kofee kofee komentáře u knih

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Pohled na stromy se touto knihou mění. Tolik světů v sadech a lesích. Který je ten Tobiášův? Kdo žije na ostatních? Opatrujme stromy, je v nich víc, než jsme tušili.
Tolik nádherné fantazie, tolik puzzle příběhů. Geniálně napsané, s citem a láskou.

18.05.2017 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Svět zla a dobra, lindgrenovská bezstarostnost je pryč, nádherné blázniviny střídá vážný příběh dvou milujících se bratří. Jen málo příběhů vypráví o oddanosti a lásce dvou bratrů. Jako by vybočoval ze všech těch archetypálních mýtů o bratrské rivalitě. A právě v té odbočce vidím typickou paní Lindgrenovou, jde proti proudu i v tomto něžně smutném příběhu s dobrým koncem...

01.12.2010 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Tak realistické, tak nezastírající, tak aktuální. A zároveň plné napětí.

10.02.2024 5 z 5

Lampička Lampička Annet Schaap

Překrásný příběh o statečné holčičce s velkým srdcem plným soucitu, empatie, trpělivosti a lásky. Lampička jako světýlko, které prosvítí ostatním cestu i za cenu oběti.
Jaké světlo do ostatních vložila, takové se jí vrátí zpátky.

15.01.2024 5 z 5

Zimní včely Zimní včely Norbert Scheuer

Malý člověk ve velkých dějinách na konci světa, na konci války. Skrytý, bojující svůj vnitřní boj, ale i vnější, zmítán obojím, přesto schopen najít klid, kotvu, harmonii a lásku. U včel.

20.07.2023 5 z 5

Řeka, která teče pozpátku Řeka, která teče pozpátku Jean-Claude Mourlevat

Hřejivá Něha, všudypřítomná Laskavost , klidné Dobrodružství a horydolypřenášející Láska, toť tenhle nádherný příběh o dvou cestách, které se nakonec zcela jistě protknou v jednu. Magický realismus pofrancouzsku.

31.05.2022 5 z 5

Ochutnávka psychedelických podivnohubek z Finska. Mňam.

28.09.2020 5 z 5

Hledání přítomného okamžiku Hledání přítomného okamžiku Ruth Ozeki

Vlny oceánu propojují celý náš svět. Vlny, které se stále okamžik za okamžikem mění, jsou zachytitelné jen v přítomnosti. Propojí i dvě hrdinky na opačné straně oceánu a minulost jedné změní přítomnost té druhé. Nakonec nastane otázka, zda to lze i naopak?

08.04.2019

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Rasová otázka očima dítěte. Moc v rukou davu, závisti a nenávisti. A o tom, jak sovy nejsou, čím se zdají být.

30.12.2018 4 z 5

Vango Vango Timothée de Fombelle

Vango. Vango. Vango. Je to takový pavoučí muž, dokonalý klaďas bojující proti padouchům. Černobílý svět jako v pohádce. Pavučinová síť se rozprostírá mezi Evropou a Amerikou a všechny postavy až neuvěřitelně propojuje. Všechno se vším souvisí. Možná to tak je. Zlo je po zásluze potrestáno. To je, oč tu běží.

24.11.2017 4 z 5

Slova této knihy vydechují vůně noční zahrady, kreslí vilu opředenou rodinným tajemstvím a dotýkají se srdcí všech, kteří znají drásajicí chuť lásky. Ta zlomí rodové prokletí, vstane jako Fénix z popele a roztáhne křídla. Láska je magická.

19.11.2017 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

O člověku s otevřenou náručí, do které mu vletěl pták, a podal mu srdce na dlani. K neuvěření, krásné.. To video, o kterém se píše v závěru, je na Youtube.

20.06.2017 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Kniha jako cesta..do prvorepublikové elegance vrchních vrstev "onyxové" společnosti..do myslí průhledných jako sklo..do duší křehkých, ale nezdolných jako skelet vily Tugendhat. Pro mě cesta na jih, do Brna, za přízračnou krásou nadčasové architektury, která teď dýchá živoucím, i když malinko limonádovým příběhem, jež se od reality odklání. Ale díky za fikci. Tedy prosím jen v knihách :)

07.07.2013 4 z 5

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Túúúú, túúúúúúúúúút.. vůně nové pragovky, odraz slunce na kapotě a prach prvorepublikových cest. Svět melancholického řádu, poctivá práce a láska k ní, ale taky mejdany do vany, které ve filmech pro pamětníky nehledej. Tady ano, bez smyslnosti by to nebyl Urban. Nejde ale o smyslnost hravě jiskřící. Je nedotknutelná. A pokud se ji dotkneš, je bolestivá, trpící, trýznivá. Starý svět skončil, odešel..Škoda.

28.02.2013 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Naprosto živoucí postavy, obrazy, prokreslené prostřednictvím jen tak prohozených detailů, s nenásilnou lehkostí vpouváte do děje, který vás obalí od hlavy až k patě. A vy najednou zjišťujete, že cítíte vůni tlejícího listí osloského podzimu a je vám důvěrně známý Eklberský kopec, když sedíte na lavičce vedle velmi osobitého, zdánlivě netečného chlapíka, který šetří prázdnými slovy a o kterém víte, že jeho cit, pro věci, co se dějí, má tu hloubku, o kterou se dá bezpečně opřít...

25.02.2012 5 z 5

Matka světla Matka světla Auður Ava Ólafsdóttir

Kontrast světla a tmy, života a smrti. Jedno přechází přirozeně a pozvolna v druhé, jedno bez druhého nemůže existovat.
Porodní asistentka jako matka světla, průvodkyně dítěte do světla, je ta nejtrefnější, nejkrásnější a nejpoetičtější metafora.
Porod jako sněhová bouře, přerod, malá smrt a transformace.
Islanďané znají krásu světla na pozadí tmy nejlépe. Krásný příběh.

23.05.2023 5 z 5

Černý cukr Černý cukr Miguel Bonnefoy

Dítě jako poklad. Láska jako poklad. Půda jako poklad. Někdy nevíme, že ho máme, i když je tak blízko..

19.06.2021 5 z 5

Kniha hněvu Kniha hněvu Theodore Isaac Rubin

Hněv je jako hlad. Lze ho nějak ospravedlňovat? Máme nebo nemáme právo ho mít? Prostě je. Osvobozující.

12.03.2021 5 z 5

Ve stínu Hvozdu Ve stínu Hvozdu Naomi Novik

Není jen jedno východisko, jedna cesta, jedna pravda. Pod zavátými vrstvami času, kamení staré věže a kůry srdcestromů se skrývá další. Stačí odvahu, kouzla a dobré srdce a lze ji spatřit.
Cesta k vítězství je jen jedna: skrze pochopení, přijetí a laskavost.
Aneb není dobré přes všechen boj a nenávist zapomenout růst.

09.05.2020 5 z 5

Milostný trojúhelník o čtyřech úhlech.
Proměny ve jménu lásky.
Ztracené deštníky a pes.