katerina4564 katerina4564 komentáře u knih

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Čtvrtý díl s Erikou a musím si od ní dát na chvíli oddech. Stejně tak jako v předchozích dílech i zde se objevují stále stejně popisované situace a motivy, jako příklad Isaac a pitevna, vztah s nadřízeným, nijaký vztah s Petersonem...Autor má skvělý námět na příběh, ale samotné zpracování mi nesedlo a tento díl považuji za nejslabší.
Vadilo mi brzké odhalení vraha, který byl spolu s další vedlejší postavou vykreslen opravdu nechutně, včetně nechutné scény v kině.
Erika je stále bezemoční a vztah s Petersonem je vykreslen tak povrchně, že by vlastně v knize vůbec nemusel být a to je škoda, ale tohle je opravdu Bryndzy slabá stránka.
Vadilo mi také, že každá oběť a způsob byly popisovány stejně, takže jsem si připadala, že čtu stále dokola to samé, až sem přeskakovala stránky.
Uvidím za čas, třeba se k Erice vrátím, ale zatím to neplánuji.

28.07.2023 3 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Opět se musím přiklonit k rozporuplné recenzi...
Třetí díl s Erikou a případem ztracené Jessicy byl skvělý. Případ plný zajímavých zvratů s hodně zajímavým a za mne nečekaným rozuzlením. Tušila jsem, více než polovinu knihy, že za tím bude jedna konkrétní postava. Nakonec mě ale i ta postava překvapila nečekaným příběhem, který za tím vším stál.
Dalším potěšením pro mne bylo nahlédnutí do Eričiny rodiny, i když trochu se děsím, co z toho v dalších dílech bude. A samozřejmě tajně doufám, že Eriky osobní život se ještě více rozvine a konečně se odprostí od smrti manžela a dá průchod citům.
A teď k těm mínusům. Opět zklamání v podobě pokusu o likvidaci Eriky, bylo by fajn, kdyby v každém díle neměla být potenciální obětí. Co také nechci v každé knize číst je, že si někdo š*** zadky. Na mě je prostě těch gay vztahů moc a to nemám žádné předsudky a sama jich několik znám. A v tomto směru mi přijde, že se autor vyžívá (chápu proč) v nechutných popisech heterosexuálů - viz Amanda a Crawford. Ten popis scény mi opravdu zvedl žaludek. Chtělo by to trochu vyvážit pohled na situaci. Poslední co stojí za zmínku, tak už potřetí chtěli Erice případ sebrat, na jednu stranu ji vykreslují jako jednu z nejlepších, na druhou stranu jí ale vždy naznačují neschopnost a nedůvěřují jejím schopnostem, to je stále se opakující situace a už trochu ohraná....Další díly budu číst, ale trochu se bojím zklamání ve vedlejších událostech.
Závěrem vyzdvihuji skvělý překlad, čte se to samo a čtenáře neruší žádné krkolomnosti.

27.07.2023 3 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Druhý díl s Erikou Fosterovou, opět skvěle napsané, ale tentokrát budu mít výtky za 2 hvězdičky dolů.
Nejprve ale pozitiva, styl psaní nezklamal, líbilo se mi, jak je do knihy zapojeno poznávání vraha a odhalování jeho života, byť je malinko škoda, že čtenář nemá moc na výběr hádat
A teď co ty mínusy - s homosexuální tématikou nemám problém, ale čeho je moc, toho je příliš a mně toho v knize přišlo dost a některé ty výrazy a popisy, prostě mi to bylo místy až nepříjemné.
Další věcí je, že čtěte druhý díl a Erika už byla dvakrát na hraně s vrahem, pokud bude mít v každé knize na kahánku, budu z toho akorát otrávená. Doufám že jí autor časem dopřeje nějakého chlapa a povede její dějovou linku pozitivnějším směrem.
A závěrem mě opravdu vytáčí Marsh a Oukley, přijde mi opravdu hodně přehnané, že zatím v obou dílech Eriku odkláněly od případu a ona ho i přesto vyřešila, doufám že se tento ,,postup" nebude opakovat v každém díle.
Nicméně číst budu určitě dál, už se moc těším jak se bude osud Eriky vyvíjet.

