Kniho_holka Kniho_holka komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Krátká novela, popisující vztah matky a její 12leté dcery, ve mně vyvolala daleko více emocí než kdejaká bichle. Matku jsem měla chuť praštit něčím po hlavě a o malou Báru jsem se permanentně bála.

Smutné čtení, které vás i přes svou (ne)délku pohltí.

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Nepatřím mezi čtenáře, kteří by knihu zvládli přečíst na jeden zátah (a zrovna tuto autorku si musím dávkovat) a rozhodně bych kvůli čtení neoželela svůj drahocenný spánek. No a pak si přijde Alena Mornštajnová se svým Listopádem a já se nemůžu odtrhnout a vím, že neusnu dokud se nepročtu k poslední stránce.
Nejlepší kniha, jakou jsem letos četla.

18.12.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Asi bych z knihy nebyla tak zklamaná, kdyby autorka na rovinu přiznala, že si příběh vycucala z prstu. Během čtení jsem nabyla dojmu, že povědomí autorky o holocaustu je asi takové - Osvětim byla, byly tam plynové komory a zlý Mengele a to je všechno.
Jsem schopná uvěřit, že se Lale a Gita do sebe i na tak strašném místě zamilovali. Jen nebyly náhodou mužský a ženský tábor od sebe striktně odděleny?
Věřím i tomu, že Lale mohl mít "výbornou" pozici pro obchodování s jídlem.
Ale nevěřím, že by mu u dozorců prošlo jeho provokativní chování k nim. Nezdá se mi ani to, že by svou lásku Gitu mohl vidět kdy chtěl, dávat si randíčka přímo uprostřed tábora a na očích esesáků, a že mu ji ochotně přivedli pokaždé, když ho zatlačilo v poklopci.

30.03.2020 2 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Ach ano, já a Fredrik Backman jsme uzavřeli literární manželství, kdy on napíše knihu a já o ní prohlašuji, jak je skvělá, kudy chodím, ale to, že mu v tomto seznamu patří zlatá příčka rozhodně není jen nějaká protekce, ale jeho kniha Úzkosti a jejich lidé si to rozhodně zaslouží. Jsou to totiž takové ztělesněné Vánoce – milé, úsměvné, nostalgické a navzdory tomu až groteskně vtipné. Nenajdeme tady žádné hrdiny s pohnutým osudem ani dechberoucím posláním, ale lidi z masa a kostí, v nichž se každý z nás poznáme. A proto je tak kouzelná.

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Kdybych měla knihu charakterizovat pouze jediným slovem, byla by jím slovo LÁSKA. Láska k autorčinu psaní, láska k postavám, na které jsem se těšila, až se s nimi zase setkání, ačkoli mi bylo jasné, že si pro ně život připravil daleko horší osudy a mnohem těžší zkoušky než v předchozím díle. A já se o ně po celou dobu bála a držela jim pěsti, aby že všeho zlého vyvázli bez úhony.
Děkuji autorce za zprostředkování velmi silných okamžiků a o odkrytí další části naší historie.
Už teď se moc těším na závěrečný díl trilogie, ale zároveň se děsím okamžiku, kdy se budu muset s hrdiny Šikmého kostela rozloučit.

14.02.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha popisuje vztahy jedné české rodiny a má dva hlavní vypravěče, Svatopluka (část z minulosti) a jeho dceru Bohdanu ( část v přítomnosti). Otec se k dceři chová velmi chladně a odměřeně, když může raději se ji vyhýbá. Proč tomu tak je se dozvíme v průběhu vypravení.

S knihou Tiché roky jsem byla moc spokojená - jednak výborně napsaný příběh, zasazený do období komunismu a těsně po něm, což je historie, která se nás Čechů velice dotýká. Moc se mi líbilo jak zde autorka vystihla charaktery postav.
Došlo i na pár šokujících momentů (Blanka - kdo četl, tak ví, a v čem spočívá Bohdanina jinakost).
Líbí se mi, že zde Mornštajnová pouze popisuje chování a charakter svých postav a nijak je nesoudí.
Zajímavý byl nápad s prolínáním kapitol, kdy nová kapitola začíná stejnou větou, kterou skončila ta předchozí.
Docela dost mě vzal konec, když jsem došla na konec poslední stránky, automaticky jsem otočila na další stranu a tam... prd! Několik dalších minut jsem trávila zběsilým otáčením stránek a knihy do všech úhlů možných i nemožných, abych našla závěr knihy, než mi došlo, že nic nenajdu.
Sama za sebe nemůžu říct, jestli se mi takové ukončení knih líbí nebo ne. Jistě, má to své kouzlo nechat na čtenáři a jeho fantazii, jak hrdinové dopadli, na druhou stranu dávám přednost tomu, když je příběh v knize jasně uzavřen.

12.04.2020 4 z 5

Nejkrásnější, nejdojemnější a nejněžnější kniha jakou jsem kdy četla. Ačkoliv je jejím hlavním hrdinou umírající člověk, není o umírání ani o smrti. Je o tom, jak žít.

