Knihochod Knihochod komentáře u knih

Matkin hrob Matkin hrob Lisa Regan

Toto bola jednoznačne zatiaľ najlepšia časť tejto detektívnej série. Zrejme je to odvážne tvrdiť, keďže zatiaľ v slovenčine vyšli iba tri časti, ale … WAU!

Konečne som sa ja - človek neschopný orientovať sa v zložitých zapletkách, necítila stratená ako Atlantída ale reálne mala jasné podozrenie a v duchu si utvárala vysvetlenia a závery.

Celá zápletka začala veľmi sľubne a ja som od prvej kapitoly bola vtiahnutá do deja takým spôsobom, že bolo len veľmi ťažké odtrhnúť sa od čítania.

Pri vyšetrovaní tohto prípadu sa čitateľ dozvedá viac o Josie a jej minulosti, ktorá bola príšerná, avšak napísaná tak skvelo, že mi behal mráz po chrbte.

Všetky postavy, s ktorými sa s postupujúcim dejom stretáme, majú svoju dôležitú úlohu ako v Josienej minulosti, tak v jej prítomnosti a ja som sa do toho umného prepojenia skratka zamilovala.

Nechcem napísať viac, aby som neprezradila nič dôležité a vy ste mali dôvod si túto knihu (a aj tie ostatné) prečítať a zamilovať si ich aspoň tak podobne, ako ja.

Už teraz sa teším na ďalšiu časť!

11.01.2023 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Šesťdesiate roky minulého storočia, Jackson, Mississippi. Černošské ženy sa starajú o deti a domácnosť belošských žien, černošskí muži pracujú pre belošských mužov. Belosi rozhodujú o živote černochov. Keď černosi vykonajú niečo, čo sa belochom nepáči, spravia im zo života peklo. A práve to sa nepáči Skeeter - beloške, ktorá sa po štúdiu na vysokej škole vracia do rodného Jacksonu. Na rozdiel od jej rovesníčok je slobodná, bezdetná, túži sa stať spisovateľkou a hnevá ju, že sa belosi povyšujú nad černochov a zachádzajú s nimi ako so svojím majetkom. Preto sa tajne začne stretávať s hospodyňami Aibileen a Minny, a začnú písať knihu o tom, aké to je byť černochom pracujúcim pre belochov.

Knihu som čítala už druhýkrát vo svojom živote a aj tak ma úplne pohltila a chytila za srdce.

Myšlienka príbehu je skvelá - obsahuje otázky ohľadom rasizmu, postavenia žien v spoločnosti a o hraniciach, aké údajne existujú medzi černochmi a belochmi, aj keď sú tie hranice vytvorené len v ľudskom mozgu a ľudskom zmýšľaní. Priznávam, že keď som túto knihu čítala tých osem rokov späť, úplne som to nechápala ale teraz ... Teraz môžem len súhlasiť.

Celý príbeh je písaný z pohľadu troch osôb - Skeeter, Aibileen a Minny, takže je jednoduchšie vžiť sa to ich celkových pocitov a predstaviť si ako sa asi cítili v tej či onej situácii. Každá z týchto troch žien má svoj vlastný život s ktorým nás autorka postupne oboznamuje, takže to vyslovene nie je len o tom, ako spolu písali knihu a skrývali to pred svetom, aby sa o tom nedozvedeli ľudia, ktorí by im mohli ublížiť.

Do deja je zaradených aj zopár udalostí z histórie, kľúčových pre šesťdesiate roky, ako napríklad Pochod na Washington za prácu a slobodu s prejavom Martina Luthera Kinga či smrť prezidenta Kennedyho. A práve to do deja vznášalo ten nádych reality, ktorý je, podľa mňa, pre túto knižku a pre tému ktorej sa venuje veľmi dôležitý.

Odporúčam. Vrelo odporúčam. To je snáď jediné, čo môžem k tejto knihe napísať.

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Tiffy, ktorá sa po niekoľkých odlúčeniach a opätovných návratoch tentokrát definitívne rozíde s Justinom, sa konečne rozhodne nechať ho kompletne odísť zo svojho života a presťahovať sa. Keďže nemá peňazí nazvyš, rozhodne sa spolubývať s Leonom - ošetrovateľom, ktorý byt okupuje cez deň, keď je Tiffy v práci a tá ho zase obýva večer a cez víkendy, keď sa tam zase nenachádza Leon. Títo dvaja sa reálne nikdy nestretli, ich komunikácia prebieha len prostredníctvom lepíkov s odkazmi či SMS správ, vďaka ktorým si postupne utvoria vzťah. Ale to ešte netušia, čo ich čaká, keď sa jedného dňa reálne stretnú.