25.07.2023 3 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

První díl série, ve kterém jsem si ihned oblíbila náčelníci Kate. Skvěle mi sedlo i téma knihy, které se bude v každém díle točit kolem amišů a právě nejspíš kvůli úplně jinému, neokoukanému prostředí, mě kniha zaujala a rozhodně budu pokračovat dalšími díly.
Minulost Kate a důvody proč opustila amišskou komunitu, budou zřejmě zasahovat do dalších dílů a všeobecně jsem zvědavá jak se budou vztahy mezi Kate a amiši vyvíjet.

24.07.2023 4 z 5

Manželkou podruhé Manželkou podruhé Melanie Summers

Letní oddychovka s romantickým podtextem a vcelku příjemným příběhem, který ničím neurazí a ani nijak extra nenadchne. Četlo se však jedním dechem a knihu jsem měla za necelé dva dny přečtenou. Chvílemi se u ní člověk i usměje a to i díky vedlejším postavám. Příběh to zas tak nereálný není, ale je jasné, že skončí happy endem a oběma postavám jsem to přála, určitě si v budoucnu přečtu znovu jako oddychovku.

24.07.2023 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

První kniha od Bryndzy, kterou jsem četla. Zprvu bych měla malou výtku, asi bych si představovala lepší uvedení Eriky, jakožto člověka do knihy. Celé to na mě z počátku působilo, jako když si k vyšetřování přizvali nějakého pološíleného bezdomovce :-) je to za půl hvězdičky dolů, ale musela jsem číst dál. Proč je Erika taková jaká je, se nicméně postupně v knize dočteme. Vražda dívky z bohaté rodiny, která se podobala vraždám prostitutek, dívek z nižší společenské vrstvy. Úkolem Eriky bylo najít vraha, sama se mu však dostala do hledáčku. Mým osobním problémem v knize bylo neustále se opakující oslovování ,,detektiv šéfinspektor a superintendant", nevím zda by se nedalo vyřešit jinak nastaveným překladem či méně častějším používáním. Přiznám se, že s určením vraha jsem měla problémy a třičtvrtě knihy jsem netušila, v závěrečném rozplétání jsem četla jedním dechem a ačkoliv se jednalo o dosti promotané rozuzlení, bylo čtivé a srozumitelné. Druhou půl hvězdičku dávám za všechny ty fyzické a zdravotní újmy, které Erika vytrpěla, nemám ráda, když je hlavní hrdina během série 100x zmrzačen a přesto žije a nemá následky. Doufám tedy, že se to nebude ve velkém opakovat, ale to ukáží až další díly.

22.07.2023 4 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

Další úžasný díl od Lindy Castillo. Její knihy čtu jedním dechem už jen proto, že prolínají dvě odlišné komunity. Čtenář si odskočí od stereotypu krimi příběhů do prostředí amišské kultury. Jsem také ráda, že se konečně usmálo štěstí na Monu. Byť jsou všechny knihy dosti podobné námětem a způsobem propletenosti případů, každá je originál. Jedinou malou výtku mám k tomu, jak se náčelnice Kate dostává dost často do ohrožujících situací, kdy je postřelená, napadená a podobně, tam bych být autorkou trochu ubrala, neboť nikdo není nesmrtelný, ale i tak mě tento malý defekt nepřesvědčí k odebrání jediné hvězdičky.
Velký přínos pro čtivost knihy má rozhodně překlad, který je, stejně jako v předchozích dílech naprosto skvělý a bezchybný.

21.07.2023 5 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Tohle si nezaslouží dlouhý komentář. Přečetla jsem pár stran a pak přeskočila nakonec, abych se dozvěděla jaký větší kekel z toho může být.
Shrnutí: nechutné, nereálné, slátanina, autorka trpí zřejmě nějakými úchylkami, tohle normální člověk nenapíše

16.07.2023 odpad!

