Kerolka_P. Kerolka_P. komentáře u knih

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Britt-Marie vás zbaví předsudků a dodá odvahy pro radikální životní změny. Naprosto si mě omotala, babizna :) je skvělá!! Za nejvtipnější scénérie považuju ty z prostředí pracovního úřadu, kdy jsem se řehtala jak kobyla :)
Trochu jsem se knihy bála - přečtena necelý týden po Ovem, který nasadl laťku proklatě vysoko. Nicméně musím konstatovat, ze jsem podlehla Backmanovu stylu psaní a už mi tu leží další kus z jeho dílny, a to "A každé ráno je cesta domů delší a delší". Jsem plna zvědavosti a obávám se, že jsem odsouzena přečíst všechno, co Backman dosud vydal.

19.06.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Vynikající kniha! Přečtena na jeden nádech. Konečně je tu mladý talentovaný autor, který navzdory těžkosti a bolestnosti zvoleného tématu nespisuje depresi nad depresi, ale poukazuje na to, co je v životě opravdu důležité. Přičemž hlavní roli v knize hraje Smrt, avšak pozor - v tom pravém slova smyslu, jak si představuju, že bychom ji měli mít na paměti po celý náš život. Oceňuji odvážný způsob psaní formou předjímání děje - ten totiž vyžaduje spisovatelské mistrovství, aby čtenáře i přes znalost následujícího udržel v napjatém a dechberoucím čtení. A to Zusak dokázal. Kapesníky nezbytné. Rozhodně brzy sáhnu po další jeho knize. Srdečně doporučuji!

27.10.2020 5 z 5

Píseň o Bernadettě Píseň o Bernadettě Franz Werfel

Srdcovka a opakovaně přečtená kniha. Fascinuje mě příběh vzniku knihy - prchající žid před Hitlerem v Pyrenejích přislíbí Bohu, že v případě přežití zazpívá o lurdské dívence světu píseň. A jak!

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kateřinu Tučkovou považuju za nejlepší českou autorku současnosti. A Žítkovské bohyně za její dosud nejlepší dílo. Nedokázala jsem se od knížky odlepit a přestala jsem až tehdy, kdy mě začaly pálit oči. Nevařila jsem, neuklízela, ponocovala, téměř nedýchala :) Špičkové čtení.

21.06.2020 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Jedna z mých nejmilejších a nejčastěji čtených knížek, kterou jsem už mockrát někomu věnovala. Navzdory svému nevelkému rozsahu se nejedná o záchodovku ani oddychovku, ale o velmi hlubokou knihu, za jejíž hlavní poselství považuju fakt, že každá kapka v moři (v tomto případě strom v lese :) ) se počítá! Zbaví vás výmluv typu "to stejně nemá cenu" a zvedne vás ze židle. Anebo váso tom alespoň donutí přemýšlet.

20.06.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Co považuju na knize za nejlepší, je naprostá nepředvídatelnost děje. Vytříbený jazyk Aleny Mornštajnové popisuje neblahá léta a těžkost bytí v nich. A taky, jak blízko má každý z nás k pokřivení povahy, pokud hledíme jen na své zájmy. Rozhodně stojí za přečtení.

03.10.2020 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Za tento počin skláním se Aleně Mornštajnové až k zemi. Vynikající kniha! Jak mě příliš nestrhla všemi opěvovaná Hana, Tiché roky považuji za mistrně napsaný kus. Velmi se mi líbilo prolínání přítomnosti a minulosti po kapitolách a smekám zejména před závěrem, kde nenastal nabízející se kýč jak bič. Autorka velmi neotřelým způsobem ukazuje, že každá mince má dvě strany. Fandím a těším se na další mornštajnovské čtivo. Pět hvězd!

01.08.2020 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Haddonem naprosto špičkově zvládnutý pohled chlapce s aspergerovým syndromem na svět. Nevím, zda má autor ve svém blízkém okolí člověka s AS, či jak tohle dokázal, ale pouhým studiem PAS se mi to nezdá možné. S dětmi s AS pracuji a vystihl to naprosto přesně! Skláním se až k zemi a knihu bych doporučila plošně číst všem, mladým i starým - umožní výborný vhled do hlavy lidí s AS a jistě povede k lepšímu pochopení odlišností. A hned by nám společně bylo na tom světě líp!
Christophera milujete od první stránky a při čtení instinktivně rozevíráte ruku do vějíře :) Jen Ti dospělí by zasloužili..