Táto kniha je úžasná! Dej ma veľmi bavil i keď je plný takých tých ľahko predvídateľných udalostí, ktoré jednoducho už akosi automaticky očakávate.

K môjmu nadšeniu napomájú aj kapitoly, ktorých síce je veľa, ale sú krátke, takže sa dej krásne posúva a človek nie je zaťažovaný zbytočne dlhými opismy. A teda kapitoly sa tu striedajú - raz je dej písaný z pohľadu Tiffy, druhý raz z pohľadu Leona (proste na preskačku). No a ešte to, že kniha je delená na udalosti v rôznych mesiacoch v roku, tak to je tiež úplne výborné, pretože ja mám veľmi rada tieto posuny v deji.

Zase je to teda jeden z tých typicky romantických príbehov, ktoré jednoducho končia šťastne aj keby sa niekde v prostriedku knihy stalo čokoľvek. Ale teda priznám sa, že taký záver, aký má táto kniha, som absolútne nečakala. To je čosi tak neskutočne nádherné, že to moje beznádejné romantické srdiečko narástlo tak o štyri čísla, naplnilo sa oceánom hlbokej lásky a vydáva zo seba tichučké "áááách".

Nemám čo viac povedať, iba snáď toľko, že táto kniha sa radí k jedným z najlepších, čo som v tomto roku prečítala a môžem ju jedine odporučiť aj Vám ostatným. A ak ste extrémne romantické duše, tak tým dupľom!

Nečakané priznanie Nečakané priznanie Lisa Regan

Toto bolo čosi perfektné a bez rozmýšľania tomu dávam plný počet leňochodov!

Ako som si myslela, že už ma Lisa ničím novým neprekvapí a ako som premýšľala, či nemám zmeniť hodnotenie predchádzajúcej časti na plný počet hviezd, tak ma týmto počinom vyviedla zo všetkých pochybností.

Už začiatok si ma získal takým spôsobom, že bolo len veľmi náročné odtrhnúť sa od čítania. Ani som sa nenazdala, bola som na konci prípadu, záporák bol polapený a ja som zostala zanechaná s neprítomným pohľadom a jednoduchým WAU! na perách.

Opäť raz autorka skombinovala minulosť (pri ktorej čítaní mnou prebiehali dosť nepríjemné pocity) so súčasnosťou bravúrnym spôsobom. Časti skladačky naservírovala postupne a keď už si čitateľ myslí, že záhradu rozlúštil, prišiel ďalší nečakaný zvrat.

Jednoducho vás prosím, ak máte radi detektívky, siahnite aj po tejto. Nutne potrebujem, aby vyšli ďalšie časti. Ďakujem!

14.03.2023 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Tak, ako som sa bála pri tejto časti Strašidelných domov, tak som sa veru už dávno nebála.

Nepríjemný paranoidný pocit sa vo mne prebudil prakticky už v momente, kedy som knižku chytila do rúk a trval bez prestávky až do poslednej stránky. A to aj vtedy, keď som zrovna nečítala - pohybovanie sa či umývanie riadov naproti oknu, keď už vonku prevládala tma, bolo pre mňa takmer nemožné. Pár dní trvalo, než som tieto činnosti bola opäť schopná vykonávať aj po západe slnka. No, a o tom, že som trpela nočnými morami, sa radšej nebudem ani dlhšie rozpisovať. Ale snúbenec tvrdil, že moje vyplašené hekanie bolo veľmi desivé.

Možno by som mohla povedať, že určité momenty som dokázala celkom ľahko predvídať, ale akosi som aj tak bola prekvapená a vyplašená, a to aj napriek tomu, že sa stali presne tak, ako som si myslela, že sa stanú.

Čo sa týka postáv, upodozrievala som úplne každú, keď sa v deji udialo niečo zlé, čo nemalo žiadne vysvetlenie a nedôverovala som ani jednej z nich. Ale teda nemala som pocit, že by tam niektorá bola úplne zbytočne.

Za mňa teda zatiaľ najlepší a najstrašidelnejší zo Strašidelných domov od tejto autorky, ktorý môžem iba odporučiť!

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Zrejme začínam byť fanúšikom duchárskych príbehov, ktoré majú šťastný koniec a užívam si to!

Aj napriek tomu, že som určité okamihy z príbehu vedela predpovedať, alebo som aspoň trošku tušila čo sa asi stane, nemôžem povedať, že som sklamaná.

