katynka78 katynka78 komentáře u knih

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Je to už trošku delší čas, co jsem tuto knihu četla, ale jelikož jedu hlavně přes pocity, tak si velmi dobře pamatuju, co a jak.
Je to první kniha ze série o Erice, kterou jsem si oblíbila a patří dodnes k mým nejoblíbenějším detektivním ženám.
Kniha mě vtáhla do děje svou čtivostí, svižností a samozřejmě dějem. Bavilo mě to, můj talent na odhalování vrahů v knihách je slabý, takže si to většinou užiju, když se dozvím, kdo za to může. :-)
A taky tato kniha poskytla i mnoho krásných veršů pro mou tehdejší práci, takže mám na tento příběh opravdu hezké vzpomínky.
Jo a hlavně - přivedla mě k úžasné sérii!!!

08.10.2021 5 z 5

Prvok, Šampón, Bodka a Karol Prvok, Šampón, Bodka a Karol Patrik Hartl

Vím, že svůj komentář píši v době, kdy je znám již film a hodně se o tom mluví. Ale já tu knihu četla dávno předtím než film vznikl a až teď uzrála chuť k tomu něco napsat.
Tato kniha mi přivedla do mého seznamu spisovatelů pana Patrika Hartla. Na základě této knihy jsem skoupila pak všechny ostatní knihy, protože jsem je zkrátka potřebovala mít v knihovně.
Stala jsem se fanynkou tohoto autora, protože mi sedí jeho povaha, jeho smích - ten mě vždy dostane, no a hlavně mi sedí jeho styl psaní.
Má perfektní vyjadřování, které sedne jak zadek na hrnec. Rozumí tomu všichni. Je to jako by byl vedle vás a ty historky hlavních hrdinů vykládal. Čte se to rychle, plyne to, žádné dlouhé popisky okolí, prostě rovnou na věc.
Je to mistr vyjadřování jak mužského, tak ženského světa a to mě baví. Když píše o ženách, tak jim snad vidí do hlavy či co. I když toto svoje umění pravda rozjel více až v dalších knihách. Ale tady to bylo poznat. Vůbec jsem neměla pocit, že by z žen dělal trdla, jak to někdo naznačoval.

4 kámoši, naprosto každý jiný, v jiném svém světě a ten je naprosto dokonale vysvětlen. Bavila jsem se, smála jsem se, dojímala jsem se, chápala jsem je a velice mne bavilo, že díky této knize mě pan Hartl pozval do chlapské duše. Paráda!

P.S. filmové zpracování mé nadšení z této knihy ještě více vynesl do výšin.

Další doplnění 23.1.2024
Knihu jsem dala jako audio a bylo to perfektní!
Akorát jsem si všímala víc, co je ve filmu jinak, ale nic z toho mi nevadilo.
Tato kniha je u mě top a zvládla jsem ji ve všech variantách.

29.11.2021 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

(SPOILER) Tento thriller považuji doposud za jeden z nejlepších, který popisuje psychické týrání blízké osoby, která by měla být spíše chráněna a milována než držena pošahanými úmysly v šachu.
Díky této knize jsem naplno pochopila pocity psychicky týrané ženy a také jsem se snažila
pochopit, proč to ten psychopat dělá.
Tu kapitolu, kde popisuje počátky svého vnitřního zla, považuju za naprosto klíčovou, protože je v ní pravda, ze které mrazí a která vám nedá spát.
Naprosto brilantní popis veškerých událostí, že jsem se sama cítila velice beznadějně a netušila, jak z toho ven. Ale stejně jako Grace bych určitě bojovala a tím pádem jsem jí držela pěsti.
Závěr skvostný!!!!
Tuto knihu jsem měla půjčenou od kolegyně z práce a díky ní jsem našla další svou oblíbenou spisovatelku, od které si už nenechám nic ujít.

Doporučuju.

