keduler keduler komentáře u knih

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Tato kniha je naprosto dokonalá a domnívám se, že její překlad do češtiny je ještě mnohonásobně dokonalejší než originál. Čeština je totiž specifikum. I když mnohé jiné jazyky mají různě přehlasovaná a naopak polykatelná písmena ve svém jazyku. Tak taková originalita, jakou jsou naše háčky má pouze „jazyk český“.
Mohu podotknout, že jako nositel hned tří háčků ve svém jméně a příjmení o tom vím své. Pokud naprosto pominu různé komolení či úplné přejmenování svého příjmení, tak mohu říci, že jsem se pouze naprosto výjimečně za hranicemi naší zemičky setkal s člověkem, který by správně vyslovil mé příjmení, které začíná, ale i končí na písmenko „ř“. No prostě užil jsem si ze svým příjmením Řehoř mnoho štrapácí, ale i legrace. A to mohu být velice rád, že rodiče byli při mém narození rozumní a nedali mi stejné jméno jako mám příjmení. V kalendáři opravdu existuje a já bych v tom případě byl na odstřel asi ve všech případech kdy by se mé jméno a příjmení pokoušel vyslovit cizinec.
Ale to jsem poněkud odbočil od hodnocení knihy. Kdysi prý Louis de Funes po zhlédnutí (spíše poslechu a snad i překladu) českého dabingu od pana Filipovského, pronesl něco v tom smyslu: „Tak toto jsem já ve francouzštině vůbec neřekl, to francouzština neumí, to je naprosto dokonalé!“ A já se domnívám, že nemůže ve světě existovat lepší a originálnější překlad Pana Kaplana než je překlad do jazyka českého. Samozřejmě že tím nechci v žádném případě znevažovat přímo sysyfofskou práci pana Antonína Přidala, ale chci tím pouze zdůraznit, že tak krásná a humorná kniha mohla vzniknout jen díky tak krásnému a humorem obdařenému jazyku jako je čeština.

26.08.2013 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Další pravdivá kniha od Irenky o Irence. V podstatě bych řekl, že právě paní Dousková a pan Šabach o této době píší nejpravdivěji. Tato doba byla „opravdu zajímavá“. Vzpomínám si, když jsme si na protest, ale hlavně s frajeřiny natrhávali 16 stranu v OP a pak měli problémy. Naštěstí tehdy bylo velkou módou nosit hrablo (hřeben) v té samé zadní kapse kalhot jako právě občanku. Tak jsme tvrdili že za to může ten hřeben, a kor když jsme si posléze natrhli ještě pár stránek okolo, tak se to většinou dalo rozdejchat.
Chlupatý z 5B věděli svoje, my jsme věděli také svoje…, ale pokud tedy mezi nimi nebyl zrovna nějakej úplně ortodoxní blbec, tak se na nás většinou vykvajzli…
Ale každopádně to byla doba našeho dospívání, studií, prostě mládí. A ať byla jakákoli tak pro nás byla většinu času „krásná“ a paní Dousková o ní umí krásně a poutavě psát.

24.09.2013 5 z 5

Ponorka Ponorka Thomas N. Scortia

I když je tato kniha psána jako fikce, tak jasně čtenáři říká, že pokud se budou rodit lidé jako byl Hitler, Stalin, Mao Ce-tung a další, nebo třeba jako v případě knihy Caleb Warden. A tito lidé si dokáží zbudovat patřičnou podporu, tak budeme ohledně válečného konfliktu, který se může rozšířit po celém světě, stát neustále na pomyslném okraji srázu a stačí opravdu jeden jediný malý krůček a jsme v tom naplno!
Jinak kniha je velice čtivá a čím víc a více se člověk propracovává k jejímu závěru, tím je více napínavá a strhující.

