KKlara KKlara komentáře u knih

Americký císař Americký císař Martin Pollack

(SPOILER) Je moje chyba, ze jsem cekala neco jineho: beletrii o tom, jak nekdo z Halice emigruje do USA kolem roku 1890 a jake jsou pro imigranty zacatky. Tak o tom to neni. Trochu me to tedy zklamalo. Kdyz ale zapomenu na sve ocekavani, tak super. Je to hodne o statistice a historickych podlozenych informacich. Moc se mi to libilo a kniha se velmi dobre cetla. Hodne zajimave.

23.03.2024 4 z 5

Kde zrovna jsem Kde zrovna jsem Jhumpa Lahiri

Nevyhledavam povidky. Ale tohle bych nenazvala povidkami. Nazvala bych to zivotem poskladanym z koralku, stripku, ktere dohromady davaji nahlidnout do zivota. Je to hezka kniha, pomala, ma zvlastni atmosferu, a presto to krasne funguje. Libila se mi.
Jedine (mimodejove) zklamani: nema to nic spolecneho s Indii. Nikde nebylo napsano, ze by melo, ale kvuli autorce jsem to predpokladala.

10.01.2024 4 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Nalakala me hezka obalka. Precetla jsem do konce, ale v zaveru uz jsem se musela trochu nutit. Na me prekombinovane, zbytecne zdlouhave, trochu opakovany vtip, co pak uz neni vtipem. No nevim, no..

01.01.2024 3 z 5

Tenhle pokoj se nedá sníst Tenhle pokoj se nedá sníst Nicol Hochholczerová

Text samotny ma kouzlo. Ale pribeh samotny - to jsem o knize jeste nikdy nenapsala - je strasny. Vylozene mi to nedelalo dobre. A to jsem dost otevrena a bez predsudku. Ale tohle pro me bylo hodne za carou. Ani pro zajimavost bych knizku nedoporucila.

24.12.2023 1 z 5

V plamenech V plamenech Megha Majumdar

Vypraveni je poskladano z vypraveni hlavni hrdinky a nekolika akteru, jejichz ne/konani ovlivni zivot hlavni hrdinky obvinene z teroristickeho utoku. Kniha jde po pocitech, emocich. Je napsana velmi ctive, ale tak, ze nuti obcas knizku dat stranou a zamyslet se: nad moralkou nebo nad poeticnosti v zaveru. Zaroven je to hodne zajimavy vhled do indicke spolecnosti obecne. Moc krasna i kdyz smutna kniha.

24.12.2023 5 z 5

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost Tove Ditlevsen

Kniha neni tolik vyjimecna formou (to neni kritika!), ale je fakt zajimava obsahove a se i dobre cte. Nekolikrat jsem si vzpomnela na Genialni pritelkyni, kterou stale nejsem schopna docist, pritom bych rekla, ze je to z podobneho soudku (treba se ale pletu, jen tamto se mi cetlo spatne a vlastne me to nezajimalo, tohle me fakt vtahlo). Taky me cteni hodne privadelo k zamysleni, jak chude se jeste relativne nedavno zilo a jak malo si vazim treba sprchy :) Zaverecnou cast netreba vic rozebirat, proste masakr a klobouk dolu za otevrenost.
Myslim, ze jeste jina uroven by byla, kdyby to byla pro nas notoricky znama autorka. Predstavme si, ze by si takovy memoar napsala nejaka nase prvorepublikova autorka..

19.09.2023

Trýzeň a touha Trýzeň a touha Meg Mason

Kniha byla zvlastni. Urcite to neni vesela kniha. Vlastne je dost smutna. Taky dost rozvlacnela (ale v dobrem slova smyslu), zameruje se na pocity hlavni hrdinky a na to, jak dokaze nicit sve okoli. Zhruba prostredni tretina me fakt bavila, zaver mi prisel zbytecne natahovany. Rada jsem ji precetla, i kdyz za skvost (jak je na obalu) bych ji uplne nepovazovala.

26.08.2023 4 z 5

Debdás / Provdaná Debdás / Provdaná Šaratčandra Čattopádhjáj

Debdas je v Indii slavny roman, mnohokrat zfilmovany. Obe dila jsou hezky ctiva, ale jsou to takove jednohubky. Doporucuji.

29.07.2023 4 z 5

Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu Maryse Condé

Krome vylozene dejove linky (velmi ctive) bych vyzdvihla zpusob psani, urcitou magicnost, smutek a tihu. Kniha mi sedla po vsech strankach.

04.07.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Pridavam se k Hynais: forma neni vystavni :)) Je to takova skolacky napsana knizka pro literarne nenarocneho ctenare. Ale pribeh samotny se mi libil, takze jsem knizku s chuti precetla. Skoda promarnene sance. Jak rekla moje segra: no Sikmy kostel to neni. Neni, no.