22.09.2021 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Když jsem zhruba před rokem náhodou objevila paní Kateřinu Karolovou coby spisovatelku s jejím Zítřek Ti nikdo neslíbil, koukala jsem, jakou úžasnou autorku tady máme.
Moc jsem se těšila na její další knihu, kterou avizovala a já s nedočkavostí vyhlížela únor 2022.
Její styl mi velice sedí, je přímý, výstižný, neokecávací a naprosto strhující. Krátké kapitoly způsobují, že jednak příběh odsýpá a jednak nutí číst dál a dál. Navíc oceňuji i návaznost jednotlivých kapitol.
Autorčino vykreslení charakterů postav je brilantní v tom, že se nepotřebujete více ptát, dostanete to, co potřebujete vědět a to, co se nedozvíte, to vědět nepotřebujete.

A teď - za mě jako UFFFFFFFFFFFFFFF TO BYLA JÍZDA!!!!
Nejsem na tento typ knih ani na filmy, ale toto mě fakt lákalo a těšila jsem se a moc děkuju autorce, že to nebyla vyvražďovačka, protože ty nečtu a nesnáším. Toto je krásný psychologický napínavý příběh, který mě napínal jak šráky a s každou další stránkou jsem byla nadšenější a nadšenější.

A vysvětlení? Milá Katko, zase jste mě dostala! A za to Vám moc děkuju, protože vysvětlení bylo za mě naprosto perfektní a velice mě nadchlo. Jsem nadšená, spokojená s celou knihou a už teď vím, že patří do mých TOP ROKU 2022!

05.04.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Toto je další série, kterou si opravdu nenechám ujít a je mi fuk, že je to překombinované.
Čtivost, logičnost a hlavně veškeré otázky nezapomene autorka vysvětlit. Nestává se mi tady, že bych se po dočtení pořád ještě v něčem motala. A to se mi líbí.
Krátké kapitoly vedou k rychlému čtení, protože stejně chcete vědět další a další děj a nechcete přestat, dokud se stejně jako Josie nedoberete výsledku.
Tady jsem však měla pocit, že autorka svoji postavu snad nenávidí nebo co. :-) Takto naloženo, to je šílené. Už v prvním dílech měla Josie dost trpké chvíle, ale tady! Uff! Ale na druhou stranu to všechno dovysvětlilo to, co jsme jen mohli tušit z prvních dvou dílů.
Nepochybuju ani v nejmenším, že se v životě dějí hrozné věci, tudíž i toto dovedu uvěřit. A opravdu jsem ráda za happy end a to není spoiler, protože kdo tuto řadu čte, tak Josie musí přát jen to dobré. A tady se vyřeší dost věcí a to i pro nás čtenáře.
Za mě paráda a plný počet hvězd.

09.07.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Knihy pana Bryndzy jsem brala opravdu tak, jak jdou po sobě. A jelikož řadu s Erikou už mám celou přečtenou, můžu i zpětně hodnotit, jak na mě jednotlivé díly působily.
Tento třetí díl tuším, považuju pro sebe za nejlepší. Zanechal ve mě totiž obrovskou vzpomínku, citový prožitek a to se opravdu počítá, protože kdykoliv si na takovou knihu vzpomenete, tak se vám to vybaví.
Obecně ale mi příběhy o malých dětech, kterým se něco špatného stalo, čtou zle, nemám ráda, když se dětem něco takového děje a to i imaginárně. Jsem citlivá no.
Ale i když mi to nějak nedělalo radost, o jaký případ jde, tak mě ten příběh natolik vtáhl, že jsem se do toho zažrala. Chtěla jsem vědět, co se stalo a hltala jsem stránku za stránkou.
Pamatuju si, že jsem tu knížku tahala všude s sebou, i když je to docela silná kniha.
A v práci o polední pauze u oběda ji dočítala. A na tu práci to právě vyšlo a já se regulérně rozbrečela. Totálně mě ten konec rozsekal.
A jelikož jsme v práci měly mezi kolegyněmi takové Bryndzovské kolečko, tak ty, které to už četly, tak to pochopily.
A potom mě bavilo o tom příběhu diskutovat.