15.10.2013 5 z 5

Netopýří muž Netopýří muž Jo Nesbø

Podle mého názoru už pan Nesbo napsal a v češtině vydal lepší knihy. Chvílemi mi kniha připadá zbytečně rozvláčná, až roztahaná. Navíc v některých okamžicích mi přijde jako přískokem vpřed. A také mi trochu vadilo, že hovory v angličtině nejsou v knize většinou překládány, ale ponechány v originále.
Ovšem v tomto případě je to samozřejmě i má chyba, že v angličtině znám pouze pár výrazů podle názvů hudebních skupin nebo případně častěji používané výrazy nutné při práci na PC. Před nedávnem jsem četl knihu, kde bylo docela dost nepřeložené němčiny a to mi nevadilo ani malinko…
V poslední třetině knihy, je stupňování napětí a rychlých akčních událostí ovšem naprosto perfektní. Prostě, pokud jste Harryho fandou, tak by jste si knihu měli přečíst.

07.10.2013 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Tuto knihu hodnotím jako dobrou. Řekl bych že je na ní znát, že je prvotinou pana Kinga. Protože pokud si ji člověk porovná s jinými knihami, které od Kinga četl, tak její styl je oproti těmto knihám poněkud mdlý. Každopádně i tato knížečka stojí za přečtení. Sice neuchvátí, ale každopádně potěší.

26.08.2013 4 z 5

Ponorka Ponorka Lothar-Günther Buchheim

Řekl bych že tato kniha bez zbytečných kudrlinek a přikrašlování popisuje život německých ponorkářů za II. Světové války. Ano jsou tam určité malé nesrovnalosti oproti technické literatuře. Například počet členů posádky na konkrétním typu ponorky. Ovšem to jsou maličkosti, které se opravdu mohly měnit a podle dochovaných svědectví také měnily, podle momentálních rozkazů, přesné výbavy a výzbroje a hlavně určení akcí každé konkrétní ponorky. I když je kniha napsaná jako velice poutavý román, tak by podle mého mohla být částečně zařazena i do literatury faktu.
Kniha je velice obsáhlá a místy i značně rozvláčná. Ovšem on život bojového ponorkáře podle dochovaných pramenů takový opravdu byl. Pokud zrovna nebyla ponorka v akci, tak většina její osádky byla nucena odpočívat aby spotřebovávala co nejméně vzduchu a také aby co nejméně překážela ostatním členům posádky, kteří byly ve službě a zajišťovaly za velice stísněných podmínek plavbu ponorkového člunu.
Já sám za sebe hodnotím tuto knihu jako naprosto excelentní, a dovolil bych si tvrdit, že ohledně pravdivosti budete jen těžko hledat srovnatelnou konkurenci. Hodnotím plným počtem hvězdiček, protože tato kniha si to opravdu zaslouží.

19.08.2013 5 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Poněkud rozvláčný děj, chvílemi velice zajímavý a akční, ale častokrát dost značný balast, který by v knize asi vůbec nescházel. Skoro mne napadalo, jestli náhodou jeden z manželských autorů nenapíše detektivku…, a posléze k tomu ten druhý připíše mnoho zbytečného balastu aby toho bylo jako víc a možná i za víc korunek (stejné u nás i ve Švédsku). Je zajímavé, že pokud si přečtete recenze na zadní straně přebalu, tak si určitě v té chvíli pomyslíte…ha, to jsem trefil, právě držím supr detektivní thriller. Ovšem netuším jestli je to tím, že všechny tyto recenze jsou převzaty přímo ze severských médií a tím pádem pro nás středoevropany nejsou až tak poplatné nebo je to jen tím, že v rámci reklamy byly vybrány pouze recenze hodně kladné (ono je také nesmysl dávat jako součást knihy recenze nijaké či dokonce záporné). Mě prostě mnohem víc sedí recenze od zdejšího člena Databáze knih – Neo1tex, a tu doporučuji každému kdo si chce knihu pořídit, alespoň zkouknout. Celkově bych hodnotil přibližně 2,5 hvězdičkami, ale jelikož od 0,5 se zaokrouhluje nahoru, tak dávám ty hvězdy 3.

