knizni.taurus knizni.taurus komentáře u knih

Než zjistíš pravdu Než zjistíš pravdu Elena Minářová

Do knížky Než zjistíš pravdu jsem se pustila na základě anotace, která mě nalákala na zajímavý příběh. A ačkoliv jsem čekala trochu jiný průběh, tak mě kniha nezklamala.

Hned v úvodu se seznamujeme s Amandou (z jejího pohledu je příběh vyprávěn) a její nejlepší kamarádkou Iris, což jsou ženy v domácnosti, které ráno vyprovodí děti do školy, zajdou si na jógu a následně na nějaký ten dortík za odměnu. Do jejich slunného života zavítá svobodná Maddie (ta ostatně taky dostane prostor pro své vyprávění), která jim zamíchá kartami jejich dobře rozehrané životní partie. Jinak život žen v domácnostech byl napsán uvěřitelně, ale pro mě bylo už občas až iritující jejich neustále jógování, kafíčkování a hledání si domácích prací. :D

Amanda nebyla povahově zlá, hodně jsem se s ni našla v tom “neumět říkat ne. :D Nicméně, byla i celkem naivní, nic ji nepřišlo divné, nebo byla až příliš důvěřivá jen proto, že chtěla aby ji měl každý rád, a tak se dostávala do zvláštních situací. Maddie byla sice trochu otravně veselá, ale do příběhu sedla na výbornou a pasáže z jejího pohledu byly zajímavé a skvěle doplňovaly to postupně se skládající puzzle příběhu.

Když se dostáváte dál do děje, tak vám občas začne docházet, co se asi bude dít. Není to předvídatelné do nejmenšího detailu, kniha vás nakonec i dokáže překvapit, ale tím, že postav je tam málo (2 kamarádky s rodinou a 1 neznámá), tak tu není tolik prostoru k tomu, aby vás kniha zmátla. Nicméně, je to příběh k zamyšlení, co vše jste ochotni udělat pro to, abyste si zachovali svůj životní standard, jaký vliv na vás můžou mít peníze a že (ne)vinné tajemství může mít kdokoliv. Konec byl za mě hodně zvláštní, dá se říct nejasný z morálního hlediska.

Suma sumárum: Obálka knihy a kniha celkově je pěkně zpracovaná. Pokud hledáte psychologický thriller, který je dobře napsaný a se zajímavým námětem a morálním dilematem na konci, tak si knihu určitě přečtěte.

4/5 :)

Na závěr bych ráda poděkovala autorce Eleně Minářové a nakladatelství Fortuna Libri za zaslání knihy k recenzi. *spolupráce

12.03.2024 4 z 5

Miláčkové z metra Miláčkové z metra Kate Spencer

Knížka na kterou jsem se ohromně těšila a nakonec to dotáhla na průměrnou oddechovku. :(

Kniha začíná vtipně. Hlavní hrdinka je zábavná a ikonická scéna z metra byla skvělá. V tomhle momentu jsem si řekla: “jestli se to bude ubírat tímhle směrem, tak se mám na co těšit. Vždycky jsem nadšená, když je kniha vyprávěna z pohledů obou postav, a tak to bylo i tady a my můžeme nahlédnout do mysli našeho vyvoleného gentlemana. Ačkoliv jsem si ale hlavní hrdiny vcelku oblíbila, byli sympatičtí, milí a zábavní, tak ta jejich slow burn romantika mě až tak neuchvátila. Kniha tak byla zdlouhavá, a oni se akorát motali v kruhu.

Jako nápad to byl skvělý, jen po té scéně v metru už nic dalšího extra nepřišlo a kniha tak nějak plynula. Moc hezky tady byl ale vykreslený New York, a bavilo mě jejich objevování města pohledem toho druhého.

Každopádně jako zklamání to neberu. Je to prostě taková milá, občas vtipná a hodně oddechová romantická (asi můžeme říct) komedie, u které musíte počítat s hodně pomalou romantickou linkou. Kdyby se navíc trochu proškrtala, mohlo to čtení být ještě aspoň o hvězdičku lepší. :)

19.02.2024 3 z 5

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

Pokud jste si stejně jako já po dočtení Kouzel rodu Thornů říkali: “já ještě nechci konec! tak vás tahle krátká novela nemůže minout. Tohle je takový jednodenní výlet k vašim oblíbeným postavám, který vás bude bavit. :)

Není to plnohodnotný příběh, jen takové pohádkové zakončení. Je tady plno vtipných scén, sarkastických přestřelek a prohloubení romantické linky. Na tu je tady kladen velký důraz, protože knížka je takové to pokračování příběhu po konci alá žili šťastně až do smrti a nikdy pak nevíte co bude dál. No tak tady vám to autorka trochu přiblíží, co pro Elizabeth, Nathaniela a Silase to žili šťastné až do smrti vlastně znamená. Ale tahle novela samozřejmě není ochuzený o nějakou tu zajímavou zápletku, a tak vás tady čeká jedno mile plnění třech úkolů.