Za mě - pět hvězdiček a to zcela bez debat.

Zkrátka a dobře - tato knížka je pro mě od Bryndzy jedna z nejlepších. Chlapec umí zatahat za ty pravé citlivé nitky.

08.10.2021 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Tuto knížku mi půjčila kolegyně v práci s tím, že je to perfektní čtení a ať to zkusím.
Musím tedy říct, že mi tím do mého čtenářského portfólia přinesla novou autorku.
Je to první knížka od Lapeny a tím jsem jejímu stylu docela podlehla.
Její příběhy jsou svižné, bez prázdných míst, neokecává, popisy míst jsou akorát a knížky nejsou obsáhlé. Na daný příběh ten počet stran naprosto stačí.
Tento příběh je velmi zajímavý, z počátku to vypadá na nenáročné čtení s jasnou zápletkou, ale opak je pravdou.
Začínají se odkrývat charaktery postav, jejich motivy a představy co a jak v životě a najednou si nejste ničím jistí a nevíte, komu věřit.
Závěr je perfektní v tom, že je šokující. Nechápete, že někdo může něco takového udělat a přitom když si ten děj promítnete zpětně, tak ten dotyčný člověk nehnul ani brvou. Bravurně napsané a já věděla, že od Lapeny přečtu další a nebudu váhat.

03.11.2021 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Chtěla jsem vědět, jak paní Dvořáková píše, ale mnoho jejích knih jsem číst nechtěla kvůli tomu tématu, co v nich má.
Ale tady byla jasná volba, protože lékařské téma opravdu můžu.
A konstatuji, že paní Dvořáková píše velmi dobře. Působí na mě jako Hartl v sukni protože zatímco umí Hartl popsat ženské myšlení, tak paní Dvořáková umí popsat mužské myšlení a to je prosím dle mne velký kumšt.

Některé věci byly až tak upřímné a tak pravdivé, až mi z toho bylo i chvilkami smutno. Ale nebylo tam nic, co by život běžně nenesl, nebylo tam nic, co by se nemohlo stát a co by si člověk nemohl myslet. Ale bylo to napsáno bravurně.

Takže tu knížku mám pro jistotu doma, protože moc ráda podporuju české autory.

29.12.2021 3 z 5

Dokonalý zločin Dokonalý zločin Helen Fields

U této série jsem trošku rozpačitá, ale patří k mým nejoblíbenějším a taky k těm, co určitě budu sledovat tak dlouho, dokud to autorka neuzavře.
Pátý díl je dílem, který jsem četla, předchozí díly jsem měla jako audioknihu. Musím říct, že se mi to četlo výborně, odsýpalo to, nemělo to hluchá místa a opravdu moc mě to bavilo.
Námět byl skvělý, ne teda šokující jak jindy, ale byl prostě výborně vymyšlený. A konečně jsem vraha uhodla dřív, než spisovatelka sama chtěla, takže jsem měla obrovskou radost!
V komentářích je to tak na půl, že někdo považuje tento díl za slabší, někdo za výborný. Řadím ho k těm lepším, ač autorka má někdy problémy s dechem v tom psaném slova smyslu. Vždy mi přijde jeden díl ok, druhý horší. Tento se mi líbil velice a to i proto, že tam byla ta romantická linka, u které jsem nemohla skoro ani mluvit. Na druhou stranu mě ale vyřešením této situace autorka naštvala, protože takto by se lidi ve skutečnosti nezachovali. Tady mi přišla Ava úplně mimo mísu a celé to pokazila.
Druhá část knihy (jak to tak vždy má, že tam jsou zároveň dva případy) taky nebyla špatná. Jen doufám, že tímto tuto kapitolu už opravdu uzavřela a už se s tím Luc vyrovná a nebude to extra řešit. Maximálně formou vzpomínek.

jInak fakt bezvadné čtení! Jen opravdu doporučuju, číst popořadě.

