jazyka nebo slovní zásoby. Jeho knihy jsou vyloženě oddechovkou, kdy jste hlavně zvědaví, kdo je vrahem. Musím říct, že hlavní artikl této knihy je právě ten, že v podstatě ještě 30 stran před koncem tápete, jak to celé dopadne. Na oddech od reality je to ideální odpočinek! :)

16.02.2018 5 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

Je jen málo knih, u kterých chcete tak moc číst dál a vědět, co se bude dít. Ale zároveň knihu nechcete dočíst, protože přijde konec a nikdo nechce, aby dobrá věc skončila. :)

20.05.2013 5 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

U tohohle příběhu je velká škoda, že ji napsal Harrer sám, a že raději nespolupracoval s nějaký spisovatelem, protože knize chybí určitý spád. Děje se toho tam velmi mnoho, ale při tomto stylu psaní to čtenáře příliš "nevyburcuje", nevtáhne do děje a spíš to celé působí jako slohová práce. Cestopis samozřejmě má být hodně popisný ale dobrodružství a dramata, které zažili, by si, myslím, zasloužilo propracovanější styl psaní.

09.09.2019 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Celá kniha mi přišla jaksi povrchní, celý děj tak jako klouže po povrchu, nikam radši moc nezabíhá, i ty zmiňované události jsou takové nakousnuté a jakoby nedořečené.. Knize nepřidává ani občasný chaotický styl psaní a hlavní postava je vyloženě nesympatická.

19.03.2019 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Tak zklamání zrovna tady jsem nečekala, ale bohužel. Děj je zbytečně překombinovaný a celý naprosto těžko uvěřitelný, objevují se tam momenty, které naprosto shazují celý příběh (např. probuzení člověka s nenávratně poškozeným mozkem? Asi ne že jo...). Linka s Josefem se navíc zdá být téměř zbytečná, na začátku vypadá slibně, ale pak návratem do minulosti a linkou s Benjamínem se celá v podstatě přebije. Celé části knihy se neskutečně vlečou a nějaké velké napětí absolutně chybí. Často i text a rozhovory působí trochu chaoticky a nepřirozeně. Tahle kniha nic nedá, ale asi ani nic nevezme kromě tý trochy času...

19.04.2018 1 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Absolutní top, po dlouhé době nemám, co bych vytkla! :-)

11.08.2015 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Za mě jedno velké ne. Nebýt audia na Českém rozhlase, tak bohužel "nedočtu". Pořád jsem čekala na něco zajímavého, speciálního.... a nějak nic nepřišlo. Navíc je to napsáno naprosto šíleným způsobem, což buď milujete nebo nenávidíte, nic mezi tím.

31.07.2023 1 z 5