No co víc říct, čtení jsem si užila. Krátký příběh - krátká recenze. Navíc milovníky Kouzel rodu Thornů ani lákat nemusím ne? Vy víte, že to chcete číst. Že jo? :))

20.01.2024 4 z 5

Kostischrány Kostischrány Emily Lloyd-Jones

Za knihu moc děkuji nakladatelství HOST kteří mi ji poskytli k recenzi v rámci spolupráce :)

Když jsem viděla tuhle knížku, tak jsem si řekla, že tohle chci číst. Ta obálka je boží a když si přečtete anotaci, tak je to něco co vám dokáže navodit skvělou atmosféru (nejen) na Halloween. No a po přečtení můžu říct, že obsah stojí za to! Tohle byl originální příběh se stylem vyprávění pohádky s hororovými prvky ve formě oživlých mrtvol, který mi prostě a jednoduše sedl.

No a já se teď pokusím v pár bodech přesvědčit vás, proč si tu knihu máte přečíst. Tak jdeme na to:

Sympatické hlavní postavy
Neskutečně mi sedli Ryn i Ellis. Chovali se na svůj věk (žádné přemrštěné hrdinství), dělali chyby (což bylo logické, protože ani jeden nebyl přece vycvičený voják) a i přes to, že nešlo vždy vše jak po másle, tak neztráceli humor a jejich dialogy jsem si užívala.

Pomalá romantická linka
Nebyla vůbec přehnaná, postupně se dostávala na povrch a hrozně jste si to užívali a fandili jim. Nebylo to na sílu, není tam na ni kladen nesmyslný důraz, jen dokresluje zajímavé putování pro zrušení kletby.

Velšské pověsti
Ty mě dost zajímaly, protože to ten příběh pro mě dělalo originálním. Mám ráda příběhy, které jsou založeny na pověstech a legendách. Hezká poslání, která vám mohou něco předat. Taky je tady hezky zpracováno téma smrti (můžete si z knihy odnést i pár dobrých myšlenek).

Čtivost
Skvěle a svižně napsané. Krátké kapitoly ubíhali pod rukama. Možná vám občas může připadat to putování zdlouhavé (já si to teda užívala, protože to prostředí a legendy jsou top), ale ten konec určitě stojí i za cenu nějakých pomalejších pasáží.

Kostikoza.. jako pardón, ale nemrtvá tvrdohlavá koza, která vás nenechá ve štychu, je mazlíček, kterého chcete.

Jo! A je to standalone! Jupíjej. Tohle si jednou určitě přečtu znovu.

29.12.2023 5 z 5

Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky Ann Rule

Za knihu k recenzi moc děkuji @nakladatelstvijota

Zabiják od zelené řeky je dalším počinem Ann Rule - autorky knihy Vrah po mém boku. No a jak už z předešlé knihy můžeme znát, tak se autorka dost věnuje životu obětem a zajímavostem o nich, zatímco hrůzné činy zabijáka nejsou nějak explicitně popsány.

Kniha je rozdělena do tří částí, ve kterých se postupně věnuje výčtům obětí, formování detektivní skupiny Zelená řeka (ta se s časem postupně měnila, pátrání trvalo okolo 20 let) a samotnému vyšetřování a v poslední části je samozřejmě i část o soudním procesu, který vlastně moc dlouhým soudním procesem nebyl a tak je to poměrně krátká ale za to dost záživná a zajímavá část.

V knize tedy najdete docela obsáhlou část života obětí (ať už jejich práce, vztahy v rodině atd.) a že tato část byla hodně obsáhlá bylo proto, že zabiják od zelené řeky dokázal ve svém aktivním období zabít přes 70 žen. Popisování všech obětí bylo každopádně i dost matoucí, v té změti jmen jste se nemohli pořádně zorientovat, bylo jich zkrátka hodně. A bohužel se tak tyhle části četly hůře. Naštěstí jsou tyhle pasáže protkány vyprávěním o životě samotného vraha. Jak jeho minulost, tak jeho současnost. Kdy zjistil, že ho zabíjení vzrušuje atd. Kladl se důraz na jeho obyčejný způsob života a tedy jeho výbornou masku, kterou se podařilo odhalit až po tak dlouhé době.