30.09.2021 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Tato je v pořadí třetí od této autorky a musím říct, že se mi líbila nejvíc.
Je to klasická detektivka, s klasickým námětem - skupina lidí uvězněna okolnostmi v hotelu, kde původně měli strávit hezký víkend. Ale počasí způsobí výpadek proudu a nikdo nemůže k nim a nikdo pryč. A mezi nimi je vrah.
Klasika. Ale Lapena umí bezvadně psát, poutavě, vykreslí psychologii postav a vtáhne vás do té situace tak, že sami přemýšlíte, co by ste dělali.
Za mě - bojím se tmy, nesnáším zimu a totálně jsem se do těch postav vžila. To žeru! Za mě - super.
Ostatní - Manželé od vedle a Jeden z nás, se mi četli taky výborně a chtěla jsem vědět, kdo to byl a proč. Ale nezanechalo to ve mě takové chvění jako tato.
A taky se mi líbí, že ty její knížky nemají moc stran, obkecávačky, popisování okolí na 20 stranách moc nemusím. A Lapena píše jen to, co je pro příběh podstatné.

01.09.2021 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Pane Bože, ten Carter mě taky dostal! Jeho detektiv Hunter a Garcia jsou za mě jedni z nejlepších hlavně v jedné věci - v souhře a jejich vzájemném humoru, který neztrácí skoro nikdy (pokud skoro neumírají, to pak mají o sebe ty správné obavy a je krásné, jak se nenechají ve štychu). Baví mě, když se můžu zasmát i chytrému humoru v knize, která primárně ale k zasmání vůbec není.
Tento případ byl velmi dobře promyšlený (Carter to má skoro všude, jen ve Zlobě mu to drhlo a humor tam nebyl), opravdu motiv pachatele byl k zamyšlení a možná by ho člověk i pochopil, ale já u tohoto dílu sama pochopila jednu věc - pokud to v sobě nemáte dané, tak nikdy ani ta sebevětší nenávist a chuť na pomstu vás nedovede k tomu, abyste dělali taková zvěrstva jako pachatel v této knize. To prostě ač to pak vysvětloval, jak chtěl a já chápala, jak velká bolest to byla, tak bych to nesvedla.
Ale možná tím chtěl autor říct, že zlo formuje vždy zlo.
Potom ale je zvláštní, že druhý případ byl také otřesný a tam zlo takový vliv nemělo, tam dobrota srdce stále vyhrávala a nemstila se. Dobrý kontrast obou případů navzájem.
Ale musím říct, že zatímco šikana u mě by neměla šanci a rozhodně bych se tím nenechala takto zničit, tak to týrání u druhého případu mi dělalo daleko větší zle a zuřila jsem, jak odporný pachatel byl.

Zkrátka toto bylo zase super bez jediné logické chybičky a forma audio je naprosto bravurní.

06.08.2023 4 z 5

Tchyně Tchyně Sally Hepworth

Konečně jsem se k této knize dostala. V knihovně neustále půjčená a bylo nutné si udělat rezervaci.
Vzhledem k tomu, že je toto první kniha, co od autorky čtu, tak jsem si ji teda nejprve půjčila.
Musím říct, že styl psaní mi velmi vyhovuje. Krátké, svižné kapitoly, které neokecávají zbytečnosti okolo, ale jdou přímo k věci a řeknou vám to, co potřebujete vědět, abyste se dostali k jádru pudla.
Střídání minulosti a přítomnosti dvou hlavních postav tedy tchyně a snachy mne velice bavilo, udržovalo to moji pozornost, nutilo mne dál číst.
Nebyly tam žádné nejasnosti typu, že by něco spisovatelka zapomněla, to nemám ráda.
Vše se vyvíjelo postupně, jak příběh, tak zápletka, tak i moje sympatie či antipatie.