Skvelý štýl písania autorky si ma hneď na začiatku úplne podmanil a ja som mala problém sa od príbehu čo len na chvíľočku odtrhnúť. A to aj navzdory tomu, že som opäť zažívala ten nepríjemný pocit, že v byte nie som sama, spojený so zimomriavkami po celom tele a tiež tomu, že som po zotmení odmietala umývať riad, keďže kuchynské okno máme otočené do tmavej záhrady.

Hlavný protagonista - Daniel - mi bol znovu veľmi sympatický a do jeho pocitov v určitých momentoch som sa taktiež dokázala vcítiť - keď sa bál on, bála som sa tiež. Keď sa on smial, ja som sa síce stále bála, ale aj sa mi podarilo trošičku sa zasmiať. Akurát stále nechápem, čo majú tie postavy s tými prehnanými hrdinstvami. Ako som napísala v minulom príspevku k prvému strašidelnému domu - ja už by som nežila.

Jediné, čo ma v prípade tejto knižky zarážalo, bol fakt, že Daniel mal určité pravidlá, ktoré nesmel porušiť a že ich nebolo zrovna málo. No i tak, keď nejaké porušil (a nie raz) vôbec nič sa mu nestalo. Neniesol za ne žiadne následky. Neviem, či už mám vďaka tomuto žánru tak pokrútenú myseľ, no možno by mu trošku viac utrpenia neublížilo. Možno nejaké to bububu navyše by mu dokonca aj prospelo.

Čo sa ale celkového príbehu týka, ani v tomto prípade nie som vôbec sklamaná a s čistým svedomím odporúčam. Veď sa pozrite, v krátkom čase som dočítala už druhú strašidelnú knižku a teším sa na tretiu.

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Netajím sa tým, že som posero a ani tým, že jedným z mojich knižných predsavzatí je zbavenie sa tohto označenia. A aký je najlepší spôsob tohto zbavovania? Netuším. Ale čítanie kníh od tejto autorky tam určite nepatrí.

Už od samého začiatku čítania som mala veľmi nepríjemný pocit, ako keby na mňa mali zo stránok každú chvíľku vyskočiť všetky možné i nemožné strašidelnosti a úplne ma pohltiť. Nebudem Vám klamať, keď poviem, že mi po celú dobu behali od strachu zimomriavky po tele, no i tak som sa od knižky nemohla odtrhnúť.

Po dlhej dobe strávenej nad Odeonkou bola pre mňa dĺžka kapitol veľmi príjemným zistením a tiež dôvodom, prečo sa príbeh čítal tak ľahko a rýchlo - žiadne zbytočne zdĺhavé opisy. Skrátka iba to dôležité, čo čitateľ (alebo teda aspoň ja) k pochopeniu potrebuje.

Čo sa hlavnej hrdinky týka, pripadala mi veľmi sympatická i keď na môj vkus až příliš odvážna. Popravde, keby som bola hrdinkou príbehu ja, zrejme by som bola po smrti už niekde na začiatku.

V tomto prípade sa konal i "WOW" efekt na záver, ktorý by som naozaj nedokázala predpovedať ani v prípade, že by som v odhadoch vynikala. Akurát mi asi posledné 4 strany pripadali až rozprávkové, priam komické. Ale bol to jediný okamih počas celého čítania, kedy som sa nebála.

Na záver iba dodám, že i keď to nie je žáner, ktorý by som v minulosti obvykle dobrovoľne vyhľadávala, veľmi sa mi to páčilo a vyvolávalo to vo mne presne také pocity, aké by som od kvalitnej duchárskej knihy očakávala. Takže s čistým svedomím odporúčam, pretože keď som to zvládla ja, Vy to s prehľadom isté zvládnete tiež.

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Plesy, šaty a drahé šperky - to nie je nič pre Animant, ktorá týmto veciam holduje iba v prípade, že sú napísané v knihách, v ktorých má neustále strčený nos. To sa ale zmení v momente, kedy dostane ponuku pracovať v univerzitnej knižnici v Londýne po boku nevrlého pána Reeda. A možno je to jeho zjavom, možno londýnskym ovzduším, no Animant zrazu začne objavovať city, s ktorými jej ani knižky nedokážu pomôcť.

Hlavná hrdinka príbehu, Animant, je veľmi sympatickou postavou - je milá, vtipná, občas trošku prostoreká a pobláznená. Absolútne si nerobí ťažkú hlavu z toho, že sa ju jej matka snaží dať dohromady s nejakým veľmi vplyvným mladým mužom, pretože ona jednoducho nemá záujem. A radšej sa uchyľuje ku knihám.

Pán Reed na druhej strane mi povahovo veľmi pripomína kombináciu pána Rochestera (Jane Eyrová) a pána Thorntona (Sever a Juh). Nevadí mi to, práve naopak. V knižkách, ktoré sú zasadené do histórie mám veľmi rada postavy starších, neveľmi priateľských mužov a ich postupné objavovanie milostných citov k hlavnej hrdinke.