Taky se v knize popisuje titěrná práce policistů, kdy bylo zajímavé číst průběh vyšetřování a zároveň hrozně frustrující, protože jim vrah neustále unikal. Ann Rule podle mě i tímto textem dává najevo, že ne vždy je vyšetřování vraždy jednoduché, hodně se do toho také pletou média a policisté musí probrat hordy tipů od lidí, kteří volají s tipem, kdo by mohl být tím zabijákem. Překvapilo mě, kolik žen považovalo své bývalé manželé za možné kandidáty.

Pro milovníky true crime je kniha #musthave, já jsem byla zase spokojená, že jsem se o dalším případu dozvěděla víc.

07.11.2023 4 z 5

Lapeni Lapeni Emily McIntire

Není to retelling. Teda aspoň v pravém slova smyslu. Postavy mají mezi sebou jiné vztahy a zároveň drogy, které tady kralují, tak vám i s hezkými myšlenkami nedovolí létat. :D Každopádně autorka se příběhem inspirovala zejména v jménech a Hookovou averzí vůči tikání hodinek, jinak si tady teda Petra Pana, Wendy, Hooka a ztracené chlapce představíme v dost temnějším světle.

Za prvé, pár pozitiv. Tohle se četlo velmi dobře a stránky rychle ubíhaly. Je to napsáno jednoduše, žádné květnaté věty. Do tohoto světa taky vpadnete velmi rychle a hned se zorientujete kdo je kdo a jaké má postavení ve městě. Takže žádné velké zmatky na začátku. Taky to mělo jakýsi příběh, minulost, ze které se poté odvíjela přítomnost a budoucnost postav, jejich rozhodnutí a celkově vývoj. Je fajn, že to teda příběh mělo i docela zajímavý (protože jsou i knihy, které se takovým “bezvýznamným prvkem nezaobírají :D).

Celá kniha mi připomněla vibe knihy Zvrhlý král a 365 dní (kdyby 365 dní mělo nějaký děj). Tohle je počítám přímo dark romance a v tomhle žánru nejsem příliš znalá, ale tady mi to asi nesedlo tak moc jako třeba u Zvrhlého krále. Trochu mi přišlo, že tady sleduju cestu vraha za jeho životním štěstím a mám ho v jeho chování podporovat. :D Dostáváme tady teda něco málo z Hookovy minulosti, ale nějak mě to celé nepřesvědčilo, abych si jeho chování obhájila. Každopádně u Wendy měla i ta pohádková verze víc kuráže než tahle v temné. Ke konci už se to zlepšilo, ale nějak se nemůžu smířit s těmihle loutkami v těhle dark příbězích.

Epilog byl už za mě zas tak přeslazený, že se do tohoto světa ani nehodil a vlastně mi přišlo, že mi to má navodit atmosféru toho, že jsem četla něco echt romantického.

Asi takový průměr, četlo se to dobře, ale ničím mě to nevystřelilo ze židle.

07.10.2023 3 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Za recenzní výtisk děkuji @knihydobrovsky :)

Když jsem postupně zabředávala do příběhu, tak jsem si říkala, že něco podobného jsem už četla - Láska a jiná slova od Christiny Lauren. Každé další léto je kniha, která je v lecčem podobná, ale pořád má co nabídnout. Takže pokud máte rádi styl vyprávění třeba Colleen Hoover (ale nebojte zas tak vás to nerozloží) nebo jste už četli zmíněnou laurenku, tak by se vám tahle kniha mohla líbit.

Moc se mi líbilo rozdělení do dvou rovin - minulost a současnost. Díky tomu je příběh vždy napínavější a dynamičtější. Hlavní, ale i vedlejší, postavy jsou velmi sympatické. Bratry Florekovy jsem si oblíbila hned a Persefona si mě získala nejen svým super jménem, ale její zálibou v hororech. Když sledujete příběh z minulosti a současnosti, vždycky je tam takové to: ale no tak, oba víte, že chcete toho druhého, tak proč vám to nedochází :D, ale je fajn sledovat ten jejich vztahový vývoj od dětských let, přes teenagera až po dospěláka.

Příběh se čte moc dobře. Je to opravdu takový letní příběh, protože se většina odehrává v létě u jezera, ale je tam i ten stín toho tajemství a jednoho "heart broken" zvratu. Kapitoly jsou sice delší, ale nějak mi to ve čtení nevadilo a každou další kapitolu jsem s radostí začínala hned jak to bylo možné.

Tohle je kniha o dvou spřízněných duších, které jsou pořád jen lidmi, kteří dělají chyby nebo místo komunikace si něco jen špatně domyslí a z toho vzniká propast, kterou se snaží zacelit. Tyhle příběhy, kdy někdo potká někoho už v dětských letech a ten vztah se pomalu rozvíjí je za mě skvělý, protože celá ta romantická linka je dobře vystavěná, lehce uvěřitelná a pro romantické duše takovým pohlazením.