Z knihy jsem si odnesla opravdu to, co už v životě vím, ale občas to pomíjím a to, že komunikace je klíčová, že nelze předpokládat, že ten druhý čte myšlenky či pochopí mé jednání, aniž bych to vysvětlila.
S postupem času dovedete tchyni pochopit, ale i přes to pochopení si uvědomíte, že ona sama pochopila příliš pozdě, že byla přísná nejen k sobě, ale hlavně k ostatním okolo. A ani toto pochopení nezabránilo jejímu skonu. Bohužel.
Jako máma sice můžu souhlasit s tím, že se nemá dětem uhlazovat cesta, ale ona ji neuhlazovala vůbec, ona nebyla tou pravou oporou a když jí chtěla začít být, bylo už pozdě.
Toto není spoiler, píšu v obecné rovině. Tak se do toho pusťte, ať víte, o co jde. Bylo to moc fajn čtení. Vřele doporučuju.

11.03.2022 4 z 5

Zemřu o Vánocích Zemřu o Vánocích Tammy Cohen (p)

Asi jako většinu čtenářů, tak i mě zaujala hlavně nádherná obálka, neotřelý název a anotace to jenom umocnila v tom, že zkrátka tu knížku musím mít fakt doma.
Chtěla jsem letos o adventu zkusit jít jinou cestou, než cestou romantiky a toto se opravdu nabízelo. Knihu jsem si teda koupila ke svým narozeninám a načasovala čtení tak, abych to do Vánoc stihla.
Mé nadšení se neměnilo v průběhu čtení. Naprosto jsem si užívala tu "jinou" atmosféru a jelikož jsem už četla nějaké recenze, tak jsem se dopředu obrnila před hrůzami, co tam měly být. Nutno dodat, že jsem četla horší, protože autorka to opisovala jemněji a když jste moc nezapojovali fantazii, tak to šlo. Horší už bylo, když jste si to fakt začali představovat na plné pecky, tak to se opravdu chtělo "vrhnout".
V první třetině jsem si vzpomněla na hlášku od Zdenka Izera, když parodoval pořad "Tabu" z TV Nova: "Máme tady jednoho úchyla." Tak takto to na mě působilo a do poloviny jsem netušila, co zatím je.
Pak to autorka odkryla a já čuměla, co si zvolila za to téma, které není úplně odtabuizované a hlavně není tak rozšířené a mezi námi - pokud k tomu neinklinujete, tak to nechcete ani vědět. Ale víc nenapíšu, ať nespoileruju.

Bavilo mě to, vážně jo. A s postupem čtení, i když všechny ty postavy byly vykresleny spíše nesympaticky, tak pořád jsem si myslela a to do posledního řádku, že ten chlap je magor a ten celý příběh mě kolem něho a Jessiky opravdu zajímal a četla jsem a četla.

Ta druhá linka s vyšetřovatelkou, jak ji tady někteří vychvalují, tak mi tam bohužel přišla navíc. Nic mi to nedalo, chyběla tomu šťáva a hlavně mi to přišlo takové nedotažené. Vyšetřovatelka byla vykreslena svým myšlením a chováním jako chlap a bohužel jsem nedokázala být na její straně. Kdyby toto tam nebylo, vůbec nic by se nestalo, nebo respektive by to bylo pro mě lepší.

A jsme u toho, nedotaženosti aneb čtenáři mě se nechtělo vše vysvětlovat, domysli si sám. Tak toto opravdu vážení jako ne. Pokud jsem jako autorka schopná napsat takové složitosti, zvraty a ne časté motivy, tak musím být schopná napsat i jasný závěr. A toto jako bylo zase co? Proč ti spisovatelé nechají konec tak, že může mít x variant? Jako jasně, některé věci jsou opravdu vyjádřeny tak, že jiné řešení není, ale ten epilog jsem nepobrala. To mi vadí. Mám ráda, když se mi to naservíruje jasně a zřetelně, co autorka s postavami celou dobu zamýšlela, na jaký konec myslela. Ale takto je to možné na více variant. A toto opravdu nemám ráda, nemám. A znova - nejsem líná to domýšlet, ale když mi někdo vypráví příběh, tak chci jasný konec, ať vím, jak to dopadne.