Občas mi prišlo, že sa v niektorých kapitolách deje stále to isté (hlavne na začiatku), iba s maličkými zmenami. A tieto kapitoly by som ja osobne vypustila, neboli pre dej nijako extrémne podstatné a ani obohacujúce.

Dej príbehu sa dá jednoducho predvídať, čomu za mňa pekne napomáhajú názvy kapitol. Ale na druhej strane aspoň človek vie, čo ho čaká.

To, čo mi na knihe prekážalo, bola snaha autorky o akúsi nadnesenú historickú formu písania, čo pôsobilo trošku kostrbato, pretože táto forma nebola použitá na celý príbeh. Iba sem-tam sa kdesi čosi myhlo. A nemuselo sa. Knihe to na kvalite nepridalo, skôr to čitateľa, ktorý zbožňuje historické romány (ja), trošku iritovalo.

Ale aj napriek tomu hodnotím knižku výborne a odporúčam! Čítala sa ľahko, rýchlo, človek nemusel priveľmi rozmýšľať nad dejom. Akurát keď som ju držala v rukách dlhšie, začali ma bolieť a nemohla som si čítať v posteli, pretože keby zadriemem, tak ma tá kniha zabije. Ale čo by som chcela od nejakých 540-tich strán, že?

Poslední knihkupectví Poslední knihkupectví Madeline Martin

Tohto príbehu som sa, úprimne povedané, aj trošku desila, keďže som si ho v rámci #spolupráce vybrala prakticky iba na základe názvu a obálky, takže som až do prečítania anotácie (po tom, čo knižka ku mne konečne dorazila) ani netušila, že sa príbeh odohráva počas II. svetovej vojny.

Tí, čo ma sledujete už dlhšiu dobu, iste viete, že sa príbehom, ktorých dej je zasadený do tohto obdobia, vyhýbam, keďže vo mne vyvolávajú zmes rôznych, často negatívnych pocitov.

Som rada, že som si neprečítala anotáciu predtým, ako som sa o knižku prihlásila? Rozhodne áno!

To, čo skrýva táto obálka s názvom, ktorý automaticky upúta pozornosť každého knihomoľa, je jeden veľmi silný a nádherný príbeh o knihách. O láske ku nim a aj láske, ktorú dokážu v ľuďoch vyvolať. O tom, že čítaním sa častokrát ľudia snažia utiecť od problémov svojho skutočného života a aj o tom, že čítanie prosto a jednoducho zbližuje.

Preto chápem a ani nezazlievam výber práve obdobia II. svetovej vojny, ktorá bola nepochybne hrozným obdobím pre nespočet ľudí, ktorí, aspoň v tejto knižke, hľadali útechu práve v stránkach kníh.

Odporúčam vám prečítať si túto knižku. Aj tým, ktorí, rovnako ako ja, nevyhľadávajú tému II. svetovej vojny. Verím však, že aj napriek tomu si tento príbeh o láske ku knihám zamilujete. Pretože knižky sú láska tak isto, ako aj príbehy o nich.

Miznúce dievčatá Miznúce dievčatá Lisa Regan

Toto nie je žáner kníh, ktorý by ste na mojom profile stretávali často, avšak je to žáner, ktorého čítaniu sa raz za čas nebránim. A som veľmi šťastná, že som sa rozhodla nebrániť sa práve tejto knižke.

Autorka píše naprosto bravúrne, napínavo, bez zbytočného naťahovania a taktiež bez toho, aby si v určitých drsnějších okamihoch brala servítky pred ústa. A to, že som na posedenie prečítala takmer polovičku knihy a aj potom mala problém sa od nej odtrhnúť, je toho jasným dôkazom. Časť týchto zásluh však musím pripísať aj krátkym kapitolám, ktorých výsledné číslo mi zo začiatku síce prišlo šialené, avšak nebyť ich, určite by som celý príbeh nezhltla tak rýchlo.

Hlavná postava suspendovanej detektívky Josie mi zo začiatku nebola veľmi sympatická so svojím správaním a príšerným workoholizmom, avšak postupom času a jednou ranou osudu (autorky) za druhou sa moje sympatie začali postupne dostávať na povrch a ku koncu už som nemala problém plakať spolu s ňou. Popravde, nikdy by mi nenapadlo, že sa môžem rozplakať pri detektívke.

Asi už ste pochopili, že som z tejto knižky maximálne nadšená, avšak nedám jej plný počet bodov, keďže sa určite chystám aj na ďalšie časti tejto, podľa prvého dielu, veľmi sľubnej detektívnej série a verím, že prinesú čosi ešte o kúsok lepšie.