4,5/5 hvězdiček, na plný počet mi tam něco scházelo, ale pořád to za mě určitě stojí za přečtení

20.09.2023 5 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Já jsem téhle knize propadla hlavně díky velké reklamě a taky díky skvělé obálce (mám ráda tyhle jednoduché obálky a paperback byl super). A kniha vypadala hodně sympaticky z hlediska daného žánru a tak.
Celkově čtu ráda tyhle oddechové (erotické) romány, takže jsem měla určitá očekávání co se knihy týče... a více méně je kniha také splnila. Teda jen ohledně té erotiky nijak zvlášť.
Celý příběh se odehrává na zhruba 200 stránkách, takže jsem Jeho Banán zhltla za večer :D. Knížka je superčtivá, má hodně sympatické postavy (já osobně mám strašně ráda čtení o těhle roztomile nešikovných ženách a mužském komplexu ji pak ochraňovat) a je vtipná.
V knize je spousta dvojsmyslů, spousta banánů, ale podle mě by to také uneslo méně zvláštních výrazu pro ženské partie. :D Děj plyne rychle (někdy až moc), ale co se mi líbilo byl před-konec (:D), protože konec byl klišé (ale to asi všichni čekáme). A jako plus vždycky beru, když se děj vypráví nejen z pohledu jedné hlavní postavy, ale můžu se podívat, co se honí v hlavě i tomu druhému. :)
Celkově byla kniha fajn a pokud člověk hledá vyloženě knihu na relax a pro zasmání, tak určitě může sáhnout po téhle a nebude zklamán. Nicméně, jsem od knihy asi čekala trochu víc, ale i tak to byla příjemná oddechovka.

22.05.2023 3 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Miluju ten příběh. Zamilovala jsem se už loni, kdy jsem si ho přečetla v angličtině. No a když došlo k překladu do češtiny, co jiného jsem mohla udělat, než si příběh přečíst znovu.

Colleen Hoover je pro mě srdcovka od doby co jsem přečetla její první knížku Možná jednou a ještě jsem nebyla její tvorbou zklamaná. Nevím, která je moje úplně nejoblíbenější kniha, ale Kosti v srdci patří určitě mezi top pro mě.

Příběh Beyah a Samsona mě chytl za srdce. Jak je zvykem, tak u autorčiných knih to není jen to hezké, ale příběh obvykle doprovází nějaké zklamání, bolest, zlomené srdce nebo dětství na nic. Tady to není jinak a začínáme hned ze startu. V této knize dostanete právě dva poznamenané lidi svým osudem, kteří se náhodou ocitnou na stejné straně oceánu.

Beyah a Samson jsou uzavřené, mírně melancholické a zároveň silné osobnosti. Beyah vám bude nejdříve připadat jako holka, která se stará jen o sebe, což je v jejím případě to nejlepší co může udělat pro její přežití. Samson je typ zlomeného, ale stále obětavého a milého kluka. Obě hlavní postavy projdou skvělým vývojem své osobnosti, ale zároveň neztrácí sama sebe. Ale dovolí jim to bolestné co zažili konečně dostat ze sebe, což jim umožní věřit i někomu dalšímu než jen sám sobě a otevřít se nejen tomu druhému ale i ostatním lidem. A to jim přinese svobodu, od svého trápení.

Kosti v srdci jsou příběh opravdové lásky. Líbí se mi jak má celá kniha melancholický nádech, zlomí vám srdce, ale stejně si ten příběh zamilujete. A ten konec? Miluju!

Kdo máte rádi srdceryvné a syrové příběhy, které jsou skvěle napsané a mají zajímavé charaktery, tak můžu vřele doporučit.

16.03.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Skvělá. Odvážná. Humorná. Feministická. Dojemná. Těmihle slovy se dá kniha popsat, jednoduše to byl úžasný zážitek.

Přiznám se, že v určitých částech knihy, se mi četlo těžko z neustálé nespravedlnosti vůči nejen naší hlavní hrdinky Elizabeth, ale vůči ženám celkově. Nicméně Elizabeth se se svým osudem “druhořadý chemik” pere s grácií a nehodlá se vzdát.

V knize sledujeme několik linek, které se různě prolínají a na konci dojde k rozuzlení celého příběhu. Tohle, jak na sebe ty různé linky odkazovaly, vás nutilo číst dál a zjišťovat, co se bude dít.

Elizabeth je žena velmi svérázná, sebevědomá a bojující za (nejen) svá práva. Ano, je trochu asociální, což může vést k tomu, že její strohé odpovědi mohou ponoukat lidi si myslet, že je nesympatická. Nicméně, od Elizabeth Zottové můžete čekat jen upřímnost, zájem o vědu a lásku ke své dceři a ke svému psovi. Postavy v této knize jsou ale všechny skvěle psychologicky propracované. Autorka dokázala každé postavě vdechnout život a vy jste se s nimi vydali na horskou dráhu emocí.