Nad propastí Nad propastí Jonathan Kellerman

Hodně náročné čtení, v tomto díle se vše motá okolo definice Jameyho zdravotního stavu. Od začátku víte, že to bude všechno jinak a komplikované, pachatele se mi podařilo odhalit celkem brzy, ale opět se k němu autor dostává hodně spletitým způsobem. Rozhodně to není oddychové čtení, je potřeba vnímat náročnost textu, definice různých poruch a souvislostí ať už lékařských nebo osudů jednotlivců. Námět samotný naprosto skvělý, je to téma, které se řeší dnes a denně a lidí s různými diagnózami je spousty, stejně tak se dost často v reálném životě řeší způsobilost těchto osob za jejich činy. Zajímavým zpestřením byl profesní rozpor Alexe a Mila, který samozřejmě opět dobře dopadl.
Dvě hvězdy dávám tentokrát dolů za to, že okolo strany 300 mě text opravdu nebavil, autor opět zachází do podrobných popisů, přičemž hodně z nich mi přišlo tentokrát zbytečných, jelikož ztěžovaly vnímání textu a základního příběhu, který bych si mnohem více užila, kdyby autor tak 80 stran ubral. V této knize se projevila původní profese autora, která zvítězila nad tou spisovatelskou a pro ,,obyčejného" čtenáře to trochu zkomplikoval.

16.07.2023 3 z 5

Krevní test Krevní test Jonathan Kellerman

Opět příběh s psychologickým podtextem. Tentokrát se mi u druhé knihy povedlo částečně rozuzlovat, jak příběh dopadne, ale všeobecně vzato celkový závěr ukázal, že mohlo být v knize více náznaků, kdo jak je na koho navázaný. Celkově to může budit dojem, že o něčem čtěte, ale konec je úplně jinak, za toto strhávám jednu hvězdičku. Ke konci mě také zmátlo, že Alex zvolil cestu úplatků, bylo to tak věrohodné, ale naštěstí vyšel jako hrdina.
U obsahu je potřeba si uvědomit, že se odehrává v době bez mobilních telefonů:-) občas mám potřebu do knihy zařvat ,,tak sakra zvedni mobil a zavolej posily" :-) Až tak jsme dnešní dobou postižení, že se to občas snažíme vnutit knize z jiné doby.
Opět nezklamaly popisy, tak jak je nemusím, tak mi v knihách Kellermana krásně dokreslují situace, místa i postavy a dá se podle nich opravdu vytvořit živá představa.

14.07.2023 4 z 5

Svědkyně Svědkyně Jonathan Kellerman

Sérii jsem se rozhodla číst po přečtení životopisu autora a námětů knih.
V úvodu mě trochu vyděsil psycholog Delaware v důchodu, ale naštěstí to není žádný staroch, takže kniha dostala šanci. Rozhodně se nejedná o odpočinkovou knihu, má v sobě opravdu hodně psychologických témat a je třeba vnímat děj, který je na první pohled opravdu složitý, ale kupodivu jsem se v něm snadno orientovala a až na jednu z konečných pasáží jsem věděla, kdo hraje v knize jakou roli. Bohužel téma pedofilního podsvětí není tak úplně nereálné, takže když se čtenář opravdu vtáhne do děje, mrazí ho v zádech. Jelikož jsem knihu prožívala emočně, s napětím, s úžasem, s nevěřícným výrazem i s úsměvem, tak je to pro mne dobrá kniha. Najdeme v ní i poměrně dost popisů míst, prostředí...ale z mého pohledu to skvěle dokresluje děj a není to nikterak složité na představivost. Rozhodně tímto dílem nekončím. Jednu hvězdu dávám dolů za malinko náročné rozuzlení, kde je potřeba opravdu intenzivně vnímat text a za scénu s Ottou. Nicméně věřím, že v dalších dílech pochopím ještě lépe způsoby autora a složitější rozuzlení pro mne nebudou problém.
Překlad mi přišel v pořádku až na slova ,,mýdlová opera" a ,,v ústrety", ta mě vždy dokáží v knize naštvat, naštěstí jsou zde opravdu jen jednou nebo dvakrát.

