knihomolka_68 knihomolka_68 komentáře u knih

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Začátek knihy mě úplně nadchnul, nápad originální a zajímavý, postavy sympatické, děj překvapivě drsný a foglarovsky strašidelný.
Ale nakonec jsem knihu dočítala spíš z donucení, protože se to celé nějak pokazilo jak z hlediska děje, tak z hlediska charakterizace postav. Určitě to není špatné čtení, ale počáteční nadšení prostě během četby opadlo.

06.06.2021 3 z 5

Text Text Dmitry Glukhovsky

Skvěle napsané, napínavé od začátku až do konce. Takové smutně beznadějné (ale ne tak zas až tak docela, jsou tam i vzácné momenty hezké lidské vřelosti a naděje), prostě vlak ženoucí se do neštěstí. Ale opravdu dobré.

10.03.2023 5 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Poměrně pomalý rozjezd (a to říkám jako čtenář Malazské kroniky padlých), ale nakonec mě to docela chytlo a s chutí jdu do druhého dílu.

13.12.2023 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Do knihy jsem se pouštěla s velkým očekáváním (mnohokrát mnohde doporučovaná), ale bohužel mě dost zklamala. Místo propracovaného a vyspělého (tím nic proti žánru YA!) příběhu o hrůzách války a jejich dopadu na lidi to byla nepříliš povedená snůška mnoha klasických témat naházených bez ladu a skladu na jednu hromadu - chudá sirota je skrytý génius, prestižní škola, namyšlení spolužáci z lepších rodin, podivínský učitel, tajemný válečník, meditace, superschopnosti... Opravdu spousta klišé. Navíc velice plytké a většinou nesympatické postavy, mnoho nelogičností v ději, hrůzy masakru v Nankingu téměř přes kopírák, a na závěr brutální pomsta na civilistech nepřátelské země.
Jediná chvíle, kdy mě kniha trochu bavila, byly události kolem začátku války a evakuace z hlavního města. Ale to byla bohužel poměrně krátká pasáž.

23.04.2023 2 z 5

Meč Přísahy Meč Přísahy Brandon Sanderson

Tahle série je s každým dílem lepší a lepší...

09.01.2024 5 z 5

Kniha posledního soudu Kniha posledního soudu Connie Willis

Zajímavé a velmi edukovaně podané cestování časem do středověké Anglie v době morové rány. Kupodivu mě však snad víc bavila druhá dějová linka, odehrávající se v blízké budoucnosti (dnes už asi spíš alternativní současnosti), kde se vědci kromě zpackané cesty časem musí vypořádávat navíc s epidemií, návštěvou Američanek, přespříliš starostlivou a neodbytnou matkou studenta a spoustou dalších peripetií.

03.10.2023 4 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Lukjaněnko mě prostě baví umí psát, rychle vtáhnout do děje, pobavit různými postavičkami, které hrdinové knihy cestou potkávají. Nápad téhle knihy není úplně světoborný, ale kniha mě od začátku do konce bavila.

10.07.2023 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Pěkné. Líbil se mi věcný styl vyprávění i prostředí a doba děje.

20.04.2023 4 z 5

Počkej na moře Počkej na moře Veronika Opatřilová

Nebylo to špatné, ale úplně mě to nenadchlo. Líbilo se mi místo a doba, do které je děj románu zasazený. Ale ani jedna z hlavních postav mě nijak nezaujala a nepřirostla k srdci, a nebýt toho, že jejich vztah byl "ozvláštněn" tou tehdy nebezpečnou téměř zakázaností, nebylo by na jejich příběhu vlastně nic moc zajímavého. Ale tohle poselství - všichni jsme stejní - vlastně má něco do sebe...

10.04.2023 3 z 5

Stargirl Stargirl Jerry Spinelli

(SPOILER) To téma jinakosti a odvahy být sám sebou je moc hezké, kniha má krásné poetické momenty. Taky oceňuju, že to neskončilo happy endem.

30.03.2023 3 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Nebylo to špatné, ale vzhledem k pověsti, kterou tahle kniha má, mě to poněkud zklamalo - místy mi to přišlo trochu prázdné, rozvleklé, málovrstevnaté.

20.03.2023 3 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Začátek ji přišel hodně dobrý, postupně to ale sláblo. Přeci jen to bylo takové trochu moc černobílé, hlavní hrdinka je vždycky se vším na mě až moc rychle hotová a hlavu si s věcmi láme poněkud méně, než by asi bylo záhodno.

Ale četlo se to dobře.

14.02.2023 3 z 5

Skryto ve slovech Skryto ve slovech Vladislav Dudák

Lehké, příjemné a poučené čtení doprovázené pěknými fotografiemi.

27.11.2018 5 z 5

Mokrozem / Suchozem Mokrozem / Suchozem Michael Engler

Ilustrace krásné a asi chápu, o co se autoři snažili, ale přijde mi, že to celé vyznělo tak nějak naprázdno.

22.02.2024 2 z 5

Lemony Lemony Markéta Maar Eder

Přišlo mi, že ačkoli jde teoreticky o knihu pro děti, je psaná spíš tak, že se bude líbit dospělým, protože hodně hraje na struny nostalgie (volba slov, vesnice, babička a její vaření, pečení, slivovice, bruslení na vesnici, „doutníky“ z rákosí...). Já ale asi ta správná cílová skupina nejsem, celý příběh mi přišel tak trochu moc nucený, přeslazený.

20.12.2023 3 z 5

Hra na smrt Hra na smrt David Almond

Zvláštní kniha s nesmírně silnou atmosférou a velkým napětím, taková syrová, chlad a zima z ní chvílemi přímo čiší, ale zároveň je i plná spousty krásných, laskavých, vřelých momentů.

15.12.2023 4 z 5

Záchrana Záchrana Dmitry Glukhovsky

Glukhovsky tradičně nezklamal – kniha mě bavila, četla se dobře, byla napínavá. Asi mě bavila dokonce o trochu víc než první díl...

15.12.2023 4 z 5

Smaragdová bouře Smaragdová bouře Michael J. Sullivan

Já pořád tak nějak čekám, kdy se to pořádně rozjede a začne mě to opravdu bavit, ale zatím stále nic...

14.11.2023 3 z 5

Vzestup Nyphronu Vzestup Nyphronu Michael J. Sullivan

Třetí díl mi přišel o něco slabší, než ten druhý. Pořád je tu až moc věcí (a postav), které mě – když to řeknu ošklivě – nezajímají a nebaví. Ale čtu dál...

09.11.2023 3 z 5

Avempartha Avempartha Michael J. Sullivan

Určitě lepší než první díl série, ale pořád se rozhodně nedá říct, že by mě to nějak nadchlo. Číst dál ale zatím budu.

07.11.2023 3 z 5