Tahle kniha je plná odvahy. Je to strhující příběh, ve kterém jsem od začátku fandila hlavni hrdince. I když její příběh nebyl jen veselý, dokázala se se vším poprat. Vyhrála? Kdo ví, tohle si musíte přečíst, takže tuhle otázku nechám nevyřčenou.

06.01.2023 5 z 5

Láska a jiná slova Láska a jiná slova Christina Lauren

Hned ze začátku je asi dobré říct, že se nejedná o klasickou knihu od Laurenové, protože to není erotický román. Takže pokud chcete toto, tahle kniha vás určitě neuspokojí :D. Nicméně, pokud hledáte knihu, která mi atmosférou připomínala knihy od Colleen Hoover, zejména ty “pro starší” alias Námi to končí nebo To nejlepší v nás, tak zbystřete.
Co vám prozradím hned na začátku je, že tady dostanete neodolatelného hlavního hrdinu. Elliot je láska i když mi občas přišel jak z jiného vesmíru (v dobrém slova smyslu). Postavy jsou celkově tady dost sympatické (až občas neuvěřitelně :)). Macy byla občas sice moc zakřiknutá a chování (v jedné situaci) jejího snoubence v reálu si úplně nedovedu představit, ale jinak za mě super. :D A co se mi na knize líbilo moc a moc bylo propojení s knihami, když si hledali v knihách oblíbená slova.
Taky tu jsou dvě dějové linky - minulost a současnost. No a obě mi připadaly dost melancholické. Jako mě to vůbec nevadilo, přišlo mi to jako něco jiného, než běžně nacházím v romantických knihách, ale někomu to sednout nemusí. Kniha pojednává o tom, jaké to je najít spřízněnou duši a zase ji ztratit. Taky tady najdete vyrovnávání se se ztrátou matky a ponechání bolestivého tajemství pro sebe. Není to samozřejmě jen smutné, celý příběh je i o tom jak se v mládí seznámili, o první lásce, ale ta část v přítomnosti byla lehce frustrující. Nebudu říkat dál :D
Jako jedno skoro bezvýznamné mínus beru délku knihy. Psát romanci na 400 stran je opravdu těžké, pokud chcete čtenáře udržet v neustále chuti číst dál, protože to může padat do nudnějších úseků. Takže kdyby se délka stran trochu zkrátila, neměla bych žádné “proti”.
Za mě prostě výborná kniha, která mé melancholické dušičce sedla na 100%.
Knihu jsem dostala jako recenzní výtisk od Nakladatelství Jota, kterým bych chtěla moc poděkovat :)

08.06.2022 5 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

Tahle série je jedno zimní pohlazení. To prostředí malého městečka s lyžařským střediskem je milé a při čtení máte chuť tam vyrazit za nimi. Sledujeme tady život Willa a Izzy, ale také postav z minulého dílu, který trochu zpestří další postava, seriálová hvězda Cole. No a s příchodem nového chlapa nám tak tady vzniká tak trochu malý milostný trojúhelník. Romantické linky friends to lovers ani milostného trojúhelníku fanoušek úplně nejsem, a proto jsem stále víc oslněná prvním dílem, i když tenhle rozhodně nebyl špatný.
Samotné postavy jsou dost do pohody. Izzy je sarkastická a vtipná, Will je milý pohodář a Cole je rádoby vtipkař každým coulem. :D Škoda, že tyhle příběhy nejsou vždycky psány z pohledu obou ústředních postav, je to pro mě pak zajímavější a ráda bych viděla, co se honí hlavou i Willlovi, nejen Izzy.
Jinak samotná knížka se čte velmi dobře, je to taková milá oddechovka, která vás zabaví na nějaké to odpoledne. Bohužel v příběhu chyběla nějaká větší zápletka, takže nečekejte nějaký wow převrat. Kniha nám toho moc nového v rámci daného žánru nenabídne, ale mě to bavilo. Německé autory očividně umí psát milé romantické příběhy, které si užijete. Ačkoliv mě teda první díl bavil více, tak i tenhle můžu doporučit. Zejména pokud jste si Izzy a Willa oblíbili v předchozím dílu. :)

07.06.2022 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Když jsem dočetla první díl, měla jsem strach, že druhý díl nebude tak skvělý. ALE pokračování naprosto předčilo mé očekávání.

Jako u prvního dílu jsem se do dvojky začítala o něco pomaleji, ale jakmile jsem se do toho světa zase dostala, už jsem nechtěla pryč. Opět jsem podlehla všem těm neskutečně charismatickým postavám.