A toto je obrovská škoda. Obrovská, takže z pěti hvězd jdu na čtyři jen kvůli tomu, že se spisovatelce nechtělo pár věcí dovysvětlit.

Ale jinak - doporučuju, bylo to neotřelé, zajímavé, poutavé a chcete vědět, co za tím je.

19.12.2021 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Letos jsem si dala takové malinké předsevzetí, že od nějakých velmi známých autorů, co o nich slýchám ze všech stran a já je nečetla, tak zkusím aspoň jednu knihu.
Chris Carter byl první, který tuto výzvu zahájil a já si to tak můžu odškrtnout. Bála jsem se ho, protože jsem hlavně slyšela, jak jsou jeho knihy brutální. Tudíž jsem zvolila formu audioknihy.
Z počátku mi to moc poslouchat nešlo, protože ten, co předčítal, byl dramatický i v místech, kde žádné drama nebylo a trochu to dralo uši. Ale zaujal mě námět, když jsem si vybírala, co budu od Cartera louskat, tak jsem to vydržela.
Nutno dodat, že Carter umí zaujmout, jeho popisy jsou svižné a zaměřuje se dost na pocity a prožitky. To se mi opravdu líbilo.
Navíc Hunter je neskutečný sympaťák a tento borec mě totálně dostal. Vážně. A vlastně celá ta vyšetřovací jednotka je bezvadná a tudíž jsem si pak poslouchání příběhu opravdu užívala.
Ovšem musím potvrdit, že to bylo opravdu chvilkami až moc. Bylo mi trochu zle, bylo mi ale moc líto obětí a nejvíc mě bylo líto těch, co po nich zbyli.
Co mě ovšem dostalo, a to není spoiler, to neprozradím co to bylo, ale obecně popíšu, ten motiv, který vedl vraha k tomu, co dělal, byl neskutečně mrazivý. Ta jeho motivace mě u poslechu rozbrečela. Vůbec jsem nečekala něco takového a i když ho to neomlouvá, tak v tu chvíli jsem mu rozuměla.
A závěr byl naprosto perfektní. Takto si to představuju a bylo to fakt podle mého gusta. :-)
Nebudu plánovitě ve čtení Cartera pokračovat, ale až nebudu někdy vědět co, tak si určitě nějaký díl dám. Kvůli Hunterovi a taky proto, abych se ujistila, zda Carter drží laťku v super závěrech i dál. Ale je to hodnocení jen dle jedné knihy a ta má u mě jen jednu hvězdu pryč a to proto, že brutalita byla na mě moc. Jinak 4 hvězdy opravdu zaslouženě.

14.08.2022 4 z 5

9. listopad 9. listopad Colleen Hoover

Collen Hooverová je pro mě letos druhou výzvou v plnění mého osobního rozhodnutí, že u velmi věhlasných jmen zkusím aspoň jedno dílko.
Navíc drží prvotinu v tom, že jsem ji měla jako první eknihu, co jsem přečetla v mobilu v ReadEra. Nejsem zastánce eknih a čteček, ale jsou situace, kdy se hodí mít nějakou knihu v ezáloze. A to 9. listopad byl.
Autorka umí chytit, opravdu umí velmi dobře psát, že mě přitáhla během prvních stran a já četla a četla. V jejím romantickém příběhu je ukryto tolik nádherných myšlenek, co mě hladily po duši, co přinášely úsměv na tvář a zároveň i smutek z osudu hlavních hrdinů.
Je to romantika, ve skutečnosti si nemyslím, že by to šlo a hlavně že by šlo některé věci plně odpustit a pochopit, jak autorka líčí, ale mě se líbilo tomu věřit. Bylo to úžasné.
Plno emocí, plno bolestných zvratů a tolik kroků vedle, které vedly k tragédiím, smutku a nedorozumění.
Ale jako každá správná romantika, tak i tady se vše vyřeší, vysvětlí a konec není smutný.
To je dobře, to by tak mělo být.
Děkuju Colleen za krásný příběh a nejvíc mě dostala věta:"
Aby si dokázal popsat vraždu, tak nemusíš být vrahem. Myslíš si, že Stephena Kinga v dětství taky pronásledoval klaun, když o tom napsal knihu? Určitě ne, takže se neboj napsat romanci dle své fantazie.
(není to přesný citát, je to spíše napsáno tak, jak jsem si to ve svém srdci zapamatovala:-)).

