kktnk kktnk komentáře u knih

Drakula Drakula Bram Stoker

Trochu starosvětské, jak to koneckonců odpovídá datu vzniku, takže se dnešnímu čtenáři může zdát, že je to málo akční, zato se tam přespříliš šťourají klacíkem v pocitech hrdinů. Ale není to na škodu a k tomu anglickému 19. století to prostě patří. Zvláštní náboj tomu dodává i forma - deníkových zápisů, dopisů. A o čem že to vlastně je sem asi psát nemusím. Špičaté zuby, dubové kolíky, vlci, česnek, všechno tam je. ;-) Za mě super čtení, které by si měli mladí číst dřív než všechny stmívání a zatmění.

08.06.2019 4 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Nápadité fantasy, s neokoukaným tématem. Děj rychle odsýpá a než se otočíte, je konec.
Taková dobrodružná oddechovka, na pláž excelentni volba, ve svém žánru velmi dobrý kousek.

14.07.2020 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Spojení "zábava i poučení" je obvykle dost klišé, tady to ale vážne platí. Je to čtivé, netáhne se to, je to i legrace, a čtenář se hodně dovi o tom, jaké jsou Turecko a Izrael a jejich obyvatelé zblízka. Toho Turecka je většina, což může překvapit, pokud čekáte hlavně ten Jeruzalém, ale vubec to není na škodu.

02.05.2019 4 z 5

Sestřelen Sestřelen František Fajtl

Kromě příběhu, který vás samozřejmě vtáhne od začátku do konce, musím vyzdvihnout krásnou nadčasovou češtinu. Nejen Pan Letec, ale i Pan Spisovatel.

21.03.2019 4 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Propracovana sci-fi, která nepotřebuje uslizené emzáky, zato si víceméně vystačí s pozemskou fyzikou a technikou. Často - a právem - je srovnávána s Marťanem, snad jen rozjezd je oproti němu trochu pomalejší. Jediná výtka skvělému příběhu je úplný konec - byl předvídatelný, v hollywoodském stylu, čímž u mě knížku připravil o pátou hvězdičku. Jinak ale velmi příjemné čtení, které se myslím natrvalo usadí v top žebříčcích sci-fi žánru.

02.08.2019 4 z 5

Takove milé, řekl bych i saturninovské vyprávění, s velkou dávkou sebeironie, a velmi, velmi košaté, ten člun je vlastně jen takový držák na všechny ty vyprávěcí a příběhové odbočky. Kdo má rád ten humor ze starych dobrých časů, který člověka spíš pohladí, než složí pod stůl, ocení to. Kdo hledá akci, bude se hodně nudit. Je tam celkem detailně zpodobněná Anglie okolo Temže. Kdo to tam zná, asi si pochrochtá blahem. A je to asi tak akorát dlouhé, aby se to nepřejedlo. Po přečtení na žánr nezanevírám, ale jdu si přečíst třeba nějakou tu scifárnu.

19.06.2019 3 z 5

Dobrodružství v Zemi nikoho Dobrodružství v Zemi nikoho Jaroslav Foglar

Tuhle knížku jsem četl pred mnoha lety jako kluk a ze všech foglarovek byla moje nejmilejší. Několikrát jsem se k ni vrátil a mockrat litoval, ze jako kluk z vesnický díry, kde se nikdy nic neděje, nemůžu podobné dobrodružství nikdy zažít. Lepší než celej Ježek v kleci! Nejspíš proto, ze tak trochu polechtalo moji vědátorskou dušičku, což bylo to něco navíc proti Šípům.

03.06.2022 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Neotrele napady a prostredi, Cina je precijen - zvlaste ve scifi svete - exotika. Zajimava je i hlavni myslenka. Urcite stoji za precteni. Kdo cte rad pop-science, najde si tam to svoje, je videt, ze autor neco z vedy nacteno ma. Trochu jsem se bal, ze se budu ztracet ve jmenech postav, ale nakonec to neni vetsi problem, rychle se do toho vpluje. Co mi vadilo je absence nejakeho uzavreneho konce, mel jsem pocit, ze to skoncilo o zniceho nic, jako by nekdo z knizky vyndal dve posledni kapitoly. Obcas je kniha vynasena do nebes, za me velmi dobra, ale na 5* to neni.

11.02.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Je to zábavné, takové mile české čtení. Ale ačkoliv mi bylo doporučováno jako velká sranda, zas taková pecka to nebyla. Shrnuto a podtženo - legrace tak na 70% očekávání a od poloviny se mi ten humor začal trochu opakovat. Ale dočetl jsem do konce.

25.04.2018 3 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Jednoznačně chytne a (jakkoliv je dlouhá) do samého konce nepustí! Dojem mi kazily občasné přešlapy (překladatele?) typu „oblé oblouky“ nebo „pěstování ovcí“. Nakonec jsem trochu litoval maturity z angličtiny, z cele otázky British history jsem si pamatoval zrovna ty události, jimiž příběh končí, a tak jsem věděl jak to dopadne :-) Přes ty drobnosti ale bez debaty plný počet hvězdiček, příběh s velkým P!