Celý druhý díl by se dal shrnout do jednoho slova: AKCE. Tenhle díl byl ještě nabitější než předchozí a já si užívala každou stránku, každý zvrat a každý problém, který museli řešit. Ale jako co ten konec? Nevím jestli jsem s koncem spokojená nebo ne. Každopádně bych to zhodnotila jako konec, u kterého bych klidně byla za nějaké volné pokračování. Nutně potřebuju více!

Podtrženo, sečteno .. ten svět je prostě neskutečný. Autorka má úžasný styl psaní, dar pro reálnost příběhu a napsání úžasných a rozmanitých postav. Stránky téhle duologie ubíhají rychle, ale vy ani nebudete chtít, aby ten příběh skončil.

07.05.2022 5 z 5

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Kdo by v dnešní době neznal nebo nezkusil online seznamování. A tak tahle romantická oddechovka představuje zase o něco reálnější příběh, se kterým se dokážete ztotožnit. Děj plyne velmi rychle a kniha nešetří zápletkami, které se netýkají pouze hlavní hrdinky Mel, ale také jejich kamarádek (které mi dost připomínaly ženy ze Sexu ve městě).

Kromě klasické romantiky Vám kniha nabídne i možnost nahlédnout do světa IT a start-upů, tedy jak mohou vznikat nové aplikace, včetně toho, jak se v této sféře daří ženám.

Z romantické linky jsem byla ze začátku dost na vážkách (asi jsem byla stejně podezřívavá jako Mel no :D), ale jinak byla popsána hezky, pomalu se rozvíjela a uvěřitelná. Velké plus bylo i to, že konec nebyl jen samé klišé.

Není to nejlepší kniha svého žánru, ale určitě Vám dokáže zpříjemnit jedno či dvě odpoledne a dokonce se u ní i zasmějete! Takže za mě ji můžu doporučit.

Za knihu k recenzi děkuji Knihám Dobrovský :)

07.05.2022 3 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Yup, podlehla jsem celému tomu humbuku ohledně téhle knížky a v momentě, kdy jsem měla chuť na nenáročnou středoškolskou milou jednohubku, jsem po knížce sáhla. A musím říct, že moje očekávání splnila.

Jasně, takových knih, jako je tahle, najdete spoustu a určitě bude i dost z nich lépe napsaná. Mě každopádně knížka dokázala zpříjemnit jedno odpoledne.

Co se týká zpracování knihy... vazbu knihy řešit až tak nebudu, je prostě děsně tvrdá, takže e-book by byl v tomhle případě (pro mě) lepším řešením. Ale grafická stránka knihy je skvělá. Obálka je nádherná, doplnění o chaty je dobrým zpestřením knihy a fotky v jednotlivých chatech se cení.

Ovšem hlavní hrdinka byla většinu času na facku. Já se musím přiznat, že mě až tak nesedla, někdy jsem nechápala její chování a podle mě byla mírně sebecentrická. Zato její kamarádka Ava a Liam bylo jiné kafe. Přiznávám, jsem prostě team Liam (Travis ne-e).

V knize je taky spousta narážek na Harryho Pottera, Star wars, Frozen apod., což mě moc mile překvapilo a věřím, že díky tomu se kniha zase bude o dost více líbit lidem, na které je ta kniha taky cílená. Tedy YA.

Shrnuto a podtrženo. Kniha se mi celkově spíše líbila než nelíbila, ale šla jsem do čtení s tím, že se bude jednat o nenáročnou literaturu. Pokud do knížky půjdete, nemějte velká očekávání, myslete na to, že se jedná o dívčí román a autorčinu prvotinu a věřím, že si knížku můžete užít. Moje knížka asi poputuje na přečtení k mé mladší sestře (14 let), protože věřím, že se ji bude líbit. ️

07.05.2022 3 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

TOHLE JE SKVĚLÁ KNÍŽKA. Mohla bych tímhle tu recenzi prostě ukončit, ale dobře... uvedu více důvodu, proč si knížku přečíst. :D

* Nevím, čím to je, ale tenhle typ knížek u mě dost boduje a baví mě číst. A zrovna tahle byla neskutečně dobře a čtivě napsaná (no, možná dam nakonec šanci i té Hvězdy nám nepřály, i když tam jsem se s autorovým stylem psaní moc nesešla). Stella a Will jsou jedni z nejsympatičtějších hlavních knižních postav, které jsem měla to štěstí skrz řádky poznat. A i když se celý příběh odehrává v nemocnici, tak vývoj jejich vztahu a vývoj jich samotných ve spojitosti s jejich nemocí, byl dostačující na to, aby mě knížka nadchla.