Rozhodně doporučuji, ale počítejte s tím, že je to o pravdě pocitů zasazených tak trochu do pohádkového obalu.

14.08.2022 4 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Nikdy jsem nebyla na červenou knihovnu, jen snad krátké období puberty a nebo když v té romantice je lékařské prostředí, tak to jo. Ale jinak to nevyhledávám.
Časy se ale mění a v záplavě psychotrilerů, krimi a občasných drsnějších knih je potřeba čas od času odlehčit.
Nejdu do erotických, top lechtivých témat, ale romantika spojená s jídlem či knihami mi naprosto vyhovuje a je to milé a přináší potřebný relax.

Jenny Colganová má umění toho, že mne dokáže do svých příběhů vtáhnout a při čtení jejích knih je mi velice dobře jak na duši, tak po těle.

Příběh slečny Niny, která miluje knihy a chce jejich prostřednictvím dělat radost dalším lidem, to bylo blaho.
Držela jsem jí pěsti, prožívala její úspěchy i nezdary. Líbilo se mi, že se nevzdávala a do Skotska jsem se v duchu přestěhovala s ní. Nádhera.
Knížku doporučuju všem, kdo milují knihy, kdo mají rádi romantiku a příběhy s pěkným koncem.

28.10.2021 3 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

2. případ již náčelnice Josie Quinnové

Vzhledem k tomu, že první případ mě velmi nadchl, bavil, šokoval a četl se jedním dechem, tak jsem samozřejmě sáhla po této knize. A to i přesto, že se snažím nemít těch sérií moc.

Na rovinu říkám, že to na mě působilo hodně překombinované a rozeběhnuté do mnoha stran. Postav tam bylo na mě moc a i mě bolela hlava z toho. A to mi trošku kazilo dojem. Tento přehnaný styl v první knize nebyl a tady mi to vadilo.
Ale zase, bylo to čtivé a pomalu ale jistě to vtahovalo do děje.
Jak se blížil konec, tak to začalo zapadat a i když jsem tentokrát nebyla tak šokovaná, tak jsem koukala, co autorka nakonec použila za téma a hlavně motiv. To tleskám, protože to má přesah, pokud to tam čtenář chce vidět. A já viděla a přísahám, že to téma mě kdysi napadlo, tak mě to fakt nadchlo, co ta autorka vykonstruovala.

A tak trochu jsem tentokrát i záporáka chápala. I to se může stát.

Jinak mi ale vadí u sérií vadí, že hlavní hrdinové jsou vystaveni takovým nebezpečím, že se až divím, že jsou naživu. A beru na vědomí, že jsou kriminalisté a tudíž je jasné, že je to jejich součást. Ale když porovnám třeba Poirota a třeba Eriku od Bryndzy a nebo právě Josii, tak Poirot nebyl za celou dobu tak akční jak tyto holky.

Ale je to dobrá krimi.

08.10.2021 3 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Na tuto knížku budu mít opravdu krásné vzpomínky, protože to byla moje úplně první audiokniha!!!!!!!!!!! Poslouchalo se to super, byla jsem nadšená a pan Jan Šťastný je borec.
Zřejmě takto pojedu celou sérii.
Příběh mě velmi bavil a styl paní autorky taky. Naštěstí nepatří k těm, kteří by se věnovali velkému popisování okolí a jde přímo na věc.
Námět - jeden zakomplexovaný ubožák, co ubližoval ženám. Toto není spoiler, toto je jen shrnutí toho, jak na mě ten vrah působil.
Tuto knihu fakt doporučuju.