Na vine sú hviezdy Na vine sú hviezdy John Green

Táto knižka má v mojom srdiečku veľmi špeciálne miesto. Je totiž prvou, ktorá ma dokázala poriadne rozplakať a taktiež tou, ktorá v mojom živote odštartovala takú tú poriadnu knižkonakupovaciu mániu. A zároveň je to jediná knižka, ktorá ma od Johna Greena reálne baví. Tie ostatné, čo sa mi pod ruku v minulosti dostali, boli skôr taký slabý priemer.

Toto bol už neviemkoľký rereading za celú tú dobu, čo knižku vlastním, no i tak som sa cítila, ako keby som ju čítala po prvýkrát. Všetky tie emócie, ktoré doslova kričia z takmer každej stránky, ma opäť raz zasiahli nepripravenú a ja som sa miestami vcelku nasmiala, no aj si kvalitne poplakala.

Neviem, čo viac napísať, pretože si myslím, že aj tak väčšina z Vás už túto knižku čítala a tak by ste sa asi ani nič nového nedozvedeli. A tak napíšem aspoň toľko, že ten príbeh jednoducho zbožňujem a aj sa teším, keď si ho prečítam znova.

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Ja tú sériu Romantických útekov jednoducho zbožňujem a o to viac ma mrzí, keď musím niektorej z častí dať veľmi nízke hodnotenie.

Dovoľte, aby som sa na chvíľku, než začnem so všetkými negatívami, zastavila a nezabudla opomenúť obálku knihy, ktorá je, rovnako ako všetky ostatné, pohladením pre oči.

Celé bodové hodnotenie, ktoré táto kniha odo mňa dostane, tvorí najmä popis Írska, jeho hlavného mesta, pamiatok, krajiny, … a jedla, pri ktorého popisoch mi div sliny netiekli po brade, keďže mnohé pokrmy zneli veľmi lákavo.

Tu však moje nadšenie končí.

Hlavná hrdinka Hannah bola jedno veľmi nesympatické stvorenie, ktoré sa akosi stále nedokázalo rozhodnúť ohľadom toho, čo vlastne v živote chce či nechce. A keď to nedokázala ani po tom, čo jej bolo všetko bez akejkoľvek jej námahy naservírované priamo pod nos, to ma teda takmer dojalo (nie v dobrom slovazmysle). Och, a nesmiem zabudnúť na fakt, že je nám takmer v každej kapitole pripomínané, že Hannah nevie variť a v kuchyni je teda úplne márna.

Conor ma tiež pekne hneval. Na takú sebestrednú postavu som v knižke uz dlhšiu dobu nenarazila a ten jeho prístup ala “každý vie, kto som a chce ma zneužiť pre moju slávu” ma nútil pretáčať oči až kamsi ku stropu.

Dej bol veľmi predvídateľný a jemná zápletka, ktorá sa nám začala rysovať na pozadí toho všetkého ma zo začiatku trošičku potešila, no to, ako ju autorka odbila, ma nepotešilo ani v najmenšom. Pripadalo mi to, ako keby na ňu autorka zabudla a ku koncu si spomenula, že zabudla odhaliť, ako to celé vlastne bolo a tak to v rýchlosti sfúkla len tak, aby sa nepovedalo.

Mrzí ma hodnotenie, aké tejto knihe dávam, ale moje sklamanie je veliké a tak nemôžem inak …

09.01.2023 1 z 5

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Táto knižka už podľa anotácie sľubuje zaujímavý príbeh na pozadí boja žien za ich práva, čo, priznám sa, je pre mňa niečo, čo som zatiaľ v žiadnej knihe nečítala a preto som sa tešila, že to konečne zmením. Predsa len, tento konkrétny dejový aspekt je založený na skutočnosti a čitateľovi vysvetlený pomerne jednoduchým, možno až trošku odľahčeným spôsobom.

Prvých asi 50 strán ma však veľmi nezaujalo a nevedela som, čo si mám alebo nemám myslieť a naozaj som dúfala, že sa to zmení. Čo sa, našťastie, aj stalo a zvyšok knižky som zhltla za pomerne krátku dobu.

Anabelle je inteligentná hlavná hrdinka, ktorá je popísaná veľmi uveriteľným spôsobom a tým, ako príbeh napreduje, sa nemení na žiadnu naivnú hlupaňu, ale zachováva si svoju povahu a inteligenciu, čo ma veľmi potešilo. Sebastian mi svojou mrzutosťou zvláštnym spôsobom imponoval a postupné predstavovanie a zapájanie vedľajších postáv do deja ma naozaj veľmi bavilo.