12.07.2023 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Knižní paradox. Na knihy Klevisové jsem dostala doporučení a tak jsem se pustila do první knihy. Ze začátku se mi líbilo prostředí, popis osob, ale postupně se z toho stával chumel nijakých informací. Do knihy je zainteresováno příliš mnoho postav, u kterých jsou vypisovány jejich problémy. Dcera Klára mi příběh kazila úplně, její blbost a naivita, která ve finále s knihou vůbec nesouvisela a na děj neměla vliv. Příběh exmanžela a jeho ženy také úplně o ničem, v podstatě jen popis magora, kterého bych jako žena nestrpěla ani minutu...a do toho starý příběh z Francie, kterým kniha začíná a končí, a který také vůbec knize nic nedává. Od druhé vraždy jsem pouze přeskakovala stránky, abych zjistila, kdo je vrah. Rozuzlení celého příběhu mi přišlo naprosto nesmyslné. Důvody vedoucí k vraždě nejsou nikde v knize naznačovány, v podstatě to celou dobu směřuje na jiné osoby a pak najednou...bum, bum...vrah je tenhle, ale nedává to absolutní smysl. Zkoušela jsem se zpětně ohlížet, ale ani tak se mi nepodařilo najít žádné knižně hezké propojení vedoucí k vrahovi. Nechápu tolik pozitivních recenzí, ale jsou mnohem a mnohem lepší autoři. Další díly po tomto zklamání číst nebudu.
Co se týká zpracování, tak ve formě epub jsou v knize hrozné chyby v malých a velkých písmenech. V tečkách a čárkách. Čtenář se chvílemi ztrácí v tom, koho se text týká, což je od české autorky opravdu škoda, v knihách cizích autorů se čtou mnohem lépe překlady než toto.

10.07.2023 1 z 5

Jen jeden rok Jen jeden rok Penelope Ward

Na úplném začátku jsem se docela těšila bude dál, ale...
Opět se v knize objevuje hodně komplikovaných prvků v podobě trauma z dětství, neúplná rodina, deprese, úmrtí, alkohol a podobně. Mne to prostě NEBAVÍ. Proč nemohou být dvě hlavní postavy alespoň trochu normální? Tahle komplikovanost mi kazí dojem z celé knihy.
U Teagen i Caleba jsem měla problém s věkem, u obou to na mne chvílemi působilo jako když čtu o kategorii 40+, ale dokázala jsem se od toho odprostit. Nemám ráda když v průběhu dojde k dlouhému odloučení, což se zde stalo a v tom mě už kniha přestala bavit a stránky jsem přeskakovala. Objev Emmy se do knihy vůbec nehodil a bylo to již příliš na jeden příběh, stejně tak jako závěr, kdy se sice konal happy end, ale za mne až moc přehnaný na tak mladé postavy.
Je to škoda, začátek mě bavil, ale vším dalším se mi dojem z knihy naprosto zkazil. Penelope až moc opakuje všechna ta ošklivá témata, která spojuje s hlavními postavami

05.07.2023 2 z 5

Výpověď Výpověď Whitney G. (p)

Žánr knihy předem napoví, jak to skončí, ale bavilo mne to. U příběhu jsem se zasmála, chvílemi to bylo jako Tom&Jerry , ale bylo cítit jak se k sobě hlavní postavy postupně přitahují a vyzařovalo z nich sexuální napětí. Což ne vždy autoři v knihách vystihnou. Knihu jsem si dala na seznam, že ji v budoucnu určitě zas přečtu. S překladem a sexuálními scénami jsem neměla žádný problém a plus pro mne byla i obálka, kde není vidět do tváře, čtenář si pak snadněji vytvoří svojí vizuální představu.