16.02.2020 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Moc krásná a silná kniha, zpočátku to vypadá jako klasická romantická četba a posléze se z toho stane literární bomba se společenským přesahem. Příběh ukazuje jak je nelehké z takového vztahu odejít, bourá klišé o násilnících a nastinuje důvody proč je tak těžké je odhalit.
Musím přiznat, že závěrečné stránky pro mě byly emočně vypjaté a neubránila jsem se slzám. Bylo mi jich moc líto, Lily a její mámy, Atlase i Rylea.

12.04.2020 5 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Kdo by neznal čin Josefa Gabčíka, Jana Kubiše a dalších jejich spolupracovníků a pomocníků. Jakou roli v tom však sehrála Gabčíkova milá Anna Malinová a její dcera Alenka? To se nám ve své knize autorka pokusila přiblížit.

Od knihy jsem nebyla schopná se odtrhnout, samozřejmě autorce pomáhá čin Gabčíka a Kubiše a samotná historie, která nás nikdy nepřestane fascinovat, překvapovat a znechucovat, paní Tothové se však nedá upřít spisovatelský um, díky kterému dokázala skvěle zachytit atmosféru doby.

Při čtení scén z výslechů mi bylo vážně zle, hlavně, když jsem si celou dobu uvědomovala, že takto to opravdu probíhalo a gestapo nemělo s nikým slitování, ať už to byly ženy nebo děti.

Děkuji moc paní autorce za zprostředkování tak silného zážitku, který ve mně bude ještě dlouho rezonovat.

19.12.2021 5 z 5

Nevěřím v Boha, ale pokud existuje, tak určitě píše jako Tolkien. Fantasy knihy většinou neposlouchám ani nečtu, ale světu J. R. R. Tolkiena zkrátka nelze odolat. Na práci zakladatele fantasy bych mohla pět ódy do nekonečna, tak raději přejdeme na hodnocení audioknihy. Jak už bylo řečeno, samotný příběh si zaslouží milion hvězdiček, interpretace pana Vladimíra Kudly byla podle mě moc povedená. A hudební předěly mezi jednotlivými kapitolami neměly chybu. Hobit je audiokniha, kterou jsi užijí malí i velcí a zamilují si ji i ti největší odpůrci fantasy.

18.12.2021 5 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Závěrečný díl trilogie je naprostá bomba. Je vtipný, svižný, a ty hlášky - ty hlášky. Nemohla jsem se od knihy vůbec odtrhnout a to říkám jako někdo, kdo se nestal fanouškem předchozích dílů. Strašně moc mě mrzí, že už je konec, protože kdyby chtěl Daniel Cole pokračovat v tomhle stylu vůbec bych se nezlobila. Od toho, abych Konec hry četla pořád dokola mě odrazuje jen hromada nepřečtených knih, které čekají, až si je přečtu.
Trošku se bojím, že fanoušci Hadrového panáka a Loutkáře budou zklamáni, není zde žádný démonický vrah se svým ďábelským plánem. Celý příběh stojí hlavně na vztazích, dialozích a hlavně vtipných hláškách.
Oblíbená postava: Wolf - domů ho nechci, ale do hospody, kde by mi vyprávěl zábavné historky z natáčení bych klidně šla.

03.04.2020 5 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Vždy jsem si myslela, že co se týče příběhů podle skutečné události, žádné ve mne nemohou vyvolat více emocí než příběhy z druhé světové války. Autorka Lisa Wingate mě svou knihou Než jsme byly tvoje velice rychle vyvedla z omylu.

Příběh 12leté Rill Fossové a jejich sourozenců je inspirován skutečnými zážitky více než 5000 dětí, které byly uneseny svým rodinám a následně prodány do adopcí, využívány k dětské prostituci či přímo znásilňovány zaměstnanci Tennesseského spolku pro opuštěné děti, za kterým stála jeho majitelka Georgie Tannová.

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Musím se k něčemu přiznat. Moc ráda nahlížím pod pokličku různým povoláním, proto mě nemohlo minout Kafe a cigárko Marušky Doležalové. Střípky ze života herečky jsem četla už na jejím blogu a moc mě bavily. To ale není nic ve srovnání s tím, co se mnou udělala audiokniha. Poslouchat jak autorka a herečka osobně vypráví své zážitky a příhody zvedá Kafe a cigárko ještě o stupeň výš. Je to zábavné, sebeironické a pohladí to po duši.

18.12.2021 4 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Silné téma, hrdinové, tak lidští a sympatičtí, že jim zkrátka držíte pěsti a přejete happy end. I přes tyto klady, i přesto, že mě autorka opět dokázala naprosto rozsekat a já si v noci hezky poplakala do polštáře, nejsem z knihy tak nadšená, jak jsem čekala. Kapitoly skáčou mezi Tehdy a Teď. Zatímco kapitoly Teď jsou naprostá emoční bomba a budou ve mně ještě dlouho rezonovat, kapitoly Tehdy jsem kolikrát měla chuť přeskočit. Zejména proto, že jsem v nich našla jen to, co jsem četla snad stokrát.