* Vždycky ráda čtu o takové té ryzí lásce, kterou nám tady autorka naservírovala. Jasně, u téhle knížky nejspíš uroníte nejednu slzu, ale taky obsahuje spoustu pěkných myšlenek, za které stojí si ji přečíst. A taky možná zjistíte, jako málo někdy stačí ke štěstí. Někdy je to i jediný dotek.

* Abych taky neopomněla obálku! Protože ta je NÁDHERNÁ. Takže si tu knížku prosím přečtěte, dejte šanci těm 250 stranám, které vás rozloží.

* Jo! A kdyžtak je i filmové zpracování, které se za mě náramně povedlo (včetně hereckého obsazení, které bylo boží)!

07.05.2022 5 z 5

Pýthie Pýthie Veronika Černá

Skvělý! Já si tuhle knihu náramně užila. No a teď k nějakému konkrétnějším důvodu, proč tomu tak je, protože si můžu přiznat (a vlastně i vám), že tam jsou některé věci klišé jak bič. :D

Čtivost.
Ta kniha se hrozně dobře četla. Mělo to spád, nemělo to příliš velké množství “hluchých” míst a prvek předpovídání budoucnosti vás pokaždé nechal na vážkách, jestli se to tak opravdu stane.

Kniha z vysokoškolského prostředí.
Nevím, jestli to je tím, že si ráda zavzpomínám na ta léta ve škole nebo tím, že jsou hrdinové ve věku okolo mého, a tak je mi to bližší, ale tyhle knihy mi sedí. ️

Romantická linka a chemie
Tady není prostě o čem. Tohle tady fungovalo na 100%. Jste fandové hate to love? Tak zpozorněte. Začátek alà já si o tobě myslím něco a ty o mě něco a ono ejhle to není úplně tak černobílé, jak to vypadá. Tohle na mě prostě funguje :D a napsáno to je skvěle.

Sympatické hlavní postavy
Lis mi hodně imponovala tím, jak si dokázala jít za svým, věděla co chce. Co se týká Romaina, tak ten neměl chybu, akademický sympoš. Oba měli těžší období za sebou, což pomohlo utvořit jejich charakter a každý tak má svůj důvod, proč je (navenek) takový jaký je.

Fantasy prvek
Zpestření fantasy prvkem byl skvělý nápad. Ovšem pokud hledáte knihu s dopodrobna vysvětleným fantasy světem, tak se tady nedočkáte. Vize do budoucnosti tady jsou jen jako doprovod a postavené to je zejména na romantice. Za mě to bylo trochu škoda a z fantasy části se jistě dalo vytěžit více.

Verdikt?
No celkově si myslím, že kniha je jedna z těch originálnějších, kterou můžeme v romantickém žánru najít, a tak za mě za přečtení rozhodně stojí. Jo a taky čekám druhý díl, kde by mohl figurovat Romainův kamarád Kal. Myslím, že nutně potřebuju jeho příběh. Tak snad!

Za poskytnutí knihy děkuji Knihy Dobrovský :)

07.05.2022 4 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Napůl fikce, napůl skutečný příběh. To najdete v knize V Zahradě zášti a bože já to miluju. Není to divné napsat o knize, která pojednává o sériové vražedkyni? Hmm, nevadí, jedeme dál.

Ze začátku mě trochu překvapila velikost knihy a počet stran. Říkala jsem si: “To snad budu číst věčně, ne?” Ale opak byl pravdou a tenhle příběh mě upoutal od první strany. Sledujeme tady celý vývoj Brynhildy, později Bellle. Od nevinné mladé dívky, která se zapletla s “nesprávnými” lidmi, přes mladou ženu, která měla velké sny až k dospělé ženě, která ví co chce a nebojí se pro to udělat cokoliv.

Samotná charakteristika a hlavně to, že se jedná o člověka, který reálně existoval, dal celému příběhu takovou tu opravdovost, i když to není čistě literatura faktu. Sama autorka na konci knihy zmiňuje, co vše změnila.
Čtivost se tomu upřít nedá, i když kniha zabíhá celkem do detailů, a tak je počet stran o něco vyšší, nemusíte se bát (teda aspoň toho počtu :-D, jinak je to masakr). Tím, že je kniha tak detailně napsána (což občas může působit trochu rušivě a padat do monotónních úseků), tak si ale umíte udělat poměrně přesný obraz Belle. O jejím smýšlení, to jak si dokázala obhájit sama před sebou různá zvěrstva, která prováděla. Charakterizovala bych ji jako nevyléčenou oběť. S tímhle přirovnáním (si myslím) kniha pracuje a pokouší se tím i vykreslit důvod chování pekelné Belle.. díky událostem proběhlých v dětství a pubertě. Kniha je také vyprávěna nejen z pohledu Belle ale i její sestry Nellie a je velmi zajímavé sledovat vývoj jejich vztahu.