Romantická linka bola príjemná, občas som sa aj potuteľne usmievala a erotické scény má taktiež vcelku prekvapili tým, že vôbec nepôsobili nútene až trápne.

Veľmi som si túto knižku užila a verím, že ak sa do nej rozhodnete ísť, užijete si ju minimálne podobným spôsobom.

04.01.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Na túto časť Romantických útekov som sa akosi vnútorne tešila zo všetkých najviac a to najmä preto, že sa celý dej odohráva v okolí Vianoc, ktoré ja veľmi zbožňujem. Nie pre to šialenstvo, ktoré vždy všade vypukne a ani nie pre darčeky, ktoré pre mňa rozhodne nie sú dôležité (i keď taká dobrá knižka a ponožky nikdy neurazia), ale pre celé to posolstvo a atmosféru, ktorá sa s Vianocami spája. Ale to som teda trošičku odbočila od témy.

Do čítania príbehu nebol problém sa dostať. Ostatne ako vždy je písaný štýlom autorke známym, ktorý je jednoduchý, avšak pútavý, ale to iba v prípade, že sa nejedná o popisy prostredia či jedla alebo nápojov - tie má i v tomto literárnom počine napísané tak, že neraz sa mi zbiehali slinky na také či onaké jedlo, neraz som chcela navštíviť popísané miesto.

Čo sa postáv týka, nenašla som snáď žiadnu, ktorá by mi nejakým spôsobom prekážala. Dokonca sa mi páčila i nenasilná chémia medzi hlavnou protagonistkou a jedným z hradných návštevníkov. A i keď mi hned na zaciatku bolo jasné, ako sa celý ich vzťah vyvinie, bavili ma momenty, ktoré spolu zažívali.

Dej ako taký je taktiež veľmi nenáročný, oddychový, žiadne veľké drámy od neho nemôžete očakávať, no ja som si ho užívala. Možno práve pre to, že som čosi také potrebovala čítať. A nie, vobec mi nevadilo, že som čítala o Vianociach v období Veľkej noci.

27.04.2023 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Ja som do série Romantických útekov prosto a jednoducho zamilovaná až po uši, keďže sa v nich mieša všetko, čo ma fascinuje - láska, jedlo a cestovanie.

Táto časť, ktorá je zatiaľ najnovšou, teda nie je žiadnou výnimkou a ja som sa na jej čítanie veľmi tešila už v dobe, keď bolo ohlásené jej vydanie (a to, že som zatiaľ čítala okrem tento časti iba jeden ďalší radšej nebudeme komentovať).

Očakávala som milú, príjemnú, romantickú oddychovku plnú jedla a krásnych miest, ktoré môžem navštíviť aspoň za pomoci mojej fantázie a ujčeka Gúgla, a presne to som aj dostala. Avšak možno by som uvítala ešte čosi navyše.

Nechápte ma zle, nevadí mi, že je knižka taká, aká je, keďže raz za čas mám tieto predvídateľné klišoidné jednohubky vo veľkej obľube a nedám na ne dopustiť, avšak stále som očakávala, že sa v celom tom predvídateľnom deji objaví nejaký neočakávaný zvrat, ktorý ma minimálne na pár minút po emočnej stránke úplne odrovná. I keď nemôžem povedať, že by ma záver knižky nedojal - dojal a to veru poriadne.

K postavám môžem povedať akurát toľko, že boli úplne snové a akokeby vystrihnuté z prototypu romantickej komédie, čo v tomto prípade nepokladám za negatívum, keďže to k tejto sérii vyslovene patrí a keby boli už len o kúštik nedokonalejšie, už by to nebolo ono.

Pokiaľ teda hľadáte romantickú oddychovku, ktorej celý dej si dokážete popri čítaní krásne domyslieť aj sami, túto časť Romantických útekov rozhodne odporúčam. Nie je to síce nič svetoborné a ani výnimočne originálne, ale je to čítanie veľmi príjemné s jedným obrovským bonusom - môžete cestovať aj v dobách, kedy to zrovna nie je jednoduché.

14.01.2023 3 z 5

Raňajky u Tiffanyho Raňajky u Tiffanyho Truman Capote

Nechápte ma zle. Netvrdím, že sa mi toto maličké a kratučké dielko nepáčilo vôbec, len som mala pocit, že sa mi kedysi dávno páčilo viac. Alebo som si svoje pocity a dojmy zmýlila s filmovým spracovaním.

