katerina.l. katerina.l. komentáře u knih

Robin Robin Zdena Frýbová

Pejskaři si rvou vlasy a nechápavě kroutí hlavou :)... Tato kniha rozhodně nepatří mezi naučnou literaturu :). Je třeba ji brát čistě jako humor a přimhouřit obě oči (možná občas i zavřít :)). Nepozastavovat se nad stravou, na které si psi pochutnávali a nevýchovou, které se jim hojně dostávalo. Ale já ji prostě miluju :)).. Ráda se k ní vracím - dnes jsem začala číst už asi po desáté. Spolehlivě zažene chmurnou náladu a rozesměje. Historky jsou většinou přitažené za vlasy, ale co už - účel to většinou plní.

05.02.2020 5 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Na dovolené jsem se NA PRVNÍ POHLED! zamilovala do Masaje, tak prodám byt, odejdu z práce a jedu za ním do Afriky, abychom společně romanticky žili v chatrči. Vůbec nevím, co je zač, ale nemůžu si prostě pomoct. Zařídím si tamní občanství, abych měla jistotu, že si mě tam nechají. A pak, když zjistím, že díky prodělané malárii a žloutence nejsem schopná v takových podmínkách přežít a že vlastně můj Masaj není princ na bílém koni ale vyžírka a já ho nenávidím, seberu dítě a hurá zpátky do Švajcu.
A pak o tom napíšu knihu.

Asi úplně postrádám smysl pro "dobrodružnou romantiku", ale autorka mi přijde spíš úplně blbá než odvážná. Kniha je napsaná příšerným stylem i jazykem, rozsáhlé popisy děje bez jakéhokoli zvratu, střídání přítomného a minulého času - často i několikrát během jednoho odstavce.

Přesto jsem druhý díl začala číst, protože mě zajímá, jak dopadne uznání jejího sňatku a jestli získá zpátky Švýcarské občanství.

18.12.2017 1 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Nikdy mě nepřestane udivovat, jakých prasáren jsme my jakožto lidstvo schopni. A jak je jednoduché lidi přesvědčit k nenávisti. Mengele byl asi král všech prasat a je mi hrozně líto, že je to jeden z válečných zločinců, co nebyl dopadený - zrovna on měl být potrestaný nejhorším možný trestem.. Ale nejen Mengele byl tyran, bylo jich stovky, tisíce... Chvílemi jsem musela knihu odložit, protože se mi dělalo fyzicky špatně z popisovaných událostí, ale i tak jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky. Neměli bychom zapomínat, neměli bychom se tvářit, že se nic nestalo. Miliony lidí zemřeli v bolestech a ponížení, opuštění a týraní, s obroskými výčitkami, že neochránili své blízké. Co mě ale asi mrzelo nejvíc, byl popsaný přístup zbytku města k židům po válce. Ta lhostejnost k bolesti druhých, ta zloba, že tito lidé přežili a vrátili se. Příběh Violy nikdy nezapomenu..

14.01.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Možný spoiler: Jistě, na téma holocaustu bylo napsáno spousty knih, některé lepší, některé horší. Pro mě je Hana jedna z nelepších, které jsem četla. Souhra nešťastných rozhodnutí zničí život téměř celé jedné rodiny.. A ty, které nezničila válka, zničí Hana nevědomky žloutkovými řezy..

28.11.2017 5 z 5

Den jako stvořený pro vážnou známost Den jako stvořený pro vážnou známost Zdena Frýbová

Všechny povídky jsou zajímavou sondou do lidského nitra.. Bravurní vykreslení charakteru jednotlivých postav. Závist, chamtivost, přelétavost.. I to patří k člověčství. Hoď kamenem, kdo jsi bez viny. Opět ve velmi čtivém podání Z. Frýbové.

20.02.2020 5 z 5

Sestra ve stínu Sestra ve stínu Lucinda Riley

Mám pocit, že díky Lucindě procestuji během série celý svět z pohodlí domova :). Krásně a barvitě vylíčené každé místo, kam mě její hrdinové s sebou vezmou. Tento díl mě moc zajímal, byla jsem zvědavá, proč je Star taková, jaká je. A stejně jako u Sestry bouře, byla historická linka tak zamotaná, ale přitom se v ní čtenář neztratil. Moc povedené, ale opět - vytýkám neustálou a rušivou únavu hrdinek, které pořád posílá někdo odpočívat :)..