01.07.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tuto autorku jsem se rozhodla číst především kvůli všude číhající reklamě a pozitivním recenzím. Podle anotace to vypadlo na příjemnou oddechovku, ale nejsem si jistá, že to pro mne bylo oddechové čtení. Hned úvodem začnu tím, že mi knihu neustále znepříjemňovalo slovo hygge, chápu, že je to dánské označení stylu života, ale nemohla jsem si pro něj určit jednoznačnou výslovnost a když jsem si ji našla na googlu, stejně jsem si to nepamatovala. Když se pak slovo objevovalo v různých tvarech, tak to jsem byla v koncích, protože mě to neustále nutilo přemýšlet nad způsoby vyslovování.
Samotný příběh začal zajímavě, nicméně pak na mne novináři začali působit jako banda neandrtálců. Avril, novinářka, totální blbka, tomu nasadila korunu a byla mi v knize opravdu protivná. Do toho zmínka o bratrovi Katie, který staví repliky ze star wars, no to jsem šla do kolen. Scéna, kdy se ztratí Conrad, pro mne byla taky dost absurdní a ani mi to nepřišlo nikterak vtipné. Očekávala jsem, že se i dozvíme jak dopadne zákeřný Josh, zda za svoje jednání zaplatí, ale v podstatě zůstal bez trestu. Chvílemi jsem se ztrácela v tom ke komu patří přímá řeč a rušily mi to i chyby v překladu a občas i divný slovosled. V knize je také příliš detailních popisů míst, architektury a celkově prostředí, což u oddychového čtení není úplně dobré, jelikož musíte vynaložit hodně fantazie na představu, kde se vlastně děj odehrává.
Co je pro mne bohužel u spousty knih problém, že po prvním polibku si hned hlavní postavy začnou tykat.
Posledních 40 stran jsem přeskákala a celkově nemám z knihy pocit oddechovky, takže s dalšími knihami si dám zatím pauzu. Neříkám, že se jednalo o špatný námět, ale za mne špatně propracovaný.
Závěrem jedna poznámka, nesnáším slovo pitoreskní, má mnoho příjemnějších synonym, ale to je takový můj osobní problém.

01.07.2023 2 z 5

Gentleman devět Gentleman devět Penelope Ward

Dle anotace byla kniha jasná volba, obálka by mne už tolik nelákala, ale jelikož čtu e-knihy, není obálka to co neustále vidím na stolku. Recenzi však tentokrát pojmu trochu jinak. Gentleman devět byla několikátá kniha od Penelope a upřímně řečeno, musím si od ní dát pauzu. Posledních několik knih bylo v podstatě na jedno brdo s naprosto totožnými prvky - někdo někomu umřel, automobilová nehoda, neúplný vztah s rodiči nebo otec odešel od rodiny, nemoc v rodině nebo někdo postižený, atd.. ačkoliv samotný příběh se pokaždé tváří jinak, tyto pasáže mi pak připomenou předchozí knihy a nedokáži tak ocenit momentálně čtený příběh.
Amber i Channing mi byli sympatičtí a rozhodně jsem si fandila. Líbilo jak se jejich vztah vyvinul a co vlastně znamená název knihy Gentleman devět :-). Ve chvíli, kdy se v knize vrací do hry Rory, mi poklesl úsměv a začala jsem se nudit právě z výše uvedeného důvodu opakování témat. To jak se zápletka vyřeší je v podstatě předvídatelné od začátku knihy, ačkoliv čtenář neví, jak bude probíhat. Proto mohla být vymyšlená úplně jinak než v dalších knihách autorky.
V současné chvíli si od autorky dávám pauzu, protože prvotní nadšení z jejích knih (případně z knih s Vi Keeland) totálně odpadlo.