Nebude klamstvom, keď Vám poviem, že som ale s veľkou pravdepodobnosťou pointu tohto príbehu nepochopila. Akokoľvek som sa snažila, nedokázala som v napísaných riadkoch nájsť voľačo dychberúce či inšpiratívne, čo by ma prinútilo zamyslieť sa nad svojím životom. To, že každý občas hľadá sám seba a svoje miestečko pod slnkom prosto nie je žiadna novinka.

Tým, že som filmové spracovanie už videla niekoľkokrát, pod postavou Holly som stále pred očami videla krásnu Audrey Hepburn, vďaka ktorej mi práve spomenutá postava pripadala sympatickejšia a nie až tak veľmi na facku. Vôbec som sa s ňou nedokázala stotožniť a ani s ňou súcitiť. A naozaj neverím, že by ktokoľvek dokázal byť vo svete stratený práve tak, ako bola ona sama.

Čo sa Freda týka, to je asi najhorší možný priateľ, akého človek jednoducho nechce mať a to najmä skrz fakt, že vidí a vie, ako daný životný štýl Holly neprospieva, avšak zostava ticho, kým mu je dopriata jej priazeň. Nesnaží sa jej pomôcť nájsť tú správnu cestu a postavenie, iba sa snaží tráviť s ňou čo najviac času, aby stúpol v jej očiach. No, neviem ako Vy, ale ja by som mala radšej priateľa, ktorý by ma v mojej existenčnej kríze dokázal aspoň trošku naviesť správnejším smerom a podať pomocnú ruku.

Môj finálny verdikt pre túto knižku znie: podpriemer, ku ktorému sa s najväčšou pravdepodobnosťou už nevrátim. Aspoň teda v blízkej budúcnosti určite nie. Ale filmové spracovanie si iste niekedy ešte rada pozriem.

14.01.2023 2 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Počiatok šesťdesiatych rokov minulého storočia, pobrežie Anglicka. Svadobná noc dvoch "mladých a vzdelaných" ľudí bez predsudkov, prepletená útržkami z počiatku ich vzťahu, ponúkajúca zamyslenie nad ľudským chovaním, citmi aj vzťahmi tak, ako boli v danej dobe brané.

Na to, že je to knižka tenučká a podľa väčšiny internetových zdrojov by malo jej čítanie zabrať 2 až 3 hodiny, mne to teda trvalo podstatne dlhšie.

Môžu za to práve siahodlhé opisy udalostí, kedy autor vykresľuje do podrobností naozaj všetko, každý miniatúrny detail, ktorý častokrát nebol pre plynutie deja nejako dôležitý. Keby sa niektoré odbočky úplne vymazali, bola by z toho výborne napísaná poviedka.

Aj napriek opisom sa mi ale veľmi páčilo, že sa nám autor práve prostredníctvom svadobnej noci dvoch mladých ľudí snaží ukázať, ako to mohlo dopadnúť, keď zaužívané zvyky a morálka spoločnosti ovplyvňovali ľudské šťastie, lásku. Hovorí o dobe, kedy svadobná noc nebola radostná a očakávaná udalosť, pretože jej predchádzal strach z nepoznaného, ktorý častokrát viedol ku sklamaniu a bolesti, pretože mladomanželia nevedeli, ako jeden pred druhým vyjadriť svoje myšlienky a pocity z nepoznaného. Ako sa jeden druhému zdôveriť s niečím, čo ich trápi.

Čo sa celkového dojmu z prečítaného týka, zo začiatku som zostala trošku skeptická. Mala som totiž obavu, že celá knižka bude len a len o sexe. To sa ale postupom strán autorovi podarilo vyvrátiť za pomoci vnútorných pocitov a myšlienok hlavných hrdinov. Rozdielneho pohľadu oboch na určité momenty a tiež pochopenie a stručné vysvetlenie daných udalostí vyjadrených hlavnými protagonistami o niekoľko desiatok rokov neskôr.

Nie je to kniha vyslovenie na pobavenie ale skôr na zamyslenie. A pokiaľ Vás táto téma láka alebo Vás knižka zaujala podľa toho, čo ste si prečítali, neváhajte po nej siahnuť.

07.01.2023 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Predpokladám, že všetci aspoň okrajovo viete o čom táto kniha je, a preto nebudem uvádzať žiaden stručný popis deja. Najmä teda hlavne preto, že si nie som presne istá, akým štýlom by som ho popísala.

Teraz už ale k hlavnému bodu a tým je "recenzia".

Ja osobne sa pokladám sa veľkého milovníka historických románov, pretože prvú knižku s týmto žánrom som čítala už niekde v trinástich rokoch a od tej doby som si v knižnici požičiavala ďalšie a ďalšie, niektoré aj viackrát v priebehu roka. Je ale zaujímavé, že po tejto knihe som nikdy nesiahla. Nejako som sa uspokojila len s filmom. A teraz tak trošku ľutujem, že som bola taká hlúpa a nepožičala si v knižnici, kde som v určite etape svojho života bola pečená-varená, aj túto knižku.