07.02.2022 5 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Gemma Liviero

Přidávám se k hodnocení uživatelky wendulka0502 - kniha je až moc na efekt. Ani jedna z postav mi nepřišla uvěřitelná. Nejméně však Matilda. S tím mám ale problém dost často - dospělí autoři obvykle při psaní vnucují dětem svůj dospělý způsob myšlení. Neeee, opravdu to nebyla kniha, která by mě nutila číst dál a nepřestat - přestat jde a to klidně na čtrnáct dní. Je mi líto.. nejvíc vyhozených peněz.

29.06.2018 2 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Serie Harry Potter je v mých očích neskutečný počin. Fascinuje mě um autorky propojit všechny souvislosti a události ze všech dílů mezi sebou tak, aby to do sebe na konci zapadlo jako skládačka. A ještě s naprosto neuvěřitelnou lehkostí..

25.08.2017 5 z 5

Já to prostě miluju, vracím se do Darrowby často a ráda - alespoň prostřednictvím J. Herriota :)...

17.03.2017 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Nedočetla jsem. Prostě to nejde. Toto se mi stalo jen jednou - v případě 120 dnů Sodomy. Za mě příběh bez hlavy a paty, kde se naprosto ztrácím v jednotlivých postavách, na každých třiceti stránkách pokus o zabití hlavních hrdinů. Nooo, nevím, ale u knihy s tak vysokým hodnocením jsem čekala něco naprosto jiného..

13.03.2017 1 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Autorka píše čtivě, je jen málo knih, do kterých jsem se bez potíží začetla na první stránce. Baví mě, jak občas prohodí nějaké to téma k zamyšlení.. jako třeba to ze strany 49, jak často v běžný konverzaci operujeme se smrtí. Jestli maj zavřeno, tak mě trefí. Málem jsem umřela smíchy. Jdu se zabít. A pak když to opravdu přijde, bojíme se na to jen pomyslet.
V každé knize je originální námět, ať už pohled člověka z budoucnosti, nebe… Je to neotřelé a z mého pohledu zajímavé. Ale i tak.. Děj mi přijde nedotažený, některým - dle mého - zbytečným situacím se autorka věnuje několik stran a ty zásadní v knize třeba nejsou rozvedené vůbec. To mi chybí.. Jako třeba, proč je matka Milady v pekle? Ve který chvíli se pokazil jejich vztah? Stejnou otázku položím i v komentáři Pandy – jelikož zrovna tohle by si prostor pro vysvětlení zasloužilo. A také mám pocit, že čím obsáhlejší je začátek, tím uspěchanější a nedotaženější je děj, když se kniha začne blížit ke konci. Tak něco, jako když já peču vanilkový rohlíčky.. Ty první jsou nádherně maličký, souměrný, ale s každým dalším to flákám víc a víc a ke konci většinou vytáhnu formičku, ať to mám z krku co nejrychleji.
A také mi v této knize přišly postavy těžko uvěřitelné. Cynická a hodně impulzivní Bára, která dřív mluví, než myslí, se na konci knihy jako mávnutím proutku promění v chladnou kalkulátorku, která to Václavovi nandá. Václav mi přijde jako sebestředný primitivní pako, nakonec dokáže vymyslet na Báru takovou botu? Mimochodem, bylo to pro mě nečekaný a jako moment překvapení to zafungovalo skvěle – jen ne od toho Václava… Milada, která na mě působila jako inteligentní, racionální a celkem vtipná ženská, se v nebi (kde mimochodem prý nejsou žádné starosti ani špatná nálada) promění v tak trochu vzteklou a hysterickou ženskou. Nevím, no. A přiznám se, že mě dost ruší chyby v počtech a další nepřesnosti – na to by se měla autorka zaměřit, jelikož je to tak v každé knize, co jsem zatím četla. A podle komentářů si toho všímá většina čtenářů..

07.01.2023 3 z 5

Psí slib Psí slib W. Bruce Cameron

Když jsem nedávno procházela novinky na eshopu nejmenovaného knihkupectví a přemýšlela, jak využít benefit body, zaplesalo mi srdíčko při zjištění, že vyšla nová kniha W.B. Camerona. Bylo jasno, ihned jsem ji přidala do své sbírky. Když jsem ji poprvé otevřela, voněla novotou a mě svrběly prsty :). No, ze začátku jsem byla zklamaná, trvalo mi vcelku dlouho se začíst.. Pořád jsem nějak nevěřila vztahu Burkeho a Coopera, pořád mi všechny postavy přišly ploché.. Chybělo tomu TO ono.. Je to hezký příběh, ale prostě se mě nedotkl tak hluboce jako Psí poslání a Psí cesta.. Nicméně musím uznat, že si autor krásně rozehrál konec pro další začátek :)...