07.07.2020 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Kterak vás rodinná moudra mohou přivést až k slepičí farmě, neřkuli na pokraj šílenství :) Opravdu dobrá a vtipná kniha, u které se myslím budou z plna hrdla smát výhradně ženy :)

18.06.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Knihu jsem slupla za dva dny, kdy jsem se od ní téměř nemohla odtrhnout. Stála mě celkem 16 papírových kapesníků a nesčetně výbuchů smíchu (včetně jednoho vyprsknutí čaje). Takhle nějak si představuju kvalitní počteníčko :) Ove mě dostal, naprosto jsem si toho starého protivu zamilovala :) Takhle má totiž vypadat chlap! Za mě deset z deseti. A už si brousím zuby na dalšího Backmana, čeká na mě Britt-Marie! :)

17.06.2020 5 z 5

Popelka nazaretská Popelka nazaretská Václav Renč

Popelka je něco tak nádherného, že to snad ani není možné. Naprostý klenot křesťanské literatury. Vřele doporučuji všem; i vám, co poezii nečtete - začnete :)

25.06.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Další dílo Kateřiny Tučkové, které čtenáře zcela pohltí. Odvrácená strana konce války ve své nejtrvdší podobě. Ze msty nikdy nevzejde nic dobrého. Vřele doporučuji k přečtení!

21.06.2020 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Nebýt cca poslední třetiny, hodnotila bych minimálně čtyřmi hvězdami. Kniha je velmi čtivá a poutavá, autorka má na psaní nepochybný talent. Nevím, proč tomu tak je, že naše velmi nadané a mladé spisovatelky (ať už paní Katalpa, tak Hanišová či Bolavá a spol.) se rozhodly psát depresi nad depresi. Přijde mi to velká škoda. Pořád zastávám názor, že knihy by měly předávat nějaké hodnoty, mravní postoj, rozlišovat dobro a zlo.. a čím dál hůř takové knihy mezi současnými autory nalézám. Naopak mám pocit, že primárním účelem je šokovat anebo dostat do deprese (a evidentně má tento přístup u čtenářstva vysoký ohlas). Takto - samozřejmě jsem nečekala žádný čajíček, když jsem si vědomě půjčovala knihu o holocaustu. A k tomu neříkám ani popel; mé výhrady se týkají času poté (nechci vyzradit spoiler). Tím rozhodně nechci říct, že každá kniha musí mít nutně dobrý konec. Ale jako čtenáři mi musí být jasné, k čemu to všechno bylo. A to mi teda jasné není. Co mi v knize vadilo ještě, tak do detailu líčené a z mého pohledu místy až preverzně a lacině popisované sexuální scény. Mám pocit, že je toho v dnešní době všude až nad hlavu a hlavně že to děj nijak neobohacuje, ale naopak mu ubírá na kvalitě. Takže za mě bohužel zklamání.

23.10.2020 2 z 5

"Přečteno" jako audiokniha. Vypráví o "pachatelích dobra" - vždyť přece každý touží po velkolepé oslavě stých narozenin - versus dědulovi, který se nebojí vzepřít a odmítne se oné párty zúčastnit. Fandila jsem mu od první chvíle. Nevnímám to jako výsměch stáří, právě naopak. Stařík to všem natře. V knize je spousta legrace, nasmějete se. Je zde i řada momentů nutících k zamyšlení. Líbilo :)

08.08.2020 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Kniha, která rozkmitá fantazii na plné obrátky. A to mám moc ráda!

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Velmi vhodno číst po Vejci, kdy se naladíte na bardovskou vlnu a nechcete z ní jen tak odejít. Jasně, takových kvalit už žádné z jejích děl nedosahuje, ale jelikož jsem to ani neočekávala, nebyla jsem zklamaná. Pohodové počteníčko.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

O pádu jedné lidské duše. Vlastně nejedné. A o tom, že pýchu lze i vidět (velká pravda!). Tuto knížku čtu cca od svých patnácti dokola, mám ji moc ráda.
Doporučuji také k poslechu starou českou rozhlasovou hru téhož jména s vynikajícím Jiřím Adamírou v roli lorda Henryho.

23.06.2020

Petrohradské povídky Petrohradské povídky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Velmi milé počteníčko. Z Gogolových počinů je pro mě tento nejmilejší; objevila jsem ho cca v sedmnácti a ráda se k němu vracím, v létě obzvlášť!

25.06.2020 5 z 5

Čekárny mého života Čekárny mého života Lenka Reinerová

Lenka Reinerová je pro mě něco jako železný Zekon. Přežila 2.SV, život ve vyhnanství, opakovaně se stala bezdomovcem, opakovaně byla vězněna, jako jediná z rodiny přečkala válku (zbytek žid.rodiny vyvražděn po koncentrácích). Žila v cizích zemích, přišla o manžela. Jediná dcera emigrovala. Opakovaně "rozchodila" rakovinu. Dožila se 92 let a nebyla zahořklá, stále měla jiskru. Neuvěřitelná ženská! Tuto knihu mám od ní nejraději.
Doporučuji číst, zejména vhodno v dobách sebelítostných.

Quo vadis? Quo vadis? Henryk Sienkiewicz

Neuvěřitelně silné, autenticky působící vyprávění o utrpení prvních křesťanů. Dočista jsem vděčná za dobu, ve které žiju.

10.07.2020 5 z 5