Najviac ma zaujal fakt, že je celá preložená do takej tej historickej mluvy, ktorá je tak typická pre obdobie v ktorom sa dej odohráva. Nie každý historický román sa týmto môže pýšiť a musím povedať, že som sa s tým v takomto rozsahu nestretla ani v Jane Eyrovej, ktorú som naozaj čítala mnohokrát. Ale o tom až inokedy, keď sa budeme venovať práve jej.

Kniha sa ale aj napriek tomu čítala veľmi dobre a relatívne rýchlo, človek nemal problém čo sa deja týka, pretože bolo všetko napísané zrozumiteľne bez prelínania a preskakovania časových úsekov. Taktiež postavy boli krásne vykreslené a popísané, takže bolo vcelku ľahké si ich predstaviť. No a pán Darcy? To je podľa mňa jeden z tých snovejších mužov!

Pokiaľ teda máte radi historické romány a nehľadáte nič náročné, a pokiaľ Vám nevadí historická mluva rozšírená vo veľkom, tak neváhajte, prečítajte!

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Na túto knižku som sa veľmi tešila, pretože retellingy sú skrátka vďačnou témou na knižku a je len čisto na fantázii autora, akým smerom sa uberie. A toto poňatie príbehu je veľmi vďačné ale …

Asi by som najskôr mala začať tým pozitívnym a to je, že sa príbeh čítal naozaj ale naozaj dobre a to hlavne skrz fakt, že autorka umne dokázala vykresliť prostredie dedinky, ktorá je sužovaná strachom z lesa, ktorý ju obklopuje. No tu moje nadšenie, žiaľ, končí.

Predvídateľnosť je niečo, čo tomuto príbehu rozhodne nechýba a aj keď je pravda, že mne to nevadilo, viem, že mnohí by to, vzhľadom na žáner a celkovú ponurosť a tajomnosť prostredia, mohli považovať za jedno z veľkých negatív.

Rovnako ako hlavnú hrdinku Adélu, ktorú som ako negatívum vnímala i ja. Zo začiatku bola dievčinou zameranou iba na manželstvo a potomstvo s mužom, ktorého miluje, následne ochrankyňou v zácviku a o pár strán ochrankyňou, ktorá presne vie, čo robí, akurát to robí úplne zle a zrádza všetkých, ktorých má ochraňovať, vrátane muža, ktorého miluje. Skrátka a stručne - protagonistka, z ktorej by si čitateľ rozhodne NEMAL brať príklad.

Možno je toto vhodná knižka pre nenáročného čitateľa alebo niekoho, kto s retellingami začína a nevie, po akej knižke siahnuť. Ja však verím, že v tejto kategórii sa nájdu aj kvalitnejšie diela práve pre začiatočníkov.

Ja som teda čakala niečo úplne iné, drsnejšie, prepracovanejšie a dostala som iba takú light verziu s veľmi nesympatickou hlavnou hrdinkou. A to znamená, že túto knižku prosto odporučiť nemôžem.

05.01.2023 1 z 5

Kniha stratených mien Kniha stratených mien Kristin Harmel

Táto knižka je jednou z tých, ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou zaradím do môjho zoznamu najlepších kníh, aké som v roku 2022 čítala.

Nebudem klamať, príbeh ma do seba vtiahol už od prvej stránky a vyvolával vo mne veľké množstvo rôznych emócií - chvíľu mi po tele behali zimomriavky, chvíľu som sa usmievala, riadne dlho si utierala slzy, ktoré mi tiekli po tvári, ...

Obsahovo to nebolo práve ľahké čítanie, no s tým sa pri príbehu z obdobia druhej svetovej skrátka musí počítať. A musí sa počítať aj s tým, že vám v určitom bode, v určitej kapitole a na určitej strane zlomí srdce.

To moje sa zlomilo niekoľkokrát a keď už to vyzeralo, že sa z toho dostávam, autorka prišla s niečím, čím mi ho zlomila znova. A znova.

Neviem čo napísať viac. Nechcem prezradiť nič dôležité a pripraviť vás tak o taký zážitok, aký som z knihy mala ja a niesla si ho so sebou ešte niekoľko dní po dočítaní.

Takže vás prosím, dajte tejto nádhernej knižke šancu. Aj keď príbehy z druhej svetovej nečítate. Verím, že nebudete ľutovať.

04.01.2023 5 z 5