25.06.2023 3 z 5

Anti-přítel Anti-přítel Penelope Ward

Vcelku sympatický příběh, do kterého autorka zapojila dítě s Downovým syndromem a který mi zároveň několikrát vykouzlil úsměv na tváři. Obálka i název knihy mě nijak extra nezaujaly, kdyby se nejednalo o knihu od Penelope, asi bych jí odložila na někdy později.
Carys je rozhodně rozumná žena, se kterou si trochu zahrál osud když jí vzal kariéru a odešel od ní muž, který jí dal dceru, Sunny.
Deacon, nejprve frajírek, kterému zřejmě projde postelí hodně holek, ale postupně se ukáže, že je to muž, který se nebojí různých situací a který byl v životě také vystaven několika ranám. Způsob jakým se ti dva sbližovali byl opravdu příjemný na čtení ač po nehodě utrpěl vztah trhlinu, jsem ráda že si k sobě oba našli cestu a ta cesta netrvala jako v jiných knihách rok.
Příběh knihy mi opravdu s úsměvem rozstřelily hlášky sousedky, jako opravdu ,,opičí koule " :-)
Dvě hvězdičky dolů dávám pro to, že by mě dle anotace, názvu a obálky kniha nezaujala a za víceméně příběh podle stejného scénáře a vývoje událostí.

24.06.2023 3 z 5

Až léto skončí Až léto skončí Penelope Ward

Hned úvodem zmíním, že to byla jedna ze slabších knih autorky. Prvotní námět a začátek knihy se mi zdál být zajímavý, taková letní oddychovka, ale...
Heather je chvílemi naivní blbka, pak zase těžce dospělá žena s všemožnými ranami osudu, těch věcí a událostí na dvacetiletou holku bylo až moc a působilo to nereálně. Noah naopak působil jako rozumný muž, který by zřejmě jinak blbku Heather opravdu nechtěl do postele, ale je to jenom kniha... Postupně jsem se začala ztrácet i v tom, kdo všechno v knize trpěl psychickou poruchou, do toho komplikovaný otec Heather, pak se do toho přimotal hlavní důvod proč Noah vyhledal loděnici, která patřila Heather a její matce. To už jsem se začala mít nutkání přeskakovat řádky, ale vydržela jsem. Následně mě odradilo, že si hlavní hrdinové chtěli dát rok, aby se ujistili ve svých citech, tohle opravdu čtenáře nenadchne a třešničkou na dortu byla situace, za jaké se Heather k Noahovi vrátí, to už byla opravdu poslední kapka, po které došlo na ono přeskakování stran do konce. Závěr byl samozřejmě předem jasný, ale celkově se mi to pojetí příběhu a zápletek nelíbilo.

22.06.2023 2 z 5

Ian Ian Lauren Layne

Hned úvodem musím zmínit, že se mi opravdu hodně líbil český překlad, v knize se neobjevují žádná do očí bijící slova a to ani u sexuálních scén, za což dávám rozhodně plus. Samotný příběh mě zaujal už po prvních několika stránkách, kde byla Lara popsána jako neústupná a pečlivá vyšetřovatelka a tudíž mi bylo jasné, že to Ian s dobýváním nebude mít snadné. Celým příběhem knihy proplouvá v podstatě podtext detektivky/vyšetřování, což mu dodává děj, který není jen o nahánění a sexu. Když už si však čtenář pomyslí, že se blíží happy end, stočí se příběh zase ,,na začátek". Prostě řečeno, Ian a Lara si k sobě tu cestu musí opravdu vyšlapat. Tak jako z jiných knih mívám u sexuálních scén občas nechutný pocit, tady je vše přijatelné a přirozeně vyplývající z vyvíjejícího se vztahu. Určitě se těším na pokračování dalších vlků, i když lze předpokládat, kdo s kým skončí, věřím, že autorka tomu dodá opět zajímavý příběh.

20.06.2023 4 z 5

Vikomt, který mě miloval Vikomt, který mě miloval Julia Quinn

Anthony Bridgerton dospěl k rozhodnutí, že se musí oženit. Jeho požadavky na budoucí nevěstu jsou vskutku zarážející, když vezmeme v potaz, že nežije životem v celibátu. Do cesty mu připadne letošní debutantka Edwina Sheffieldová, kterou se rozhodne pojmout za ženu. Plány mu však komplikuje sestra Edwiny, Kate. Kate s Anthonym se celým příběhem škádlí, dráždí, nesnáší a právě tímto chováním komplikují plány na sňatek. Co se ale škádlívá, rádo se mívá, proto tato jejich hra pěkně zamává příběhem

19.06.2023 3 z 5