18.09.2021 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Vždy prohlašuju, že od fanynky Patrika Hartla nemůžete čekat objektivní hodnocení, protože mám na jeho tvorbu svůj názor, který se často nesetkává s pochopením, ale to mi neva.
Vždy tvrdím, že pan Hartl umí vyjádřit jak ten mužsky svět, což je logické když je sám muž, tak i ten ženský svět a to je už co říct! Umí popsat myšlenkové pochody, rozvětvit jednu myšlenku do různých směrů a z těch se vracet zase k základu, aby nebylo nic nedotaženo.
A v Gazelách to dokazuje takovou měrou, že jsem koukala i já, která mu fandí. Tlusté knihy mne odrazují, ale tady mi to letělo pod rukama, pořád to jelo, to bylo tak čtivé! Tři kamarádky, naprosto správné ženské, které ve svém životě řeší běžné věci jako kterákoliv z nás. Jak se líbím, co mám dělat, jak se zachovat u dětí, co má přednost - děti, manžel nebo rodiče? Všechny tři občas nevěděly, kde jim hlava stojí a musely vše zvládnout, přes to nejel vlak. A pan Hartl to uměl napsat s lehkostí, i když ta témata byla vážná (nemoci rodičů, trable v partnerství, rozvod, konflikty v práci atd. atd. ).
Zapojení Prvoka, Karla a Tečky bylo nenásilné, neměli ste pocit, že to tam musel vmáčknout, bylo to přirozené. A to se mi moc líbilo. I to, jak se jim dál daří bylo fajn čtení.
Jediné, co je trošku takové diskutabilní, jsou ty časté zmínky konkrétních slavných osob, věcí a v každé knížce někdo, kdo je známý, bohatý, kdo se zná s vlivnými lidmi a tak. Ale zase proč ne, tak se můžeme aspoň trošku zasnít.

A ještě taková drobnost, která není takovým spoilerem, ale jak pan Hartl ví, že totálně nesnáším klíšťata? A jak ví, jaké mám představy? No to tam napsal! Takže usuzuji, že mi asi nějakým způsobem bydlel v hlavě, když to psal. :-)))

Za mne rozhodně doporučuji, protože je to pro mne hned po jeho prvotině nejlepší kniha, co napsal.

16.02.2024 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Závěr této trilogie musím prohlásit za více než povedený. Autorka se každou knihou zlepšovala a všechny tři díly mě opravdu bavily.
Vždycky říkám, že je velice příjemné číst českou kriminálku či detektivku, protože se vše daleko lépe pamatuje, líp se rozeznají osoby, místa, je často poznat česká mentalita, která je mi tím pádem blízká a tak nějak víc rozumím i postavám. Laura s Adamem mi byli sympatičtí od prvního dílu a rozhodně jsem měla pro jejich styl života a jejich myšlenkové pochody a názory pochopení.
V tomto posledním díle se jejich cesty na chvíli rozdělili a více je v popředí Laura, která řeší vraždu mladé rodiny včetně tříleté holčičky. Ukazuje se plno variant, nějaké motivy, ale díky Lauře a Veronice, která je její novou parťačkou, se začínají ukazovat skutečnosti, které z počátku byly naprosto skryty.
Víc prozrazovat nechci, je tam dost nápadů, dost osob a možností, takže bych případné další čtenáře o toto ochudila. Zkrátka tento kriminální případ se mi líbil a i jeho postupné odkrývání.
Co se týče linie Laury a Adama, tak tady taky nebudu nic prozrazovat.
Jen chci říct, že paní autorka Trpková má ohledně některých názorů na kriminalitu, tresty, na odsouzené a na to, co čeká poškozené, stejné názory jako já a tím pádem jsem byla v závěru knihy velmi mile překvapena, protože to použila a já si říkala:" Jo, to je dokonalé, to je dobře, že je to někde napsané, že si to nemyslím sama. " Ale bohužel mě zároveň konec knihy moc a moc bolel, ale není to tím, že je to díl poslední. Kdo četl, moje hodnocení pochopí a ostatní ať si přečtou.
Doporučuju.

04.07.2023 4 z 5