03.12.2020 4 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Chtěla jsem se rozepsat a knihu rozebrat. Ale nemám na to. Chápu, že pro určitou věkovou kategorii to může být kniha zajímavá a poutavá. Mně přišla dost hrozná a to ve všech rovinách.
Nezachránil to ani srdceryvný příběh narkomanky, která se od puberty prodávala a kradla. Nějak mi nejde s ní soucítit.

07.03.2018 1 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Ke knize jsem se dostala díky Výzvě - žánr, který běžně nečtu. Opravdu jsem si to užila a těším se na druhý díl.

28.02.2018 5 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Kniha je to hezká, ale myslím, že od Liane jsem četla i lepší.. Nevím proč, ale nedařilo se mi začíst. Konec byl ve výsledku docela předvídatelný.. Na knihách LM se mi líbí, jak krásně jsou popsané vlastnosti a myšlenky postav - i ty, kterými se veřejně nikdo nechlubí (nepřejícnost, závist, výsměch, atd.). Postavy se tím stávají skutečnějšími..

07.12.2017 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

U dobře napsané knihy nepřemýšlím o tom, že postavy i děj jsou fikce. Příběh, který mi autor nabídne, prožívám s hrdiny od začátku do konce. A Vypravěčka pro mě je takový typ knihy.

Autorka podlle mě věrohodně vystihla tehdejší náladu i uvažování lidí.. Strach o sebe, své blízké (na obou stranách) a pohnutky, které vedly k některým nepochopitelným činům. Kniha plná lásky, odvahy, odpuštění na jedné straně. Kniha ještě plnější nenávisti, bolesti, pohrdání, zla a nelidských činů na straně druhé.
Vina a trest. Odpuštění. Smrt.
Pro mě to je jedna z těch knih, která se vtiskne do paměti a už nezmizí.

Jediné, co mě trochu rušilo, byl příběh upíra - ale chápu, že tam měl svou “roli”.

Současná dějová linka mi vyhovovala už proto, že jsem se po líčení hrůz koncentračních táborů ráda přesunula k jednoduchému nekomplikovanému příběhu.

20.11.2017 5 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Jsem nadšená, příběhy jsou krásně propracované, miluji knihy, kde se prolíná víc časových rovin, a tady je ještě další linka příběhu - postupně se v dílech potkávají i osudy sester. Krásně propracované, opravdu! Jediné, co autorce vytýkám, a to mě opravdu ruší - jak jsou pořád sestry unavené a všichni je neustále posílají odpočívat. Fakt mi to vadí a doufám, že Sestra Luna, na kterou se chystám hned dnes, bude čilejší.. Od prvního dílu jsem zvědavá, jaký úkol autorka dala Mari, a co sakra ten Táta Sůl?? Těším se na každý nový díl a těším se na rozkrytí celé série :).

07.02.2022 5 z 5

Lovci knih Lovci knih Dirk Husemann

Zajímavé téma, ale to je tak všechno. Celou knihu jsem přemýšlela, že ji odložím a nedočtu. Polovinu příběhu jsem byla myšlenkami jinde a ve finále zjistila, že to vlastně vůbec nevadí, že jsem o nic nepřišla. Konec už jsem jen prolétla, abych věděla, jak to dopadne.

27.01.2020 2 z 5

Psí domov Psí domov W. Bruce Cameron

Jsem rozpolcená... Bylo to krásné čtení, tak krásné, jak jen může být příběh o psu, který ztratil svého člověka. Ale přesto.. Jsem jediná, komu to přišlo přitažené za vlasy? Psí poslání i Psí život bych bez váhání hodnotila sedmi hvězdami, kdyby byly k dispozici, ale tady mi to přes tři nejde..

19.09.2018 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

První díl se mi líbil moc, ale tento mě bohužel nezaujal. Většinu knihy jsem se nedokázala začíst a když se na posledních sto stranách děj rozjel, přišlo mi to zase přeplácané (i v rámci žánru).

01.06.2018 2 z 5