10.05.2023 3 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Teda i se mi pri cteni navalovalo, az jsem si rikala, ze to psal nejaky uchyl. Ale ono to ma fakt dobry konec. A klobouk dolu za napad. Precetla jsem za jeden den.

08.08.2022 5 z 5

Druhá půlka Augusty Hopeové Druhá půlka Augusty Hopeové Joanna Glen

S tak krasnou obalkou a po par prvnich vetach bylo jasne, ze to bude hezky pribeh. A smutny. A nadejny. Vypraveni o dvou sestrach, kazde uplne jine, s jinymi tuzbami a pristupu k zivotu. A muzi, ktery, ac byl puvodne daleko, do jejich osudu zasahne. Ac je od zacatku zrejme, ze se pribehy musi nekde setkat i jak to asi muze dopadnout, nestava se vypraveni nudnym.
Vyzdvihla bych hlavne procitenost a hru s myslenkami, slovy. Asi nebude pro kazdeho. Ale pro me byla :)

22.07.2022 5 z 5

Matky Matky Brit Bennett

Nadherna kniha. Hlubsi nez obycejny zensky roman o vztahovych peripetiich. Ac - jak nekdo jiz popsal - pribeh klouze po povrchu, je velmi intimni. Hluboce ve mne rezonoval popis dopadu potratu, co vse muze zpusobit minuti se o par vet, laska, ktera proklouzne mezi prsty.
Pribeh neni prvoplanovy a pekna obalka muze mylne nalakat ctenarky, ktere od pribehu cekaly neco jineho.

05.07.2022 5 z 5

27 smrtí Tobyho Obeda 27 smrtí Tobyho Obeda Joanna Gierak-Onoszko

Obsah je samozrejme velmi silny, tezky. Je dulezite o takto bolestne historii mluvit. A vlastne i soucasnosti, nebot nasledky nyni prezivsi predavaji dalsim generacim.
Po rekneme “umelecke” strance bych vsak mela jeden komentar: mne chybela jedna pribehova linka nebo naopak otevrene priznani oddelenych pribehu. Zdalo se mi, ze autorka vypraveni sklada z jednotlivych pribehu, ale skace od jednoho k druhemu, neni to nejak sesypane do celku, ale je to tak “hala bala”. Kdyby to teda aspon byly jednotlive pribehy prezivsich. Nebo rekneme typy traumat (to zno hrozne, ja vim) Ale ja vubec nechapu, jak to poskladala, jako by skakala tam a zpatky, neco se obsahove opakovalo (opet chapu, ze ty pribehy se dely opakovane, ale pri cteni to mela nejak priznat). Nic to neubira na otresnosti a dulezitosti takove vypovedi. Z edice Prokletych reporteru hodnotim jako jednu ze slabsich.

02.05.2022 4 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Skoro do konce me to vlastne nebavilo. Temne vypraveni bez nejakeho vetsiho deje. Az konec to rozlouskne a posklada. Doporucuji se nenechat odradit.

12.03.2022 4 z 5

Dokud vás nenajdeme Dokud vás nenajdeme Deepa Anappara

(SPOILER) Pribeh, tema, bylo velmi zajimave. Stejne jako u Ladyky mi ale nesedl detsky vypravec. Zaver byl na me otevreny az moc, podle me to bylo proste useknute. Knihu doporucuji, ale znovu po ni nesahnu.

23.02.2022 3 z 5

Noc nic nezadrží Noc nic nezadrží Delphine de Vigan

Tezko se hodnoti, protoze obsah je proste strasne smutny. Ale jako knihu bych preferovala roman spis nez vypoved. Casti popisujici psani me vlastne nudily :(

28.09.2021 3 z 5

Půl žlutého slunce Půl žlutého slunce Chimamanda Ngozi Adichie

Na zacatku mi trochu trvalo se zacist. Moc jsem nechapala, kam dej smeruje, co se deje, dokonce jsem si nevsimla skoku v case. Pak to ale najednou dalo smysl a knihu jsem asi od tretiny nedala z ruky.

03.05.2021 5 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Samotny dej ani forma me moc nezaujaly, ale! Popis te doby mi teda zahral na vzpominky, protoze to je poprve, kdy nekdo zminil Luxor nez tam bylo knihkupectvi, neznam nikoho, kdo to tam znal. Popis klubovy sceny, patky na Muzeu. Fakt deja vu. Az neprijemny.

28.04.2021

Město světla Město světla Andrés Barba

Přečteno na jeden zátah. Skvěle napsaný příběh, tíživý, čtenář ví, že to bude malér. Hodně mi to připomnělo Kroniku ohlášené smrti. Jinak k ostatním komentářům, že to je filozofické - to mi teda nepřišlo ani trochu. Je to napsané až reportážním stylem. Za mě teda hodně dobrý.

19.03.2021 5 z 5