11.10.2016 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Přečtena jedním dechem, nepustila mě až do konce. Přesně v tom stylu, který je naznačen v xkcd: http://xkcd.com/1536/, plus přimíchána akorátní dávka humoru. Chybějící hvězda za závěr, který mi připadal už příliš přitažený za vlasy.

15.06.2015 4 z 5

Astronauti Astronauti Stanisław Lem

Dějová scifi psaná v kontextu padesátých let. Četl jsem to jako kluk v 90. letech, už tehdá jsem vnímal ten trochu zvláštní jazyk, jakoby z reportu (nebo spíš raportu?) z kdoví kolikátého sjezdu KSČ. Ale neodradilo me to a dobře že tak. Pod tim nánosem kde svět konečně ovládl socialismus a technologickými předpověďmi úplně mimo mísu je prima příběh, kterého kdyby se chopil Hollywood, je z toho parádní biják. Dnešní mládeži už to asi doporučit nejde, ale kdo má něco odžito a hledá starou (dobrou) scifi, tohle je jedna z nich.

03.06.2022 4 z 5

Ze zacatku trocha evolucni biologie, pak uz se to zabyva spise evoluci kulturni, nakonec se to rozplyva v takove sice zajimave ale uz jen vypraveni, ze ktereho neni moc jasne, jestli jde o nejake autorovy domenky, nebo necim podlozena tvrzeni. Cekal jsem asi vic vedy, nez jsem nakonec dostal.

14.04.2019 3 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Mily humor, min situacni nezli v Saturninovi, rozhodne velmi prijemna „jednohubka“.

26.01.2019 4 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Hodne ctive, pokud mate slabost pro romany na historickem pozadi a trochu te exoticke kultury, od zacatku vas spolkne a nepusti. Porad se neco deje, nenecha vas vydechnout, snad jen zaver je v tomhle ohledu trochu slabsi. Kazdopadne stoji za doporuceni, 5* nedam jen pro ten slabsi konec.
Co se tyce filmoveho zpracovani, tradicne je kniha mnohem mnohem obsaznejsi, film se leckde odlisuje i dejove. Film jsem videl prvni a urcite nebyl spatny, presto ma kniha i potom vic nez dost co nabidnout.

22.01.2016 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Detektivní honička za záhadou, trochu ve stylu Šifry mistra Leonarda či Maharalu. Přijde vhod škola Hercula Poirota, neboť text je místy prošpikován francouzskými výrazy. A koneckonců i reáliemi. "Kdo je vrah" bylo bohužel trochu předvídatelné, ale jako plážové čtení na dovolenou můžu bez obav doporučit.

26.06.2015 3 z 5

Arcižár Arcižár Eoin Colfer

Akční fantasy v docela komorním formátu, co si vystačí s par postavami a bažinou nekde jihu současných USA. Jo a ještě drakem. Děj hezky odsejpá, graduje, zrychluje, až do velkýho finále, prošpikovaný je to takovým lehce sarkastickým humorem. Koho užije na takovýhle koniny (v dobrém slova smyslu) ať po knížce sáhne, můžu doporučit.

26.05.2023 4 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

Zajímavé vyprávění o tom, proč se lidi někdy chovají mnohem hůř než zvířata. Od pána, kterého nejspíš není u tohodle tématu představovat. Recenzi píšu po delší době a dodnes jsem si odnesl hlavně to, že bych neměl předpokládat, ze vždy poznám co je zlo a zachovám se správně. Že totiž skoro nikdo nejsme imunní, přestože si skoro všichni o sobě myslime opak.

03.06.2022

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Je to zajimave, ve druhe polovine napinave jak ksandy, sem tam i poucne. Crichton proste umi. Subjektivne bych rekl, ze lepsi nez Kmen andromenda a stejne dobre jako Piratska odyssea. Precetl jsem to jednim dechem a ted se konecne po letech muzu podivat na film, abych pak mohl rict „hmm, knizka byla mnohem lepsi“. :) Libi se mi na tom, jak to ilustruje rychlost vyvoje (ne)znalosti o praveke faune, kdyz se podivam jak treba velociraptora popisuje Crichton tehdy a jak dnesni veda, je to uplne jiny obrazek. Jak to asi bude vypadat za dalsich 30 let…

16.10.2019 4 z 5

O vzniku druhů přírodním výběrem O vzniku druhů přírodním výběrem Charles Darwin

Kdo tuhle knihu chce číst, asi hlavní myšlenku dávno zná, není tedy ani tak objevná, spíše ukazuje postupy, kterými se Darwin k teorii dopracoval, jakým ve své době čelil odpůrcům a jak jim argumentoval a taky o kolik se od těch dob posunulo poznání, např. v geologii. Koneckonců i některé Darwinovy myšlenky jsou již překonány (viz. R. Dawkins), takže lze doporučit spíš jako historickou exkurzi, což je ovšem neméně zajímavé.

25.04.2018 4 z 5