Malé shrnutí na závěr: V průběhu čtení mě neopouštěl divný pocit. Nejsem horory nepolíbená, ale když se Belle objevila na stránkách, hned mě zaplavil pocit hrůzy, strachu a zčásti i lítosti. Myslím si, že tohle beletristické dílo, které se snaží přiblížit život sériové vražedkyně a její pohnutky, které ji k tomu vedly, může být pro vás zajímavé zpestření. Takže za mě top!

Ještě bych ráda poděkovala @knihydobrovsky za poskytnutí knihy k recenzi :) #recenznivytisk

01.05.2022 4 z 5

Žlutý ptáček zpívá Žlutý ptáček zpívá Jennifer Rosner

Zaprvé… Tak tohle mi zlomilo srdce.

Styl psaní byl zvláštní. Bylo to vyprávěno v er-formě a zároveň se tam střídal pohled matky a dcery. Taky vyprávění plyne pomalu, ono vlastně není kam spěchat. Vše bylo napsáno tak, že jste se mohli sami vžít do dané situace. Líbilo se mi, jak si Shira (dcera) dokázala najít něco pozitivního v tak těžkých dobách a jak dětská představivost může pomoct v překonání spousty těžkostí stejně jako její láska k hudbě.

Ten samotný příběh je silný. Je o poutu mezi matkou a dcerou. Je o lásce, o přátelství v těch nejtěžších dobách, o odvaze a naději. Ale také o tichu, zoufalství, přežívání, znásilnění, hladovění a nesnášenlivosti. U čtení se nebudete cítit šťastní, protože to příběh zkratka ani dovolit nemůže, ale budete občas vnímat tu nepatrnou naději v lepší zítřek. Ale jak říkám, tahle kniha mi zlomila srdce. A hodněkrát. A lituju tak, že jsem knihu četla? Absolutně ne. Je důležité takové knihy číst, jsou protkané minulostí a emocemi. Říkala jsem si, že hrůzy z minulosti už se v dnešní době stát nemůžou, ale kdo ví. Měli bychom si vážit každé svobodné chvíle.

Pokud rádi čtete příběhy o válce, tak knížku vřele doporučuju.

Knížku jsem získala jako recenzní výtisk od Knihy Dobrovský :)

20.03.2022 5 z 5

Pátá minuta je o nás Pátá minuta je o nás Eva Pospíšilová

Ráda bych nejdřív poděkovala autorkám @szabi.writers za poskytnutí recenzního výtisku.

Zamilovala jsem se. Dlouho se mi nestalo, že bych se tak ponořila do pocitů hlavních protagonistů. Všechny karamboly, všechny šťastné chvíle, všechny frustrace, to a ještě více jsem zažívala s nimi.

Příběh jako takový mi přišel surový a snad díky tomu byl pro mě tak reálný a skutečný, protože je napsán skvěle (doufám, že vás neodradí styl psaní v er formě, já mám radši ich formu, ale zvykla jsem si a příběh stojí za to delší začtení se). Příběh samotný není žádná velká věda, je to příběh o dvou klucích, kteří se nejdříve nemají rádi, ale nakonec to s tou nenávistí nebude tak horké. Jenže to není jen prvoplánová romance. Je to mnohem víc.

Je tady toho spousta co Kai i Ethan musí řešit a s čím se musí smířit. Je to o hledání své podstaty, o tom, jak nás ovlivňují názory jiných lidí, jak se bojíme být sami sebou, aby to někoho nenaštvalo, neurazilo nebo nedejbože “neznechutilo (tady mě některé postavy přímo vytáčeli ), i když do toho nemá co mluvit. Kniha nepojednává jen o coming outu, ale také tu naleznete téma smrti, strachu, úzkosti, obviňování nebo důvěry. Ale nebojte, není to jen to zlé a v knize je spoustu vtipných, milých a roztomilých a i úplně běžných momentů.

Kai i Ethan byli skvělí. Líbilo se mi, jak byl Ethan pohodový, i když se vypořádával se svými démony, tak věděl, že to je jeho život a ten si musí žít podle toho, jak sám uzná za vhodné. Kai se tohle teprve učil, ale taky to neměl zrovna jednoduché. Kluci se skvěle doplňovali a já jsem jim neskutečně fandila. Nebylo vše růžové, každý z kluků dokázal něco pokazit, ale nakonec se se vším snažili poprat. Navíc se mi líbilo i prostředí basketu (pro mě blízké).

Btw. jsou tady i nějaké sexuální scény a vulgarismy, ale to vše k dospívání patří, klukům je přece jen kolem 17-18 let, tak ať s tím kdyžtak počítáte. :)

Skvělá kniha. Mé doporučení.

26.04.2024 5 z 5