12.12.2021 3 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

I na smutné věci se dá vzpomínat s úsměvem, tak nějak by mohl znít podtitul knihy Smrt krásných srnců, povídkové sbírky, jejíž úryvky na první dobrou pozná i ten největší literární barbar. Setkáváme se totiž s nimi již v čítankách na základní škole.
Podle mě je to však příběh, do kterého musí čtenář dorůst, aby mohl příběh plně docenit.

19.12.2021 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

Asi žádná kniha nerozděluje českou knižní komunitu jako tato. Jedni ji zbožňují a vychvalují tak, až to vypadá, že to snad mají v popisu práce, druzí mají po dočtení noční můry z toho, kam až česká knižní sféra může zajít.
Já jsem se do čtení pouštět nechtěla, přece jen hate to love nemám ráda, a young nejsem už taky nějakou dobu nejsem, ale pak se ke mně Navždycky dostalo v rámci knižní štafety, a já dala knize šanci.
Říkala jsem si, že žádná velká očekávání nemám, tak můžu být jedině příjemně překvapena. Nejsem nijak náročný čtenář, třeba mají holky, co to tak kritizují, až moc vytříbené a mlsné čtenářské jazýčky, a jsou možná zbytečně přísné. Budu počítat s přeslazeným a předvídatelným dějem, spoustou klišé a s nelogickým chováním postav. Typická YA romantika. To dám. U romantické oddechovky žádného Orwella nečekám a aspoň to rychle uteče.
No...
Začnu tím, že chápu, že autorka není spisovatelka, a že Navždycky je příběh od kámošky pro kámošky, který se zvrhl do monstrózní akce. Proto nemáme my ostatní šanci ty "nejvtipnější scénky a hlášky" pochopit.
Bavila mě Ava a Liam mě chvílemi vracel do mých pubertálních let.
Chápu, že scény, které čtenářům nejvíc vadí, byly psány s nadsázkou, ta se ale za mě moc nepovedla a bohužel dost sráží celou knihu a hlavně hlavní hrdinku, která z celého příběhu vychází jako sobecká, sebestředná, manipulativní prospěchářka, která by kvůli čokoládě prodala matčinu ledvinu na černém trhu. Ok. Pro mě za mě, hlavní hrdinové nemusí být nutně kladní, obětaví hrdinové, nemusí nám být sympatičtí, a upřímně řečeno více než Meino chování mě spíše vytáčel fakt, jak proti němu byli všichni imunní, jak jsou šťastní, že se mohou nechat využívat, a dokonce i úhlavní nepřítel se mohl přetrhnout, aby o ni mohl pečovat.

19.12.2021 2 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Co by to bylo za Vánoce bez Popelky? Nejen proto, jsem se pustila do čtení tohoto rettelingu, který mě už dlouho lákal svým námětem. Předpokládala jsem, že Isabelle bude typická nevlastní sestra jakou ji známe z pohádek (a dost jsem se na to těšila) - nafoukaná, hloupá, zlomyslná, krutá a děsně nesympatická, ale opak byl pravdou a z hlavní hrdinky se vyklubala sympatická holka, které jsem fandila od začátku do konce. Isabelle si zkrátka získala mé srdce, stejně jako její sestra Octavia a společně s kouzelnou atmosférou a stylem vyprávění mi vykouzlily úsměv na tváři a chvílemi jsem měla pocit, že jsem se opravdu ocitla v nějaké Disneyovce.
Našlo se samozřejmě pár momentů, kdy jsem si se zdviženým obočím říkala: "To jako vážně?" Ale připomínala jsem si, že je to přece pohádka a těm se odpustí (téměř) všechno

19.12.2021 4 z 5

Většinu knihy na mě křičel alibismus autorky: "Za všechno můžou ti druzí", a to nejen v případě užívání drog, ale také v případě vztahů, což mi kazilo dojem z knihy.

24.03.2020 2 z 5

Jediná "potterovská" kniha, kterou jsem přečetla pouze jednou a víckrát ji číst nehodlám. Je to napínavé, je to čtivé, je to zábavné, ale vzhledem k předchozím 7 dílům je to úplná blbost. Vadily mi OC charaktery postav (kdo byl prosím ten pán, s kulatými brýlemi a jizvou na čele, co si říkal Harry Potter? A co udělal s pravým Harrym Potterem?) a absolutní ignorování děje předchozích dílů (teď nemyslím, situace kolem obraceče času), ale to těhotenství vycucané z prstu. Pěkná vzpomínka mi tak zůstává pouze na malého Scorpiuse.
Závěrem knihu doporučuji někomu, kdo má rád Harryho, ale ne moc, a nezná celou sérii i pozpátku, a chce si přečíst něco oddechového, co se dobře čte.

15.02.2020 2 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona Podivuhodný případ Benjamina Buttona Francis Scott Fitzgerald

Velká škoda, Fitzgerald celý příběh více nerozpracoval, protože děj knihy je sám o sobě nádherný a dojemný a být delší, tak se z Podivuhodného případu Benjamina Buttona stane kniha mého srdce.

19.12.2021 3 z 5