15.07.2013 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Tak jsem právě dočetl svou třetí knihu od Jo Nesba. Po malinkém zklamání u Pentagramu jsem si opět supr početl. Možná mne trošku zklamalo, že již asi v polovině knihy jsem tušil kdo je oním sériovým vrahem…, je sice pravdou, že v dalším průběhu knihy jsem nad svou dedukcí lehce znejistěl, ale posléze se ukázala jako správná.
Také mi v několika fázích knihy přišlo jednání a uvažování hlavního hrdiny Harryho poněkud nelogické a poslabší…, že by důvodem byla skoro stálá abstinence našeho hrdiny v této knize…, či uvažování bez průběžných opic a absťáků bylo naopak příčinou…:-)
Každopádně skvělá severská detektivka, která určitě stojí za počteníčko!

A ještě bych si dovolil ocitovat jednu pasáž z knihy, protože v této části se autor ukázal nejen jako skvělý detektivkář, ale i jako filozof a hluboce myslící člověk.
„Ano jistě , beztak dostane doživotí,“ poznamenala Beáta, naklonila hlavu ke straně a uhladila dítěti deku.
„Škoda jen, že doživotí není na doživotí,“ zabručel Aune a natáhl ruku po sklenici na nočním stolku. „Čím jsem starší, tím víc se přikláním k názoru, že zlo je zlo, ať už s psychickou poruchou, nebo bez ní. Všichni máme větší či menší dispozice ke špatnému jednání, avšak dispozice nás nezbavuje viny. Proboha, vždyť jsme všichni nemocní a všichni trpíme poruchou osobnosti. A proto pouze naše jednání definuje míru onemocnění. Říká se tomu rovnost před soudem, jenže je to nesmysl, jestliže si všichni nejsou rovni. V dobách, kdy řádila černá smrt, byli námořníci, kteří zakašlali, okamžitě hozeni přes palubu. Přirozeně. Protože spravedlnost je slepá, ať už jde o filozofii, nebo o soudy. Všechno co máme, jsou šťastné a méně šťastné obrazy nemoci, drazí přátelé.“

23.06.2013 5 z 5

Únos Únos Ivan P. Olenič

Jako komentář k této knize bych si dovolil citovat e-mal, který jsem zaslal jejímu autorovi.
Pane Olenič, v doslovu u své knihy Únos, jste vyjádřil přání, že pokud má čtenář potřebu Vám vynadat, tak ať tak učiní na Vaši mailovou adresu.
Tak já tedy tak činím: Vaši knihu jsem rozečetl jedno všední odpoledne a jelikož musím dělat i jiné věci než jen číst, tak po dočtení asi tak do třetiny jsem knihu odložil. Druhý den jsem v odpoledních hodinách opět s četbou pokračoval. Jenže tentokrát mi nějak začalo být jedno, že bych měl dělat ještě i něco jiného. A já, mimo základních životních funkcí (jídlo a pití) a hygienických potřeb, jen četl a četl. A byla noc, a já si říkal, ještě jednu kapitolu a odložím ji, a pak jsem si to říkal ještě několikrát. A byly 4 hodiny ráno a já jsem knihu konečně odložil, protože jsem jí měl dočtenou...
No a nyní přichází mé vynadání… Jak je možné, že si dovolíte psát takové knihy? Vždyť já jsem kůly té Vaší knize ráno zaspal!!

25.10.2013 5 z 5

Vězeň z Guantanáma Vězeň z Guantanáma David Spark

Musím se přiznat, že od této knihy jsem příliš neočekával. Ale opak se ukázal pravdou. Docela obstojný detektivní román, který má akci, spád i zajímavou pointu.

07.10.2013 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Opravdu hodně „silná“ kniha. Každopádně musím souhlasit s komentáři, které doporučují, že knihu by si měl přečíst opravdu každý. Navíc mě tato kniha utvrdila v mém letitém názoru, že fanatické náboženství je svinstvo a politika je jen určitý druh náboženství. A pokud se k tomu přidá ještě despotická výchova a nezlomné přesvědčení, že plnění jakýchkoli příkazů a rozkazů je vždy správná a jediná možná alternativa, tak potom vzniká až taková zrůdná osobnost jako je hlavní hrdina této knihy.

01.10.2013 5 z 5

Opilé banány Opilé banány Petr Šabach

Malá kniha s velkým humorem. Ano dnes už mohu říci s humorem, i když bohužel v těch létech osmdesátých nám mnohdy poněkud zamrzal úsměv na rtech. Dnes už se naštěstí u této knihy mohu nejen smát, ale i všelijak šklebit a pitvořit, a pouze v duchu si říkat…jojo hochu, u toho jsi tenkrát vlastně byl…

08.09.2013 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Když jsem byl přibližně v polovině knihy, tak jsem si říkal, že ji snad odložím – strašně zdlouhavá a rozvláčná, chvílemi mi některé statě přišly jak od Jiráska (ten také například dokázal popisovat jednu holou paseku na dvě i více stránek). A zároveň jsem si tak v duchu říkal – pane Kingu, tak za toto „veledílo„ ode mne tentokrát nedostanete víc jak 2 – 3 hvězdičky.
Posléze jsem se prokousával k závěru díla, a ke konci už to šlo velice dobře a hezky.
Takže mé konečné hodnocení je takové, že kdyby kniha neměla 730 stran, ale asi tak 400, tak by jí to z mého pohledu vůbec neublížilo, a zároveň jsem si poopravil své předčasné hvězdičkové hodnocení a za strhující závěr dávám 4 hvězdičky.

28.06.2013 4 z 5

Světla na pobřeží Světla na pobřeží František Niedl

Tak tuto cirka 340ti stránkovou knihu jsem zhtl za jediný víkend a opravdu se mi moc líbila. Pan Niedl si u mě opět zlepšil reputaci, protože jeho vypravěčské umění je mi velice blízké. Po přečtení této knihy jsem se dokonce rozhodl, že zkusím i některý z jeho historických románů, přestože to není přímo můj šálek čaje.

07.04.2014 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Na rozdíl od předchozích knih, které jsem od těchto autorů četl, jsem si na této knize opravdu pochutnal. Opravdu hodně moc dobrá. Od poloviny odložíte jen s těžkým srdcem a cirka od druhé třetiny už odložit v podstatě nelze...

02.01.2014 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Veselá kniha se smutným koncem o neomezené moci a bezmezné bezmoci...

14.11.2013 5 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Úsměvná knížečka o chorobném recesistovi jenž se pro své vtípky dostane do vězení, a tam mezi partu drsňáků, kteří chtějí vyloupit dvě banky. Dost dobrá knížečka na povzbuzení dobré nálady a usměvavého pohledu na život…

25.10.2013 4 z 5

Pojďte se smát Pojďte se smát Josef Fousek

Mohu jenom souhlasit s předchozím komentářem čohynky. Tato povídková kniha mě donutila k hlasitému a naprosto spontánnímu smíchu. Doporučuji všem kdo mají zrovna nějaké chmury a chtějí se 100% odreagovat.

07.10.2013 5 z 5

Kvintet Kvintet Frederick Forsyth

Krásná a uchvacující kniha, na které jsem si opravdu pochutnal. Jedna povídka dokonalejší než druhá, i když každá s naprosto rozdílného prostředí. Tuto povídkovou knihu jsem četl již podruhé a věřím, že se k ní vždy rád vrátím.

08.09.2013 5 z 5

Pečovatel Pečovatel Mo Hayder

Velice čtivá, i když místy hodně brutální až skoro nechutná kniha. Nebo je to možná jen můj dojem, protože pedofilie není zrovna můj šálek čaje. Děj je ale naprosto strhující a částečně se dá říci, že i plný zvratů. Tato anglická autorka píše romány, které se opravdu dobře čtou a já osobně se těším, až se dostanu k její další knize Tokio.

08.09.2013 4 z 5